);*} Teknik Üniversite geliyor

Teknik Üniversite geliyor

AKP Konya Milletvekili Babaoğlu, Konya’ya Teknik üniversite kurulması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın YÖK’e talimat verdiğini, Konya’ya bir yıla kadar teknik üniversitenin kurulacağını söyledi

Teknik Üniversite geliyor

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanı AKP Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu, AK Parti Konya İl Binasında  düzenlediği basın toplantısında Türkiye ve Konya gündemini değerlendirdi. Toplantıda AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu’na AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Yüzbaşıgil ve Veysel Yaman eşlik etti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin  Suriye’nin Afrin bölgesinde terör unsurlarına karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekâtın’da şehit düşen 8 askere baş sağlığı dileyen Mehmet Babaoğlu, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine baş sağlığı diliyorum. Bugün itibariyle 900’ün üzerinde terörist etkisiz hale getirilmiştir. Millet olarak bu operasyonun ve kahraman silahlı kuvvetlerimizin arkasındayız. Türkiye yıllardır uluslararası terörizmle mücadele ediyor. Bu mücadeledeki kararlılığımız en son DAEŞ’e karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon’da güçlü bir ortak olarak yer almamızda görülmüştür. Suriye’de yıllardır devam eden silahlı çatışmalar yalnızca Suriye halkını perişan etmemiş, aynı zamanda DAEŞ, PKK/KCK ve bunların Suriye uzantıları olan PYD/YPG gibi terörist örgütler için verimli bir zemin oluşturmuştur. Milyonlarca Suriyeli kardeşimiz Esed zulmü ve bu terör örgütleri nedeniyle ülkesini terk etmiştir” şeklinde konuştu. Babaoğlu, yurtdışındaki muhataplara mektup yazarak Türkiye aleyhine propaganda çalışmalarına karşılık verdiğini söyledi. Babaoğlu, mektupta Türkiye’nin tek gayesinin terör unsurlarıyla mücadele etmek, Suriye’ye yeniden barış ve huzuru sağlamak olduğunu ve geçimi büyük ölçüde tarımdan olan Suriye’ye birlikte yardım edilmesinin önemini anlattığını söyledi.

“ÇİFTÇİ BULUŞMALARI PROGRAMLARI BAŞLATTIK”

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanlığı görevine geldikten sonra  zaman kaybetmeden Çiftçi Buluşmaları Programı başlattıklarını dile getiren Mehmet Babaoğlu,  “Program kapsamında bugüne kadar önce Konya’dan başlayarak; Çumra, Karapınar, Cihanbeyli, Altınekin, Kulu, Karatay İlçelerinde çiftçilerle buluşmalar düzenledik. Yine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda Çay sektörünün temsilcileriyle, sonra da Ankara’nın Güdül ve Ayaş İlçelerindeki çiftçiler ile buluştuk” dedi. Çiftçi Buluşmaları Programı’nın amacını, doğrudan çiftçileri dinlemek ve sorunlarına çözüm üretmek olduğunu söyleyen Babaoğlu, bu programın yaklaşık 4 saat sürdüğünü konuşmak isteyen tüm çiftçileri dinlediklerini belirterek “Ülkemizin üreten ve doyuran çiftçilerinin ne tür talepleri var, bizden neler istediklerini doğrudan birinci ağızdan kendilerinden dinliyoruz. Çiftçi Buluşmalarını Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapacağız ve bir rapor haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

BİR YILA KADAR TEKNİK ÜNİVERSİTE KURULACAK

Mehmet Babaoğlu, KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) tarafından düzenlenen “Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler Çalıştayı”nın, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın katılımlarıyla gerçekleştiğini hatırlattı. Babaoğlu, ÜNİKOP’un bölgedeki üniversitelerin bölgelerini kalkındırmalarını hedeflediğini ve bugün gelinen noktada KOP Bölgesinde 8 ildeki 12 Üniversitenin birlikte hareket ettiğini söyleyerek birlikteliğin artarak devam edeceğini ifade etti. AKP Konya Milletvekilleri olarak Konya’ya, sanayi ile üniversite işbirliğinin güçlenmesi adına Konya Teknik Üniversitesi kurulması için bir yıla yakın zamandır çalışmalar yürüttüklerini ve bu konuyu  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiklerini aktaran Babaoğlu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK Başkanlığı’na çalışmalar yapması için talimat verdi. YÖK Başkanı son Konya ziyaretinde de bunu ifade etti. Bir yıl içerisinde şehrimiz Konya Teknik Üniversitesi’ne kavuşacak” şeklinde konuştu.

HUĞLU VE ÜZÜMLÜ’YE SANAYİ SİTELERİ KURULACAK

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Vali Yakup Canbolat ve AKP Konya İl Başkanı ile birlikte,  dünya av tüfeği üretiminin ’sine sahip, Beyşehir Üzümlü ve Huğlu’yu ziyaret ettiklerini hatırlatarak Lütfi Elvan’nın, Huğlu Meslek Yüksek Okuluna Ar-Ge Merkezi kurulmasının müjdesini verdiğini ve ziyaret ettiği Beyşehir’e her türlü desteği vermeye devam edeceğini söyledi. Huğlu Kooperatifinin ve Akdaş firmasının 14 Milyar dolarlık dünya pazarına sahip yivli silahı üretim belgesini Milli Savunma Bakanlığı’ndan alındığını söyleyen Babaoğlu, “Beyşehir’de Yivli sileh üretimine başladılar. İnanıyorum ki Huğlu ve Üzümlü kısa süre içerisinde dünya pazarının ’luk kısmını ele geçirecek ve Konya’nın ihracatına en az 1 milyar dolarlık bir katkı sağlayacaktır. Konya’nın gururu olan milli piyade silahı MPT-76’nın ana gövdesini de üreten Beyşehir Huğlu ve Üzümlülü hemşehrilerimize küçük sanayi siteleri ve organize silah ihtisas bölgesi kurma çalışmalarımız devam ediyor. Bu amaçla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile görüşmeler yaptık. Kendileri her türlü desteği vereceğini ifade ettiler” ifadelerini kullandı.

‘GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ’

Konya’nın  bölgenin kalkınma alanı olması için çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini belirten Babaoğlu, çiftçilerin desteklenmesi için söz verilen toplam 165 Milyon TL destek ödemelerinin 2 hafta önce gerçekleştiğini ifade etti. Genç çiftçilerin bilgi ve becerilerini arttırmaya yönelik ‘Genç Çiftçi Projesi’ni  hazırladıklarını ifade eden Mehmet Babaoğlu, “İlgili bakanlıklarımızla işbirliği içerisinde ülkemizdeki genç çiftçilerin sayının artması için neler yapabileceğimizi doğrudan gençlerle konuşacağız. Gençler arasında çiftçiliği, üretim kültürünü yaygınlaştıracak bir modeli gençlerimizle birlikte hayata geçireceğiz. Gençlikle ilgili birçok çalışma yürütüyoruz. Gençlerimiz inisiyatif alarak KOP Gençlik Derneğini kurdular. Dernek aracılığıyla bölgedeki gençlerimizin ortak çalışma kültürünü geliştireceğiz” şeklinde konuştu.

MAVİ TÜNEL TAMAMLANDI

Mavi Tünel içme suyu projesinde çalışmaların sonuna gelindiğini aktaran Babaoğlu, Konya’ya kısa süre içerisinde su verilme işleminin başlayacağını belirtti.  Mavi Tünel’den sonra Konya’ya yeni bir su getirme projesi üzerinde çalıştıklarını söyleyen Babaoğlu, dizilere konu olan Beyşehir–Konya yol yapımı çalışmalarının da tamamlandığını bildirdi. Konya’da gençlere yönelik “Sosyal Yoksulluk Zirvesi” programı gerçekleştirdiklerini ve 81 ilden farklılıklarıyla bir araya gelen gençlerin güzel bir sonuç bildirgesi çıkardıklarını aktaran Babaoğlu, “Teknolojiyi yalnızca kullanan değil üreten bir ülke olmayı hedefliyor ve özellikle dijital dünyada milyonların içinde olan ama gerçek yaşamda yalnız olan gençlerde bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz” dedi. Ak parti olarak reformcu bir anlayışla ihtiyaçlar doğrultusunda çalıştıklarını anlatan Babaoğlu, Konya’dan gelen her talebi önemsediklerini, ayırt etmeden her konuyu ilgili kurum ve kuruluşlarla görüştüklerini dile getirdi. Babaoğlu, “Bu hafta Meclis’te, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında görüşmeler yapılacak. Bu görüşmelerde; enerji, çocuğu olan çalışan kadınlar, teşvikler, vergiler, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, engelli ve yaşlı hizmetlerine yönelik yapılan çalışmalar, vakıflar ve kamu yararına çalışan dernekler, sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası, Ar-Ge faaliyetleri, spor faaliyetlerinin desteklenmesi, Tarım arazileri, çeyiz hesabı devlet katkısının arttırılması ve farklı alanlarda insanların yaşamını kolaylaştıran, ülke ekonomisine ve kalkınmasına katkı sunacak değişiklikleri içeren bir torba kanunun hazırlanması planlanıyor” dedi.

‘KONYA NÜFUSU BİNDE 8.68  ARTTI’

Geçen hafta Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminden (ADNKS) 2017 yılı nüfus rakamlarının açıklandığını söyleyen Babaoğlu, Konya ve ilçelerinin 2016 - 2017 yılları arasındaki değişimine değinerek Konya’nın nüfusunun 2 milyon 161 bin 303’ten 2 milyon 180 bin 149 yükselerek binde 8.68 oranında arttığını söyledi. 10 ilçede nüfus artışı olduğunu, 21 ilçede ise azalma olduğunu belirterek il merkezinde yaşayanların oranının ise yüzde 51.4’ten , yüzde 59.6’ya çıktığını ifade etti. Kuraklık ve yağış durumu konusunda da değerlendirmeler yapan Mehmet Babaoğlu, “Bölgenin yağış durumu, göletler ve barajların doluluk oranlarını geçen yıla göre kıyaslarsak, geçen yıla göre daha iyi durumda olmamıza rağmen uzun yıllar ortalamasına göre bu yıl yeterince yağış alamadık. Geçen yıl bu vakitlere göre baraj, gölet ve depolamalarımızın ortalama doluluk oranı daha iyi durumda olmasına rağmen yağışlara ihtiyacımız hala devam ediyor. Geçen yıl doluluk ortalaması yüzde 36’iken bu yıl yüzde. Duamız kışın bu son ayında kar ve yağmurun yağması” açıklamalarında bulundu. Babaoğlu, bölge olarak en büyük ihtiyacın su olduğunu, bölgenin su sorununu çözmeye yönelik projeleri hakkında Orman ve Su İşleri Bakanlığı birlikte çalışarak yeni projeler üretmek için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek sözlerine son verdi. (Özlem YILDIRIM)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık