• 30 Kasım 2016, Çarşamba 7:37
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

KADER - KISMET - TALİH ? ŞANS (3)

ABD de bir kadın uçaktan düşer diye çok korkarmış. Bu korku sebebiyle kocasının uçak biletini iptal ettirip, gideceği yere arabayla göndermiş ve bir müddet sonra televizyonda ko­casının gideceği uçağın düştüğü anons edilmiş, kadın kocamı kurtardım diye sevincinden hoplamış, ama haberin devamında “uçak şu plakalı aracın üstüne düştü, araç sürücüsü de öldü” deyince sevinci kursağında kalmış. Hani şair diyordu ya: “Ola­cak olan olur.”

Memleketimizde de benzer ve ibretli kazalar olmaktadır. Ekim 1997 yı­lında Karapınar yakınlarında bir yolcu otobüsünün içinde 48 kişi yanarak öldü. O otobüsle memleketine gelmek isteyen, yalvarıp yakarmasına rağmen bilet bulamayan bir üni­versite talebesi, haberi duyunca kendi adına sevinmiş, ama aynı saatlerde kaza yapan bir belediye otobüsünün içinde o da can ver­miştir.

Şu haber de ne kadar çarpıcı ve ibret verici: “7 Kattan dü­şen Özgür isimli küçük bir çocuğu o anda yoldan geçmekte olan Murat Vural havada yakaladı ve hiçbir şey olmadı.”(1)   

 

İbrahim Arıkan “Harp Hatıralarım” isimli kitabında şöyle bir olay anlatır: “Galiçya’da Almanların safında savaşıyorduk. Bir ara verilen bisküvileri ye­mek için mangamdaki arkadaşlarla bir araya geldik, elimdeki bisküvi kutusu düştü ve yamaç bir yer olduğu için hızla aşağı doğru yuvarlandı, arkasından bende koştum, birkaç saniye sonra arkadaşlarımın arasına düşen bir top mer­misi hepsinin şehit olmasına sebep oldu, ben bu vesi­leyle kurtuldum.”(2) İran’ın meşhur şairi Hafız ne güzel söyle­miş: “Hiçbir yiğidin kaza ve kader okuna karşı kalkanı yoktur.”  Bu konuyu fazla uzattık gibi, şu fıkralarımızı anlatıp bitirelim: 

Kanuni Sultan Süleyman’ın biricik kızı Mihrimah Sultan evlilik çağına geldiği için, münasip bir damat adayı aranmakta, üst düzey bürokratlar gözden geçirilmektedir. Birisi Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa’yı teklif eder. Paşanın düşmanları, çekeme­yenleri derler ki; “onda cüzam hastalığı var” Kanuni he­kimleri çağırır ve bir kişide cüzam hastalığının olup olmadığı nasıl belli olur diye sorar. Onlar derler ki; “o hastalığa müptela olan kişi­nin sırtında bit yaşa­maz, eğleşmez” Hemen gizlice bitler topla­nır, gizli ulaklarla Diyarbakıra gön­derilir, yine gizlice Paşanın sırtına salınır, birkaç gün sonra bitlerin yaşadığı tespit edilince, konunun iftira olduğu anlaşılır ve düğünleri yapılır ama şairde taşı gediğine koyar:

Olıcak bir kişinin bahtı kavî talihi yâr

Kehlesi dahi mahallinde anın işe yarar

Yani: Bir kişinin talihi ak, bahtı yar olursa, biti bile yerinde onun işe ya­rar.(3)

Oldum olası tasavvuf erbabı ile, medrese erbabı yani pozi­tif ilim sahiple­rinin yıldızı hiçbir dönemde barışmamış, tarih bunların birçok kavgalarına şahitlik etmiştir. Medreseden ye­tişme, divan şairi aynı zamanda Şeyhülislam olan ve çok güzel şiirleri bulunan Şeyhülislam Yahya ile, yine Osmanlı tari­hinde çok popüler bir şair olan, Yunustan sonra en çok ilahileri beste­lenip, tekkelerde, ayinlerde okunan Niyazi Mısrî hiç geçine­mezlermiş. Şeyhülislam Mısrî’yi Padişaha şikâyet edip, Limni adasına sürdürmüş. Kader bir müddet sonra da Şeyhülislamın azledilip aynı adaya sürülmesine vesile olmuş. Üstelik aynı evin alt katında Mısrî, üst katında da Yahya Efendi oturmak duru­munda kalmışlar. Eski insanların düşmanlıklarında bile bir ne­zaket, bir nezahet olur­muş. Bir gün Şeyhülislam, Mısrî’ye; “bak burada bile senin fevkindeyim (üs­tündeyim)” diye takılmış. Mısrî’nin cevabı da enteresan olmuş: “Tebbet sûresi de İhlâs suresinin üstünde” demiş. Tebbet sûresi Ebu Leheb’in kötülük­lerin­den, İhlâs sûresi ise; Allahın varlığından, birliğinden bah­seden surelerdir.(4) 

Kadınlara sormuşlar: “Kaderi en iyi olan, dünyanın en şanslı kadını kim­dir” diye, onlar; “Hz. Havva” demişler, sebebini sor­muşlar; “çünkü kaynanası yoktu” demişler!..

 

Dipnot:

 

1- Milliyet Gazetesi,01.05.2000.

2- İbrahim Arıkan, “Harp Hatıralarım”, Timaş Yay.İst. 2007, s. 152.

3- Cemil Çiftçi, “Maktul Şairler”, Kitabevi Yayınları, İst. 1997, s.222.

4- İbrahim Refik, “Tarih Şuuruna Doğru-4”, Albatros Yay. İst. 2004, s.124.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü

BİYOGRAFİLER

tümü
yukarı çık