);*} Yunak’ın eğitim yatırımları göz dolduruyor

Yunak’ın eğitim yatırımları göz dolduruyor

Eğitime yaptığı yatırımlar ile ön plana çıkan Yunak’ta son iki yılda eğitim alanına 28 milyon 650 bin TL’lik yatırım yapıldı

Yunak’ın eğitim yatırımları  göz dolduruyor

YUNAK ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

Yunak Anadolu İmam Hatip Lisesi, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından hizmete açıldı.

Yunak Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni açılışı ve 40 yataklı Yunak Öğretmen Evi’nin temel atma töreni gerçekleşti. Açılış ve Temel Atma Törenlerine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Konya Valisi Yakup Canbolat, Yunak Kaymakamı Fatih Cıdıroğlu, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan, İl Milli Eğitim Müdürü, Mukadder Gürsoy, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı. Bakan Yılmaz, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin eğitimde önemli mesafeler kat edildiğini belirterek, “Aldığımız noktadan geldiğimiz noktaya bakarsak aradaki mesafeyi görürüz. Aldığımız noktada, Türkiye’de öğretmen yok, okul yok, derslik yoktu. En büyük hizmet eğitimde yapıldı. Aldığımız noktada Türkiye’de öğretmen, okul yoktu. Derslik başına düşen öğrenci sayısı fazlaydı, eğitimde kaliteden bahsedilemiyordu. Kaliteli eğitimden bahsedebilmek için sınıflardaki öğrenci sayısını makul hale getirmek lazım. Bunun için yatırım yapmak, yeni okullar yapmak lazım. Okul da kendiliğinden olmaz, kaynak ayırmak lazım. 2002’de eğitime ayrılan miktar 10,5 milyar lira bile değilken, bu yıl eğitime ayırdığımız miktar 134 milyar 727 milyon lira. Eğer Türkiye’yi çağdaş uygarlık seviyesine çıkaracaksak, bilgi ekonomisine ulaştıracaksak, Türkiye’de demokrasiyi yerleştireceksek bunun tek yolu vardır; nitelikli, kaliteli bir eğitim ve fırsat eşitliği temelinde bir eğitimi 81 milyon vatandaşımızın evlatlarına sağlamak lazım. Gerçekten bunda çok büyük bir aşama kaydettik. 284 binin üzerinde derslik yaptık. 584 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirerek öğretmen başına düşen öğrenci sayısını da azalttık. Allah nasip ederse önümüzdeki dönemde de 25 bin öğretmenin atamasını gerçekleştireceğiz. Bizim dönemimizde toplam 610 bin öğretmen eğitim ailemizle buluşmuş olacak” dedi. Yılmaz, okulların teknolojik altyapısını da güçlendirdiklerini, Fatih Projesi kapsamında 430 binin üzerinde akıllı tahtalarla sınıfları donattıklarını, 1 milyon 400 binin üzerinde tablet bilgisayarı öğrencilere ve öğretmenlere dağıttıklarını kaydetti.

28 MİLYON 650 BİN TL’LİK EĞİTİM YATIRIMI

Konya Valisi Yakup Canbolat, ise son iki yılda Yunak ilçesine eğitim alanında 28 Milyon 650 bin TL’lik yatırım yapıldığını söyleyerek, “Tüm ilçeleriyle birlikle Konya İlimiz, son 16 yılda büyük bir atılım içerisine girmiş. Tarımdan, sanayiye, ulaştırmadan, haberleşmeye, eğitimden, sağlığa kültürden, turizme kadar her alanda büyük bir gelişme kaydetmiştir. Hükümetimiz her alanda olduğu gibi eğitim ve öğretim alanında da büyük yatırımlar gerçekleştirmiştir. Devletimiz her fırsatta ilimizin ve ülkemizin dört bir yanına yeni okullar ve yeni eğitim tesisleri yapmaktadır. Milletlerin ruh ve karakterlerini şekillendirmede öğretmenler etkin bir rol üstlenmektedir. Bunu en iyi biçimde yapabilmek içinde öğretmenlerimizin çağı yakalamış ve gelişme yeniliklere açık kendini devamlı yenileyen, bir yapıda olması gerekmektedir. Burada devletimize düşen görev, öğretmenlerimize uygun hizmet koşullarının sağlanmaktır. Yüce dinimiz İslam öğrenmeye öğretmeye büyük önem vermiştir. Hz. Ali’nin ‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ sözü öğretmenlerimize verilmesi gereken değerin en büyük göstergesidir. Eğitime ve öğretmenlerimize verilen değerin en büyük bir göstergesi olarak Yunak ilçemizde vazifesini ifa eden öğretmenlerimizin yaşam şartlarını kolaylaştırmak adına yapılacak bu tesisin tamamlanması sadece öğretmenlerimize değil tüm camiamıza ve Yunak ilçemize önemli katkı sağlayacaktır. Bu öğretmen evi hem sosyal faaliyetler anlamında hem de barınma gibi diğer zorunluluklar için büyük bir katkı sağlayacaktır. Öğretmenlerimizin konaklama ve diğer sosyal ihtiyaçlarının karşılanması onların moral ve motivasyonlarını arttıracak bu durum doğrudan Yunaklı hemşerilerimize yansıyacaktır. Bu yatırımların hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan da, “Bu yatırımlarda emeği geçen herkesten Allah bin defa razı olsun. Bugüne kadar sırf Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 42 Milyon TL’nin üzerinde bir yatırım ilçemize geldi. Ben hem Bakanımızı İsmet Yılmaz’a hem de halkımıza bize verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Bu hizmetlerin devam inşallah gelecek. Bizim için çok onurlu ve gururlu bir görev” şeklinde konuştu.

YUNAK ÖĞRETMEN EVİ’NİN TEMELİ ATILDI

Yunak Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılışın ardından Yunak Öğretmen Evi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Milli Eğitimi Bakanı İsmet Yılmaz burada yaptığı konuşmada, 3 Milyon TL’ye mal olan 40 yatak kapasiteli Yunak Öğretmen Evi’nin hayırlı olmasını temenni etti. Daha sonra Yunak Öğretmen Evi’nin temeli dualar eşliğinde atıldı. 

EĞİTİM YATIRIMLARI

HIZ KESMİYOR

Yunak ilçesine son iki yılda hayata geçen yatırımlar ile dört okul, bir yurt, bir anaokulunu ve bir tane de öğretmen evi kazandırıldı

Yunak İlçesi eğitim yatırımlarına ara vermeden devam ediyor. 2 yıllık süre zarfında ilçeye çok sayıda eğitim yatırımı kazandırıldı ve kazandırılmaya da devam ediyor. Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü verilerine göre 2016-2018 tarihleri arasında, Yunak’ta hayata geçen 8 derslikli Kuzören Ortaokulu 1 Milyon 760 Bin TL, 16 derslikli İmam Hatip Orta Okulu, 3 Milyon 840 Bin TL, 16 derslikli Sülüklü Çok Programlı Anadolu Lisesi, 5 Milyon 349 Bin TL, 24 derslikli Yunak Anadolu İmam Hatip Lisesi, 6 milyon 190 bin TL, 4 derslikli Yunak Merkez Anaokulu 1 Milyon TL, 40 yataklı Öğretmen Evi 3 Milyon TL, 200 yataklı İmam Hatip Erkek Öğrenci yurdu ise 3 milyon 140 bin TL’ye mal oldu. İlçede bu iki yılda toplam 28 Milyon 650 Bin TL’lik yatırım hayata geçti.

İLÇENİN OKULLARI

YENİ DÖNEME HAZIR

Yunak Belediyesi tarafından gerçekleştirilen dış cephe ile ilçe genelindeki tüm okullar yeni görünümlerine kavuştu.  Öte yandan ilçedeki tüm okulların bahçe düzenleme çalışmaları da Yunak Belediye tarafından yapılıyor. Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Okullarımızı yeni döneme hazırladık. Çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmesi adına çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KIRTASİYE YARDIMI

Öte yandan Yunak Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi öğrenciler tespit ediliyor ve bu öğrencilere kalem, defter ve silgi gibi çeşitli kırtasiye yardımları yapılıyor. Konuyla ilgili konuşan Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan, Yunak Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi öğrencilere her zaman destek olacaklarını söyledi.

YUNAK’A MODERN

ANAOKULU

Yunak’a yapılacak olan 3 katlı yeni anaokulunun temeli atıldı. Anaokulunun 2018 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor

Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçeye yeni modern bir anaokulu kazandırıyor. Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yunak Belediyesi’nin  ilçede eğitim hayatına sağladığı fiziki ve sosyal yatırımlara her geçen gün yenilerini ekliyor. Projeyle ilçeye modern bir anaokulu kazandırılacak. Yeni Anaokulu ile okul öncesi eğitimde standardı yükselecek ve Yunak’ta okul öncesi eğitimde önemli bir boşluk doldurulmuş olacak. Yunak Merkez İnönü Ortaokulu yerleşkesi içerisine yapılacak olan yeni 3 katlı yeni anaokulunun, 2018 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor. 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında açılışı yapılacak olan anaokulunda çocukların sosyal ve zihinsel gelişimi için gerekli tüm donanıma sahip modern sınıfların yanı sıra, oyun odaları, uyku odası, televizyon odası, rehberlik servisi, idari bürolar ve mutfak gibi bölümler de yer alacak. 3 ve 6 yaş arası çocuklara hizmet verecek olan anaokulunda, Millî Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol gereğince çocuklara dini değerler eğitimi de verilecek. Çocukların zihinsel, fiziksel ve sosyal gelişimleri için uygulanacak eğitim programları, tiyatro, sinema ve hayvanat bahçesi gezisi gibi etkinliklerle de zenginleştirilecek.  (U.Can HODOĞLUGİL)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık