);*} ‘Üniversitelerdeki bölümlerin gözden geçirilmesi gerekiyor’

‘Üniversitelerdeki bölümlerin gözden geçirilmesi gerekiyor’

“Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler Çalıştayı”nda üniversitelerin ve bölgenin değerlendirmesini yapan Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan Dünya’da yapay zeka, sanal gerçeklik gibi hızlı bir değişim ve dönüşüm olduğunu söyleyerek, “Üniversitelerdeki bölümlerin gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi

‘Üniversitelerdeki bölümlerin gözden geçirilmesi gerekiyor’


2018 yılı dönem başkanlığı Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından yürütülen UNİKOP’un faaliyetleri kapsamında “Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler Çalıştayı”  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Çalıştay kapsamında 2018 yılı üniversitelerin faaliyetleri değerlendirildi.

‘BEKLENTİLER KARŞILANMIYOR’

Günümüz dünyasında bölgesel kalkınma, ulusal ve küresel kalkınma için üniversitelerin en önemli paydaşları oluşturduğunu söyleyen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise,  UNİKOP’un kuruluş amacının üniversitelerin hayatın içinde olduğu kadar ona yön veren  ve dönüştüren zihniyete kavuştuğu anda gerçek görevini yapacağını ve hükümet olarak üniversitelerin kalkınma seferberliği için gerekli adımları atıklarını belirtti. Üniversitelerin eğitim ve araştırma faaliyetlerinin yanı sıra topluma hizmet ve eğitim ile araştırma faaliyetlerinden elde edilen sonuçları bölge ve  ülke kalkınması için faydaya dönüştürme görevi bulunduğunu,  ülkedeki yüksek öğretimin 2000’li yılların ortalarından itibaren büyük bir değişim ve dönüşüm geçirdiğini ve 50’nin üzerinde üniversitenin kurulduğunu söyleyen Bakan Elvan, “Türkiye’de üniversite bulunmayan il kalmadı. Ancak üniversiteler arasında bir çeşitlilikten, misyon farklılaşmasından ve mukayeseli üstünlüğe dayalı olarak bir alanda ihtisaslaşma temayülünden bugüne kadar bahsedemiyoruz. Tabiri caizse üniversitelerimiz aralarına karbon kağıdı konulmuş kağıtlar misali birbirinin aynısıdır. Bu durum ülke olarak üniversitelerden beklentilerin karşılanmasında olumsuzlukları da beraberinde getiriyor” şeklinde konuştu.

2017’DE 5 ÜNİVERSİTEYE 20 MİLYON TL ÖDENEK

Birbirlerine çok yakın illerde aynı akademik birimlerin kurulmasını eleştiren Bakan Elvan, üniversitelerden mezun olacak öğrencilerin istihdam sorunlarının bulunduğunu, sadece maddi değil aynı zamanda manevi kaynak israfına yol açıldığını ifade etti. Elvan, Kalkınma Bakanlığı’nın Yüksek Öğretim Sistemindeki bu durumu ortadan kaldırmak amacıyla bir kalkınma planı ve orta vadeli programlar hazırlanarak üniversiteler arasındaki misyon farklılaşmasını önlemeye çalıştıklarını dile getirdi. 2016 yılında başlatılan Bölgesel Kalkınma Oranında Misyon Farklılaşması Programının 2006-2008 yıllarında kurulduğunu ve 41 devlet üniversitesinin programa alındığını belirten Bakan Elvan, kapsamlı değerlendirmeler neticesinde 5 üniversitenin öncelikli olarak desteklenmesine karar verildiğini söyledi.  Elvan, asıl hedeflerinin tüm üniversitelerde ihtisaslaşmayı sağlamak, yerel ve bölgesel alana katkılarını arttırarak çalışmaları yürüttüklerini ifade ederek, program kapsamında desteklenen 5 üniversiteye 2017 yılında 20 milyon TL ödenek tahsis ettiklerini söyledi. 2017-2021 yılları arsında ise yaklaşık 250 milyon TL tutarında ilave destek verilmesinin planladığının belirten Elvan, desteklenmesine karar verilen projelerin ihtisaslaşmayla  ilgili olarak bölgedeki özel ve kamu kuruluşlarıyla iş birliğinin artırması ve  alandaki yapısal sorunlara çözüm getirilmesinin hedeflendiğini  vurguladı. Bakan Elvan, üniversitelerin  sanayi kuruluşları ve bölgelerindeki paydaşlarla yakın mesaisinin, üniversitenin akademik planlamasını  başarıya ulaşma konusunda kritik faktör olduğunu söyledi.  Üniversitelerin sanayi ile birlikte çalışarak bölgenin sorunlarına çözüm üretmesi gerektiğini kaydeden Bakan Elvan, üniversitelerden en büyük beklentilerinin, kampüs duvarlarını kaldırmaları, beşeri ve fiziki alt yapılarıyla bütün halinde bölgenin hizmetine açılması gerektiğini dile getirdi. Bakan Elvan konuşmasını sürdürürken  üniversite rektörlerine seslenerek, “Kalkınma Bakanlığına Fakülte binası, ofis binası gibi taleplerle gelmek yerine bölgenizin sorunlarına çözüm üreten proje teklifleriyle gelmenizi arzu ediyorum” şeklinde konuştu. Dünyanın hiçbir yerinde Türkiye’deki üniversiteler kadar araştırma ve geliştirmeye kolay kaynak temin edebilen başka bir ülke olmadığını kaydeden Bakan Elvan, “Üniversitelerin TÜBİTAK ve diğer kurumlardan daha kolay kaynak alabilmesi nedeniyle genellikle Avrupa Birliği programlarına başvurmadıklarını görüyorum. Üniversitelerin bu konuda daha çok çaba sarf etmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

ÜNİVERSİTELERDEKİ BÖLÜMLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Üniversitelerin teknoloji üretme ve araştırma kapasitesi  konusuna değinen Elvan, Kalkınma Bakanlığı olarak 2000’li yıllardan itibaren üniversite ve kamu kurumlarında belirli teknoloji anlamında kritik kütleyi bir araya  getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Büyük ölçekli araştırma alt yapısının kurulmasını ve geliştirilmesini desteklediklerini vurgulayan Elvan, bu kapsam da 6.1 milyar liralık kaynağı bu alana tahsis ederek gelişmiş teknolojilere sahip araştırma alt yapılarını oluşturduklarının belirtti. Üniversitelere yönelik sıkıntıları dile getiren Bakan Elvan, üniversitelerin öncelikli sıkıntısının mezun olan öğrencilere iş bulma imkanlarıyla ilgili olduğunu  söyledi. Elvan,  iş ile iş gücü arasındaki uyumun sağlanmasında Kalkınma Bakanlığına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığına önemli görevler düştüğünü ve iş ile iş gücü arasındaki çarpıklığın giderilmesi konusunda yoğun bir çaba sarf ettiklerini ifade etti.

‘YAPAY ZEKA MERKEZİ OLUŞTURULMALI’

Elvan, “Üniversitelerdeki bölümlerin gözden geçirilmesi gerekiyor. Dünyada çok hızlı bir değişim ve dönüşüm var. Yapay zeka ve katmanlı üretimden, sanal gerçeklikten, robotikten bahsediliyor.  Yeni bölümlere ve alanlara bu alanlarda da öğretim üyesi yetiştirmeye ihtiyacımız var. Türkiye’de 100 öğrenciye 1 öğretim üyesi düşüyor. Daha fazla öğretim üyesi sağlamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.  İhtisaslaşma konusunda Türkiye’de bulunan her üniversitenin her bölümü açmasının gerekli olmadığını söyleyen Bakan Elvan, üniversitelerin bu anlayışı terk ederek belirli alanlara odaklanmaları gerektiğini anlatarak, “Araştırma alt yapılarının ölçeğini büyütmek zorundayız. Dünyada birçok gelişmiş ülke belirli bir alan ve konuda araştırmacıyı çalıştırıyor. Biz ise sadece iki ve ya üç araştırmacıyı belirli üniversitelerde çalıştırarak onlarla rekabet edemeyiz.  Araştırma alt yapılarını büyütmek zorundayız. Eğer biz gücümüzü parçalarsak 185 üniversitemizin değişik  birimlerinde, değişik üniversitelerinde sadece yapay zeka alanında çalışanlar birer ikişer kişi olursa bu alanda gelişme sağlamamız mümkün değil ancak böyle bir merkezi oluşturup binlerce araştırmacı çalıştırırsak Türkiye’nin rekabet gücünü arttırmak mümkün olabilir” dedi. Sanayi üniversite işbirliğinin önemi vurgulayan Bakan Elvan, Konya Sanayisinin makine imalatı konusunda Türkiye’nin en gelişmiş ülkelerinden biri olduğunu ancak üniversiteler ve sanayi ilişkilerinin istenilen düzeyde olmadığını belirterek, “Sanayideki üreticilerin en az 3 projede üniversitelerle birlikte çalışması gerekiyor. Sanayinin dijitalleşmesini üniversiteler ile sağlayabiliriz. Sanayiciler ve üniversiteler işbirliğiyle çalışmazsa inovasyon ve yenilikçilik sağlanamaz” ifadelerini kullandı.

‘BARIŞ İÇİN ORADAYIZ’

Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan Mehmetçiğe,  Allah’tan rahmet ve Türk milletine baş sağlığı dileyen Elvan, “Ordumuza muzafferiyet diliyorum. Suriye’de barışı ve huzuru sağlamak için varız. Adeta bir küresel terör ittifakına dönüşen bölgeyi  bu unsurlardan temizlemek için varız. Milletimiz için, vatanımız, huzurumuz ve istikrarımız için yapmamız gereken bir harekattı ve yapıyoruz. Türkiye kim ne der refleksiyle hareket asla etmiyor. Türkiye insani bir hareket gerçekleştiriyor. Bu konuda şeffafız, açık ve netiz. Bu konuda kökü ve kökeni ne olursa olsun, kim ne derse desin aşağılık terör şebekelerinin bölgesel bir tehdit oluşturmasına asla müsade etmeyeceğiz. Afrin asıl sahiplerine teslim edilene kadar harekat devam edecektir” dedi. (Özlem YILDIRIM)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık