Avrupa ile yüksek standartlı demir yolu bağlantısı için imzalar atıldı

HalkalıKapıkule Demiryolu Hattı Projesi ÇerkezköyKapıkule Kesimi Yapım Sözleşmesi için imzalar atıldı.

Avrupa ile yüksek standartlı demir yolu bağlantısı için imzalar atıldı
  • 12 Haziran 2019, Çarşamba 0:00

ANKARA (AA) Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, HalkalıKapıkule Demiryolu Hattı Projesi ÇerkezköyKapıkule Kesimi Yapım Sözleşmesi İmza Töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul Havalimanı, Marmaray Tüp Geçidi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu ve Avrasya Tüneli gibi büyük projelere bir yenisini daha ekleyecek olmanın mutluluğunun yaşandığını söyledi.

Son 16 yılda ulaştırma altyapılarını iyileştirmek, bu ağları genişletmek ve uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki eksik bağlantıları tamamlamak üzere yaklaşık 600 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini ifade eden Turhan, bu süreçte kamu kaynaklarıyla sınırlı kalmadıklarını, yapişletdevret mekanizmasını da etkin olarak kullanarak dev projelere imza attıklarını dile getirdi.

HalkalıKapıkule Demir Yolu Hattı ile Ankaraİstanbul Hızlı Tren Hattı KöseköyGebze kesimi, IrmakKarabükZonguldak Demir Yolu Hattı ve SamsunKalın Demir Yolu Hattı projelerinde olduğu gibi kamu kaynaklarına AB hibelerini de eklediklerini anlatan Turhan, Ülkemiz, kıtaları birbirine bağlayan konumdaki küresel ticaret güzergahlarının odağında yer alıyor. Bu sebeple de bölgesel ve bölgeler arası bağlantıların geliştirilmesinde Türkiyenin jeostratejik konumun önemi bulunuyor. diye konuştu.

Bu önemin farkındalığıyla ülkenin ulaştırma politikalarını son dönemde, bölgesindeki ulaştırma koridorlarına yönelik tamamlayıcı ve kapsayıcı bakış açısıyla şekillendirmeye çalıştıklarını belirten Turhan, bir yandan yurt içinde ulaşım alanında çok modlu bağlantı sağlamaya çalışırken diğer yandan koridor nosyonuyla kıtalar arasında kesintisiz ve kaliteli altyapılar tesis ettiklerini bildirdi.

Londradan Pekine uzanan Demir İpek Yolunu başından beri önemsediklerini ve sorumluluklarının gereğini yerine getirdiklerini vurgulayan Turhan, şöyle devam etti:

Yine bu hatta taşımacılık faaliyetlerinin en etkin şekilde gerçekleştirilmesini de oldukça önemsiyoruz. Bu dev proje açısından BaküTiflisKars Demir Yolu Hattının 30 Ekim 2017de hizmete açılmasının çok anlamlı bir dönüm noktası olduğunu özellikle hatırlatmak isterim. İmzasını atacağımız, HalkalıKapıkule Demir Yolu Hattı ÇerkezköyKapıkule kesimiyle hattın yük taşıma kapasitesi önemli oranda artacak. Bu kesimin yapımı için 275 milyon avro AB hibesi kullanacağız. Tamamlanmasıyla da Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısına kavuşmuş olacağız.

Turhan, TürkiyeAB mali iş birliği süreci içinde HalkalıKapıkule Demir Yolu Hattı Projesinin hayata geçirilmesinin kolay olmadığına işaret ederek, sözleşme imzalama aşamasına gelinmesinin arkasında her iki taraf yetkililerinin 10 yıllık emeğinin bulunduğunu ifade etti.

HalkalıKapıkule Demir Yolu Hattının gerçekleşmesindeki rolü ve katkılarından dolayı AB Komisyonunun Hareketlilik ve Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulca şükranlarını sunan Turhan, Çünkü bu hattın, TürkiyeAB ilişkilerinin ulaştırma ve mali iş birliği alanlarında kaydettiği en önemli mesafelerden biri olma gibi sembolik bir yönü de bulunmaktadır. Projenin temelini 18 Temmuzda Çerkezköyde Bulc ile birlikte atmanın mutluluğunu yaşayacağız. dedi.

Turhan, Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecini her manada daha görünür kılacak projenin, her iki taraf için de hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Bakan Turhan ile AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Bergerin şahitliğinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdem Direkler, Avrupa Birliği Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Bölüm Başkan Yardımcısı Tibor Sztaricskai ile Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Celal Koloğlu tarafından sözleşme imzalandı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de törende yaptığı konuşmada, AB ile Türkiye arasındaki sözleşmeyi imzalamak için uzun süreden beri çalıştıklarını belirterek, gelinen aşamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Demir yolu alanında verilen bu desteğin AB olarak Türkiyeye sundukları genel destekler açısından önemine dikkati çeken Berger, AB dışında tek seferde verilen en büyük hibe projesi sözleşmesi Türkiyeye tahsis edilmiş durumda. Gelecekte de benzer projelerin gerçekleşeceğine eminim. ifadesini kullandı.

Berger, projeyi AB ve Türkiye arasında çok önemli bir ulaştırma projesi olarak nitelendirerek, Mustafa Kemal Atatürkün Demir yolları refah ve ümran tevlit eder. sözünü hatırlattı.

Christian Berger, AB ve Türkiyenin önemli iki ticaret ortağı olduğuna işaret ederek, Amacımız bunu daha da geliştirmek. Bu tren yolu hattıyla daha fazla ürünü ülkelerimiz ve Türkiye arasında taşıyabileceğiz. diye konuştu.

Projenin, Türkiyenin Asya ile Avrupadaki toprakları arasındaki taşımacılığa önemli katkısı olacağını belirten Berger, Londradan Türkiyeye kesintisiz bir ulaşım hattı sağlanacağını bildirdi.

Türkiyeye ekonomi ve hukuk alanlarındaki reformlar başta olmak üzere desteklerinin devam ettiğini anlatan Berger, Gümrük Birliğinin özellikle son 20 yılda ticari ilişkilere olan katkısına değindi.

Berger, projenin Türkiyenin ABye katılım sürecine katkı sağlayacağını ifade ederek, Türkiye, AB için çok önemli, kilit bir ortaktır ve Türkiyenin stratejik olarak önemli bir komşu olduğunu hatırlatmak isterim. dedi.

IPA fonları ulaştırma sektöründe etkin kullanılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü ve Program Otoritesi Başkanı Erdem Direkler, Sultan 2. Abdülhamit ile başlayan, Mustafa Kemal Atatürk ile devam eden ülkeyi demir ağlarla örme ülküsünün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2003ten itibaren ortaya koyduğu politika ve projelerle yeniden canlandırıldığını söyledi.

Direkler, bu ülkünün hayata geçirilmesi aşamasında kamu imkanlarının yanı sıra AB hibelerinin (IPA) de kullanıldığını bildirdi.

HalkalıKapıkule Demir Yolu Hattı ÇerkezköyKapıkule kesiminin yapımı işinin de IPA fonlarıyla yapılacak işlerin önemli bir örneğini oluşturduğunu vurgulayan Direkler, Ulaştırma sektörü IPA fonlarının oldukça etkin kullanıldığı bir alan. Bakanlığımız ise program otoritesi olarak IPA sürecinin önemli aktörlerinden birisi. dedi.

Demir yollarına 126 milyar lira yatırım

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun da doğubatı ulaşım aksının orta koridoru üzerinde bulunan bir ülke olarak son yıllarda demir yolu yük ve yolcu taşıma payını artırmaya yönelik önemli projeler hayata geçirildiğini belirterek, Demir yolunun öncelikli ulaşım politikası olarak kabul edildiği 2003ten bugüne demir yollarımıza 126 milyar lira yatırım yapıldı. Bu yatırımlarla konvansiyonel hatlarımızın tamamını iyileştirirken, elektrikli ve sinyalli hale getiriyoruz. 7 ilimiz ve nüfusumuzun yüzde 40ına hizmet veren bin 213 kilometre yüksek hızlı ve hızlı demir yolu hatlarımızı yaygınlaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor. diye konuştu.

Yapım sözleşmesi imzalanan toplam 530 milyon avro sözleşme bedelli HalkalıKapıkule Demir Yolu Hattının 153 kilometrelik ÇerkezköyKapıkule kesiminin finansmanında da 275 milyon avro IPA hibe fonu kullanılacağını anlatan Uygun, bu projeyle ülkedeki demir yolu projeleri için Avrupa Birliği hibe fonlarından bugüne kadar sağlanan finansman tutarının 752 milyon avroya ulaşacağını söyledi.

Türkiye projeyle dünyanın birleştirici gücü olma misyonunu geliştirecek

Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Celal Koloğlu, HalkalıKapıkule Demir Yolu Hattının ÇerkezköyKapıkule kesiminin yapımı işinin öneminin kıtaların birleşmesine vereceği katkıda saklı olduğunu belirterek, Tüm büyük ulaştırma projelerini vatandaşlarımızın, insanlığın hizmetine sunan Türkiye, bu projeyle dünyanın birleştirici gücü olma misyonunu geliştirecektir. ifadesini kullandı.

Hattın tamamlanmasıyla Türkiye ile Avrupa arasında yeni ve kalıcı taşımacılık uygulamasının devamlı hale geleceğini vurgulayan Koloğlu, daha hızlı, verimli ve ekonomik ulaştırma projelerinin en güzel örneği olacak hatla ülkenin küresel rekabette bir adım öne geçeceğini dile getirdi.

Muhabir: Arife Yıldız Ünal,Ayşe Böcüoğlu Bodur,Tuğçenur YılmazSEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü

BİYOGRAFİLER

tümü
yukarı çık
Konya Büyükşehir Belediyesi