CHPden Yerel Yönetimler Yasası önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, Yerel Yönetimler Yasasında yapılacak değişikliğe ilişkin, Kapsamlı, sorunları çözen, hem belediye başkanlarının hem de yerel anlamda vatandaşımızın daha iyi hizmet almasını sağlayacak yasayı çıkaralım. dedi.

CHPden Yerel Yönetimler Yasası önerisi

ANKARA(AA) CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısına, eski SHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal İnönüyü vefatının 12. yılında anarak başladı. Torun, İnönü, bilim adamı, siyaset adamı kimliğiyle, naif ve nezaketiyle Türk siyasetine ayrı renk katan çok kıymetli bir şahsiyetti. ifadesini kullandı.

Son günlerde Yerel Yönetimler Yasasıyla ilgili olumlu değişiklikler beklerken, konuşulan taslakları çok da olumlu bulmadıklarını anlatan Torun, AK Parti ve saray son dönemlerde yerel yönetimlerin üzerinde bir vesayet kurmaya çalışıyor. Daha doğrusu artık her şeyi saraydan yönetmeye çalışıyor. diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının oluşturduğu taslağın, seçilmiş insanların, belediye başkanlarının, meclislerin yetkilerini alarak bunu saraya verdiğini savunan Torun, bu kapsamda, İstanbul Boğazıyla ilgili bir karar alınmaya çalışıldığını, Boğazın imarıyla ilgili yetkinin saraya verileceğini kaydetti.

Torun, yerel seçimlerde, belediye başkanlarının, meclislerinin seçildiğini, bunların görev ve sorumluluklarının belli olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

24 Haziranda da Cumhurbaşkanını seçtik. Cumhurbaşkanının da görev ve sorumlulukları belli. Şimdi, seçilmiş belediye başkanı ve belediye meclislerinin yetkisini cumhurbaşkanı saraya almak istiyor. Cumhurbaşkanının görevi Boğazdaki arsayı, parseli, büfeyi takip etmek mi? Anlaşılan İstanbulun rantını hiçbir şekilde bırakmak istemiyor. Halbuki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu göreve geldikten sonra her yerde yeşil alanları artırmaya, geçmişte alınan kararları değiştirerek, yapılaşma izni verilen yerleri tekrar yeşil alana dönüştürmeye çaba harcıyor. Görüyoruz ki İstanbulun rantını Sayın Belediye Başkanı halka vermeye çalışırken, geçmiş alışkanlıklar Cumhurbaşkanı tarafından devam ettirilerek, yine bu rantı belli çevrelere, kesimlere vermek için yetkileri kendinde toplamaya çalışıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil.

Benzer durumların Haydarpaşa ve Sirkeci Garında da yaşandığını hatırlatan Torun, bunların ihalelerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesine değil, hiçbir deneyimi, birikimi olmayan bir şirkete verildiğini ileri sürdü.

Belediye başkanı atayamayacaksa...

Sayın Cumhurbaşkanı, belediye başkanlığı yapmak istiyorsa o başka ama lütfen artık bu kararları yerel yönetimlere, belediyelere bıraksın. diyen Torun, belediyelerdeki genel müdür ve yardımcılarının başkan tarafından değil, Çevre ve Şehircik Bakanlığı tarafından atanması konusunun da gündemde olduğunu aktardı.

Belediye başkanı eğer çalışacağı bürokratı kendi atayamayacaksa bunun ne anlamı var? Bu belediye nasıl hizmet verecek? diye soran Torun, bunu da kesinlikle doğru bulmadıklarını vurguladı. Torun, şunları kaydetti:

Anlaşılan yerel seçimin başarısızlığı AK Parti tarafından hala hazmedilememiş, millet iradesi hala kabul edilememiş ki, belediye başkanları ve belediyelerin yetkileri kısıtlanarak, sarayda toplanarak yeni bir anlayış ortaya konuyor. 31 Martta ve 23 Haziranda Türk milleti karar verdi ve büyükşehirlerde, birçok ilçede ve ilde CHPli belediye başkanlarına yetki verdi. Sonuçta onlar da vatandaşlardan aldığı bu yetki dahilinde, sorumluluklarının bilinciyle hizmet etmek istiyorlar. Artık bu yapı gölge etmesin, onların önünü açsın. Her ne kadar engellemeye çalışırlarsa çalışsınlar, belediye başkanlarımız şu süreç içerisindeki tasarruflarıyla, vatandaşı ve kamu menfaatini esas alarak yaptıkları çalışmalarla zaten kendilerini göstermeye başladılar. Önümüzdeki süreçte de bu başarılarını artırarak devam ettirecekler.

Siyasi partilerle çalışmaya hazırız

Büyükşehir Yasası yapılalı 67 yıl olmasına rağmen hala sorunlarıyla gündemde olduğuna değinen Torun, şu görüşlerini paylaştı:

Ortak akılla, diyalogla süreci yönetelim. Kapsamlı, sorunları çözen, hem belediye başkanlarının hem de yerel anlamda vatandaşımızın daha iyi hizmet almasını sağlayacak yasayı çıkaralım. Sürdürülebilir olsun. Sağını, solunu, birkaç kanun maddesini değiştirerek süreci tamamlamayalım. Mutlaka kapsamlı bir çalışma yapalım. Bunun için yerelden merkeze değil, merkezden yerele yetki devri mutlaka gerçekleştirilmeli, milli irade her alanda yerini bulmalıdır. Belediyelerin gelir kaynakları artırılmalı, onların yeni gelir kaynakları üretmesi konusunda mutlaka hukuksal düzenleme yapılmalı. Belediyelerimizin her geçen gün yetki ve sorumlulukları artmasına rağmen maalesef gelirleri artmamaktadır.

Bu konuda, AK Parti ve diğer siyasi partilerle çalışmaya hazır olduklarını vurgulayan Torun, AK Partinin bu yasa tasarısını somut olarak görmek istediklerini, bununla ilgili oldu bittiye asla izin vermeyeceklerini söyledi.

Torun, bu yasanın sadece AK Partiyi ilgilendirmediğini, bunun siyasi olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurguladı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık