• 08 Mayıs 2016, Pazar 11:11
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

Anneler günü -2
Medeniyet adına aile yuvasının kutsiyetine hâlel getiren ve evlen­meyi sanki bir basitlik gibi telâkki eden Batı ve uzantısı dev­letler, ölüm oranının doğum oranını sollaması ve yakın bir gele­cekte içlerindeki azın­lıkların ken­dilerinden daha fazla nüfusa sahip olarak kendilerine tahak­küm ede­cekleri korkusu onları tedbir al­maya zorlamaktadır. Eski İngiliz Başba­kanı Techar: “Kadın evine dö­nerse maaş bağlarım” demişti.([1])  

Papa:  “Batı kadınının evine dönmesini ve çocuğunun annesi ol­ma­sını”([2]) istiyor. Fransa da yapılan bir istatistiğe göre kadınların %54 ünün çalışmak istemediği evinin hanımı,  çocuğunun anası olmak istediği ama günlük şartların onları çalışmaya zorladığı ortaya çıkmıştır.  Bugün do­ğumu teşvik için Batıda doğuran kadına yüklü bir ikramiye, uzun müd­det izin ve çocuğuna maaş bağlanmaktadır.      

 Batıda ebeveynle evlâtlar arasındaki bu soğukluk ve kopuk­luğu bir de­rece giderebilmek, çocukla ebeveyni hiç olmazsa se­nede bir defa bir­birlerini hatırlayıp aramalarını sağlamak amacıyla anneler günü,  babalar günü gibi günler icat edilmektedir.

Bu adet­ler maalesef milletimiz ara­sında da yayıl­maktadır. Çünkü bizde Batının yörüngesine girmiş, onun uydusu gibi,  10-15 sene geriden de olsa onları aynen takip ediyoruz. On­ların düş­tükleri olumsuz­luklardan ibret alıp aynı hataya düşmemek yerine, onların çekim kuvvetine tabi olup hızla uçuruma yuvarlanmaktayız.

Peygamberimiz bu günleri 14 asır önce sezmiş olacak ki:  “Ahir za­manda ümmetim Yahudi ve Nasara’yı taklitte o kadar ileri gidecek ki,  onlar keler deliğine girse,  şuursuz Müslümanlar da girmeye çalı­şacak­lar. ” ([3]) buyurur.

 Gerçek müminler,  İslâm’da her günün anneler ve babalar günü ol­du­ğunu iyi bilirler. Cenâb-ı Allah'ın; “İnsana da anne babasına iyi dav­ran­masını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek kar­nında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıldı olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: Bana ve anne babana şükret. Dönüş ba­nadır”([4])  ayeti ve benzerlerini okuyan idrak eden şuurlu müminlerin el­bette böyle gün­lere ihtiyaçları yoktur.

Beş vakit namazını kılan bir genç günde beş defa Rabbi ile frekans bağ­lantısı kurar, secdeye varır,  alnını tozlu topraklara halılara sürter, Ha­likına iltica eder ve doğrulunca Anasının-babası­nın affedilmesi,  bağış­lan­ması,  on­lara merhamet edilmesi için “Allahümme rabbenağfirlî ve livalideyye” diye dua eder,  on­ları hatırlar,  hem de bunu günde defalarca yapar. Elbette senede bir defa an­nesini hatırlamak için ihdas edilen anne­ler gününe ihti­yacı yoktur. Ama Batılılar kadar bu ulvi ve manevi duygu­lardan soyutlananlar varsa, onlar gibi senede bir defa da olsa Ana-babala­rını ha­tırlamakta her halde bir sa­kınca olmasa gerek. Hiç yoktan iyidir.                                                   

Şurasını hassaten hatırlatalım ki,  Anne ve baba olarak bizler,  evlât­la­rı­mızdan gereken saygı ve itibarı görmeye hak kazanabil­memiz için,  onları Allah ve Resûlünün istediği şekilde yetiştirmek,  ilim ahlâk ve ter­biye öğ­reterek büyütmek, her hâl ve davranışı­mızla onlara örnek olmak ve onların gözü önünde kendi anne ve babamıza gereken hürmet ve tazimi yaparak nu­mune-i timsal olmamız gerekir.  

 Cenâb-ı Allah bizleri,  anne ve babasına,  gereken saygıyı göstermek su­retiyle, evlâtlarından aynı saygıyı görebileceği ka­naat ve şuuruna varan kulla­rından eylesin. Sözlerimi bizim anaya bakış felsefemizi dile getiren bir dört­lükle bitiriyorum:

Ana başa taç imiş

Her derde ilaç imiş

Bir evlât pîr olsa da

Anaya muhtaç imiş

 

 

Dipnotlar:

1- Zaman Gazetesi, 08.12.1995.

2- Milliyet Gaze¬tesi, 22.03.1994.

3- Zebîdî, Tecrîd-i Sarîh, Terceme, Kâmil Miras. a.g.e, c. 9,s.189.  

4- Lokman Sûresi 14.

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık