• 23 Mayıs 2015, Cumartesi 0:00
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

HAÇLILARI İYİ TANIMAK -2

Mil­yonlarca insan stratejik köylere sü­rülmüş, on bin­lerce kadı­nın ırzına geçil­miş, yüz binlerce insan sakat bırakılmış, mil­yonlarca insan işkenceden ge­çiril­miştir. 1970-75 yılları ara­sında Kamboçya ve Laos’ta 1 milyon in­sanı katletti. 1973 de Şili’de CIA’nın düzenle­diği darbe ile 30 bin kişi katledildi.

Arjantin’de faşist gene­rallerle yaptığı işbir­liği sonucu 30 bin kişi kaybe­dildi. 1983 te Lübnan’a müda­hale etti. 14 bin deniz piyade­sinin katıldığı operasyonda binlerce ilerici yurt­sever Lübnanlı katledildi. Aynı yıl Lüb­nan’a ikinci bir müda­halede bulundu. Akdeniz’de eşkıyalık yapan Ameri­kan 6. Filosu’na ait savaş gemileri Lübnan’a günlerce bomba yağdırdı.

 Yine aynı yıl Grenada’yı işgal etti. Yüzlerce ilerici ve yurtsever katledildi. 1986 da uluslar arası haydutluk örneği sergileye­rek Libya’yı bomba­ladı, bine yakın sivili katletti. Ülkeye ambargo uygulayarak deniz ablukasına başvurdu.

 1989 da Pa­nama’ya asker çıkarttı ve 5 bin Pa­namalıyı öldürdü. 1991 de Irak’ın Kuveyt’e girişini bahane ederek diğer güçleri de ar­dına takarak Irak Halkına karşı bomba yağdırdı. 100 binin üzerinde insanı kat­lettiği bu vahşeti iletişim ka­nallarıyla tüm dünyaya resmen izlettirdi.

 ABD uçakları Irak halkının üze­rinde 12 bin sorti yaptı­lar. So­mali’deki durumu bahane ederek yine diğer güçleri de pe­şine takarak ülkeyi işgale girişti. İran’a karşı başlattığı am­bargoyu yıllardır sürdürüyor. Latin Amerika’da ABD’nin bu­laşmadığı savaş, katliam, insan hakları ihlâli yok gibidir.

Nika­ragua’dan kaçan işken­ceci halk düşmanı Kontraları özgürlük savaşçıları adı altında Hondu­ras’ta üslendirdi ve silahlandırarak Nika­ragua halkının üs­tüne saldırttı. Birçok Latin Amerika ülkesinde de Ulusal muhafızlar adı altında ölüm man­galarını örgütledi, eğitti, finanse etti, silahlandırdı ve halkın üzerine sal­dırttı. Sadece 1946-1975 yılları ara­sında tam 215 kez askeri gücüne baş­vurmuştur. Aynı yıl­larda insanlığa 19 kez nükleer silah kul­lanma tehdi­dini sa­vurmuş­tur.” ([1])

Kısacası Avrupalı nereye girdiyse orada huzur ve saa­det kalmamıştır. Hatta vahşi hayvanlar bile onların şerrinden nasiplerini almışlardır. Şu ente­resan olay buna ne güzel de­lildir:

Sultan ll. Abdülhamit Afrika’daki Büyük Sahranın gü­ne­yinde, Küfra Va­hasında oturan Şeyh Ahmet Sünûsi’ye, Sa­dık Paşa ile bazı hediyeler gönderir. Paşa yolculuğu esnâ­sında basit bir Habeş köyüne misafir olur. Sabah kalktı­ğında onlarca heybetli aslanın köyün içinde dolaştı­ğını görünce korkar ve köylülere sorar. Onlar şöyle der­ler:

“-Bunlar asil hayvanlar. Köylü kadınlar sabah ekmek yap­mak için ha­mur yoğururlar. Aslanlar da alışkın oldukları için bu saatlerde gelip kadınla­rın verdiği hamurları yerler. Hiçbir zarar vermezler.

 Ama bu durum Avrupa­lılar Af­rika’ya ayak bastıktan sonra çok değişti. Onlar aslan pos­tuna para verince bazı köylüler de aslanları avla­maya, as­lan­lar da fırsatını bulunca köy­lüleri parçalamaya başladı. Fakat biz an’analerimize sadık kaldık. Onlar bize, biz de onlara zarar vermeyiz. . . ” ([2])Avrupa hayranı hatta hastası olanlara ithaf olunur.

 

Dipnotlar:

1-Can Aksın, “Amerikanın Yaptıkları Asla Unutulmaz”, Tarih ve Düşünce  Dergisi,

 Nisân 2003, sayı 4, s. 73.

2-Ragıp Akyavaş, “Tarih Meşheri”,  TDV yayını, Ankara 2002.  c. 2, s. 212.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık