);*} Yalnızlık şiddete yöneltiyor

Yalnızlık şiddete yöneltiyor

Son dönemlerde artan şiddet olaylarının toplumun ruh halini bozduğunu ve toplumun kültürel olarak yalnızlaştığını belirten Psikolog Cüneyt Kaya, “Günümüzde kendimizi insanlardan korumak adına kalın duvarların, güvenlikli bölgelerin içerisine hapsetmeye başladık” dedi.

Yalnızlık şiddete yöneltiyor
  • 27 Ocak 2018, Cumartesi 9:01

İnsanların zaman içinde ilişkilerinin değiştiğini ve toplumların da birbirini etkilediğini aktaran Psikolog Cüneyt Kaya, geçmiş yıllarda insani değerlerin çok daha güçlü ve sağlam teşkil edildiğini belirtti. Gelişen teknoloji ile ilişkilerin geriye doğru gittiğini kaydeden Kaya, “İnsanlar hem sanal hem de fiziksel olarak ayrıştığı bir yaşam tarzını benimsiyor” dedi. Bunun yanı sıra toplumda şiddet olaylarının arttığını aktaran Kaya, şiddet olaylarının temel nedeninin kültürel değerlerden kopuş olduğunu söyledi. Kaya, “Hayattaki gerçeklerden kendi kendimizi uyutarak, yanıltarak, görmezden gelerek kaçıyoruz. Bu da toplum ve birey olarak kendimize güvenimizi kaybettiğimizi gösteriyor. Kendine güveni olmayan birey ve toplumların daha fazla silaha sarıldığını söyleyebiliriz. Bu da silahlanma dolayısıyla şiddeti arttıran bir eğilim gösterecektir” dedi.

“TEK EBEVEYNLİ AİLE”

İnsanların hem sanal hem de fiziksel olarak ayrıştığı bir yaşam tarzı benimsediğini anlatan Cüneyt Kaya, kentleşme ile yapıların güvenlikli sitelerden oluştuğunu belirterek, komşuluk ilişkilerinin kaybolduğunu ve apartman kültüründen yüksek güvenlikli apartman kültürüne geçildiğini söyledi. Kaya, teknoloji ilerledikçe iletişimin yaygınlaştığını ve kolaylaştığını belirtti. Nüfus artışına rağmen insani değerlerin gerilediğini kaydeden Kaya, “Nüfus artışı bireyselleşme ve yalnızlaşmayı beraberinde getiriyor. Mesela eskiden çitler, engeller yabani hayvanların zararından ve tehlikelerinden korunmak için yapılırdı. Şimdi kendimizi insanlardan korumak adına kalın duvarların, güvenlikli bölgelerin içerisine hapsetmeye başladık. Son dönemde yaşam tarzımız insanlıktan çıktığımızı gösteriyor. Kıyamete doğru insanlıktan çıkıyor, insani değerlerimizi kaybediyoruz. Yüzyıl önce insanlar daha insancıldı. Daha güçlü bağlarla birbirlerine bağlıydılar” ifadelerini kullandı. Günümüzdeki ikili insani ilişkilerin menfaat üzerine kurulduğuna ve samimiyetin kaybolduğuna vurgu yapan Cüneyt Kaya, “Menfaatler bozulduğu zaman çıkar çatışmaları yaşanmaya başlıyor ve ilişkiler değişiyor. İnsanlar menfaatleri gereği 40 yıllık düşmanıyla dostane ilişki kurabiliyor. Bu da samimiyeti ortadan kaldırıyor” dedi. Toplum ve birey olarak daha çok yalnızlığa gidildiğine değinen Kaya, “Sosyolojik yapımıza baktığımızda 50 yıl öncesinde geniş aileler yaygındı. Daha yakın, samimi ilişkilerin yoğun olduğu aile ortamları vardı. Günümüzde tek ebeveynli aile hayatına dönmüş durumdayız. Anne, baba ve çocuktan oluşan çekirdek aile yapısı bile bozuluyor. Boşanmaların artmasıyla birlikte tek ebeveynli aileler ortaya çıkmaya başladı. Sadece çocuk ve anneden veya torun ve büyükanneden oluşan içine kapanık, yalnızlaşmış ve parçalanmış aile yapıları oluşuyor. İnsanlar bireyselliğin ön planda olduğu yalnız bir yaşama doğru sürükleniyor. Bu nedenle insanlarda duygusal ve ruhsal olarak farklı psikolojik sorunların alt yapısı oluşuyor” şeklinde konuştu. Önceleri insanların ruhsal sıkıntılarını kültürel yollarla çözdüklerine dikkati çeken Kaya, sorunlara aile ve sosyal destek bularak profesyonel çözümler üretildiğini söyledi. Kaya, modern toplumlarda geleceğe yatırım yapan insanların psikolojik huzur ve mutluluk için uzmanlara başvurduğunu dile getirdi.

“GÜVENSİZ TOPLUMLAR SİLAHLANIYOR”

Dünyada artan şiddet olayları nedeniyle terör olaylarının arttığını ve buna bağlı olarak da toplumsal şiddetin ön plana çıktığını belirten Cüneyt Kaya, bu durumun zincire benzetilebileceğini söyledi. Kaya, “Çocukluktan itibaren insanlar şiddet ve şiddete bağlı davranışları çeşitli yollarla bilinçaltlarına yerleştiriyorlar. Mesela bir çizgi filmde yer alan basit bir tartışma şiddetin alt yapısını oluşturur. Çocuklar bu sayede şiddeti öğrenerek normal görmeye başlıyor. Günümüzde bilgisayar oyunlarındaki şiddet unsurları bunun en bariz örneğidir. Her türlü silah ve aksiyonun yaşandığı bu oyunlara çocuklar, gençler rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu durum çocuklarda zihinsel anlamdaki savunma mekanizması gelişene kadar çoktan harap ediliyor. Yanlış davranışlara maruz kalan çocuklarda durumu normal görmeyi öğreniyor” dedi. İnsanların çocukluk dönemlerinde öğrendikleri şiddeti normal görme durumunu, yetişkin olduğu dönemde de devam ettirdiğinin altını çizen Kaya, “Yetişkinlikte de yanı başınızda bir cinayetin işlenmesi sizi etkilemiyor. İnsanlar, ‘Ne var ki bunda!’ diyebiliyor. Mezarlıkların yanından geçerken kafamızı kaldırıp bakmadan yokmuş gibi davranıyor ve bir takım gerçeklerden kendi kendimizi görmezden gelerek kaçıyoruz. Bu kendimize güveni kaybettiğimizi gösteriyor. Kendine güveni olmayan birey ve toplumların daha fazla silaha sarıldığını söyleyebiliriz. Bu da silahlanmayı dolayısıyla şiddeti arttıran bir eğilim gösterecektir” dedi.(Sinem YELES)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık