Yerli otomobil daveti

Yerli otomobilin Konya’da üretilmesi için Konya’nın avantajlarını aktaran MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Ömer Faruk Okka, Ortak Girişim Grubu’nu üretim için Konya’ya davet ederek, “Konya yerli otomobili üretmeye en uygun şehirdir” dedi

Yerli otomobil daveti

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD) Konya Şubesi Başkanı Ömer Faruk Okka, Türkiye ve Konya’nın ekonomik gidişatı ile yerli otomobilin Konya’da üretilmesi konusunda Konya Postası’na açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin 2023 hedefi bulunduğunu ve şuanda ekonominin odak noktasının ihracat olduğunu aktaran Başkan Okka, Türkiye’nin Ekim ayı ihracatında son 10 yılın en büyük rekorunu  elde ettiğini söyledi. Yerli otomobilin üretilmesi konusunda Konya’nın avantajlı bir şehir olduğunu anlatan Başkan Okka, “Üreten ve üretmeyi seven, 181 noktaya ihracat yapan Konya’mız, üniversiteleriyle, teknoloji geliştirme merkezleriyle, uygun arazi yapılarıyla, yetişmiş insan potansiyeliyle, yerli otomobili üretmeye en uygun şehirdir” ifadelerini kullandı.

“KALKINMANIN YOLU ÜRETMEKTİR”

Türkiye ekonomisinin odak noktasının ihracat olduğunu ifade eden MÜSİAD Başkanı Ömer Faruk Okka, ekim ayı ihracatında son 10 yılın en büyük rekorunun elde edildiğini söyledi. İhracatın yüzde 15,6 artarak 13 milyar 528 milyon dolara ulaştığını belirten Başkan Okka, 2017 yılının ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 128 milyar 659 milyon dolar olan ihracatın son 12 aylık dönemde de bir önceki yıla göre yüzde 10,7 artışla 154 milyar 227 milyon dolara ulaştığını dile getirdi. Konya’nın Ekim ayı ihracatının ise, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,2’lik artışla 139 milyon 245 bin dolar olarak gerçekleştiğini söyleyen Okka, “2017 yılı ilk 10 aylık ihracat rakamımız toplam 1 milyar 277 milyon dolar olmuştur. Konya’mız yine Ekim ayı içerisinde en fazla Irak, Almanya ve Cezayir’e ihracat gerçekleştirmiştir. Ekonomi alanında büyük başarılara imza atan Konyalı sanayicilerimizin, Kasım ve Aralık ayında da hızlı bir ivme yakalayarak 2018’e yeni rekorlarla girmesini bekliyoruz. MÜSİAD Konya olarak, üreten, yatırım yapan, dünya pazarlarına açılarak ülkemizin büyümesine katkı sağlayan bütün sanayici ve iş adamlarımızı destekliyoruz. Eylül ayında açıklanan ikinci çeyrek rakamları ise bizleri son derece memnun etmiştir. 5,1’lik büyüme oranı bizlere gösterdi ki “Büyük Türkiye” hedeflerine ulaşabilmek için üretim gücümüzü arttırarak devam ettirmeliyiz. Ekonomik moral olarak ilk çeyrekte ve ikinci çeyrekte de açıklanan olumlu veriler, 3’üncü çeyrekteki beklentilerimizi artırdı. İş dünyasının temsilcileri olarak Türkiye'nin 2018’in 2017’den daha iyi olacağını beklemekteyiz” sözlerini kullandı. İçinde bulunan durum ve atlatılan badirelerin Türkiye’yi asla karamsarlığa sürüklemediğini söyleyen Okka, kalkınmanın tek yolunun üretimden geçtiğini kaydetti. Okka şunları kaydetti: “MÜSİAD Konya olarak olumlu gelişmeleri takdir ettiğimiz kadar, olumsuz gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyon verilerine baktığımızda, yıllık enflasyon oranının yüzde 11,9 seviyesine yükselmesi elbette üzücü bir gelişmedir. Ancak ekonomi yönetimi tarafından alınacak önlemlerle birlikte, orta ve uzun vadede enflasyonun kademeli bir şekilde azalacağını düşünüyoruz. Faizlerin yüksek seyretmesi ve dövizdeki hareketlenme de, son dönemde iş dünyasını olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Hükümetimizden, bu olumsuzlukları ekonomiye etkisini azaltacak tedbirleri bir an önce almasını, yeni desteklerin ve yapısal reformların acilen hayata geçirilmesini bekliyoruz.”

TÜRKİYE’NİN 60 YILLIK HAYALİ

Otomotiv sektörünün ihracatta lokomotif olma niteliğini sürdürdüğünü dile getiren Ömer Faruk Okka, sektörün Türkiye ekonomisi için çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Yerli otomobilin Türkiye’nin 2023 hedefine ulaşmada en önemli araçlardan birisi olduğunu ve aynı zamanda Türkiye’nin 60 yıllık hayali olduğunu aktaran Okka, “Otomotiv sektörü, Türkiye ekonomisi için çok önemli bir yere sahip. Halen birçok otomobil markasının üretiminin ülkemizde gerçekleştiği göz önüne alındığında sektörün 2016 yılında 19,8 milyar dolar ile toplam ihracatımızdaki payı yaklaşık yüzde 14 düzeyindedir. Bununla birlikte, sektörün ithalatı da azımsanmayacak seviyede seyrediyor. Yine 2016 yılında otomotiv sektörünün toplam ithalatı 17,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yerli otomotiv sektörünün gelişimi, sektöre ilişkin ihracatın artırılmasını, ithalatın ise daha makul seviyelerde tutulmasını sağlayarak, dış ticaret açığının kapanmasında önemli bir rol oynayacaktır” diye konuştu.,

OKKA’DAN YERLİ OTOMOBİL İÇİN DAVET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşviki ve hükümetimin gayretiyle ‘Türkiye’nin otomobili’ projesinin hayata geçirileceğini dile getiren Okka, yerli otomobilin üretiminin dünyanın ilk 10 ekonomisi olma yolunda ilerleyen Türkiye için son derece stratejik ve heyecan verici hamle olduğunu belirtti. Otomotiv sanayi sektörünün Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da lokomotif sektör konumunda olduğuna dikkati çeken, Ömer Faruk Okka, yerli otomobilin Konya’da üretimesinin avantajlarına değindi. Okka, “Konya otomotiv sanayi sektöründe, binin üzerinde yan sanayi ve hizmet sağlayıcısı firma ile rekabetçi maliyetlerle esnek üretim yapabilme, ihracat deneyimi, yetişmiş insan gücü, esnek çalışma sistemleri gibi etkenlerin öne çıktığı bir konumdadır. Türkiye’nin otomobilinin üretim yerinin Konya olması, şüphesiz kentimizin kalkınması ve cazibe merkezi olması için önemli bir faktör olacaktır. Üreten ve üretmeyi seven, 181 noktaya ihracat yapan Konya’mız, üniversiteleriyle, teknoloji geliştirme merkezleriyle, uygun arazi yapılarıyla, yetişmiş insan potansiyeliyle, yerli otomobili üretmeye en uygun şehirdir. Hatırlayacağınız gibi, uzun yıllardır çalıştığımız ve devlet projesi haline dönüşen Konya Lojistik Merkezimizin temeli Ağustos ayında atılmıştı. Lojistik Merkezimizin inşaatının tamamlamasıyla birlikte Konya’nın limanlara da bağlantısı olacak ve şehrimizin ihracatına büyük katkı sağlayacak” sözlerini kullandı. MÜSİAD Konya olarak, yerli otomobil üretimi konusunda Ortak Girişim Grubu’na seslenen Okka, Konya’nın potansiyelinin keşfedilmesi gerektiğini söyleyerek Ortak Girişim Grubu’na yatırım yapması için Konya’ya davet etti. (Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık
meram belediyesi