CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak: YSKnin alacağı karar tarihidir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, İstanbul seçimi ile ilgili, YSKnin alacağı karar tarihidir. Bu karar, Türk demokrasisinin geleceğini belirleyecektir. dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak: YSKnin alacağı karar tarihidir
  • 13 Nisan 2019, Cumartesi 0:00

ANKARA (AA) CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, İstanbulda YSKnin göz yummasıyla başlayan, aslında delilsiz ve kör itirazlara dayanan sandıkların yeniden sayılmasına ilişkin süreçte sona yaklaşıldığını belirtti.

İstanbul İl Seçim Kurulunun 1 Nisandaki tutanağında kazanan Ekrem İmamoğlu yazdığını aktaran Öztrak, Tüm sayımların sonunda yine Ekrem İmamoğlu seçimi önde götürüyor. Sona doğru yaklaştığımızda kendisine en yakın adayla olan oy farkı 14 bin civarında. Bir başka ifadeyle İstanbuldaki seçmenlerin yüzde 49una yakını biz, büyükşehir belediye başkanı olarak İmamoğlunu görmek istiyoruz demiş. Yüzde 49 oy İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tarihinde rekor. Bundan daha yüksek oy alan yok. diye konuştu.

Şimdi, hukuksuz yeniden saydırma girişimlerinin sonucu değiştirmeyeceğini gören mızıkçı iktidar, 1 Nisandan beri ağzında gevelediği organize işler senaryosunu devreye soktu ve seçimi çalmak için düğmeye bastı. diyen Öztrak, hazırladığı organize seçimi çalma şemasını kamuoyuyla paylaştı.

Seçim ve sonrasında yapıldığını iddia ettikleri usulsüzlükleri şema üzerinde anlatan Öztrak, 1 Nisanda Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğanın kaybettiklerini anlayarak, kazandıkları belediyeler arasında İstanbulu saymadığını söyledi.

Öztrak, Dolmabahçede yapılan toplantının ardından kumpasın düğmesine basıldığını öne sürerek, bu kapsamda Büyükçekmecede seçimlerin iptali ve yenilenmesine ilişkin sürecin başlatıldığını savundu.

Ete kemiğe büründürmeye uğraşıyorlar

Büyükçemecede bir usulsüzlükle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 18 Ocakta Nüfus Müdürlüğü çalışanı Mehmet Özgür Samanlının tutuklandığını ifade eden Öztrak, şöyle konuştu:

Samanlı 2017de gelmiş buraya. Kimin talebiyle gelmiş? Valinin talebiyle, kaymakamın onayıyla gelmiş. Ama orada bir kişi daha var, bütün bu iddia edilen usulsüzlüklerin döndüğü nüfus müdürlüğünün müdürü. Hiç kimse bunu konuşmuyor. Büyükçekmece AK Parti adayına sormak istiyorum, bu nüfus müdürünün soyadı Mutlu. Bu soyadı hangi partiye mensupmuş gibi duruyor? Biraz daha açalım, buradaki nüfus müdürünün adı Mehmet Mutlu. Kendisinin Rizenin Güneysu ilçesinden olduğu söyleniyor. Bu müdürle ilgili yanında çalışan personelle ilgili bu kadar yolsuzluk iddiası varken, hiçbir idari soruşturma yok. En basit bir görevi ihmal sorgulaması yok. Bu müdürün acaba çok yükseklerde birileriyle akrabalığı mı var? Bu soruları İçişleri Bakanına soruyorum.

Seçimlerin ardından 9 Nisanda Büyükçekmecede polislerin ev ev dolaşarak taşıma seçmen tutanakları toplamaya başladığını kaydeden Öztrak, iktidar partisi itiraz dosyası hazırlarken, devletin polisinin, Adalet Bakanının bu iddiaları ete kemiğe büründürmek için uğraştığını ileri sürdü.

Öztrak, Büyükçekmecede hala polislerin dolaştığını belirterek, YSK, AK Partinin talebini işlerinin yoğunluğu gerekçesiyle 2 gündür görüşmüyor. Bakalım bugün görüşecekler mi? Tablo son derece açık, saray ve sarayın bekçesi sandıkta kaybettikleri İstanbulu FETÖ tipi bir kumpasla masada geri alma harekatının önünü açmışlardır. YSKye yapılan olağanüstü itirazın hukuki kılıfı Büyükçekmecede taşıma oyla ilgili usulsüzlük iddialarıdır. Bu gerekçeyle de YSKye olağanüstü itirazda bulunulmuştur. şeklinde konuştu.

Trajikomik olaylar yaşanıyor

Büyükçekmecede tutanakların toplanması sırasında trajikomik olayların yaşandığını, 14 yaşındaki çocuklara tutanak imzalatıldığını, yaşlı anne, babasını yanına alan vatandaşlara defalarca sorular sorulduğunu anlatan Öztrak, vatandaşların neye imza attığını bilmeden evrak imzaladığını öne sürdü.

Ne hedefleniyor burada? İtirazlarına, seçimlerin sonucunu etkileyecek kadar taşıma seçmen var bu sayıda diye bu kadar sayıda tutanak eklemek istiyorlar ama bu da mümkün olmuyor. diyen Öztrak, Türkiyede seçimlerin hakim güvencesinde, siyasi partilerin gözetim ve denetiminde yapıldığını, siyasi partilerin itirazlarının ardından seçmen listelerinin kesinleştiğini ifade etti.

YSKnin daha önce aldığı kararları hatırlatan Öztrak, 2014te YSKnin, sandık seçmen listelerinin itiraz üzerine yeniden ele alınamayacağına karar verdiğini aktardı.

Faik Öztrak, YSK tarafından kesinleştiren seçmen listelerine ilişkin bir yolsuzluk gerekçesiyle seçimin iptalini talep etmenin hukuken mümkün olmadığını vurgulayarak, Bunun önü açılırsa, o zaman bundan önce yapılan tüm seçimlere de itiraz mümkün hale gelir. Böyle bir tartışmaya girmenin kaybedeni Türk demokrasisi olur. Yargı, bu kumpasın, geçmişteki FETÖ tipi kumpasların neden olduğu gibi bir defa daha hukuk devletini, demokrasiyi yerle bir etmesine izin vermemelidir. Bu nedenle YSKnın alacağı karar tarihidir. Bu karar, Türk demokrasisinin geleceğini belirleyecektir. diye konuştu.

Bugün bu programı konuşan yok

Faik Öztrak, dün açıklanan ekonomik programa da değinerek, şunları kaydetti:

Bugün bu programı konuşan yok. Herkes neyi konuşuyor? İstanbul seçimlerini. İstanbul seçimlerinin konuşulmasının bir nedeni var ekonomiyle de ilgili. Türkiyede yatırım yapan insanlar şunu merak ediyorlar, Türkiyedeki iktidar sandıktan çıkan iradeye saygılı mıdır? Yani Sandıktan çıkan iradeye saygı göstererek, kendisinin elinde olan birtakım makamları sorunsuz devredebilecek midir, devredemeyecek midir? Bu, tüm yatırımcılar için bu ülkenin hukuk devleti olup olmadığının, ileride bu ülkede herhangi bir sıkıntıya düştükleri zaman haklarını bağımsız yargıda arayıp arayamayacaklarının göstergesi.

Söz konusu ekonomik programı eleştiren Öztrak, Türkiyenin hala 5 yıllık bir kalkınma planının olmadığını söyledi.

Türkiyede finans sektörünün ciddi sıkıntılarının olduğunu ileri süren Öztrak, Şimdi diyorlar ki Kamu bankalarına 28 milyar Türk Lirası tutarında devlet tahlili vereceğiz. Niye? Sermayelerini desteklemek için. Bu ne demek? Bu kamu bankalarında yandaşların kredileri batmış, şimdi bu zararları karşılamak için devlet tahvili veriyorlar. Devlet tahvilini kim ödüyor? Hazine. Neyle ödüyor? Vergilerle. Bu krizin yükü milletin sırtına yıkılmıştır. değerlendirmesinde bulundu.

Kıdem tazminatı konusundaki hassasiyeti dile getiren Öztrak, bununla ilgili metnin iş dünyasıyla yazılmasının yanlış olduğunu vurguladı.

İlk iliklenecek düğme liyakattır

Öztrak, ocakşubat ayına ilişkin verilere bakıldığında bütçe açığının yüzde 5 bin 727 arttığını, vergi gelirleri sadece yüzde 8 fazlalaşırken, faiz hariç harcamaların yüzde 44 yükseldiğini aktardı.

Bütçe disiplini diye bir şeyin olmadığını savunan Öztrak, İşlerin iyi gitmesi için ilk iliklenecek düğme liyakattir. Türkiyede artık liyakate önem verileceğinin gösterilmesi için ekonominin başından Cumhurbaşkanının, Adalet ve Kalkınma Partisinin damadının alınması lazımdır. dedi.

Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. YSKnın KHK ile ihraç edilenlerin belediye başkanı seçilmesi halinde mazbatasının verilmemesine ilişkin aldığı kararın sorulması üzerine Öztrak, Seçilmesine, aday olmasına, bu görevi yapmasına izin verdiğiniz, önceden yasal hiçbir sakınca görmediğiniz bir kişiye mazbata vermeyip, ikinci seçilene bu sandalyeyi ikram etmek açıkçası milli iradeyi ciddi şekilde sakatlamaktır. dedi.

Yusufeli ilçesinde seçimlerin yenilenmesine ilişkin değerlenmesinin sorulduğu Öztrak, Yusufelindeki seçim bir farkla alınmıştı. Seçmenler arasında oy kullanma yeterliliğine mümeyyiz olmayan iki tane seçmen vardı. İki seçmenin oy kullanması tam kanunsuzlukla malul. Fark bir. Bunlar olmasa sonuç değişebilir. O nedenle Yusufelinde seçim yenilenmiştir. diye konuştu.

Hangi televizyondan dinlediniz

Faik Öztrak, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcanın kentteki Suriyelilere yardımın kesileceğine yönelik açıklamasının hatırlatılması üzerine, Bu konuyla ilgili kendisinden Genel Başkanımız da bilgi almış, ben de öğrendim. Kendisi, Ben Suriyelilere tüm yardımı keselim diye bir şey söylemedim ama bugün Suriyeden gelenler birkaç yerden birden yardım alıyor. Başka bir yerden yardım alan Suriyelilere belediye olarak yardım etmeyeceğiz ama hiç yardım almıyorsa yardım edeceğiz. diyor. ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İmamoğlunun bazı medya sahiplerini tehdit ettiğini söyledi. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir? sorusunu Öztrak, Ben, İmamoğlunun o sözlerini dinlediğimde hiçbir tehdit havası sezmedim ama bir serzeniş sezdim. Üzüntüsü var. Sonra yine bu medya patronları Biz bu lafları dinlediğimizde çok üzüldük demişler. Ben de o medya patronlarına soruyorum, siz bu lafları hangi televizyonlardan dinlediniz? Herhalde kendi televizyonlarından dinlememişlerdir. şeklinde cevapladı.

Muhabir: Mehmet TosunSEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık