);*} Ericsson, Türkiyeyi küresel teknoloji üssü yapmayı hedefliyor

Ericsson, Türkiyeyi küresel teknoloji üssü yapmayı hedefliyor

Bilişim teknolojilerinde dünya devi Ericsson, gelecek 5 ila 10 yılda global endüstriyi şekillendirecek teknolojileri üretmek üzere hayata geçirdiği küresel araştırma laboratuvarlarının 11incisini Türkiyede kurdu.

Ericsson, Türkiyeyi küresel teknoloji üssü yapmayı hedefliyor
  • 05 Aralık 2018, Çarşamba 12:00

İSTANBUL (AA) Bilişim teknolojilerinde dünya devi Ericsson, gelecek 5 ila 10 yılda global endüstriyi şekillendirecek teknolojileri üretmek üzere hayata geçirdiği küresel araştırma laboratuvarlarının 11incisini Türkiyede kurdu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliği ile hayata geçen Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı, Milli Teknoloji Hamlesine destek olarak Türkiyeyi küresel teknoloji üssü haline getirmeyi hedefliyor.

Laboratuvarın açılış etkinliğinde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, milli teknoloji ve güçlü sanayi vizyonuyla bakanlık olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Türkiyeyi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yükseltme amacıyla çalıştıklarını dile getiren Kacır, küresel endüstride yaşanan dijital değişimlere ayak uydurmak için faaliyetlerini sürdürdüklerini anlattı.

Kacır, Endüstri 4.0 gibi politikaların ülkeler tarafından hayata geçirildiğini kaydederek, Biz de başka ülkelerin politikalarını kopyalamak yerine Milli Teknoloji Hamlesi başlığıyla kendi yetkinliklerimizi, kabiliyetlerimizi, kaynaklarımızı ve hedeflerimizi dikkate aldığımız kendi politika çerçevemizi takip ediyoruz. dedi.

Bugünün teknolojilerini değil bugünden 510 yıl sonrasını hedefleyen işlere öncelik vereceğiz. diyen Kacır, şu ifadeleri kullandı:

Nihai hedefimiz; Türkiyeyi sanayi teknolojisinde lider bir ArGe ve üretim üssü haline getirmek. Bunu yaparken günceli çok iyi takip etmek, kabiliyetlerimizi ölçerek fırsatlar en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Dolayısıyla bugün açılışını yaptığımız merkezin, Milli Teknoloji Hamlemizin, insan kaynağının geliştirilmesi ve altyapının geliştirilmesinde ana hedeflerine ulaşmamızda önemli fırsatlar sunacağı düşüncesindeyim. Memnuniyet verici diğer gelişme ise bu merkezin Ericsson Araştırmanın küresel anlamdaki 11. araştırma laboratuvarı olması.

Kacır, söz konusu merkezin ağ mimarisi ve protokolleri ile güvenlik alanlarında Türkiye merkezli üretim yapacağı bilgisini verdi.

Kilit rol oynayacak

Kacır, Ericsson Türkiyenin İstanbul, Ankara ve İzmirde halihazırda 450ye yakın ArGe personelinin bulunduğunu ArGe merkezlerine sahip olduğunu belirterek, Bunların yanısıra bugün açılan araştırma laboratuvarıyla istihdam edeceği araştırmacılar, ortak projeler üreteceği akademisyenler, yükseklisans ve doktora öğrencileri ile yeni iş modellerinin geliştirilmesinde inanıyorum ki kilit rol oynayacak. diye konuştu.

Türk araştırmacıların, bu merkezde yürütülecek uluslararası projelere makale, tez ve patent üreterek bilgi ve iletişim teknolojilerinde uluslararası standardizasyona doğrudan katkı sağlayabileceğini söyledi.

Kacır, bu isabetli karar ve TÜBİTAKın desteğiyle kurulan laboratuvarın ülke için önemli bir katma değer oluşturacağını bildirdi.

Türkiyede bilginin gelişimine katkı sunacak

Ericsson Ortadoğu ve Afrika Başkanı Rafiah İbrahim, Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarının şirketin dünyada açılan 11. laboratuvarı olduğunu belirterek, burada ArGe mühendislerince üretilen patentli yazılımların sadece Türkiyede değil küresel hizmet sağlayıcılar tarafından kullanılacağını söyledi.

Yüzde 10 yerel ile başladık fakat daha fazla araştırma mühendisi istihdam edeceğiz. diyen İbrahim, burada ağ mimari protokolü ve güvenlik alanlarına odaklanacaklarını bildirdi.

İbrahim, Burada önümüzdeki 510 yılda sektörün ihtiyaçlarının neler olacağı düşünülerek geliştirilecek. Yani 5G ve nesnelerin interneti için bundan sonraki 510 yıllık ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak geliştirilecek. dedi.

Türkiye için bu laboratuvarın son derece önemli olduğunu dile getiren İbrahim, Çünkü bütün bilim insanlarına, araştırmacılara, akademisyenlere sadece bilgi sağlama ile kalmayıp dünya geneline katkı sağlama konusunda yardımcı olacak. Dolayısıyla bu durum Türkiyede bilgisinin gelişmesi açısından büyük katkı sunacak. diye konuştu.

Laboratuvarla olağanüstü bir potansiyel doğacak

İbrahim, projede TÜBİTAK ile güçlü bir iş birliği yaptıklarını belirterek, bununla birlikte laboratuvarı çok sayıda kuruma açacaklarını, hatta kendi ArGesi olanlar dahil operatörlerin projeye katılabileceğini söyledi.

Türkiyenin Ericsson için çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayan İbrahim, şunları kaydetti:

Biz, 120 yıldır buradayız. Dolayısıyla görünüyor ki biz bu ülkenin büyük potansiyeline inandığımız için yatırım yapıyoruz. Aynı zamanda burada bir yetenek potansiyeli var. Üniversiteler çok iyi kaynaklar sağlıyorlar burada.Ericssona genel anlamda katkı sağlayabilecek durumdalar. Türkiyeye yatırım yapmayı, yatırımlarımızı sürdürmeyi kesinlikle istiyoruz. Artı son yıllarda mobil sektördeki gelişmelere bakacak olursak Türkiye gerçekten önde. Nesnelerin interneti ile ilgili çözümlerde Türkiye çok yaratıcı. Bunlar sadece var olan teknolojileri kapsamıyor. Yani 3G, 4G haricinde halihazırda başlatılmış olan 5Gye doğru bir gidişat süreci var. Burası gerçekten önemli bir pazar. Türkiye için değil aynı zamanda Orta Doğu ve Afrika için de önemli bir pazar.

İbrahim, araştırma laboratuvarının açılmasıyla olağanüstü bir potansiyel doğacağını belirterek, herkesin artık bu araştırmaların Türkiyeden geldiğini bileceğini söyledi.

Rafiah İbrahim, 5Gde yaşanan gelişmelere değinerek, 2024 itibarıyla 1,5 milyar 5G abonesinin bulunacağını, popülasyonun yüzde 40ının 5G kullanıyor olacağını aktardı.

5G ve ötesi konularında önemli çalışmalar yapılacak

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarının TÜBİTAKın TEYDEB 1515 Öncül ArGe Laboratuvarları Destekleme Programı kapsamında hayata geçtiği bilgisini verdi.

Türkiyede 2003ten sonra ArGe çalışmalarına verilen önem ve desteğin arttığından bahseden Mandal, bu kapsamda verilen desteğin yıllık 150 milyon liradan 2018 itibarıyla 1,6 milyar liraya yükseldiğini söyledi.

Mandal, Türkiyenin son 10 yıldaki orta yüksek teknolojiye sahip ürün üretiminde sağladığı ilerlemeden bahsederek, TÜBİTAKın destek mekanizmanları ile daha fazla bilgi üretme hedefi taşıdıklarını anlattı.

Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarında TÜBİTAKın destek kapsamında olan ağ mimarisi ve protokolleri ile güvenlik alanlarının öne çıkacağını kaydeden Mandal, 5G ve ötesi alanında çalışmalar yapılacak. Bizim beklentimiz hem bilgi ve teknoloji üretimi anlamında var. Aynı zamanda diğer 10 laboratuvar ile ilgili iş birliği platformunun geliştirilmesi. diye konuştu.

İsveçli şirketler Türkiyede üretim yapıp ihracat gerçekleştiriyor

İsveçin İstanbul Başkonsolosu Therese Hyden, İsveçin nüfusunun 10 milyon olduğunu belirterek, yenilikçilik ve icatlar konusunda harika bir geçmişlerinin bulunduğunu söyledi.

İsveçin refah ve milli servetinin büyük bir kısmının yenilikçilik ihraç eden şirketlere dayandığını dile getiren Hyden, tüketici ürenleri ve yüksek teknolojili ürün üreten çok sayıda şirketlerinin bulunduğunu, bunlardan bir tanesinin de Ericsson olduğunu, Ericssonun bu anlamda dünyanın da önde gelen şirketleri arasında yer aldığını bildirdi.

Hyden, İsveçin önemli şirketlerinin Türkiyede faaliyet gösterdiğini kaydederek, Türkiyede üretim yapıp dünyaya ihracat gerçekleştiren birçok İsveçli şirket var. Bu şirketler iki ülke ekonomilerine katkı sağlıyorlar. dedi.

Ericssonun Türkiyeye gelen ilk şirket olarak öncülük görevi yaptığını ifade eden Hyden, Dolmabahçe Sarayındaki ilk telefon hattını Ericssonun kurduğunu, şirketin o zamandan bu yana sadece teknoloji sağlamadığını yatırımcı olarak da faaliyetlerini sürdürdüğünü aktardı.

Hyden, Ericssonun Türkiyede ArGe faaliyetlerinden bahsederek, Ericsson ve diğer İsveçli şirketlerin Türk hükümeti tarafından sağlanan bu güzel yatırım imkanlarını ve teşvikleri bu kadar güzel değerlendirip güzel yatırımlara çevirdiğini görmek bizleri de mutlu ediyor. dedi.

Ericssonun sahip olduğu yaratıcı ekosistem fikrini ve derin deneyimlerini Türkiyedeki araştırmacı ve üniversitelerle iş birliği yaparak paylaştığını görmek gerçekten çok güzel. diyen Hyden, bu iş birliğinin tüm taraflar için verimli sonuçları olacağını sözlerine ekledi.

Bilimsel katkıları ile uluslararası bilinirliğe sahip olacak

Ericsson Türkiye ArGe Direktörü Fatma Özdemir Canverdi, bu adımları atarken TÜBİTAKın kendilerine verdiği desteklerden bahsederek, Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı, TÜBİTAK TEYDEB 1515 Öncül ArGe LAboratuvarları Destekleme Programı kapsamında desteklenen Türkiye BİT sektöründeki ilk araştırma laboratuvarıdır. dedi.

Bu araştırma laboratuvarının bugüne gelmesinin yıllar aldığını dile getiren Canverdi, laboratuvarda çok önemli işlere imza atılacağını söyledi.

Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı direktörü Henrik Almeida, şirketin araştırma biriminden bahsederek, Ericsson Araştırmanın şirketin patentlerinin yüzde 50sinden fazlasını ürettiğini söyledi.

Almeida, Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarının servis sağlayıcılar ve KOBİler ile bir ekosistem oluşturacağını, toplumun uzun vadedeki geleceği için yeni fırsatlar sağlayacağını, bilimsel katkıları ile uluslararası bilinirliğe sahip olacağını anlattı.

Türkiyede araştırma laboratuvarında iki konuya önem vereceklerini ifade eden Almeida, bunları ağ mimarisi ve protokolleri ile güvenlik olduğunu bildirdi.

Almeida, laboratuvarda üniversiteler ve nemli akademisyenlerle iş birliği yapacaklarını kaydederek, bu akademisyenleri tanıttı. İş birliğinin önemine dikkati çeken Almeida, Bizim kapımız her zaman iş birliğine açık. Gelin birlikte geleceği şekillendirelim. diye konuştu.

Türkiye’yi küresel teknoloji üssü haline getirmeyi hedefliyor

Ericsson, gelecek 5 ila 10 yıl içinde global endüstriyi şekillendirecek teknolojileri üretmek üzere hayata geçirdiği küresel araştırma laboratuvarlarının 11incisini Türkiyede kurdu.

TÜBİTAK iş birliği ile hayata geçen proje, Milli Teknoloji Hamlesine destek olarak Türkiyeyi küresel teknoloji üssü haline getirmeyi hedefliyor.

Açılışı gerçekleştiren laboratuvar, Türk araştırmacılara yeni uluslararası patent ve araştırma yayınlama fırsatı sunarak, küresel ölçekteki araştırma ve standartlara doğrudan katkıda bulunacak.

TÜBİTAKın TEYDEB 1515 Öncül ArGe Laboratuvarları Destekleme Programı kapsamında hayata geçen laboratuvar, Türkiye bilgi teknolojileri ve iletişim sektöründe bu program kapsamında desteklenen ilk araştırma laboratuvarı olma özelliğine sahip.

Muhabir: Uğur Aslanhan

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık