);*} ‘Şeker Kurumu neden kapatıldı?’

‘Şeker Kurumu neden kapatıldı?’

Akşehir Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Yusuf Yazır, Ilgın Ziraat Odası Başkanı Selamet Demir, Yunak Ziraat Odası Başkanı Yusuf Gülmez, Akşehir Ziraat Odası Başkanı Aziz Bingül, Doğanhisar Ziraat Odası Başkanı Celal Mete, Kadınhanı Ziraat Odası Başkanı Mevlüt Asım Koç, Tuzlukçu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çınar ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında Şeker Kurumunun neden kapatıldığını sordu

‘Şeker Kurumu neden kapatıldı?’

4634 sayılı şeker kanununda amacın, yurtiçi üretimle karşılanmasına ve gerektiğinde ihracata yönelik olarak Türkiye’de şeker rejimi, şeker üretimindeki usul ve esaslar ile fiyatlandırma pazarlama sarf ve yöntemlerini düzenlemekte olduğunu söyledi. Ayrıca kanun koyucu kotalı üretimi de esas almış sakaroz kökenli şekerler ve nişasta bazlı şekerler için de kotalar belirlendiğini söyleyen Yazır, “Nişasta bazlı şekerler için ülke toplam A kotasının unu geçemez. Bakanlar kurulu bu oranı Tarım Bakanlığının görüşünü alarak Psine kadar artırmaya P sine kadar eksiltmeye yetkilidir.

Ancak bu güne kadar hiç eksiltme yapılmadı. Oran olarak %-35 P oranında artırıldı. Bu artışları Şeker-İş sendikası yargıya taşıdı, büyük bölümünüde kazandı ancak yargılama sonuçları pazarlama yılı sonunda neticelenmiş mahkeme kararını uygulama imkanı ortadan kalkmıştır” şeklinde konuştu.

4634 sayılı kanunda Şeker Kurumu 24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile kapatılarak kurumun görev, yetkileri ve sorumlulukları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına aktarıldığını söyleyen Yazır, “Şeker kurumunun çalışma usul ve esasları bakımından eleştirilecek yanlarıda olabilir ancak yüzbinlerce pancar üreticisinin ve diğer üreticilerin hakları korunmuştur. Piyasa denetimsiz kalmamıştır” dedi.

Yazır konuşmasına şu şekilde devam etti, “2016 yılının Ağustos ayından günümüze kadar atanamayan Şeker Kurulu üyeleri olmadığı için piyasa denetimsiz kalmıştır.  Bu durum pancar üreticisinin , pancardan şeker üreten şeker fabrikalarının aleyhine, NBŞ üreticilerinin lehine olmuştur.Çünkü piyasa yaklaşık 17-18 ay denetimsiz kalmıştır.

Muhtemelen 2018 pazarlama yılında pancardan şeker elde eden şeker fabrikalarında ciddi seker stokları olacağı kanaatindeyiz.Şeker kurumunun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmesinin hemen ardından NBŞ lobisi faaliyete geçmiş üretim kotalarını artırmak iştemişlerdir.Bu olay üzerine nişasta bazlı şeker üreticileri temsilcilerinin iştahı kabarmış, NBŞ kotalarının ilk etapta maksimum seviyede artırılması daha sonra serbest bırakılmasını istemektedirler.  Ülkemizde pancardan şeker üreten 33 şeker fabrikamız vardır. Mısırdan nişasta bazlı şeker üretimi yapan fabrika sayısı 10 dur. Bunlardan 5 tanesi kotalı üretim yapmaktadır. Diğer 5 tanesi ise ihracata yönelik üretim yapmaktadırlar. Kotalı üretim yapan nişasta bazlı şeker fabrikalarının kurulu kapasitesi 1 milyon tondur. Diğer fabrikaların ise 350 bin ton civarında olduğu bilinmektedir. Kurulu kapasiteleri  dikkate aldığımızda  kayıt dışı üretimi ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcıları da dikkate alırsak, ülkemizde yaklaşık bir asırdır üretilen pancar tarımını bitirmek istenmektedir. Buna zemin hazırlanmamalıdır.”

Öte yandan ‘Avrupa Birliği ülkelerinde neden nişasta bazlı şeker üretimi yok denecek kadar az?’ sorusunuda yanıtlayan Yazır, “Neden Fransa da NBŞ  üretimi sıfırdır? Fransa da doğal pancar üretimi bir kültürdür. Ülkemiz ise NBŞ cennetine çevrilmek isteniyor.Doğal pancar tarımını bitirmek istemektedirler. Ülkemizde pancardan şeker üreten 33 fabrikamızın ne kadar  pancar ne kadar şeker ürettiği kayıt altındadır. Ancak NBŞ üretimlerinin kotalı üretim yapanlar hariç diğerlerinin ne ürettiği bilinmemektedir” dedi.

Yazır, “Bütün bu hususları dikkate aldığımızda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın sözünden hareketle yerli ve milli düşünmek mecburiyetmiz vardır. Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığımızın milli tarım politikasını da dikkate aldığımızda ülkemizin üreticisi, sanayicisi, ihracatçısı ile hep birlikte üretmek zorundayız. Üreticiler olarak bizler ülkemiz için üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz” ifadelerine yer verdi. (Sultan TÜRKMEN)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık