);*} CHP Sözcüsü Öztrak: OVPde acil ve orta vadeli önlemler görmeliyiz
Reklamı Geç
10 saniye kaldı

CHP Sözcüsü Öztrak: OVPde acil ve orta vadeli önlemler görmeliyiz

CHP Sözcüsü Öztrak, Orta Vadeli Programda acil ve orta vadeli bir takım önlemler görmeliyiz, yatırımcıya, tüketiciye, vatandaşa, herkese ufuk vermeli. Borçlamayı değil, üretimi öncelemeli. dedi.

CHP Sözcüsü Öztrak: OVPde acil ve orta vadeli önlemler görmeliyiz
  • 19 Eylül 2018, Çarşamba 0:00

ANKARA (AA) CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, toplantı sürerken yaptığı açıklamada, yeni ders yılının sorunlarla başladığını söyledi.

Meclis açılır açılmaz ilk işlerinin bir Öğretmen Meslek Yasasını sunmak olduğunu belirten Öztrak, bunun içinde, Öğretmenler Gününde öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesi, 3600 ek göstergenin getirilmesi ve öğretmenlerin sözleşme baskısından kurtarılmasının bulunduğunu anlattı.

MYK toplantısında, Grup Başkanvekillerinin Meclis İçtüzüğüne ilişkin yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdiğini ifade eden Öztrak, ayrıca Türkiyenin ekonomisine ilişkin son gelişmeleri değerlendirdiklerini dile getirdi.

İşsizlik verilerinin 10,2 ile çift haneli rakamlara geldiğine dikkati çeken Öztrak, genç işsizliğin yüzde 19u aşmasının da önemle üzerinde durulması gereken bir konu olduğunun altını çizdi.

Ticari işlemlerde kullanılan pos cihazı sayısı geçen yıl 1 milyon 700 bin iken, bunun bu yıl 1 milyon 600 bine düştüğüne değinen Öztrak, bunun ekonomide yaşanan sıkıntıyı gösterdiğini savundu.

Öztrak, bütçe açığının geçen yıl 25,2 milyar lira iken, bu yıl 50,8 milyar liraya ulaştığını, faiz giderlerinin arttığını ifade ederek, bu krizin, evine bir kap et yemeği koyamayan 29 milyon vatandaşın, emeklinin, işçinin, esnafın, sanayicinin, çiftçinin krizi olduğuna dikkati çekti.

Bu ülkenin Katarın hibesine ihtiyacı yok

Erdoğanın TESK Genel Kurulunda Bu kriz, bizim krizimiz değildir. dediğini hatırlatan Öztrak, Evet, bu kriz sizlerin krizi değil. Bu kriz, sizlerin sırtına çöktüğünüz milletimizin krizi. Saraylarda oturuyorlar, efulileri, smoothieleri içiyorlar, aile boyu seyahatler, gösterişli toplantılar yapıyorlar ama son bir şey yaptılar ki bu gerçekten her şeyin tuzu biberi oldu. Türkiyeye Katar, bir uçan saray hibe etmiş. diye konuştu.

Yazıktır günahtır, bu ülkenin Katarın hibesine ihtiyacı yok. Bu ülkenin, Katar emirinin kullandığı uçağı kullanmaya ihtiyacı yok. Bu ülkenin yöneticilerinin uçan saraylarla sağa sola gitmelerine ihtiyaç yok. ifadesini kullanan Faik Öztrak, bu hibenin onura dokunacak, gururu zedeleyecek bir şey olduğunu dile getirdi.

Nerede kaldı bu iktidarın sabahtan akşama kadar ağzından düşürmediği yerlilik ve millik? sorusunu yönelten Öztrak, iktidarın, milletten koptuğunu öne sürdü.

Açıklanan tasarruf tedbirlerinde, kamuözel iş birliği projelerine devam edileceğinin bulunduğuna dikkati çeken Öztrak, bunun amacının, hazineden dolarla garanti verilen yandaş holdinglerin kar etmeyi sürdürmesi olduğunu bildirdi.

Havalimanı galiba 29 Ekime yetişmeyecek

Yeni havalimanında, işçilerin insanca çalışma şartları için yaptığı eyleme polisin müdahale ettiğini hatırlatan Öztrak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve 10 arkadaşlarının işçilerin yanına gittiğini söyledi.

İstanbul Valisinin yaşananlarla ilgili Burada bir provokasyon girişimi var dediğini aktaran Öztrak, Bu havalimanın açışı galiba 29 Ekime yetişmeyecek. O nedenle de iktidar, bunun yetişmemesiyle ilgili gerekçe arıyor. Gerekçe ne olursa olsun, Türkiye 24 Hazirandan sonra tek adam rejimine geçmiştir. Kim ne yaparsa yapsın, bir tane sorumlu vardır, o da tek adam. 29 Ekimde bu havaalanı açılmazsa, bunun hesabı tek adamdan sorulmalıdır. değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrakın ise Başkanvekili olduğunu anımsatan Öztrak, Bu görüntü, bir çadır devleti görüntüsüdür. Bu görüntü, ülkenin zaten içine düştüğü güven sorunu problemini aşmasını daha da zorlaştırır. Bu ancak Ortadoğu ülkelerinde görülen bir tablodur. Türkiyenin artık dünyadaki başarısız devletler ligine düşmesine ramak kalmıştır. ifadesini kullandı.

Devlet eliyle makyaj yapmak

Orta Vadeli Programın üzerinden 10 gün geçmesine rağmen hala açıklanmadığına işaret eden Öztrak, 100 günlük icraat programının tutmadığını, yeni ekonomi modelinin olmadığını, Türk Lirasının çökmeye, faizin coşmaya devam ettiğini, enflasyonun arttığını vurguladı.

Öztrak, geçen cuma, şirketlerin sermaye kaybının veya borç hesabında, kur farkı zararlarının dikkate alınmayabileceğine dair düzenleme yapıldığına değinerek, Bunun Türkçesi şu demektir, batık şirkete batık demeyin. Kamuoyuna diyorlar ki Kur farkı zararını yazmayın, biz Türk Lirasının kısa sürede yeniden eski değerine geleceğini tahmin ediyoruz. diyorlar. Açıklayacaksınız Orta Vadeli Programı, göreceğiz bakalım orada kuru ne almışsınız. dedi.

Bunun adının, şirket bilançolarına devlet eliyle makyaj yapmak olduğunu aktaran Öztrak, bu yapıldığında şirket bilançolarına olan güvenin biteceğini iddia etti.

Bu şekilde, bu işin gitmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Öztrak, şöyle devam etti:

Ben iktidarı, artık kendilerine bir çeki düzen vermeye çağırıyorum. Bu Orta Vadeli Program da eğer aspirin tedavisi ve pansumandan ibaret olursa, bu milletimize çok ciddi bedeller ödetir. Orta Vadeli Programda acil ve orta vadeli bir takım önlemler görmeliyiz, yatırımcıya, tüketiciye, vatandaşa, herkese ufuk vermeli. Borçlanmayı değil, üretimi öncelemeli. Ekonomiye güveni tekrar sağlamalı, ayakları yere basmalı.

Bu faiz, ekonomiyi durdurur

Artık ekonomi için yapılmış bir Orta Vadeli Programın piyasalarda beklenen toparlanmayı sağlayamayacağını anlatan Öztrak, Türkiyede demokrasiye olan bağlılığı, hukuk devletini, insan haklarını, basın, ifade özgürlüğünü güçlendirecek siyasi ve hukuki reformların da bir an önce kamuoyuna açıklanması gerekir. şeklinde konuştu.

CHP Sözcüsü Öztrak, 24 Haziranda tek adam parti devletinin başlamasıyla Türk Lirasının çakıldığını, faizin patladığını, bu düzenin aslında 80 milyonu ezmek ve sömürmek için kurulduğunu ileri sürdü.

İktidarın faize dönük politikalarını eleştiren Öztrak, Madem faizi bu kadar artıracaktınız, çok daha düşük bir artışla bundan bir yıl önce Türk Lirasının bu hale gelmesini, enflasyonun da buralara çıkmasını önleyebilirdiniz. Şimdi soruyorsunuz, Faiz sebep mi, sonuç mu? Sebep mi arıyorsunuz? Sebep arıyorsanız şu yeni aldığınız uçan sarayın aynalarına bakın, bütün bunların sebebi orada göreceğiniz yüzdür. dedi.

Kredi kartlarında faiz artışı yapıldığını anımsatan Öztrak, Bu faiz, esnafı, tüccarı, çiftçiyi, vatandaşı batırır, yatırımcıları bankalara esir eder. Ekonomiyi durdurur. görüşünü savundu.

Faiz lobileri kimi seviyor

Öztrak, 19752003 arasında 28 yılda devletin bütçeden 251 milyar dolar faiz ödemesine rağmen, son 16 yılda bu rakamın 451 milyar dolara çıktığına işaret ederek, Faiz lobileri kimi seviyor, bu rakamlardan anlaşılıyor. Bu faiz lobilerinin CHPyi sevecek hali yok ya. diye konuştu.

Milletin derdine derman olacak tedbirlerin alınmasını isteyen Öztrak, bahanelerin arkasında saklanılmaması gerektiğini vurguladı.

Öztrak, Çorludaki tren kazasına da değinerek, konuya ilişkin TBMMye verdikleri araştırma önergesinin AK Parti ve MHP milletvekilleri tarafından reddedildiğini, bu kazanın hesabının sorulmamasının nedeninin bu iki parti olduğunu söyledi.

Erdoğanın Suriye konusundaki Herkes parselasyon yapmış, Türkiye olarak bizim öyle bir derdimiz yok. dediğini aktaran Öztrak, Sayın Erdoğan, bu parselasyon olurken, size de tapu müdürlüğü yaptırdılar. Kim sizi kandırdı? Kimin dolduruşuna geldiniz? Şimdi, Bizim öyle derdimiz yok. diyerek, burada oyunu kaybettiğimizi mi söylemek istiyorsunuz? Bizim Suriyede bini aşkın askerimiz vardır. Bunların tırnağına zarar gelirse, tek bir sorumlu biliriz o da tek adamdır. değerlendirmesini yaptı.

Suriye yönetimiyle halledilmeli

Faik Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. THYnin Katara satılacağı iddialarının sorulduğu Öztrak, Varlık Fonunun yönetim kurulu başkanlığına kendisini ataması, bu fonun kimin iradesiyle yönetileceğini açık seçik ortaya koyuyor. Bu Fonun denetimi de olmayacak, her şey yapılabilir. dedi.

Katarın hediye ettiği uçağa dair hibe kayıtlarının kamuoyuna açıklanmasını isteyen Öztrak, Açıklansın ki bunun hibe mi, yoksa satın alma mı olduğu ortaya çıksın. Bugün bu ülke bu durumdayken, bu uçağı alıp kullanmak, uçan sarayla uçmak haramdır, günahtır, yazıktır. diye konuştu.

İş Bankası hisselerinin hazineye devredilebileceğine yönelik açıklamaların hatırlatıldığı Öztrak, bunun 12 Eylülde denendiğini ancak mahkemeden döndüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın, Hep beraber Suriyeyi terk edelim. açıklamasını İdlib özelinde nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusu üzerine Öztrak, açıklamalardan Türkiyenin etkisizleştirildiğinin görüldüğünü, meselelerin Suriye yönetimiyle karşılıklı konuşarak halledilmesi gerektiğini söyledi.

MHP kendini vebalden kurtaramaz

Bütçe açık verdi, işsizlik iki hane ancak sanayi üretiminde artış olduğu ifade edildi. Bunu nasıl yorumlamak lazım? sorusuna karşılık Öztrak, bunu anlamakta zorluk çektiğini, TÜİKin kendisine bir çeki düzen vermesi gerektiğini, Arjantinde yaşanan krize güvensizliğin neden olduğunu dile getirdi.

Alaattin Çakıcı konusunda MHP ile AK Parti arasında yaşanan tartışmayı nasıl değerlendirirsiniz? sorusuna Faik Öztrak, Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP arasında bir ittifak var. Bu ittifak giderek bir ortaklık şekline bürünüyor. Şu anda ortada olan bu atışmalar, kavgalar, sözler bana kayıkçı kavgası gibi geliyor. Bu ortaklık bir şekilde yürüyor ve bu kavgalarla MHP kendini fiyat artışlarının vebalinden, faiz artışlarının, işsizliğin, durgunluğun vebalinden kurtaramaz. karşılığını verdi.

Muhabir: Mehmet Tosun

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık