• 31 Mayıs 2016, Salı 8:46
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

ALLAH'IN VARLIĞI VE KUDRETİ (2)

Cenâb-ı Allah sık sık: "Semaya bakmıyorlar mı?,  sema hu­su­sunda te­fekkür etmiyorlar mı?,  biz onu nasıl yarattık,  nasıl bina ettik,  nasıl zinetlendirdik..."([1]) gibi sorular sorar. Gerçekten sema güne­şiyle,  ayıyla,  yıldız­larıyla,  gezegenleriyle,  galaksileriyle,  nebulalarıyla pulsarlarıyla,  kuasarlarıyla,  kara delikleriyle,  nötron yıldızlarıyla bir muamma bir esrar hazi­nesidir.([2])

Işık saniyede 300 bin km.  yol alır.  Güneşin bize uzaklığı 149 milyon km.  ve ışığı bize 8.5 dakikada gelir.  Bunun için sabah namazı güneş görünmez­den en az on dakika önce bitirilmiş olması lâzım. 

Işık yılda 9 trilyon 460 milyar 800 milyon km.  yol alır.  Se­mada gör­dü­ğü­müz yıldızlardan bize en yakın olanın uzaklığı 4.5 ışık yılıdır.([3]) Yani bize en yakın yıldıza saatte 1000 km. hızla giden bir yolcu uçağıyla gitmek müm­kün olsa, 16 milyon senede ancak varılabilir.([4])

Bizim de içinde bulunduğumuz güneş sisteminde 15’e yakın gezegen var­dır.  Bunlardan Platonun bize uzaklığı 6 milyar 400 milyon 149 bin km. dir.  Bizim Galaksimiz içinde güneş sistemi gibi 100 milyar sistem var ve fezada bu galaksi gibi 200 milyar galaksi var.([5])

1 Şubat 1983 tarihli gazetelerde şöyle bir haber vardı. "Yeni bir nöt­ron yıldızı keşfedildi.  Uzaklığı 5 bin ışık yılı. 1cm küpünün ağırlığı 1 mil­yon ton.  Bir saniyede kendi etrafında 600 defa dönüyor".([6])

Yüce Allah: "Semayı biz kurduk ve onu biz genişletiyo­ruz"([7]) buyu­rur. İlim adamları bugün dev teleskoplarla bize 5 mil­yar ışık yılı uzakta galaksiler keşfediyorlar ve semanın her saniye 60 bin km.  genişle­diğini ispat diyorlar.([8])  Şair boşuna dememiş:

 

İdraki-i meâli bu küçük akla gerekmez

Zira bu terazi bu kadar sıkleti çekmez. 

İmam-ı Gazali de: "Astronomi bilmeyen Marifetullah'da (yani Al­lah'ı hakkıyla tanıyıp bilmekte) noksandır" buyurur.  Günde yüzlerce defa "Allahü Ekber" (Allah en büyüktür) diyen Müslüman’ın,  O'nun büyük­lüğünü,  kud­retini biraz idrak edebil­mesi için bunları kâfirlerden fazla bil­mesi lâzım.  Ama heyhat. 

Japonya’nın kuzeyinde evlerin çatısına düşen bir meteorun incelen­mesi sayesinde ilim adamlarının bu taş parçasının 61 mil­yon yıldır yolda ve 4.5 milyar yaşında olduğunu söylemeleri([9]), Rabbimiz’in Kudretine en bü­yük delillerdir.  Şair bunu ne güzel ifade ediyor:

Büyüksün,  büyüksün,  büyüksün büyük

Büyükler yanında çok kalır küçük. 

Cenâb-ı Hak yukarıda geçen ayette ikinci olarak "nefisle­rinize ba­kın" buyuruyordu.  Ne var nefislerimizde? Bakar körler için hiçbir şey yok tabi.  Ama ibret nazarıyla bakan ve baktığını görenler için çok şeyler var.  Şair:

Varlığın bilme ne hacet kürre-i âlem ile

Yeter ispatına yarattığı bir zerre bile.                            

derken hiçte mübalağa etmemiş.

 

 

Dipnotlar:

1- Kaf Sûresi, 6; İsra Sûresi, 99; Nuh Sûresi, 15; İbrahim Sûresi, 19; Hıcr Sûresi 16;

2- Bu hususta geniş bilgi isteyenler;“Evrenin Sırları ve Allah” kitabımıza bakabilirler.

3- TÜBİTAK,a.g.d.Ağus. 2002 sayı 417,s.38;Aynı dergi,Yeni Ufuklar eki Mayıs 2007,s. 2.

4- Taşkın Tuna, “Uzay ve Dünya”, Yeniasya Yay. 1981, s. 83.

5- Taşkın Tuna, “Uzay ve Dünya”.

6- Tercüman Gazetesi, 01. 02. 1983.

7- Zariyat Sûresi, 47.

8- Bilim Teknik Dergisi (TÜBİTAK) sayı: 186, s. 8.

9- Milliyet Gazetesi, 12. 02. 1993.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık