• 09 Şubat 2015, Pazartesi 0:00
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

SİGARA TÜTÜN-1

Harap Etti Tütün Beni

Yılandaki zehir gibi

Afet yapan nehir gibi

Bombalanmış şehir gibi

Harap etti tütün beni

Hastalığı seri seri

Nefes darlığı kanseri

Hele midede ülseri

Harap etti tütün beni

Gece demem gündüz demem

Ana sütü değil emem

Hiç iştahlı yemek yemem

Harap etti tütün beni

Ne dersiniz gençler buna

Yol giderim kona kona

Sanki esir olduk ona

Harap etti tütün beni

Nişanlıma ağzım koktu

Dedi bana talip çoktu

Hayır işe nifak soktu

Harap etti tütün beni

Ben ise tütünü seçtim

Günde üç-dört paket içtim

En sonunda candan geçtim

Harap etti tütün beni

Ciğerlerim oldu delik

Sinem oldu sanki körük

Uykuda bile öksürük

Harap etti tütün beni

Kristof  Kolomb ve arkadaşları 15. yüzyılın sonlarına doğru Amerika kı­tasına çı­kınca, yerlilerin bir bitki yaprağını sarıp içtiklerini görür. Onlarda içer tiryaki olurlar ve bu bitkinin to­hum­larını Avrupa'ya getirirler. Zararı o gün için bilinmeyen fakat keyif verici ve bağımlılık yapan bu bitki yani tütün kısa za­manda bütün Avrupa'ya ya­yılır.

Bir müddet sonra Avrupalı gemiciler kanalıyla İstanbul'a, oradan da Ana­dolu'ya ve Osmanlı diyarına yayılır. Sebep ol­duğu yangınlar ve maddi zarar­lardan dolayı bilhassa lV. Murat katı kurallar uygulamış ama halkı bu zararlı­dan vazgeçirmek mümkün olmamıştır.

Gerçek zararları tıp ve teknoloji ilerledikçe ortaya çıkan ve şiirde de be­lirtildiği üzere çok çok zararlı ve bağımlılık yapan tütünün içinde çoğu kanse­rojen 4000 çeşit zararlı bulunduğunu ciddi ilim adamlarımız ve dergilerimiz dile getirmektedir.([1]) Tütün kullanımı 1970’li yıllarda maksimum dereceye çıkmış, fakat zararları ortaya çıkınca devletler bununla ciddi mücade­leye gir­mişlerdir.

Türkiye 77 milyon nüfusuyla dünyanın 19. kalabalık ülke­sidir. 20 milyon tiryaki vardır. Yılda 18 milyar Tl (11 milyar$) tütüne veriliyor. Türkiye sigara tüketimi sıralamasında dünyada 4’üncü sırada idi.([2]) Allah sebep olanlardan razı olsun son za­manlardaki ciddi mücadele sebebiyle şu anda 7’inci sıralara geriledi. Ama yine de bu oran çok yüksektir. AB ülkeleri ara­sında Yunanis­tan’dan sonra 2’inciyiz.   Sigara pazarının tümü yabancıların elindedir. Dola­yısıyla tütüne verilen paranın ta­mamı yani yılda 18 milyar Tl yabancıların cebine gidiyor.([3]) Her yıl 100 bin dolayında insanımız tütünün sebep olduğu has­talıklardan ölüyor.([4])

Hollanda Roterdam’daki Erasmus Tıb Merkezinde binlerce insan üze­rinde yapılan araştırmalarda sigaranın beyinde çok hızlı dejenerasyonlara se­bep olduğu, muhakeme gücünü zayıf­lattığı,([5]) beyin hücrelerinin yenilenme­sini yarı yarıya azalttığı tespit edilmiştir.([6]) Cinsel gücü bile zayıflattığı bugün ilmen ispatlanmıştır.([7])

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Dbeky sağlığımı şunlara borçlu­yum dedi: “Al­kol ve sigara kullanmam, erken kalkarım, ve yü­rürüm.”([8]) Dale Carnegie isimli meşhur ABD’li yazar “Meşhurla­rın Hayatı” isimli eserinde dünya meş­hurlarının bü­yük ekseriyetinin sigara ve içki kullanmadıklarını yazar. 

Keseye ve kasaya olan zararına gelince: Günde bir paket sigara içen kişi, yılda 365 paket sigara içer ki; çoğu insan bir paketten fazla içer. 75 sene içen biri, 27.375 paket sigara içer. Bir paket sigara ortalama 5 lira dersek; 136. 875 Tl. eder ki bu en mutena bir semtte çok güzel bir daire parasıdır.

Konyamızda geçmişin meşhur âlimi Ebu Said Muhammed Hadimî Haz­retleri sigaranın zararları ve kullanılmasının caiz olmadığıyla ilgili “Risâle fî Hakkı’d-Duhân” isimli eser yaz­mıştır.([9]) Kitabımızda sık sık zikr-i cemili geçen Konyamızın son devir güzide âlimlerinden Hacıveyiszade Mustafa Efendi de, Peygamber Efendimizin; “Kur’an’ın çıktığı ağız temiz olmalı” hadisini dile getirir ve namaz kılan Kur’an okuyan insanların, özellikle de din görevlilerinin sigara içmesini hiç hoş karşıla­mazmış.([10])

Dipnotlar:

[1]- Bilim ve  Teknik Dergisi,  Ocak 2003, sayı 422, s. 59; Milliyet Gazetesi 09.02.1999.

[2]- Zaman Gazetesi,, 06.01.1992.

[3]- Bütün Dünya Dergisi sayı 2010­/9, s.80.

[4]- Milliyet Gazetesi, 23.10.2000. 

[5]- Milliyet Gazetesi, 24. 3. 2004.

[6]- Milliyet  Gazetesi, 15.05.2002.

[7]- Milliyet Gazetesi, 23.09.1992.

[8]- Milliyet Gazetesi, 26.07.2000.

[9]- Yaşar Sarıkaya, “Ebu Said Hadimi”, Kitap Yayınevi, İst. 2008, s. 117.

[10]- Ali Ulvi Kurucu, “Hatıralar-1”,M. Ertuğrul Düzdağ, Kaynak Yay. 2007, İst. s. 107.  

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık