);*} Suyla buluşmalıyız

Suyla buluşmalıyız

Konya’ya birçok yerden gelebilecek su kaynağının bulunduğunu belirten Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Konya kapalı havzasının suyla buluşması gerektiğini anlattı

Suyla buluşmalıyız

Konya’nın mevcut su potansiyelinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Konya’nın bin rakımlı kapalı havza olmasının dezavantaj olduğunu söyledi. Yaşamsal açıdan toprak ve suyun vazgeçilmez olduğunu dile getiren Ataiyibiner, günümüzde kıtalararasında bile su transferlerinin yapıldığını, Devlet Su İşleri Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün Havza Bazlı Su Yönetimi çalışmasının hayata geçmeden önce Konya’yı göz ardı edebileceğini belirtti. Konya’nın yüzde 30’unda sulu tarım yapıldığını ve yüzde 70’inde kuru tarım yapıldığını söyleyen Ataiyibiner, “Konya’da sulanabilir alanların yüzde 70’inde kuru tarım yapılıyor. Türkiye’de ne kadar su potansiyeli var? 105 milyar metreküp. Peki 105 milyar metreküp su, bütün olarak çalışıldığında havzalar arası çalışmalarda biz ne kadarını tarımsal sulamada kullanabiliyoruz?” dedi.

EKONOMİK ÖLÇÜTTE SU BULMALIYIZ

Konya’nın mevcut su potansiyelinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Konya’da kullanılabilir yer altı ve yer üstü suyunun yaklaşık 5 milyar metreküp olduğunu belirtti. Şehirde 2 milyon 2 yüz bin hektar arazinin bulunduğunu, mevcut yer altı ve yer üstü suları ile Konya Ovası’nın yaklaşık yüzde 30-35’inin sulanabildiğine dikkati çekti. Beyşehir Gölü’nden yıllık yaklaşık 400-500 milyon metreküp, Göksu Havzası’ndan henüz ulaşmayan ama geldiğinde 414 milyon metreküp ve diğer baraj ve göllerle yaklaşık 1,5 milyar metreküp yer üstü suyu rezervinin bulunduğunu kaydeden Ataiyibiner, “Bunun haricinde yaklaşık 3 milyar metreküp suyu biz elektrik enerjisi harcayarak yer altı kuyularından çekiyoruz. Elektrik enerjisi harcayarak çok ciddi maliyetle çektiğimiz suyla tarım yapmaya da razıyız ama yer altı sularımızın kaynakları da belli. Her istediğimiz yerde su bulmamız veya ekonomik ölçütte su bulmamız mümkün değil. Konya kapalı havza ve havzanın en büyük dezavantajı bin rakım üzerinde olması. Bin rakımın üzerinde en güzel tarımın yapılacağı alanı suyla buluşturmadan tarımsal ekonominin güçlenmesi mümkün değil” sözlerini kullandı. Geçmişte Türkiye’de bir ilk gerçekleştiğini ve Konya’da tarım yapılabilmesi için zincirlerin kırıldığını anlatan Başkan Ataiyibiner, havzalar arası su transferinin yapılabilmesinin önemine vurgu yaptı. Yaşamsal açıdan toprak ve suyun vazgeçilmez olduğunu dile getiren Ataiyibiner, günümüzde kıtalararasında bile su transferlerinin yapıldığını anlattı. Konya Platosu’nun gıda konusunda hem Türkiye hem de dünya da en önemli plato olduğunu söyleyen Ali Ataiyibiner, “Şuanda bölgemiz Türkiye’nin tahıl üretimi yönünden tohum üssü pozisyonuna doğru gidiyor. Tahıl üretiminde sertifikalı tohumlar, yeni nesil tohumlar ve tahıl ile hububat alanındaki tohumların bir çoğu burada çoğaltılıyor. Melez nesillerin çoğaltılması da bu bölgede oluyor. Çünkü bölgenin nemi ve yağışı tohumculuk açısından çok önemli bir yere sahip. İşte bunun içerisinde önemli olanlarını sayacak olursak mısır, ayçiçeği gibi tohumların dünyaya dağılım merkezlerinden bir tanesiyiz. Geçtiğimiz yıllarda Kazakistan’a gittiğimde Konya’dan gitmiş anaç tohumların Kazakistan gibi büyük bir coğrafyada yetiştirildiğini gördüm. Konya bu konuda önemli bir üs. Konya, tohum yetiştirme merkezi. Öyle inanıyorum ki gelecekte Ortadoğu’nun ve Avrupa’nın da tohum üssü olacağız” sözlerini kullandı.

KONYA’YA SU NEREDEN GELİR?

Suyun Konya için olmazsa olmaz olduğunu kaydeden Başkan Ali Ataiyibiner, Konya’ya gelebilecek birçok su kaynağı olduğunu vurguladı. Konya’ya su getirilmesi konusunda en yakın projenin Karaman’ın Ermenek ilçesinden gelecek su projesi olduğunu belirten Ataiyibiner, “Ermenek Barajı’na su taşıyan Gevne Çayı var çok yakın gelecekte Göksu’nun arkasından hemen devreye girmesi planlanan. Konya’ya çok küçük bir tünelle aktarılması düşünülen yaklaşık 350-400 milyon metreküp su var ve zaten bildiğim kadarıyla proje bitirilmek üzere. Yine Kızılırmak suyunun Konya’ya getirilme çalışması devam ediyor. Bence Manavgat Çayı ve Karasu’dan Konya’ya su aktarılması da mümkün. Benim bildiğim ve çalıştığımız kurumlarla istişarelerimiz sonucunda yaklaşık 5-7 milyar metreküp suyun Konya’ya gelebileceği çalışılıyor” dedi. Ataiyibiner, 2019 yılına kadar projelerin yüzde 80’inin netleşeceğini, Gevne ve Manavgat Çayı projelerinin olduğunu, Karasu’dan 2 milyar metreküp suyun cazibeli bir şekilde gelebileceğini söyledi.

KONYA GÖZ ARDI EDİLİYOR MU?

Devlet Su İşleri Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün Havza Bazlı Su Yönetimi çalışmasına değinen Ataiyibiner, çalışmada havzaların potansiyellerinin kendi içerisinde kullanılması üzerine çalışıldığını söyledi. çalışmanın içerisinde Konya ile ilgili bir konunun göz ardı edildiğini aktaran Başkan Ataiyibiner, “‘Mevcut havzanın potansiyeli ile ne tarım yapılır’ değil, ‘Mevcut havzanın potansiyeline ne katarsak ne yapılır’ konusu çalışılması gerekiyor. Bakıldığı zaman Konya Havza’sı çok nemli bir plato. Yüzde 30’unda sulu tarım yapılıyor ve yüzde 70’inde kuru tarım yapılıyor. Konya’da sulanabilir alanların yüzde 70’inde kuru tarım yapılıyor. Türkiye’de ne kadar su potansiyeli var? 105 milyar metreküp. Peki 105 milyar metreküp su bütün olarak çalışıldığında havzalar arası çalışmalarda biz ne kadarını tarımsal sulamada kullanabiliyoruz? Biz sularımızı tarımsal sulamada kullanmak için çalışmalıyız” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin çılgın projelere imza attığını kaydeden Ataiyibiner, havzalar arası su transferi konusunun kısa zaman içinde hayata geçebileceğini söyledi. Projelerin ekonomik olduğunu ve bu konuları anlatmaya devam edeceklerini kaydeden Ali Ataiyibiner, Türkiye’nin üretmek zorunda olduğunu belirtti. Türkiye’nin rekabetçi tarım ülkesi olduğunu anlatan Ataiyibiner, ülke, çiftçi ve kendi kendine yetebilmek için bu tür projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Dünya genelinde nadir görülen bir coğrafyaya sahip olduğumuzu anlatan Ataiyibiner, bu durumun Türkiye için çok büyük avantaj olduğunu ve değerlendirilmesi gerektiğini belirterek sözlerine son verdi. (Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık