• 19 Ekim 2016, Çarşamba 8:33
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

BİRLİK ? BERABERLİK (1)

Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

 

Saltanat dedikleri ancak cihan gavgasıdır

Olmaya baht ü saâdet dünyada vahdet gibi

 

Ko bu ayş u işreti çünki fenâdır âkıbet

Yâr-ı bâkî ister isen olmaya tâat gibi

 

Ger huzur etmek dilersen ey Muhibbî fâriğ ol;

Olmaya vahdet makamı kûşe-i uzlet gibi. ([1])

 

Batılıların Le Soliman Manifique-Muhteşem Süley­man diye vasıflandır­dıkları, hakkında Fairfax Dovney ve benzer­lerinin eserler yazdığı ([2]), bugün bile ABD senato binası salo­nunda rölyefleri bulunan, dünyadaki 9 kanun adamından biri olarak ([3]) ismi ve resmi bulunan koca sul­tan, Kanuni’nin beyit­lerinin üstüne ne söylenebilir ki?

 

Onun celalli babası Yavuz Sultan Selim’de bu husus­taki duygusunu şöyle dile getirmiş:

Milletimde ihtilaf u tefrika endişesi

Gûşe-i kebrimde bîkarar eyler beni

 

Osmanlının hayat felsefesini, din ve vahdet telakki­sini, birlik ve beraber­lik ruhunu, 600 sene dünya hâkimi­yetlerinin sırrını, bugün bile kendilerini aratmalarının, özletmelerinin, düşmanlarına bile itiraf ettirmelerinin esrarını… dile getirive­ren beyitler.

 

Şiirin sıhhatle ilgili olan ilk beytini birçok kişi biliyor ama, herkesin bil­mesi gereken ve havaya suya ihtiyacı­mız kadar muhtaç olduğumuz, birlik ve vahdetle ilgili olan diğer beyitleri pek bilen yok. Dillerde dolaşmıyor, levhalar yapılıp dükkânlara, tezgâhlara asılmıyor, ki­taplara, kaymelere basıl­mıyor.

 

Osmanlının, hayat ve yaşam prensibi ittihaz ettiği vahdet duygusunu unuttuğumuz için, bugün faturasını çok ağır öde­mekteyiz. Bir akl-ı selîm’in dediği gibi: “Kuş­lar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik an­cak bu arada çok basit bir sanatı unuttuk, kardeş olarak yaşa­mayı.”

 

Oğuz Han oğullarını çağırmış ve hepsine birer ok ve­rip kırmalarını iste­miş ve kırmışlar. Okları ikiye, üçe çıkarmış, her seferinde çoğaltınca nihayet oğlanlar kıra­maz olmuşlar. İşte demiş; “birlik olur, güç ve kudretinizi bölmez­seniz sizi kimse yenemez. Aksi halde kısa za­manda hezimete uğrarsı­nız.”([4])

 

Daha yakın bir tarihte Said Nursi Hazretleri konuya şöyle parmak basar:  “Üç elif ittihat etmezse üç kıymeti var; sırr-ı adediyet ile ittihad etse yüz on bir kıymet alır.” Yani üç tane bir’i alt alta koyup toplarsan 3 eder. Ama yan yana top­larsan 111 eder. İşte Müslümanlar bir biri­nin ayağına, om­zuna basa­rak değil, bir birine destek ve dayanak olarak, yan yana gelerek, ruh ve gönül birliği yaparak, güçlerini birleşti­rerek, ittihad-ı İslâm duygu­suyla yücelip yük­selebilirler di­yor.

Dipnotlar:

Ayş ü işret: Yiyip içme, Yâr-i bâkı: Ebedi dost, Fariğ olmak: Mevki ve makamı bırakmak, boşa çıkmak, Gûşe-i uzlet: Köşeye çekilmek, dünyadan el etek çekmek.

1- Ahmet Kabaklı, “Türk Edebiyatı”, T.E.V. Yay. İst. 1997, c. 2, s. 638.

2- Fairfax Dovney. “Le Soliman Manifigue”.  İ. Hami Danişmend, Tarihi Hakikatler.  1/120 .

3- A. Ragıp Akyavaş, “Derken Efendim-1” TDV Yay. Ankara 2007, s. 83.

4- R. Şükrü Apuhan, “Hedefe Yürürken”, Timaş Yay. 1987, s. 210.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık