YİNE Mİ?

Şeb-i Arus Törenleri’nin marka tescili yapılmasına rağmen, Konya dışında etkinlik düzenlenmeye devam ediliyor. Her yıl büyük tepki çeken Konya dışındaki törenlerin adresi yine İstanbul

YİNE Mİ?
  • 06 Aralık 2018, Perşembe 8:51

Konya dışında düzenlenen Şeb-i Arus törenlerinin bir türlü önüne geçilemiyor. Her yıl Mevlana Haftası yaklaşırken tepki çekmesine rağmen Konya dışında Şeb-i Arus  törenleri düzenleniyor. Bu yıl bu törenlere bir yenisi daha eklendi. İstanbul Volkswagen Arena’da 23 Aralık’ta, “Mevlevi Âyini ve Semâ töreni Sır; Şeb-i Arûs” adı altında bir etkinlik gerçekleştirileceği açıklandı. Etkinlik, Volkswagen Arena’nın internet sitesinde düzenlenecek programlar bölümünde de yer aldı. Etkinlikle ilgili bir de afiş yapıldı. 

1937’DEN BU YANA

Bu gelişmenin ardından dün de Konya Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, “Şeb-i Arûs Hz. Mevlâna’nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri”nin Konya Valiliği İl Kültür ver Turizm Müdürlüğü adına marka tescilinin yapıldığını açıkladı. Yarar, 1937 yılında Konya’da başlayan Hazret-i Mevlâna etkinliklerine ilişkin yaptığı açıklamada, “1937 yılında Konya’da başlayan Hazret-i Mevlâna ile ilgili İhtifaller ve çeşitli Anma Törenleri, başlangıcında daha çok konferans, panel, sohbet, şiir dinletisi şeklindedir. 1950’li yıllardan itibaren çeşitlenen Mevlâna’yı Anma Törenleri zaman içinde kurumsallaşmış, Konya’da Kültür Bakanlığı, Valilik, Konya Belediye Başkanlığı, Üniversiteler ve diğer resmi- özel kurumların ve vakıfların katkısı ile bugüne ulaşmıştır. Cumhuriyet tarihinin en köklü kültür-sanat ekinliği olan Mevlâna’yı Anma Törenleri, ilk başladığı günden önce de Mevlevîler arasında Hazret-i Mevlâna’nın vefat gününü anlatmak üzere Şeb-i Arûs olarak bilinmektedir. Hatta ‘Şeb-i Arûs’ ibaresi, manevi dünyamızın diğer uluları içinde kullanılan bir tabir olmasına rağmen; tıpkı mesnevi deyince Mevlâna’nın Mesnevîsi’nin, Mevlâna deyince sadece Hazreti Mevlâna Muhammed Celaleddin’in hatırlandığı gibi artık sadece Hazret-i Mevlâna’nın vefat gününü anlatmak üzere kullanılır olmuştur” ifadelerine yer verdi.

MARKA TESCİLİ YAPILDI

Açıklamasında törenlerin tescillendiğini duyuran Abdüssettar Yarar şunları söyledi: “Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak birkaç yıldır devam eden çalışmalarla “Şeb-i Arûs” ibaresinin sadece 17 Aralık’ı ve Hazret-i Mevlâna ile ilgili Anma Törenlerini ifade etmesine yönelik marka tescil başvurusunda bulunulmuştur. Başvuruya ilişkin hukuki süreç tamamlanarak “Şeb-i Arûs Hz. Mevlâna’nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri”nin Konya Valiliği İl Kültür ver Turizm Müdürlüğü adına marka tescili yapılmıştır. Ülkemizde veya ülke dışında Şeb-i Arûs adı altında yapılacak etkinlikler, Marka tescilinden doğan haklarımıza binaen tarafımızdan izin alınmak suretiyle yapılabilir. Aralık ayında Konya dışında zaman zaman Şeb-i Arûs adıyla düzenlenen etkinlikler, bizim iznimiz ve bilgimiz dahilinde değildir. 7-17 Aralık tarihleri arasında Konya’da düzenlemiş olduğumuz Şeb-i Arûs etkinlikleri haricinde Konya dışında yapılan etkinliklerle ilgili sorumluluğumuz olmadığını ve marka tescilinden doğan haklarımızı saklı tuttuğumuzu Türk kamuoyu ile paylaşmayı görev bilir ve saygılar sunarız.”

NUMAN KURTULMUŞ NE DEMİŞTİ?

Öte yandan geçtiğimiz yıl, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Konya'da Mevlana Haftası etkinlikleri tanıtım toplantısında, Şeb-i Arus törenlerinin amacı dışında sadece turistik bir gösteri haline dönüştürülmemesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söylemişti: "3-5 tane üzerine Mevlevi kıyafeti giyen kişinin, hem de bazı uygunsuz yerlerde, 'Biz sema yapıyoruz' diyerek ortaya çıkması, Mevlana'yı en çok rencide edecek hususlardan biridir. Hz. Mevlana'nın görüşleri ve fikirleri üzerinden, Mevlana'yı İslam dairesinin dışında, hümanist bir ekolün temsilcisi ve kurucusuymuş gibi göstermenin Mevlana'ya yapılacak en büyük hakaret ve haksızlık olacağını kaydeden Kurtulmuş,

“Şeb-i Arus törelerinin bir şekilde marka haline getirilmesi için süreç tamamlanmıştır. Konya'da ki Şeb-i Arus, tek Şeb-i Arus töreni olacak. Bu anlamda Kültür Bakanlığımızın gözetimi altında, Mevlevi geleneklerine uygun bir şekilde Şeb-i Arus törenleri sürdürülecek." (Mustafa GENÇ)


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü

BİYOGRAFİLER

tümü
yukarı çık
Konya Büyükşehir Belediyesi