);*} Grip virüsü evrimleşiyor

Grip virüsü evrimleşiyor

Uzmanlar grip virüsünün çok sık mutasyona uğradığını ve evrimleştiğini belirterek, grip virüsünün mutasyona uğrayan haline tekrar maruz kalan hastanın ağır bir enfeksiyon atlattığını ve iyileşme süresinin uzadığını belirtiyor

Grip virüsü evrimleşiyor

Kış aylarında olmamız  nedeniyle sık sık hasta oluyoruz. Bu hastalıklardan bir taneside insanlarda en sık görülen gribal enfeksiyon. Toplumdaki insanların ‘Bu sene gripten kurtulamadım’,  ‘Neden tekrar grip oluyorum’ şikayetleriyle ilgili açıklama yapan Medicana Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Doktoru Yrd. Doç. Dr. Doğaç Uğurcan, grip virüsünün bulunduğu her ortama çabuk uyum sağladığını ve kendi yaşam döngülerini sürdürmek için mutasyon geçirdiklerini anlattı.

Enfeksiyon hastalıklarının çoğunun virüs ve  bakterilerden kaynaklandığını söyleyen Dr. Uğurcan, toplumda en sık görülen enfeksiyon hastalığının ise grip olduğunu belirtti. Özellikle Ocak ve Şubat aylarında grip vakalarının arttığına değinen Uğurcan, gribin kolay bulaştığını ve aynı anda çok fazla insanı etkilediğini belirterek gribin halk sağlığı sorunu haline geldiğini dile getirdi. Uğurcan,  grip virüslerinin hava yolu, öksürme, hapşırma gibi yollarla ya da 1 metreden az yakın temaslarla kolay bir şekilde insanlara bulaşabildiğini söyledi.

EYLÜL’DEN SONRA SIK GÖRÜLEN GRİP

Virüslerin genetik özellikleri ve sahip oldukları protein yapıları gereği  kolay mutasyon geçirdiklerini ve yapısal özelliklerinin her yıl değiştiğini ifade eden Uğurcan, mevsimsel özellik gösteren grip virüsünün, Eylül ayının sonundan itibaren görülme sıklığının arttığını ve Mart ayının sonuna kadar devam ettiğini dile getirerek Ocak ve Şubat ayının gribal hastalıkların en sık görüldüğü aylar olduğunu belirtti. Grip ve virüs  tedavisinde, hastaların kötü hissettiğinde hemen antibiyotik kullanmalarının yanlış olduğunu ifade eden Uğurcan, “Grip olunca antibiyotik ilaçlar kullanmak, ne kadar faydalı? hala tartışılıyor. Çünkü artık virüs tedavilerinde antibiyotik kullanımı önerilmiyor. Grip virüsü çok sık mutasyona uğruyor ve evrimleşiyor. İlk başta hafif atlatılan gribal enfeksiyonu, hastalar iki ay sonra tekrar yaşayabiliyor. Grip virüsünün mutasyona uğrayan haline tekrar maruz kalan hasta ağır bir enfeksiyon atlatıyor ve iyileşme süresi uzuyor” dedi.

VİRÜSLER MUTASYONA GEÇİRİYOR

Toplumdaki insanların ‘Bu sene gripten kurtulamadım’, ‘Neden tekrar Grip oluyorum’ şeklindeki şikayetlerin nedeni olarak grip virüslerinin yapısal özelliklerinin sık değişmesi şeklide açıklayan Uğurcan,  virüslerin bulunduğu her ortama çabuk uyum sağladığını ve kendi yaşam döngülerini sürdürmek için mutasyon geçirdiklerini anlattı. Son bir iki aydır grip şikayeti ile hastaneye başvuran hastaların arttığını ifade eden Dr. Uğurcan, grip olan hastaların gribi çok önemsemediklerini ve kısa süreli tedavi ile iyileşmeye çalıştıklarını bu nedenle de hastaların iyileşir gibi olup iyileşemediğini belirtti.

ÇOCUKLAR GRİBAL ENFEKSİYONA DAHA YATKIN

Hastalığın tekrarlamasında, ‘nasıl olsa iyileşirim’ gibi tutumların ve istirahat etmeden ayakta atlatılmaya çalışılmasının etkisi olduğunu dile getiren Uğurcan,  soğuk algınlığını boğaz ağrısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma gibi hafif şikayetlerle atlatılırken tekrar eden gribin daha ağır şekilde atlatıldığını söyledi. Uğurcan, gribin en çok yakın temas ile bulaştığını, kapalı ve havasız ortam,  okul, hastane gibi ortamlarda bulunan insanların daha çok gribe yakalandıklarını belirtti. Uğurcan, “Özellikle çocuklar gribal enfeksiyonu sık geçiriyor ve kolay bulaştırıyorlar. Çocuklar arasında yakın temas daha fazla birlikte oyun oynuyorlar, aynı sınıfı paylaşıyorlar. Dolayısıyla gribin bulaşması ve yayılması çocuklarda daha kolay ve hızlı gerçekleşiyor. Okula giden ve gribe yakalanmış çocukların başkalarına bulaştırmaması ve daha çabuk iyileşmesi için evde 2 veya 3 gün dinlenmesi gerekiyor” dedi.

BOL BOL SIVI TÜKETİN

Hastalık evresinde yakın temas kurulmamasının önemine değinen Uğurcan, toplum olarak el yıkama alışkanlığının bulunmadığını, grip ve virüslerden korunmada el yıkama alışkanlığının önemli olduğunu dile getirdi. Gün içinde özellikle cansız temas denilen kapı kolları, masalar, duvar, otobüs tutacakları  gibi yerlere dokunduğumuzu ifade eden Uğurcan, buralarda virüslerin uzun süre canlı kaldığını anlattı. Grip olan hastanın ilk başta birkaç gün evde istirahat ederek ve doğal yollar olan adaçayı, ıhlamur gibi bol sıvı ürünler tüketerek atlatabileceğini ifade eden Uğurcan, “Hastalığınız iki veya üç günden fazla sürerse, ateşiniz düşmez ve üşümeyle beraber titreme nöbetleri yaşarsanız, öksürük ve balgam atıyor ve hastalık ilerliyorsa o zaman mutlaka bir hekim ya da enfeksiyon uzmanına başvurun” şeklinde konuştu.

HER DURUMDA ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN

Gribin ilk günlerinde antibiyotik kullanımı için biraz beklenmesi gerektiğini ifade eden Dr. Uğurcan,  antibiyotiğin doktor kontrolünde kullanılması gerektiğine vurgu yaptı. Grip akciğerde bronşite, zatüreye dönüşmeye, orta kulak iltihabına, sinüzüte yol açmaya başladıysa doktor kontrolünde antibiyotiğe başvurulabileceğine vurgu yapan Uğurcan, iyi geleceğini düşündüğünüz, evinizde bulunan antibiyotik ilaçları doktor tavsiyesi dışında kullanmamak gerektiğini söyledi. Her antibiyotiğin her hastalıkta etkili olmadığını belirten Uğurcan, “Antibiyotik kullanımına hastalar doktorlarıyla karar vermeli. Sağlık Bakanlığı son iki yıldır yanlış antibiyotik kullanımı konusunda çalışmalar yapıyor. Antibiyotik kullanımı konrtol altına alındı artık eczanelerden doktorun yazdığı reçete dışında antibiyotik ilaç alınmıyor. Bu durum ülke sağlığı açısından önemli bir gelişme” dedi.

GRİPTE RİSK GRUPLARI

18-45 yaş arası aktif çalışan genç insanlarda gribin kötü bir hal almadığını ve birkaç gün dinlenince hastalığın geçtiğini dile getiren Uğurcan, 65 yaş üstü hastaların ise iyileşme sürelerinin bu kadar kısa olmadığını söyledi. Uğurcan, “65 yaş üstü hastaların çok dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle kronik hastalığı olanlar: şeker hastaları, kronik kalp hastaları, koah, astım, kanser hastaları ve akciğerinden sürekli tedavi almak zorunda olan hastaların gribe ve virüsten kaynaklanan enfeksiyon hastalıklara  dikkat etmesi gerekiyor. Eğer bu hastaların gribal şikayetleri kısa sürede geçmiyorsa ertelemeden doktora başvurmaları gerekiyor. Çünkü bu hastalarda hastalık  bronşitten zatüreye ve orta kulak iltihabına çevirme ihtimali yüksektir. Gribi ağır geçiren hastalarda durum menenjit gibi beyin enfeksiyonlarına kadar ilerleyebilir. Bu nedenle  65 yaş üstü risk grubu hastaları çok fazla evde bırakmamak ve  ‘iyileşirsin geçer’ gibi düşünmeyip ve doktora başvurulması gerekiyor” dedi.

GEÇMEYEN ATEŞLENMELER

Geçmeyen ateşlenme vakalarında, bronşit, akciğer enfeksiyonlarına dönme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkati çeken Uğurcan, “Gripte ilk günlerde ateş yüksekliği fazla görülür normal seyir itibariyle 38-39 dereceye kadar ateş yüksekliği oluyor. Ateş yüksekliği zor bir durum ve tahammül etmesi güç. Böyle durumlarda evde bir ateş düşürücünüz varsa içebilirsiniz yoksa acil servislerde semptomatik rahatlatıcı tedaviler uygulanabilir. Ama ateş yükselir yükselmez ilaçlara sarılmak doğru değil. Geçici tedaviler uygulayarak ateşi düşürmeye çalışın” dedi.

MUTLAKA AŞI OLUN

Grip aşısı olmanın önemli olduğunu belirten Uğurcan, “Eylül- Ekim ayı gibi grip aşısı olmak ilerleyen zamanlarda grip ve enfeksiyon hastalıklarından korur. Özellikle risk grubu dediğimiz 65 yaşın üstü hastalarda kalp, şeker, astım, koah ve kanser hastalarına aşı olmalarını öneriyoruz. Mutlaka her yıl Eylül-Ekim ayından Kasım-Aralık ayına kadar süresi olan grip aşısını olun” şeklinde konuştu. Uğurcan, grip virüsünün sık mutasyona uğraması ve çok fazla çeşidi olması dolayısıyla grip aşısının her yıl tekrarlanması gerektiğinin altını çizdi. (Sultan TÜRKMEN)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık