Beşiktaş Teknik Direktörü Avcı: Sahanın içinde kalacağız

Beşiktaş Teknik Direktörü Abdullah Avcı İstediğini sahada alan bir takım oluşturacağız. dedi.

Beşiktaş Teknik Direktörü Avcı: Sahanın içinde kalacağız

İSTANBUL (AA) Beşiktaş ile 3 yıllık sözleşme imzalayan teknik direktör Abdullah Avcı, siyahbeyazlı kariyerinde saha içinde kalacağını söyledi.

Vodafone Parkta düzenlenen imza töreninde konuşan Avcı, iletişim ve çözüm odaklı olacaklarını belirterek, Sahanın içinde kalacağız. Teknik adam olarak hep bunun içinde kaldım. Oyunun saha içinde kaldığı sürece, güçlü olduğunu, saf ve temiz olduğunu düşündüm. Benim işimin büyük bölümü saha içinde kalmak. Çatışmacı değil çözüm odaklı olacağız. diye konuştu.

Avcı istediklerini saha içinde alacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

Bütün amacımız, düşüncemiz Beşiktaşın coşkulu seyircisi önünde rakip sahada oynayan, futbolun gerektirdiği iki yönü de oynamak. Şampiyonlar Ligini, Avrupa Ligini seyredince futbolun artık iki yönünün oynandığını görüyorsunuz. Seyirci önünde rakip sahada daha fazla oynayan, yeri geldiğinde topu kaybettiğinde baskı yapan bir takım olacak. Kafamda oyun sistemi, oyuncu profili, organizasyonlar var. Bunları çalışarak istediğini sahada alan bir takım oluşturacağız.

Beşiktaştaki oyun planından bahseden Avcı, Savunmada da hücumda da sayısal olarak daha fazla oynayan bir takım seyredeceksiniz. Kafanızdaki oyun planını bazen oyuncu grubuna entegre edemeyebilirsiniz ama oyunun bütününde geniş ve sayısal olarak fazla bir takım olacağımızı söyleyebilirim. ifadelerini kullandı.

Büyük camialarda taraftar, medya, rakipler gibi faktörlerle de mücadele edildiğine yönelik bir soru üzerine Avcı, Bunun kısa sürelisini milli takımda yaşadım. 6 senede çok önemli deneyimler kazandım. Bu süreçlerin nasıl yönetilmesi gerektiğini deneyimledim. Benim işim teknik, taktik, takım organizasyonunu geliştirmek. Diğer etkenleri de doğru yönetmek gerekiyor. şeklinde görüş belirtti.

Mevcut kadro üzerinde çalışıyoruz

Beşiktaşın kaliteli oyuncu grubuna sahip olduğunu söyleyen Avcı, Çalışmalarımız var. Scout ekibiyle toplantı yaptık. Oyun organizasyonuna uygun oyuncu profillerine göre çalışmalarımız devam ediyor. açıklamasında bulundu.

Eski takımından oyuncu alıp alınmayacağı şeklindeki bir soruya Avcı, Şu anda öyle bir çalışma yapmadık. Ekibimiz Ümraniyede çalışıyor. Beşiktaşın da bu konuyla ilgili çalışmaları var. Tespit ettiğimiz yerlere yönelik oyuncuları yönetime sunacağız. Şu anda mevcut kadro üzerinde çalışıyoruz. Doğru dokunuşlarla beraber hedefe gitmeyi sonuna kadar zorlayacağız. diye yanıtladı.

Taraftarın oyuna çok önemli katkıları olacak

Siyahbeyazlı taraftarların çok önemli bir güç olduğunu söyleyen deneyimli teknik adam, Taraftar büyük güç. Bunu burada yaşamış ve görmüş biriyim. Burada desibel rekorları kırıldı. Bizim oynatacağımız oyunla beraber onların yardımıyla çok coşkulu ve iyi hissediyorum kendimi. Topun geri alınması süresinde taraftarın gücü bizim için çok önemli. Taraftarın oyuna çok önemli katkıları olacak. değerlendirmesinde bulundu.

Medipol Başakşehirle 5 yıllık sözleşme imzalamasına rağmen Beşiktaşa gelişinde Medipol Başakşehir ile Galatasarayın ligde oynadığı şampiyonluk maçının etkili olup olmadığı yönündeki bir soruyu Abdullah Avcı, Benim için dostluklar, vefa son derece önemlidir. Artı, tefe, tüfeden anlamam, bunlara gerek yok dedim. Türk Telekom Arenadaki maç ya da başka bir şey etkili olmadı. Orada Galatasaray ile Başakşehir yarıştı. Allah bana milli takım hocalığı da nasip etti. Herkese nasip olacak bir şey değildir. Umarım bunun karşılığını vereceğiz. şeklinde cevapladı.

Avcı, Beşiktaşta yeni departmanlar kuracaklarını ve siyahbeyazlı takımın eski futbolcuları Gökhan Keskin ile Şenol Fidan ile beraber çalışacaklarını söyledi.

Avcı, Oyup planımız, oyun organizasyonlarının dışında kulüp içinde kuracağımız organizasyonlar var. Bu yapıyı doğru kurduğumuzda hem görselde hem sahada anlattığımızda çok çabuk oturmayacak ama zaman içinde oyuncu grubuna bunu anlattığımızda oyuncu da bunun karşılığını verecektir. diye konuştu.

(Oğuzhan Özyakup) eksikleri var

Avcı, siyahbeyazlı takımın kaptanlarından Oğuzhan Özyakupun milli takıma aldığı oyunculardan biri olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Arsenalden transferinde fikrimi söylemiştim. Şu anda da oyuncularla temas halindeyim. Oğuzhan yetenekleriyle buraya kadar geldi, eksikleri var. Güçsüz taraflarıyla ilgili çalışmalar yapıp Beşiktaş ve Türk futboluna Oğuzhanı kazandıracağız.

Transferde akıllı para harcamanın daha önemli olduğunu dile getiren Avcı, Liverpool, Avrupanın en büyük kupasını aldı. Ondan büyük harcayanlar Liverpoolu izlediler. Önemli olan çok para harcamak değil 11 parçanın beraber hareket ettiği bir oyundur futbol. Sistem oyuncuyu daha değerli hale getirirler. Akıllı para harcamak, kurumsal hafıza oluşturmak çok önemli. değerlendirmesinde bulundu.

Beşiktaşın hedefinin her şeyin sonuna kadar gitmek olduğunu söyleyen Avcı, Beşiktaşın hedefinin her şeyin sonuna kadar gitmek olduğunu söyleyebilirim. Başakşehir 5 senelik bir kulüp ve UEFA ile Şampiyonlar Ligi elemelerinde oynuyor. Bu kültürü oluşturmadan başarılı olmak kolay değil. Beşiktaşın yaptıkları ortada, tarihini inkar edemeyiz. Bunun üzerine ne koyabiliriz ona çalışacağız. ifadelerini kullandı.

Orman: Büyük bir sorumluluğumuz var

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ise Abdullah Avcıyı Beşiktaşın özündeki değerlere sahip olduğu için sevdiklerini dile getirdi.

Dünya futbolunun çok değiştiğini ve teknolojinin bu sporda daha fazla kullanıldığını vurgulayan Orman, şunları söyledi:

Abdullah Avcıyı Beşiktaşın özündeki değerlere sahip olduğu için çok seviyoruz. Kişilerin değil takımın kazandığı düzen var. Guardiola gibi Klopp gibi hocaların Türkiyedeki açılımını Abdullah Avcı yaptı. Okan Buruk, Erol Bulut gibi çok beğendiğim hocalar var. Onlar da Abdullah hocanın yardımcılarıydı. Yönetim olarak bizim de hocamızın da büyük bir sorumluluğumuz var. Hocayla daha öncesinden de devamlı istişare ederdik. Oyuncu transferinde hocamızın fikirlerini almıştım. Oğuzhan için hocamla istişare etmiştik. Kerimi alırken yine konuşmuştuk.

Orman, 4 yıllık süreçte Şenol Güneş ile çalıştıklarını ve Beşiktaşın yeni bir sayfa açması gerektiğine dikkati çekerek, İki tane bembeyaz sayfa açıyoruz. 2012den bu yana profesyonel kadrolar oluşturduk. En profesyonel olmamız gereken yer futbol. Önümüzdeki 3 sene içinde Beşiktaş futbol kültürünü dünya seviyesinde bir hale getirmemiz lazım. Hocamın görevlerinden biri de bunun yapılanmasının sağlanması olacak. Beşiktaşın içinden, dışından bize katkı sağlayacak insanlarla çalışacağız. Futbol sahada oynanan, ekiple yapılan bir şey. Abdullah Avcı da Şenol Güneşin izinden gidiyor. Şenol hoca da Beşiktaşa gelirken şampiyonlukları yoktu. Milli takım ve şampiyonluklar. Umarım son şampiyonluğu da beraber yaşarız. dedi.

Türkiye çekilmez bir lig haline gelebilir

Orman, maçlardan önce diğer kulüplerin yetkililerinin hakemi baskı altına almaya yönelik açıklamalar yapması halinde Beşiktaşın da bunu yapacağını belirterek şunları kaydetti:

Başkan olduğum günden beri hem Beşiktaşın hem Türk sporunun marka değerine yatırım yapmak için gayret gösterdim. Başkanların, yönetimlerin tek görevleri kendi kulüplerinin ne olursa olsun başarı elde etmesi değil. Türk futbolunu yükseltmek hepimizin görevi. 2024ten itibaren Şampiyonlar Ligi 1, Şampiyonlar Ligi 2, Şampiyonlar Ligi 3 gibi bir organizasyon durumu söz konusu. Süper Ligin marka değerini yükseltmediğimiz sürece Şampiyonlar Ligindeki rakiplerimiz Moldova, Azerbaycan, Andorra gibi ülkelerin takımlarıyla oynayacağız gibi gözüküyor. Bu bir tek Beşiktaşın yapabileceği bir şey değil.

Futbolun sahada oynanan bir oyun olduğuna dikkati çeken Orman, Saha dışında oynamak ülkemize özgü. Biz kendi değerlerimize göre hareket ediyoruz. Kötüyü örnek alınca herkes kötüye gider. Yeni federasyon başkanına seçimden önce ifade ettim. Seçimden sonra söylesem tehdit olarak algılanabilirdi. Maçlardan önce yöneticiler ve hocalar hakemi baskı altına almaya yönelik manipülasyonlar yaptıkları an Beşiktaş da bunu yapacak. Bizim birinci işimiz Beşiktaşlıları mutlu etmek. Çifte uygulamaları, hakem hatalarını herkes görüyor. Türkiyede bir şeylerin değişmesi lazım. TottenhamAjax, BarcelonaLiverpool maçlarında hakem tartışılmadı, futbol tartışıldı. Bizim de buraya dönmemiz lazım. Elimden geldiğince bunun için mücadele ettim. Şampiyon olurken de aynısını yaptık. Biz bir sayfa açtık, federasyon da yeni bir sayfa açtı. Bunları bitireceklerini temenni ediyorum. Olmazsa, bütün Anadolu kulüpleri adına söylüyorum Türkiye çekilmez bir lig haline gelebilir. Kurullar objektif karar verecekler. Kararlarını hukuken verecekler, siyaseten vermeyecekler. Öyle bir lig olacağını ümit ediyorum. yorumunu yaptı.

Oyuncuların etkilenmemesi için kamuoyu önünde hakemleri değerlendirmediğini belirten Orman, En kolay verilecek şey oyuncu kadrosuna mazeret vermektir. O yüzden kamuoyu önünde hakemleri çok konuşmam. Oyuncular parasını isterken sahada haklı olacaklar. Oyuncu paramı isterim diyor parasını alıyor. Herkes işini yapacak. 90 milyon avroluk kadro ligi 4. bitirdi. değerlendirmesinde bulundu.

Transferde akılcı olacaklarını anlatan Orman, Ülkemizde dövizle alakalı giderler çok arttı. Bütün sektörlerde sıkıntı var. Daha akılcı transferler yapacağız. Bunun sonucuna göre bir kadro kuracağız. Daha akılcı bir şekilde yürümek zorundayız. Eskiden de öyleydik ama avro 3 liraydı, şimdi 7 lira. Oturmuş oyuncularımız var. Bazı bölgelerde fazlalıklarımız var. Taraftarıyla takımıyla bir olup şampiyonluğa oynayacağız. şeklinde konuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü

BİYOGRAFİLER

tümü
yukarı çık