);*} ‘Yüzde 100 yerli üretim yüzde 100 milli düşünce’

‘Yüzde 100 yerli üretim yüzde 100 milli düşünce’

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu tarafından düzenlenen ‘Yüzde 100 Yeli Üretim Yüzde 100 Milli Düşünce’ sempozyumu Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Sempozyumda, Türkiye açısından yerli üretim ve milli düşüncenin önemine vurgulandı

‘Yüzde 100 yerli üretim yüzde 100 milli düşünce’

Türkiye’nin ekonomisinde yerli ve milli üretimin desteklenmesinin amaçlandığı Türkiye Gençlik Kulüpleri Federasyonu tarafından ‘0 Yeli Üretim 0 Milli Düşünce’ sempozyumu Selçuk Üniversitesi (SÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde (SDKM) yapıldı. Gençlerin yerli, milli ve bilimsel üretimin öncüsü olmalarının öneminin vurgulandığı sempozyumda sanayi-üniversite iş birliği ve öğrencilerin mesleki gelişim adına staj yapmasının önemi anlatıldı. Üniversite öğrencilerinin 20 iş gününü kapsayan staj sürelerinin yeterli olmadığı belirtildi. Staja başalayan öğrencilerin 20 iş günü içerisinde, çalıştığı bölümü öğrenemeye bile fırsat bulamadan stajlarının bittiğine ve bu durumun veririmliliği azalttığına vurgu yapıldı. Yerli, milli ve bilimsel üretimin yanında AR-GE çalışmalarının da artması için üniversite-sanayi işbirliğinin güçlenmesi gerektiği belirtildi. Sempozyuma, SÜ Rektör Yardımcısı prof. Dr. Mehmet Okka, Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Konya İl Başkanı Abdurrahman Yasin Gündüz, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Ticaret Odası Başkanı  Hüseyin Çevik, Ak Parti Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyon Başkanı Ziya Altunyaldız, çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrenci katıldı.

‘İLAÇ MÜKEMMELİYET MERKEZİ’ KURULACAK

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, üniversite olarak ev sahibi olmaktan duyduğu memnuniyet ifade ederek, Afrin’de ve yurt içinde terörle mücadelede şehit olan güvenlik güçlerine rahmet diledi. Okka, “Yerli, Milli ve bilimsel olmak üniversite olarak sloganımızdır. Üniversite olarak yerli ve milli olabilmek için ciddi girişimlerimiz var. Bunlardan bir tanesi yerli ‘ilaç mükemmeliyet’ merkezidir. Türkiye’de ‘ilaç mükemmeliyet merkezi’ diye bir merkez yok. Geliştirebildiğimiz şu anda hiçbir ilaç formülü yok. Bu merkezi hükümetin yardım ve destekleriyle faaliyete geçireceğiz. Bunun yanında Aşı Merkezi kurulması  gündeme geliyor. Huğlu’da Silah Üretim Test Merkezi kurma çalışmalarımız devam ediyor. Bununla yerli savunma sistemimize destek vermeye çalışıyoruz. Konyamız için bu daha büyük bir gelişme olan teknik bir üniversite kurulumu söz konusu. Oradaki hedefimiz üniversite sanayi işbirliğini sağlamak ve gerçek anlamda şehirle bütünleşmiş, sanayiyle bütünleşmiş bir üniversiteyi oluşturmak. Çünkü üniversiteler, şehirlerin lokomotifidir” şeklinde konuşarak yerli ve milli üretimin önemini vurguladı.

 “YEREL DÜŞÜNÜP KÜRESEL HAREKET EDEBİLEN BİR DÜNYA GÖRÜŞÜ”

Ak Parti Milletvekili  Ziya Altunyaldız, Yerli ve milli üretimin düşünce sistematiğiyle başladığını, hedefe ve amaca doğru kurguların nasıl yapıldığının işin özünü oluşturduğunu ifade etti. Altunyaldız, “Kopya yaparak mı hedefe ulaşıyorsunuz yoksa orjinal bir fikrin düşünce aşamasından, tasarım aşamasına, tasarım aşamasından kurguya üretime ve sonuç olarak değer oluşturan bir yapıya mı ulaşıyorsunuz. Dolayısıyla Türkiye Gençlik Konfederasyonu’nun yerli ve milli düşünce, üretim açısından kendisini kurgulaması önemlidir. Bilmek ve okumak zorundayız. Yerel düşünüp küresel formlarda hareket edebilen bir dünya görüşüne ve vizyona sahip olmak durumundayız. Böyle olursa kendi paradigmalarımızla düşünüp, küresel dünyaya dokunabilen bir genişlikte ve vizyonda parametreleri kurgulamak durumundayız. Bugünden hedefleri, amaçları kendimiz için misyon edinmek durumundayız. Hangi işi, mesleği yapıyorsak ‘En iyisini ben yapacağım’ diyerek hareket etmek durumundayız. 100. kuruluş yılımız olan 2023 yılında ekonomik, bilimsel, teknolojide, markalaşmada ve ihracattaki hedeflerimiz var. Bunu da ancak tarihini bilen, ondan güç alan, zamanın ruhunu doğru okuyabilen, geleceği tarihinden ve zamanın ruhundan aldığı güçle idealllerini inşaa edbilen geçlerle yapabileceğimize inanıyoruz”şeklinde konuştu. Türkiye için 2023 yılında 10 küresel marka hedefi olduğunu aktaran Altunyaldız, markalaşmanın yerli ve milli üretim açısından önemli olduğunu ve her alanda kodlarının Türkiye’ye ait olan bir araştırma ve üretim sisteminin kurulmasın gerektiğinin önemini vurguladı.

“YERLİ ÜRETİMLE TÜRKİYE’DE STRATEJİ OLANAKLARI DEĞİŞTİ”

Açılış konuşmalarının ardından, moderatörlüğünü Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka’nın yaptığı birinci oturuma gerçekleşti. Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye’nin gelişim gösterme noktasında iyi bir yolda olduğunu belirterek, gelecekte daha da iyi bir konuma geleceği inancında olduğunu söyledi. Türkiye’nin gıda üretimi konusunda kendine yetecek düzeye ulaşacağını umut ettiğini ifade eden Öztürk, “Yerli üretimin devreye girmesi ile birlikte Türkiye’de strateji olanakları da değişti. Uluslar arası düzeyde hem kendi envanterimiz için hem de bu yerli ve milli üretim noktasında özellikle savunma sanayisinde dışarıya da üretim yapacak hale geleceğiz. Bunun en güzel örneği üretilen insansız hava araçları ile birlikte uluslararası istihbarat alanında haber alımını 10 yıl öncesiyle bugünü kıyasladığımızda artık daha kolay ve erişilebilir oldu. 10 yıl öncesinde yoğun istihbarat paylaşımı bile sıkıntılıyken şimdi bu gibi üretimlerle artık hızlı bir hal aldı. Bu yönde eğer AR-GE anlamında üretimi yerlileştirdiğimiz takdirde stratejik anlamda psikolojik üstünlüğü de elimizde bulundururuz” ifadelerini kullandı. Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Sevda Kayhan Yılmaz, Konya’nın bir sanayi şehri olduğunu ifade ederek, Ar-Ge çalışmalarının önemini aktardı. Yılmaz, Üniversite öğrencileri için 20 iş gününü kapsayan mesleki stajların süresinin yeterli olmadığını belirterek üniversitelerden sanayide, dönemlik staj çalışması istediklerini ifade etti. Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, tohumculuk konusunda çeşitli kurum ve kuruluşlarla tohum ve gen projesine ilişkin yerli tohum üretimiyle ilgili çalışmada bulunduklarını dile getirdi. Birinci oturumun sonrasında, KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Ünsaçar’ın moderatörlüğünde, Zade, Selva, Huğlu, Safa Tarım, Atiker Yazılım, Saraylı, Torku, Sitrett Tiryaki Kimya yönetici/temsilcilerinin panelistliğinde ikinci oturum gerçekleşti. Sempozyumda staj çekilişi, fabrika gezisine yönelik çekiliş, hediye ve plaket takdimi de gerçekleştirildi. Ayrıca ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından oluşturulan standlarda öğrencilere bilgi verildi. (Sinem YELES)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık