);*} MHP Genel Başkanı Bahçeli: Türkçe duruş gösterirsek milli vicdanın çağrısını işitiriz
Reklamı Geç
10 saniye kaldı

MHP Genel Başkanı Bahçeli: Türkçe duruş gösterirsek milli vicdanın çağrısını işitiriz

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Türkçeyi bayraklaştırırsak, sosyal medyada yeni bir akım olarak yutturulmaya çalışılan, sahte poz verenlere kanıp yozlaşmış akınlara itibar etmeyiz. Türkçe umudumuz, istiklal sancağımızdır. dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli: Türkçe duruş gösterirsek milli vicdanın çağrısını işitiriz
  • 26 Eylül 2018, Çarşamba 6:00

ANKARA (AA) MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkçe düşünürsek ayrık otlarını birer birer ayıklarız. Türkçe duruş gösterirsek milli vicdanın çağrısını işitiriz. Af ise beklenen çıkartırız, ekonomik kuşatmaysa yapılan yararız, siyasal kanama ve sosyal parçalanmaysa kurgulanan biz Türkçe ile şer oyunu bozarız. ifadelerini kullandı.

Bahçeli, 26 Eylül Türk Dil Bayramı dolayısıyla sosyal paylaşım sitesi Twitterdaki hesabından açıklamada bulundu.

Bugün günlerden TÜRKGÜNü; çağı Türkçe kavrayışın gücü, dünyayı Türkçe okuyuşun künhü. TÜRKGÜN tasavvur ve tahayyülün Türkçe ile tezahürünün övüncü. Ninnisini Türkçe duyan, niyeti Türkçe olan, nifakı Türkçe ile budayan, hadiseler karşısında nihal gibi duran bir şuurun övgüsü. ifadelerini kullanan Bahçeli, 26 Eylül Türk Dil Bayramında dilin değerinin, engin zenginliğinin, emsalsiz öneminin gururla idrak edildiğini bildirdi. Bahçeli, Parlak ve yüksek bir ufuk çizgisine haiz olduğuna inanıyorum. Türkçe milli varlığımızın alametifarikası, milliyet vakarımızın iftihar kaynağıdır. Türkçe, Türk milletinin ağzında anasının ak sütüdür. değerlendirmesinde bulundu.

Türklüğün omurgası, ana gövdesi, ana iskeleti, hasılı bütün bedeni Türkçedir

Merhum Ömer Seyfettinin, Ne vakit milliyetin kıymeti bilindi, Türkçeye doğru büyük bir temayül baş gösterdi. Milliyetperver olmak lisanperver olmaktır. sözünü anımsatan Bahçeli, şunları kaydetti:

Türklüğün omurgası, ana gövdesi, ana iskeleti, hasılı bütün bedeni Türkçedir. Türkçe bizim için tıpkı masallarda tasvir edildiği üzere zümrüt dağlardaki zirve, mor sisli ormanlardaki ziynet, gümüş köpüklü çağlayanlardaki ziverdir. Türkçe, aynadaki akisimiz, tarihteki anımız, atideki ahlakımız, cihandaki adımız, geçmişteki namımız, gelecekteki bahtımızdır.

Düşülen ya da düşülmesi mümkün veya muhtemel olan gaflet uykusundan, cehalet çukurundan kah dürte dürte, kah ite kaka çekip çıkartacak kudret Türkçenin imkan ve ifadesinde gizlidir. Türkçe varsa millet vardır, Türkçe varsa Türküm doğruyum diyen nesiller muhakkak olacaktır. Türkçe düşerse elimizden saz düşer,Türkçe susarsa dudaklarımızda söz donar.

Yusuf Has Hacibin, diriyse insan nasıl söylemez, gerekli sözleri kişi gizleyemez. ifadesine atıfta bulunan Bahçeli, dilin dirilik, birlik, temizlik, bahtiyarlık, teslim olmayan dimağ ve taviz vermeyen dik duruş olduğunu vurguladı.

Bahçeli, Birileri istiyor ki, daima felaket yağsın. Her felaketi bir diğeri takip etsin. Birileri diliyor ki, karışalım, kavgaya tutuşalım, kaosa takılalım. Vahi, vandal, vahim arzulara Türkçe ile göğüs gereceğiz, Türkçenin ilham ve ibramıyla milli beka ve devletimizi yaşatacağız. ifadelerini kullandı.

Türkçenin çok geniş coğrafyalardaki nabız atışı, muhtevasıyla helal hamuru, müktesebatıyla birlik ve beraberlik harcı olduğunu vurgulayan Bahçeli, merhum Gaspıralı İsmailin Dilde, fikirde, işte birlik. sözünü hatırlattı.

Dil giderse bağımsızlık gider, kök kurur, milli kimlik kavrulur

Paylaşımında, Dil giderse bağımsızlık gider, kök kurur, milli kimlik kavrulur. ifadesine yer veren Bahçeli, şu değerlendirmelerde bulundu:

Türkçe mukadderatımızın vatanı, bizi geçmişe bağlayan, gelecekle buluşturan, kaynaştırıp bir millete aidiyeti temellendirip tahkim eden zamanlar üstü kültürel bağ ve bağlantıdır. Türkçe Turan, Türkçe Türkiye, Türkçe Türk milletidir. Hakikaten Türkçe düşünürsek ayrık otlarını birer birer ayıklarız. Türkçe duruş gösterirsek milli vicdanın çağrısını işitiriz. Af ise beklenen çıkartırız, ekonomik kuşatmaysa yapılan yararız, siyasal kanama ve sosyal parçalanmaysa kurgulanan biz Türkçe ile şer oyunu bozarız.

Türkçeyi bayraklaştırırsak, sosyal medyada yeni bir akım olarak yutturulmaya çalışılan, özel jet, lüks otomobil ya da villasında ayağı takılıp düşmüş gibi sahte poz verenlere kanıp yozlaşmış akınlara itibar etmeyiz. Ayakta bulamadıklarını yerde arayanlara kulak asmayız.

Türkçe umudumuz, istiklal sancağımızdır.

Bahçeli, 26 Eylül 1932de toplanan Birinci Dil Kurultayının yıl dönümünde Türk milletinin Dil Bayramını kutlayarak, Türkçeye emek ve ömür veren, gelişmesi için fedakarca çaba gösterenlere Allahtan rahmet diledi.

Türkçe gönüllülerine, Türkiye sevdalılarına minnet ve şükranlarını sunan Bahçeli, Türkçe akıl, Türkçe irfan,Türkçe sabır,Türkçe muvaffakiyet senedi, muzafferlik beratıdır. Yusuf Has Hacib güzel söylemiş: Sözü çok dinle, fazla söyleme, akılla söyle, bilgiyle süsle. Biz böyle yapıyoruz. ifadelerini kullandı.

Muhabir: Esin Işık

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık