• 27 Temmuz 2015, Pazartesi 0:00
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

İNTİKAM

Hak kulundan intikamın yine kul ile alır

İlm-i ledün bilmeyenler onu kul yaptı sanır

Cümle eşya Halik’ındır kul eliyle işlenir

Emr-i Bâri olmayınca sanma ki çöp deprenir.

Bahrî Dede

 

Cenâb-ı Allah’ın Rahmân, Rahîm, Afüv, Ğafûr gibi rah­metini, şefkatini, merhametini, affını, bağışlamasını dile getiren sıfatları olduğu gibi, Aziz, Cebbâr, Kahhâr, Adl, Müntekım…gibi hak edenlere hak ettikleri cezayı vere­ceğini, intikamını alacağını bildiren sıfatları da var­dır. “İnnallahe azizün züntikam” “Allah, mutlak güç sa­hibidir, intikam sahi­bidir” mealindeki kelimeler Kur’an’da birçok yerde zikredilir.([1])

Fakat Rabbimizin murad-ı ilâhisi; yakmak, kavur­mak, haşlamak, kızart­mak gibi insana haşyet veren uy­gulamalar de­ğil, kullarına güzelliklerini gös­termek, ni­metlerinden istifade ettirmek, onları cennetine koymak ve cemalini lütfetmektir. Onun için bazı kabahat ve ku­surları, günah ve isyanları birçok defalar affeder, bağış­lar, fakat kul kabahatte ısrar ederse, o za­man yukarıda sayılan ikinci gurup sıfatlarını tecelli ettirir ve cezalandı­rır.

 Bunu da; “Al­lah’ın parmağı var da gözüne mi soka­cak” atasözünde olduğu ve yukarıdaki şiirde de ifadesini bulduğu şekliyle kulları vasıtasıyla yapar. Peygamber Efen­dimiz bunu şöyle dile getirmiştir:

“Zalim yeryüzünde Allah'ın adalet vasıtasıdır. Allah za­limin eliyle inti­kam alır.” ([2])

Teşbihte hata olmasın: Bir anne veya baba, yavru­sunu çok sever, onun için olmadık fedakârlıklar yapar, bin bir türlü zah­met ve meşakkate katlanır, gerektiğinde onun için canını feda eder ama nadir olarak da canına tak dedi­ğinde, tedip için ona bir tokat, bir şamar vurur.

 İşte Rabbi­miz de defalarca affeder, bazen de adlini icra eder ve ce­zalandırır. İyi insanların mizaç ve ka­rakterleri de böyle­dir. Onlar da müntekım (intikam alıcı)  değil­dir. Efendi­mize yapılan bütün eza, cefa, işkence ve hakaretleri, eline fırsat geçtiğinde affetmiş, bağışlamış, can düşmanlarına üstelik iyilik yapmış, onların İslâm’la müşerref olmala­rına vesile olmuş, bu müsamahakâr tutumu ile, Ebu Ce­hil’in oğlu İkrime’nin bile dört dörtlük bir Müslüman ol­masına vesile ol­muştur. Şairler konuyu ne güzel beyan etmişler:

Kemalinden haber ver kimse senden ihtişam almaz

Muzaffer vakt-i fırsatta adüvden intikam almaz

Koca Ragıp Paşa

 

“Bir köpek seni ısırırsa, seninde illâ onu ısırman ge­rekmez” sözü de çok ibretlidir. İntikam almak, zarar ver­mek, öç almak,  düşmanın gözünde kişiyi alçaltır. Bağış­lamak ise yükseltir ve yüceltir. Onun pişman olmasına ve özür dilemesine sebep teşkil eder. Ama bu yolu tercih etmek her yiğidin harcı de­ğildir.

Şirvanizade Rüştü Paşa, Sadrazam olunca sevmediği Mahmud Nedim Paşa’yı Adana valiliğine sürmüş. Ama bir müddet sonra kendisi de azledilip Halep valiliğine gönderilmiş. Halep’e giderken bindiği gemi Mersin’e ge­lince, Adana valisi Mahmut Nedim Paşa, gemiye bir gö­revli göndererek, müstehzi bir tavırla “birkaç gün misafiri olma şerefini esirgememesini” istemiş. Bunu anlayan Şinvanizâde şu beyti yazıp göndermiş:

 

Ne sendendir, ne bendendir, ne çarh-ı kîne-verdendir

Bu der-i ser-humâr neş’e-i câm-ı kaderdendir.([3])

“Bu durum ne sendendir, ne bendendir, insan tabia­tına gizlenen kin duy­gusundan ve kaderin verdiği mevki sarhoşlu­ğundan dolayıdır. Bak ben seni üzdüm, şimdi de sen beni üzü­yorsun…”

Meydana geldi na’ş-ı rakıbi nemime sâz

Kıldım hulûs-u kalb ile ömrümde bir namaz

 

“Dedikoducu ve arabozucu rakibin ölüsü musallaya geldi de ömrümde ilk defa tam bir kalp huzuru ile namaz kıldım.”([4])

Dipnotlar:

İlmi ledün: Gizli sırları bilme ilmi, Emri Bâri: Allah’ın emri.

1- Ali İmran Sûresi, 3-4; Zuhruf Sûresi, 24.

2- Tahirül Mevlevî, a. g. e. c. 2, s. 502; c. 9, s. 266; c. 14, s. 177.

3- Ali Rıza-Mehmet Galip, a. g. e. s. 18.

4- İskender Pala, “Tavan Arası”, Kapı Yay. İst. 2008, s. 321.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık