);*} Tarımda yerlilik vurgusu

Tarımda yerlilik vurgusu

Tarım ve hayvancılıkla ilgili 2017 yılında bazı uygulamaların hayata geçtiğini belirten Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Celil Çalış, “Tarım sorunlarının her zaman yerli ve milli çözümlerle olacağını vurguluyoruz” dedi

Tarımda yerlilik vurgusu
  • 04 Ocak 2018, Perşembe 7:47

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Celil Çalış, geride kalan 2017 yılındaki tarım ve diğer gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. Konya’nın tarımsal havzasının su konusunda büyük bir ihtiyacı bulunduğunu dile getiren Çalış, bu konuda Konya’da kamuoyu oluşturulması gerekliliğine vurgu yaptı. Türkiye’nin tarım ekonomisi açısından dünyada 7. Avrupa’da 1. sırada olduğunu anlatan Başkan Çalış, 2017 yılında Konya’da kıraç alanlarda yüzde 50 verim artışı olduğunu kaydetti. Tarım konusunda çözümün yerli ve milli olmasına vurgu yapan Çalış, Ziraat Mühendisleri Odası’nın birlik ve bütünlüğe önem verdiğini söyledi.

“KONYA KAMUOYU OLUŞTURMALI”

Türkiye’nin jeopolitik durumu ve tarihten aldığı sorumluluğu gereği bölgesinde her zamankinden daha güçlü olmak zorunda olduğunu ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Celil Çalış, düşünülen projelerin 2023 yılında 90 milyon nüfus, 50 milyon turist olmak üzere 140 milyon üzerine kurulması gerektiğini kaydetti. Dünyada ilk 5 tarım ülkesinden birisi olmak üzerine planlama yapmanın önemine vurgu yapan Çalış, Türkiye’nin dünyada 7. Avrupa’da 1. tarım ekonomisine sahip ülke olduğunu dile getirdi. Cumhuriyet tarihi boyunca 2006 yılında çıkan Tarım Kanunu’nun ilk defa birçok yeniliği beraberinde getirdiğini söyleyen Başkan Çalış, “1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlayan ve bazı eksiklerine rağmen tarımın milli bir üretim modeli olarak ele alınacağı Milli Tarım Projesi’ni fırsata dönüştürerek tarımda planlama, verim, kalite, desteklenme, pazarlama ve istihdam konularında ilerleme sağlamalıyız. Ülke genelinde oluşturulan 250 büyük ovanın tarımsal sit alanı ilan edilerek tarım arazilerinin amaç dışı kullanımının engellenmesi projesini kişi ve kurum olarak desteklemeliyiz. Şehirlerden bakıldığında her ne kadar kırsaldaki sorunlar görünmese de hayatın kaynağı tarım ve sudur. Konya’mıza havza dışı su transferinin gündemde tutulması gerekiyor. Konya olarak bu konuda kamuoyu oluşturmalıyız” sözlerini kullandı.

KIRAÇ ALANDA YÜZDE 50 VERİM ARTIŞI

Konya’da 2016-2017 sonbaharının olumsuz geçmesine karşın kış ve ilkbahar yağışlarının miktar ve dağılımının tarımsal açıdan oldukça verimli olduğunu söyleyen Çalış, “2017 yılında birim alandan alınan ürün uzun yıllar ortalamasına göre daha iyi sonuçlanmış, bir önceki yıla göre ise kıraç alanlarda yüzde 50 verim artışı sağlanmıştır. Buğday ekim alanları azalmış, verim bir önceki yıla göre kıraç alanlarda yüzde 50, sulu alanlarda yüzde 10 artış sağlamıştır. Arpa ve yulaf ekim alanlarında ciddi bir artış vardır. Mısır, ayçiçeği ve şeker pancarı ekim alanlarında gözle görülür bir artış sağlanmıştır. Ekim alanlarıyla birlikte verim ve kalite beklenen üzerinde bir fiyat oluşturmuş, mısır, şeker pancarı ve ayçiçeğinde memnun eden ürün fiyatları Konya’mızın can damarı olan tahıllarda gümrük vergilerinin düşürülmesi üreticiyi memnun etmemiştir. Dünyaya entegre olmuş bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin ithalat ve ihracat değerlendirmesinde politikalar belirlememiz normal olmakla birlikte özellikle bölgemiz hasat döneminde yapılan ithalatta gümrük vergilerinin azaltılması gerçek değerde etkisi olmayan ancak spekülasyonlarla üreticinin menfaatine olmamıştır. Buradan bir defa daha altını çizmek gerekirse 110 yıllık tecrübesi ve güçlü yapısıyla Konya Ticaret Borsası aldığı önlemlerle ürün değerlemesinde beklenen olumsuz etkiyi dağıtmış, üreticinin karamsarlığını gidermiştir” dedi.

ÇÖZÜM YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM

2017 yılında hububat, bakliyat, canlı hayvan ve karkas et gümrük vergilerinin azaltılması veya sıfırlanması uygulamalarının hayata geçirildiğini aktaran Celil Çalış, iç piyasanın regülesi amacıyla alındığı söylenen kararların ürünün en az olduğu zamanda yapılması gerektiğini anlattı. Tarım camiası olarak çözümün milli ve yerli üretimde olduğunu sürekli vurguladıklarını dile getiren Çalış, “Tarım ekonomik bir sektör olarak geliştirilmesi yanında sektörün en önemli unsurlarını oluşturan üreticilerimizi ve ziraat mühendislerinin yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, hayat standardının yükseltilmesi temel önceliklerimiz arasındadır. Bizler çağı yakalamış bağımsız üreten ve gelişmiş bir Türkiye özlemiyle meslek ve meslektaş sorunlarının ülke ve toplum sorunlarından ayrılmayacağı bilinciyle hareket etmekteyiz. Tarımın ihmalinin dışa bağımlılık olduğunu bilerek tüm çalışmalarımızda ülkemize mesleğimize ve meslektaşlarımızın sorunlarına sahip çıkarak bilim ve teknolojik gelişmeleri halkımızın hizmetine sunuyoruz” dedi. Ziraat Mühendisleri Odası’nın kurulduğu günden bu yana meslektaşlarının hak ve yararlarını çeşitli platformlarda savunduğunu kaydeden Çalış, “ZMO mevcut demokratik sistemin katılımcılığını sorumluca değerlendirerek üretken bir yapılanmanın gerçekleştirilmesini, kırsal kesim sorunlarının bilimsel ve teknolojik gelişmelerin ışığında incelenerek uygulanabilir çözümler üretilmesini amaç edinmiştir. Bizler bu doğrultuda meslektaşlarımızdan aldığımız güçle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Çalışma programları ve ilkelerinden ödün vermeden kamu çıkarlarını korumak hedefini zedeleyecek ilişki ve işbirliklerinin dışında kalınarak tüm kişi ve kuruluşlara eşit mesafede olmaya özen göstermekteyiz. Bu konuda dünden bugüne, bugünden yarına değerli üyelerimizden aldığımız güç ve enerjiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz” sözlerini kullandı. Ziraat Mühendisleri Odası’nın hizmet anlayışında istişare ve ortak akıl hep merkezde tutulduğunu dile getiren Çalış, farklı ses ve düşüncelere ön açtıklarını belirtti. Bu sayede seslerinin daha gür çıktığını dile getiren Başkan Çalış, şunları kaydetti: “Biz bir oldukça önümüzdeki engelleri açtık, yeni yollara çıktık ve hep birlikte çalıştık. Sektöründe söz sahibi meslektaşlarımız bu çatı altında üzerlerine düşeni hakkıyla yerine getirdiler. Görevlerini devreden veya kendi isteğiyle aday olmayan arkadaşlarımız oldu. Kendileriyle birlikte çalışmaktan ve mesai arkadaşım olmalarından büyük onur duydum. Mesleğinde öncü, yenilikçi ve sorunları bilen arkadaşlarımızla yeni dönemde uyum içinde çalışacağız. Yeni dönemde hizmet bayrağını alan değerli kardeşlerimin daha iyisini yapmak için çalışacaklarına inancım tamdır. Başarımızı hizmet bayrağını bizden sonrakilere ne kadar ileride teslim ettiğimizle ölçeceğiz. Dün olduğu gibi bugün de birlik, beraberlik ve camia ruhunu yaşatacağız. Bizim için esas olan Konyamıza, tarıma, üyelerimize, sektöre hizmet etmektir.” (Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık