‘Vergi indirimleri devam etmeli’

Ekonomik alanda rahatlama için bazı vergilerde indirimler getirildiğini hatırlatan Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Seyit Faruk Özselek, vergi indirimlerinin ekonomiye büyük katkısı olduğunu ve indirimlerin devam etmesi gerektiğini söyledi

‘Vergi indirimleri devam etmeli’
  • 20 Kasım 2017, Pazartesi 6:31

Türkiye’de ekonomik anlamda yaşanan kısa süreli daralmaların önlenmesi için alınan bazı çalışmalar gerçekleştirilmişti. Bu önlemler arasında mobilya sektöründe yüzde 8 indirim, beyaz eşyada ÖTV’nin sıfıra düşürülmesi ve konut teslimlerinde KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi yer almıştı. Vergi indirimleri ise hem vatandaşın alışverişi için büyük fırsat oluştururken bir taraftan da esnafın yüzünün gülmesine neden oldu. Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Seyit Faruk Özselek, Konya Postası’na vergi indirimlerinin ekonomiye yansıması, muhasebecilerin en büyük sorunu olan vergi bürokrasisi ve girişimcilik konusunda değerlendirmelerde bulundu.

VERGİ İNDİRİMİ EKONOMİYİ OLUMLU ETKİLEDİ

Mobilya sektöründe katma değer vergisi yüzde 8’e indirim, beyaz eşyalardaki özel tüketim vergisinin sıfıra düşürülmesi ve konut teslimlerinde yüzde 8’e düşürülen KDV oranı gibi indirimler ekonomik anlamda büyük bir canlanmayı beraberinde getirmiş, hem esnaf hem de vatandaş bu indirimler sayesinde ekonomide hareketliliğin sağlandığını söylemişti. Vergi indirimlerinin ekonomik anlamda büyüme ve gelişmesi için devam etmesi gerektiğine dikkati çeken Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Seyit Faruk Özselek, 2016 yılı sonu ve 2017 yılı başında ödemekle mükellef olunan birçok vergi türünde geçici indirimler yapıldığı ve hala yeni indirimler üzerinde Bakanlıkların çalışmalara devam ettiğini söyleyen Özselek, “Mobilya sektöründe yapılan katma değer vergisi yüzde 8’e indirilme çalışması, beyaz eşyalardaki özel tüketim vergisinin sıfıra düşürülmesi, konut teslimlerinde yüzde 8’e düşürülen KDV oranı gibi indirim çalışmaları ülke ekonomimizin beklenenden çok hızlı büyümesine katkı sağlamıştır. Bu konuda açıklanan istatistik verilerine göre 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdük, inşallah ikinci çeyrekte yüzde 5´i aşan büyümeyi de yakalayacağız. Vergiler kamusal ihtiyaçlarımızın giderilmesine yönelik kamu hizmetlerinin devlet tarafından karşılanmasına imkân sağlamaktadır. Vergi indirimleri, vergisel teşvik mekanizmaları ve vergi denetim mekanizmaları yoluyla kullanılabilir geliri arttırarak ülke ekonomimizin büyümesinde olumlu etkilere sahiptir. Ülke ekonomimizin büyümesi doğrudan istihdam hızımızın artmasına yani işsizlik oranımızın azalmasına neden olacaktır. Bu nedenle vergi indirimleri hem ülke ekonomimiz açısından hem de bizlere olumlu yönde etki etmiştir” ifadelerini kullandı. Vergi indirimleri sayesinde zorda kalan esnafların rahat bir nefes aldığına dikkati çeken Başkan Özselek, 2018 yılında yürürlüğe girmesi beklenen gelir ve kurumlar vergisindeki yüzde 5’lik indirimin de kurumlar vergisi mükelleflerini olumlu yönde etkileyeceğini aktardı. 2018 yılından itibaren yürürlüğe girecek olan kanunun 2017 yılı gelirlerine uygulanacağını söyleyen Seyit Faruk Özselek, ülke ekonomisinin büyümesi ve gelişmesi için vergi indirimlerinin devam etmesinin önemli olduğunu kaydetti..

MESLEKTAŞLARIMIZA KOLAYLIK SAĞLAYACAK

Geçtiğimiz aylarda Maliye Bakanı Naci Ağbal, muhasebecilerin en büyük sorunu olan kağıt işlemlerinin büyük oranda internet üzerinden yapılmasının daha doğru olacağını söylemişti. Ağbal, internet üzerinden işlemlerin hem daha hızlı hem de tasarruf açısından daha faydalı olacağını söylemişti. Bu açıklamayı değerlendiren Başkan Seyit Faruk Özselek, “Geçtiğimiz günlerde Sayın Maliye Bakanımız Naci Ağbal vergi bürokrasisinin kaldırılmasıyla alakalı çalışmalar yapıldığından bahsetti. Vergilerde ki bürokrasinin kaldırılması bizlere ve meslektaşlarımıza büyük kolaylıklar sağlayacak. Bizler devlet ve mükellefler arasında bir bağ görevi görmekteyiz. Mükelleflerimizin vergilerini düzenli ve kontrollü şekilde ödemelerini sağlamak için hizmet vermekteyiz. Vergilerdeki bu bürokrasi yoğunluğunun kaldırılması bizim ve meslektaşlarımızın işlerini kontrollü şekilde yapabilmemize olanak sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

“GİRİŞİMCİLER DESTEKLENMELİ”

Türkiye İş Kurumu(İŞKUR) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı(KOSGEB) aracılığıyla düzenlenen girişimcilik kurslarının da ülke ekonomisi açısından faydalı uygulamalar olduğuna vurgu yapan Özselek, Türkiye’nin gelişen ekonomisinin yeni açılan alanlar ve bu alanları destekleyen uygulamalarla sürdürülebilir olmasının önemine dikkati çekti. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak gerek İŞKUR gerekse KOSGEB işbirliği ile çalışmalar gerçekleştirdiklerini  anlatan Özselek, “Biz de Konya SMMM Odası olarak İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile girişimcilik kursları vermekteyiz. Şimdiye kadar birçok kursiyerlerimize girişimcilik belgelerini teslim ettik. Girişimcilik ülkelerde işsizlik sorununa çözüm olanağı sunmakla birlikte ülke ekonomilerinin büyümesinde önemli bir etkendir. Girişimci yeni düşüncelerin açığa çıkmasını, uygulanmasını ve yaygınlaştırılması hızlandırır. Hatta yeni endüstrilerin doğmasına yol açar. Dolayısıyla girişimci ekonomik faaliyetlerin düzenlenmesinde, istihdam ve üretimin artmasında önemli bir faktördür” dedi. Türkiye’nin yeni gelişen girişimcilik konusunda girişimcileri desteklemesinin önemli olduğunu aktaran Özselek, yeni girişimcilerin de önünün açılarak imkan sağlanması gerekliliğini sözlşerine ekledi.(Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık