• 01 Haziran 2015, Pazartesi 0:00
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

BERAT GECESİ -3

Peygamberimiz bu gece hakkında şöyle buyurur: "Şaban ayı­nın on be­şinci gecesine ulaştığı­nız zaman,  o geceyi ibadetle ihya edin ve gün­düzünü de oruçla geçirin. Çünkü Allah Teâla o gece güneş doğuncaya kadar dünya âlemine rahmet nazarıyla tecelli eder, ve buyurur ki; İstiğ­far eden yok mu,  mağfiret edeyim. Rızık isteyen yok mu? bol bol vere­yim. Dert ve musibetler­den kurtulmak isteyen yok mu şifa vereyim. Başka dileği olanlar yok mu,  dileklerini kabul ede­yim"([1])                           

Hz. Aişe Validemiz şöyle buyurur: “Hz. Peygamberi Rama­zanın dı­şında hiçbir ayı tamamen oruç tuttuğunu görmedim. Yine O’nun hiçbir ayda,  Şaban ayından daha fazla oruç tuttu­ğunu da görmedim.”([2])                                          

Yine Hz. Aişe’den rivayet edildiğine göre bu mübarek Berat gece­sinde Hz. Peygamber şöyle dua etmiştir: “Allahım! Azabın­dan affına,  gazabın­dan rızana sığınırım. Senden yine Sana sığınırım. Ben seni se­nin kendini övdü­ğün gibi övemem”([3])

Merhum Hacı Zihni Efendi "Kitabüs Salât" isimli eserinde "Cuma ge­cesi haftalık, Berat gecesi senelik,  Kadir gecesi de ömürlük günahları yok eder" diye yazmaktadır.                   

Bu gecenin kadr-ü kıymetini merhum şairimiz Arif Nihat Asya da şöyle dile getirir:

 

Her mümine bir kutlu berattır verilen

Nimetle huzurdur,  hayattır verilen

Bilsen ne cömert olur bu gökler pazarı

Üç (Yasin) e üç çift kanattır verilen      

Gerçekten bu geceler çok kıymetli ve değerli gecelerdir. Ya­ratıcının kul­larına verdiği,  önlerine serdiği en büyük fırsat ve ruh­satlardır. Az iba­detle çok ecirlerin alındığı manevi pazarlardır.

 Bazı kullar var; kendini yaratan,  enva-i çeşit nân-ü nimet veren Rabbi ile günde beş defa bağlantı kurar. Yani beş vakit namazını kılar,  duasını eder,  devamlı frekans bağ­lantısı halindedir. Bazı kullar var bunu haftada bir yapar. Bazıları var bunu senede birkaç defa ancak yapabiliyor ki bu mübarek geceler vesile­siyle oluyor. Bunlardan tabii ki en makbulü birincilerdir.

Kıyamette Cenâb-ı Allah: Kulum ben sana can-kan,  mal-mülk,  evlad-ıyal,  sağlık-sıhhat... birçok şey verdim,  sen benim için ne yaptın dediğinde kul; Rabbim! Fazla bir şey yapamadım ama; eşimle,  sevgi­limle,  evlât ve ıyâlimle günde beş defa bağlantı kuramadım,  telefon edemedim,  hâl hatır soramadım ama,  Zatına günde beş defa müracaat ettim,  huzurunda en şerefli uzvum olan alnımı ta yerlere kadar eğdim,  topraklara tozlara sürt­tüm, senden irtibatı hiç kesmedim ve senden de­vamlı ümit var oldum derse her halde Rahman ve rahim olan Allah’ın muamelesinin ne olacağı belli.

 Ama Yaratıcı­sını haftalık,  aylık,  yıllık hatırlayanların şansı ve beklentisi her halde bu ka­dar ümitli ve güvenli olamaz. Ama her şeye rağmen ateistler ve inkârcılar düşünülürse o da bir erdemliliktir.

Bu mübarek gecelerde illa şu şu ibadetler yapılır diye kuvvetli delil­lere dayanan rivayetler yoktur. Allah ve Resûlü bu gecelerin ihya edilme­sini, Ya­ratanın hatırlanmasını, O’nunla irtibat kurul­masını istiyorlar,  bu ne şe­kilde olursa olsun. Tövbe etmek,  kaza ve nafile namazlar kılmak,  Kur’an okumak,  zikir yapmak,  dua etmek, tövbe etmek, nefis muhase­besi yap­mak,  tefekkür ve tezekkürde bulunmak şekillerinde olabilir.

Mümin kardeşlerimin kandilini tebrik eder,  özellikle âlem-i İslâm’a ha­yır ve mutluluklar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ederim. 

Dipnotlar:

1-“et-Tâc”,c.2,s.107.

2-Buhârî,Müslim,Ebû Dâvûd,Et-Terğîb ve’t-Terhîb,Hikmet Yay.İst.1984,c.2,s.469.

3-“Et-Terğîb ve’t-Terhîb”,Hikmet Yay.İst.1984,c.2,s.473.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık