Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Sınırlarımızı korumak için her türlü tedbiri alırız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Sınırımızı korumak için almamız gereken her türlü tedbiri alırız. Bu, sadece kendi yararımız için değil, aynı zamanda Suriyenin bütünlüğü içindir. dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Sınırlarımızı korumak için her türlü tedbiri alırız

DOHA (AA) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiyenin Suriyenin kuzeyindeki terör örgütü YPG/PKK hedeflerine yönelik yapmayı planladığı harekata ilişkin, PKK ya da onun Suriyedeki uzantısı tarafından yönetilecek küçük devlet, devlet benzeri yapıların oluşmasına göz yumamayız. Bu, ulusal güvenliğimize doğrudan bir tehdit oluşturur. Sınırımızı korumak için almamız gereken her türlü tedbiri alırız. Bu, sadece kendi yararımız için değil, aynı zamanda Suriyenin bütünlüğü içindir. dedi.

Kalın, Diplomasi, Diyalog ve Çeşitlilik temasıyla Katarda düzenlenen 18. Doha Forumunda Avrupanın Rolünü Tanımlamak: MENA Bölgesindeki Kutuplaşmayı Yönetmek başlıklı oturumda konuştu.

Dünyanın karşılıklı bağlantılı olduğunu, bir yerde yaşanan gelişmelerin dünyanın bütününü etkilediğini ve yaşanan hiçbir şeye kayıtsız kalınamayacağını vurgulayan Kalın, Avrupada İslamofobinin yükselişi, aşırıcılığın artması gibi durumların Türkiye için de endişe verici olduğunu, tüm dünyayı etkilediğini belirtti.

Kalın, ABD ve Avrupanın, dünyanın başka yerlerinde yaşananlara kayıtsız kalamayacağı gibi, Türkiye ile diğer ülkelerin de buralardaki gelişmelere kayıtsız kalamayacağının altını çizerek, Almanya Başbakanı Angela Merkelin bundan sonra partisinin başında olmayacağına ilişkin açıklamasının, İngilteredeki Brexit sürecinin, Fransadaki olayların sadece Avrupayı değil, tüm dünyayı ilgilendirdiğine dikkati çekti.

Kalın, her konuya değerler ve prensipler çerçevesinde yaklaşılması gerektiğine işaret ederek, Hangi konuyu ele alıyor olursak olalım, onu doğruluk, eşitlik ve adaleti temel alarak değerlendirmeliyiz. diye konuştu.

Suriye yangınında, Avrupa ve Avrupalılar nerede?

Filistin ve Suriye gibi konularda Avrupanın politikalarını kendisinin mi belirlediğinin, yoksa ABDden bir işaret gelmesini mi beklediğinin düşünülmesi gerektiğini belirten Kalın, Birçok insan, jeopolitik konularda Avrupanın, ABDnin tutumunu bekleme eğilimi gösterdiğini, ABDnin pozisyonu belli olduktan sonra buna göre tutum aldığını düşünüyor. dedi.

Kalın, Suriye konusunda sadece Avrupalı ülkelerin değil, İslam ülkelerinin de harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Konuya ilişkin Avrupanın yaklaşımına değinen Kalın, şöyle devam etti:

Suriye yangınında, Avrupa ve Avrupalılar nerede? ABDnin büyük bir ekonomisi ve ordusu olduğunu ve bu yüzden doğal olarak oyunun içine dahil olduğunu anlıyoruz. Bu anlaşılabilir. Ama (Avrupa ile) yapabileceğimiz birçok şey var. Göç konusu bunun sadece bir boyutu. Avrupanın tereddütle yaklaştığı, siyasi çözüm ya da siyasi süreç gibi diğer boyutlar da var. Rusya, Türkiye, Fransa ve Almanyayı İstanbulda 27 Ekimde bir araya getirdiğimiz zirvede ilk defa Astana grubu ülkelerini ve küçük grup üyelerini buluşturduk. Bu da iki önemli sonuç verdi. Bunlardan biri hala devam eden İdlibde ateşkes anlaşması, diğeri ise anayasa komitesi konusuydu. Bu konularda ilerleme kaydettik. Ama bu yeterli mi? Elbette değil. Hala Suriyede yapmamız gereken çok şey var.

Avrupalılar Filistin konusunun çözümüne ne katkı sunacak?

Filistin konusunda ise ABD yönetiminin hazırlamaya devam ettiği Yüzyılın Anlaşması adı verilen plana dikkati çeken Kalın, Bunun ne olduğuna dair bir fikri olan var mı? Bilmiyoruz. Bundan önemlisi, Avrupalılar bu konuda nerede? Bu konuya (Filistin konusu) onların katkısı ne olacak? Bu konuyu sadece Tel Avivin Washingtondan yapmasını istediklerine bırakamayız. Burada daha incelikli bir yaklaşım olması gerekir. Filistin meselesine adalet ve denge ile yaklaşılmasını sağlamak için aynı zamanda daha fazla güç, siyasi kararlılık ve liderlik de ortaya konulmalıdır. diye konuştu.

Kalın, Filistin konusuna hep tek taraflı yaklaşım olduğunu belirterek, Burada kurbanlar suçlandı. Üstelik hala işgal altındalar. Çözüm nerede? Avrupanın verebileceği katkı nerede? Bizim Türkiye olarak getirebileceğimiz ya da Arap ülkelerin getirebileceği çözüm nerede? Burada (İslam ülkeleri) bizim tarafı da göreve çağırıyorum. Kendi zayıflığımızın suçunu başkalarına atmak entelektüel tembelliğe yol açar, yanıltıcı bir kendine güven getirir. ifadelerini kullandı.

Sorunu dışarıda değil, içeride aramak gerektiğini dile getiren Kalın, Suriye ve diğer konuların çözümü için Avrupada liderlik eksikliğinden bahsederken, aynı durumun İslam dünyası için de geçerli olduğunu söyledi.

Sınırımızı korumak için almamız gereken her türlü tedbiri alırız

Kalın, Türkiyenin Suriyenin kuzeyindeki terör örgütü YPG/PKK hedeflerine yönelik yapmayı planladığı harekata ilişkin ise Cumhurbaşkanımız bu konuda çok netti, PKK ya da onun Suriyedeki uzantısı tarafından yönetilecek küçük devlet, devlet benzeri yapıların oluşmasına göz yumamayız. Bu, ulusal güvenliğimize doğrudan bir tehdit oluşturur. Sınırımızı korumak için almamız gereken her türlü tedbiri alırız. Bu, sadece kendi yararımız için değil, aynı zamanda Suriyenin bütünlüğü içindir. şeklinde konuştu.

ABDnin Suriyede üç ana gerekçe ile bulunduğunu söylediğini vurgulayan Kalın, Bunlardan birincisi DEAŞ ile aralıksız mücadele, ikincisi istikrar ve güvene dayalı toprak bütünlüğünün sağlanması, üçüncüsü ise şimdi açıkça da dile getiriyorlar, İran güçlerini Suriyenin dışına çıkarmak. dedi.

Kalın, ABDli muhataplarıyla son görüşmesinde kendilerine İlk iki hedefinizi anlıyorum, anlamaya çalışıyorum. Ama üçüncü hedefiniz için şansa ihtiyacınız var. İran güçlerini Suriyenin dışına nasıl çıkarabileceksiniz bilmiyorum ve bunu bir hedef olarak ortaya koymanızı anlayamıyorum. dediğini aktardı.

Suriye konusunun özünden uzaklaştığına ve güç oyunlarına dönüştüğüne dikkati çeken Kalın, bu nedenle herkesi tehdit eden bu durumun çözümü için liderlik gerektiğinin altını çizdi.

Muhabir: Nazlı Yüzbaşıoğlu


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü

BİYOGRAFİLER

tümü
yukarı çık