Süresiz nafaka süründürüyor

‘Süresiz nafaka’ uygulaması binlerce vatandaşı mağdur bırakırken, yasanın değişmesi için gerekli çalışmalar sürüyor. Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Kurucu Üyesi ve yöneticisi İlknur Birsel, konunun takipçisi olduklarını belirtirken, platform olarak seslerini en güçlü şekilde duyurmaya devam edeceklerini söyledi

Süresiz nafaka süründürüyor

Boşanan çiftlerde süresiz nafaka ödeme uygulaması zulme dönüşüyor. Binlerce mağdur süresiz nafakaya isyan ederken, artık konunun çözüme kavuşmasını bekliyor. 29 yıldır yürürlükte olan kanun binlerce nafakazede meydana getirirken, mağdurlar seslerini sanal platformlarda duyurmaya çalışıyor. Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Kurucu Üyesi ve yöneticisi İlknur Birsel ile Sosyolog ve platformun kurucularından Serpil Karataş, konuyu birçok üst makamlara taşırken, son olarak mecliste komisyondan geçtiğinin ancak yasalaşmasını beklediklerini söylediler.

‘KANUN DEĞİŞMELİ’

Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Kurucu Üyesi ve yöneticisi İlknur Birsel, süresiz nafaka uygulamasıyla boşanmış insanların mağdur olduğunu ifade ederken, artık bu kanunun değişmesi gerektiğini vurguladı. Ayrılan eşlerin yeniden yuva kurmasının önüne geçildiğini de sözlerine ekleyen Birsel, birçok konuda da bu durumun kadınlarda tembelliğe sevk ettiğini söyledi.

‘BU İŞİN TAKİPÇİSİYİZ’

6284 sayılı kanunla aileler parçalanırken, 3444 ve 4721 sayılı kanunlardaki ‘süresiz nafaka’ uygulamasıyla da haksızlıkların önüne geçilemediğini ifade eden İlknur Birsel,  Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu olarak bu işin takipçisi olduklarını söyledi. Birsel, “Tüm bir cinsiyeti yok sayarak, hiddet ve şiddetle cezalandırarak insanların nefesini keserek, tüm yaşam haklarını elinden alarak çözmek yerine yeni fırsat alanları yaratılarak çözülmesi gerektiğini düşünen ve bu fırsat alanlarının neler olabileceğini sorgulayan, kafa yoran insanlar topluluğuyuz. Biliyoruz ki, bir kişiye dahi yapılmış haksızlık, toplumun tümüne yapılmış bir tehdittir” diyerek haksızlıkların yapıldığını vurguladı.

‘TERAZİNİN AYARI KAÇTI’

Bir cinsiyeti diğer cinsiyetten korumak adına yapılan yasal düzenlemelerin dengeli olması gerektiğini vurgulayan İlknur Birsel, ‘Ne yazıktır ki, bir cinsiyeti diğer cinsiyetten korumak adına yapılan yasal düzenlemeler adı altında dayatılan Türk Medeni Kanunu ve diğer yasalarda dengeler sağlanması gerekirken terazinin ayarları iyice kaçmıştır. Oysa adaletin terazisi çok hassas olmalıdır. Adil olmak, gerçek adalet, algıda seçiciliği asla kabul etmez. Bu dengeler kurulmadığı takdirde bu toplumun haksızlığa uğrayan insanlarının bu ülkedeki adalet kavramına güvenleri kalmayacaktır” diye konuştu.

ÖDEYEMEZSE HAPİS CEZASI

Süresiz nafakaya göre erkek, kadının talebi olması durumunda bir gün evli kalmış olsalar dahi eski eşine her ay belirli bir bedelde nafaka ödemek zorunda olduğunu söyleyen İlknur Birsel, “Kadın, evlenmediği ve sigortalı bir işe başlamadığı takdirde eski eşinin nafakasını ölene kadar alma hakkına sahip oluyor. Her ay düzenli olarak ödenmesi gereken nafaka ödenmez veya gecikirse mahkemeye ulaştırılan şikâyet sonucu erkeğe 3 ay hapis cezası uygulanıyor. Öfke patlamalarına neden olan söz konusu durum sonucunda ruhsal travmaların, cinnetin ve şiddetin başlıca nedenlerinden oluyor ve maddi zorluklar yaşayan erkeklerin eski eşini öldürüp ardından intihar etmesi vakalarının sıkça yaşanmasına sebep olan bir etken” dedi.  

 

YUVA KURAMIYORLAR

Büyük mağduriyetlere yol açan süresiz nafaka uygulamasının suistimaller zincirine neden olduğunu sözlerine ekleyen İlknur Birsel, “Kötü niyetli kadınlar, eski eşinden ciddi meblağlarda nafaka aldığı için bu hakkı kaybetmemek adına bir daha evlenmiyor. Gönül birlikteliği yaşadığı erkekle ise evlenmeyip evlilik dışı ilişki yaşayarak nafaka almayı sürdürüyor. Eşinden ayrılan ve süresiz nafaka ödeyen erkekler ise yeni bir yuva kurmaya yanaşamıyor. Yeni bir evlilik yapsalar dahi bu mali yük devam ediyor. Bizler artık bu işin değişmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerinde bulundu. 

‘İNSAFLI DEĞİL’

Yoksulluk nafakasının süresiz olmasıyla ilgili karşı görüşleri sıralayan İlknur Birsel, şunları kaydetti: “Yoksulluk nafakasının süresiz olarak ödenmesi, her zaman ödeneceği anlamına gelmez. Nafakanın her koşulda süresiz olarak ödenmesine hükmetmek doğru değil. İnsanların yapmış olduğu bir davranıştan dolayı, ömür boyu sorumlu tutulmaları, insaflı değildir.”

TEMBELLİĞE SEVK EDEBİLİR

Nafakanın tembelliğe de sevk ettiğini ifade eden İlknur Birsel, şunları kaydetti: “Bu durum kadının iş hayatına girmesine, üretim sürecine katılmasına, gelişmesine engeldir. Kadını ikinci eşle nikâhsız yaşamaya iten, genç, sağlıklı hatta çalışmasına çocuk engeli dahi bulunmayan kadını üretmeden tüketmeye alıştıran, ömrü boyunca boşandığı eşin sırtından geçinmesine, paraziter yaşamasına nedendir. Kadını onursuzlaştıran, aciz gösteren bir sistem. Kanun koyucunun bu durumu da göz önünde bulundurması gerekiyor.”

 

‘ÖRNEKLERİ VAR’

Bu durumun birçok örneği bulunduğunu ifade eden İlknur Birsel, platform üzerinden gelen şikayetleri de aktardı. Bir vatandaşın ikinci eş mağdurluğu yaşadığı açıklamasını anlatan Birsel, “Ben de ikinci eş mağduruyum. Ben gurur yapıp ilk eşimden iki çocuğum olmasına rağmen kuruş nafaka almadan büyüttüm. Şimdi ikinci eşimle evliyim ondan da bir kızım oldu. Onun ilk eşinden olan kızına da ben bakıyorum. Biz dört tane çocukla bir yaşam sürdürmeye çalışırken eşim ilk eşine nafaka ödüyor ve kadın yıllardır bu çocuğu görmek için en ufak bir çaba harcamazken, her iki ayda bir nafaka için dava açıyor. Sabrımız da sonuna geldi. Açtığı maaş haczi yüzünden kimse yanında çalıştırmak istemiyor. Şimdi soruyorum, eşim hapse girerse bizim akıbetimiz ne olur, ben kadın değil miyim, dört çocuğumla ortada mı kalayım?” açıklamaları her şeyi özetliyor dedi.

‘SADECE 4 AY EVLİ KALDI’

Bir başka örnekte ise sadece 4 ay evli kalan bir maden işçisinin mağduriyetini anlatan İlknur Birsel metinde şu ifadelere yer verdi: “5 yıl önce bir evlilik yaptım. 4 ay evliliğim sürdü ve bu evlilikten bir kız çocuğum var. 5 yıldır nafaka ödüyorum, hem çocuğa hem annesine. Eski eşimin aldığı nafaka haksızdır. Buna itiraz ediyorum. 3 yıldan fazla mahkeme sürdü. 26 bin lira masraf fatura çıkardılar. Nasıl başa çıkacağız biz bu işlerle?” diyerek isyanını bizlere dile getirdi.

YASALAŞMASI BEKLENİYOR

Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu’nun yüz binlerce mağdurun sesi olduğunu ifade eden İlknur Birsel, çözüm için artık son bir adım beklediklerini söyledi. Birsel, “TBMM, süresiz nafaka ödemesi uygulamasına isyan edenlerin yağmur gibi başvurusu üzerine konuya el attı ve komisyona girdi. İncelemeler sonucunda da komisyondan geçti ve artık yasalaşması bekleniyor. Umarım en kısa sürede yasa değişir ve eşitlik sağlanır” dedi.

 

Beğendim 2 Muhteşem 1 Haha 1 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


kemal uzun kemal uzun 09.12.2017

1988YILINA KADAR YOKSULLUK NAFAKA SÜRESİ 743 SAYILI MEDENİ KANUNA GÖRE 1(BİR) YIL.1988 YILINDAN SONRA 3444 VE 4721 SAYILI KANUNLA 1(BİR)YIL SÜRELİ OLAN YOKSULLUK NAFAKASI SÜRESİZ(ÖMÜR BOYU) OLARAK YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR.YÜRÜRLÜKTEKİ KANUNLAR GEREĞİDE AİLE MAHKEMELERİ TARAFINDAN UYGULANMAKTADIR.BU UYGULAMA SONUCU BİNLERCE KİŞİ VE AİLELER TRAVMA YAŞAMAKTA ,YENİ EVLİLİKLER KURAMAMAKTA, MADDİ MANEVİ MAĞDUR OLMAKTADIR. SÜRESİZ(ÖMÜR BOYU) YOKSULLUK NAFAKASI SÜRELİ OLMALIDIR.NAFAKA ÖDEYEMEME DURUMUNDA İSE 3 AY TAZYİK HAPİS CEZASI TAMAMEN KALDIRILMALIDIR. MECLİSTE GÖRÜŞÜ BİTEN 26/1 399 SAYILI KOMİSYON RAPOR ÖNERİSİ OLAN YOKSULLUK NAFAKASININ SÜRELİ OLMASI VE BU SÜRE SONUNDA OLUŞTURULACAK FONDAN KARŞILANMASI DOĞRULTUSUNDA YASA ACİL OLARAK DÜZENLENMELİDİR. MAĞDURİYETLER ARTMAKTA VE ŞARTLAR AĞIRLAŞMAKTADIR.

kemal uzun kemal uzun 09.12.2017

MECLİSTE GÖRÜŞÜ BİTEN 26/1 399 SIRA SAYILI RAPOR ÖNERİLERİ OLAN, 6284 KADINI KORUMA YASASI YENİDEN DÜZENLENMELİ. KANITA DAYANDIRILMALIDIR. TMK175/176 .MADDELERİ YENİDEN DÜZENLENMELİ.YOKSULLUK NAFAKASINA HÜKMEDİLİRKEN,MAHKEMELER, BOŞANMA AŞAMASINDA MAL VARLIKLARININ VE GELİRİNİN OLUP OLMADIĞI TAM OLARAK ARAŞTIRILMALI.TÜM TAPU KAYITLARI, SGK BİLGİLERİ İYİCE ARAŞTIRILMALI.SÜRESİZ(ÖMÜRBOYU) NAFAKAYA HÜKMEDİLMEMELİ.MUTLAKA SÜRE GETİRİLMELİ. SÜRE SONUNDA İSE OLUŞTURULACAK FONDAN KARŞILANMALI.BU YASALAR FIRSATÇI VE KÖTÜ NİYETLİ,ÇALIŞMADAN, PARAZİTER YAŞAM İSTEYENLERE FIRSAT VERMEKTEDİR.BOŞANAN KADINA ÖNCELİKLE KADININ BOŞANMIŞ OLDUĞU, YILLARDIR YÜZÜNÜ DAHİ GÖRMEDİĞİ BOŞANDIĞI EŞİ DEĞİL, ÖNCELİKLE KENDİ 1.DERECE YAKINLARI( KIZI,OĞLU,DAMADI KARDEŞİ ANNE, BABASI ) HUKUKTA MEVCUT OLAN YARDIM NAFAKASIVERİLMELİ.

Kutay Karaman Kutay Karaman 16.12.2017

Merhaba, Serpil Karataş ve İlknur Birsel hanımefendileri süresiz nafaka mağduriyeti konusu ile ilgili üstün çabalarından dolayı tebrik etmek isterim.Süresiz nafaka kesinlikle erkeğe yapılan haksızlıktır.Söz konusu yasa tamamen insan haklarına ve sosyal devlet anlayışına aykırıdır.Bir insanın boşandıktan sonra yüzünü bile görmeyeceği bir kişiye ömür boyu borçlu kalmasını kabul etmesi insan doğasına aykırı bir durumdur.Ayrıca boşanma sonucunda eş olarak bağları kalmamalarına rağmen süresiz nafaka sebebi ile boşanan kişiler arasında maddi bir hukuki sürecin devam etmesi sonucu hiç bir zaman bitmeyecek husumetin doğması hukukun yarattığı bir sonuç asla olamaz.Süresiz nafaka sebebi ile cinnet geçirip önce boşandığı kişiyi öldüren daha sonrada kendisini öldüren bir çok olayın yaşandığını hatırlatarak,kadın cinayetlerinin bitmesi isteniyorsa süresiz nafaka yasasının bir an evvel düzenlenmesi gerekmektedir.

yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık