);*} YENİ KONUT MÜJDESİ
Reklamı Geç
10 saniye kaldı

YENİ KONUT MÜJDESİ

Bin 57 konutluk Ardıçlı Toplu Konut Projesinin protokolü imzalandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ikinci etap için bin konutluk yeni projenin sözünü verdi, “Hazırlıklar başlasın” dedi

YENİ KONUT MÜJDESİ
  • 04 Mart 2019, Pazartesi 16:33

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğinde hayata geçirilecek Ardıçlı Toplu Konut Projesinin protokol törenine katıldı. Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sorumlu insanlar olarak belediye başkanlarının, bakanların, milletvekillerinin dar ve orta gelirli ailelere yönelik projeler geliştirmeleri gerektiğini belirtti. Bakan Kurum, “İşte bugün bu ailelerimize yönelik projelerin bir yenisini daha hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımıza bağlı Toplu Konut İdaresi ile Konya Büyükşehir Belediyemiz arasında imzalanacak olan bu sosyal konut projesine ilişkin protokol ile birlikte artık Konya’mıza bin 57 konutu daha kazandırmış oluyoruz. Çevreye ve doğal yapıya uyumlu sosyal donatı ve hizmet alanlarına sahip, teknik altyapısı tamamlanmış, nitelikli ve sağlıklı yaşam alanlarını içeren çok önemli bir proje bu. Bizim ecdadımız, medeniyetimiz bize cami merkezli, bahçe merkezli, şehirleşmeyi tarif ediyor” dedi.

KONYA’YA YENİ BİN KONUT MÜJDESİ

Bakan Kurum, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay’ın daha fazla konut talebine atıfta bulunarak, “Sayın başkanımız dedi ki bin 57 konut Konya’ya yetmez. Biz buradan şunun sözünü verelim: İlk etapta bin 57 konutu yapalım, 2. etapta da 1000 konutun hazırlığına da arkadaşlarımız başlasın. Gittiğimiz her şehirde her ilçede bu projeleri açıklıyoruz. Toplu konut projemiz, 150 bin metrekare konut alanı, 20 bin metrekare ticari alan, 27 bin 500 metrekare de eğitim alanına sahip. İçinde 86 bin metrekare. Neredeyse küçük bir ilde yaptığımız Millet Bahçesi kadar bir park alanını, 82 bin 500 metrekare de pazar alanı içeren bir proje. İlk etapta 3 bin 200 vatandaşımızın ihtiyacını karşılayacak proje” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL KONUT ALANI NEREDEYSE BİR İLÇE KADAR”

Projenin önemine değinen Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Hepsi zemin artı 5 kat, değişik tiplerde bitişik ve ayrık bahçeli, bahçesiz. Fakat belli bir yüksekliğe çıkmayan, bütün sosyal donatıları bulunan, içerisinde ticaret alanı olan, camisi olan, eğitim, sağlık birimleri olan, yani kelimenin özeti ile yaşanabilir bir bölge oluşturuluyor. Hemen hemen bir ilçe büyüklüğünde” ifadelerini kullandı. Sosyal konut projesinin hayırlı olmasını dileyen AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir şu ifadeleri kullandı: “Biz çadır kültüründen geldik. Çadırın yanına bir çadır daha ilave ederek geldik. Toprak malzemeyi, kerpici, Horasan harcını kullanarak geldik Anadolu'ya. Geldiğimizde ev mimarisinde 2 tarzla daha tanıştık. Taş ve ahşap. Harikulade işler çıkarttık. Bugün beton işimizi daha da kolaylaştırıyor ve sonra istediğimiz şekli verebiliyoruz. Binlerce konut açığı var. Kaçmaktan kovalamaya fırsat bulamadık ama bundan sonra Cumhuriyet mimarisi tipi olarak birtakım yeni mimarı arayışlarını destekleyelim.”

KONUTLARIN BİR KISMINA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ÇALIŞANLARI BAŞVURACAK

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK belediyecilik anlayışının sadece vaat etmediğini, yapabileceklerini ifade ettiğini, sözlerini de en kısa sürede gerçekleştirdiğini vurguladı. Başkan Altay, “Biz de bunun bu kadar kısa sürede gerçekleşmesinden dolayı Sayın Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Şu anda inşaatı yapılacak alan Sayın Bakanımızın desteğiyle bu alan Toplu Konut İdaresi’ne tahsis edilmiş oldu. Alanımız İstanbul Yolu’na, yeni yapacağımız metro hattına 2 kilometre mesafede. Beyhekim Hastanesi'ne 2 kilometre mesafede. Özellikle Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçi sayımız hızla artıyor. Onların günlük işe gidiş gelişleri ile ilgili şehirde bir trafik yoğunluğu var. Onun için bu konutların bir kısmı da ihracatımıza destek olan, üretime destek olan ve en az 3 yıl OSB’de çalışan vatandaşlarımızın başvuracağı bir imkan oluşturuyoruz. Böylece Konya'nın üreten gücüne de ciddi bir katkı oluşturacak projenin bir an önce hayata geçmesini temenni ediyorum” dedi. Hemen sosyal hayatın yanı başında, ulaşım problemi olmayan, sadece çalışanlarımız için değil; aileler için de iyi bir yaşam alanı oluşturmayı hedeflediğimiz, ortaya koyduğumuz güzel bir alan. Hayırlı olsun” diye konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ HIZLANDIRMAMIZ GEREKİYOR”

Özellikle Erzincan’dan Marmara’ya uzanan hattın şuan çok büyük tehlike arz ettiğini söyleyen Bakan Kurum, "İşte bu noktada kentsel dönüşüm sürecini de hızlandırmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanımız 2012 yılında başlattığı kentsel dönüşüm sürecinde bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşümü bitireceğimizin, tamamlayacağımızın sözünü verdiler. Biz de gecemizi gündüzümüze katarak depreme ülkemizi hazırlamaya gayret gösteriyoruz. Tabii tespitlerimize göre, ülkemizde yenilenmesi gereken 6.7 milyon sağlıksız konut stokumuz var. İnşallah biz yılda 300 bin hedefimiz var. 300 bin ve 5 yılda 1.5 milyon konut olmak üzere bu dönüşüm sürecini hızlandırmak istiyoruz. Tabii bunun dışında da biz İller Bankası Genel Müdürlüğümüzle yaklaşık 4 milyar lira kaynak sağlayarak belediyelerimize yüzde 50’ye kadar faiz desteği vererek bu kentsel dönüşüm sürecinde de destekleyeceğiz. Yani bu 300 bin konutun 30 binini Toplu Konut Dairesi Başkanlığımız eliyle yaparken, yaklaşık 15-20 bini de İller Bankası Genel Müdürlüğümüzün verdiği faiz desteğiyle birlikte, belediyelerimizle yürüteceğiz. Kalan kısımla alakalı da yine belediyelerimiz özel sektörle işbirliği içerisinde yılda 300 bin konutumuzu dönüştürecek. Tabii buraları biz dönüştürmezsek, bir daha deprem yaşarsak sevdiklerimizi kaybederiz. En son Kartal’da, daha önce burada Zümrüt Apartmanında bir çok canımız gitti. Bir benzeri 1 ay önce Kartal’da gitti ve 21 canımızı da orada kaybettik. Göçük altından bir tane annemizi çıkarttık yaklaşık 70 saat sonra. Annemizin kucağında yavrusu vardı, yavrusunu almış, kapaklanmış ve göçük altından öyle çıktı. Burada Konya’da yaşadık biz. Yani zor işler. Bu işleri bizim bütün ülke genelindeki sağlıksız, depreme hazırlıklı olmayan binaların dönüşümünü de hızlı bir şekilde yapmamız gerekiyor. Buna ilişkin geçen haftalarda 81 il valiliğimize genelgemizi gönderdik. Valilerimizle, belediyelerimizle birlikte en riskli alanlardan başlamak suretiyle bu alanların tespit çalışmalarını yürütüyorlar ve bu süreci hem TOKİ ile hem İller Bankasıyla destek vermek suretiyle biz de kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız. Buna ilişkin bu yıl, önümüzdeki yıl içerisinde de biz bu süreci tamamlamak istiyoruz. Aksi takdirde gerçekten Allah korusun depremin yıkıcı etkileriyle bir daha karşı karşıya kalacağız ve yeni ailelerimize, yeni ocaklarımıza ve yeni annelerimize acılar yaşatacağız. Biz bu acıların bir daha yaşanmasını istemiyoruz. Bu duygularla yeni yapılacak konutlarımızın şimdiden hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

"BELEDİYELERİMİZDE 7 GÜN 24 SAAT USULÜNE GEÇECEĞİZ"

Bakan Kurum, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla artık biz belediyelerimizde 7 gün 24 saat usulüne geçeceğiz. Belediyelerimiz vatandaşımıza gece gündüz demeden 7 gün 24 saat hizmet edecek. Bu süreçte belediyelerimizde personel bulunduracak, gece gündüz bu personel vatandaşlarımıza hizmet edecek ve bu nedenle belediyelerimizin aldıkları vazifeler, sorumluluklar yeni dönemde daha da artacak. Bu uygulamayı da bugün Konya’da Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizle başlatmış oluyoruz, bütün Türkiye’ye de buradan duyurusunu yapmış olalım. 7 gün 24 saat belediyemiz vatandaşımıza hizmet edecek. İnşallah biz önümüzdeki süreçlerde de bu ve bunun gibi projelerle Konyalı hemşehrilerimize hizmet edeceğimizin sözünü buradan tekrar veriyoruz" dedi.

BAŞVURU TARİHİ SONRA AÇIKLANACAK

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ise, yıllardır çözüm aranan bu konu ile ilgili atılan adımların mutluluk verici olduğunu kaydederek, “Yıllardır konuştuğumuz, özellikle sanayi bölgelerindeki çalışanlarımızın konaklayacağı mekanların kazandırılması meselesinin çözümü bugüne kısmetmiş. Ben öncelikle projelerin hayata geçirilmesinde fikir sahibi olan, mimarı olan Sayın Bakanımız ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve TOKİ Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Karabayır, bin 57 dairelik Ardıçlı Toplu Konut projesinin protokolünü imzaladılar. Sanayi çalışanlarına ve dar gelirli ailelere yönelik yapılacak 2+1 ve 3+1 konutlar için başvuru tarihi ve başvuru şartları daha sonra açıklanacak.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık