Şeb-i Arus sadece Konya’da yapılacak

Şeb-i Arus törenlerinin amacı dışında turistik gösteri haline dönüştürülmemesi gerektiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Şeb-i Arus törelerinin marka haline getirilmesi süreci tamamlanmıştır. Konya'da ki Şeb-i Arus, tek Şeb-i Arus töreni olacak” dedi.

Şeb-i Arus sadece  Konya’da yapılacak
  • 02 Aralık 2017, Cumartesi 13:37

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Konya'da 7-17 Aralık'ta gerçekleştirilecek olan ‘Hz. Mevlana'nın 744’üncü Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri’ tanıtım toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Farklı etkinliklerle anılacak olan Sebi Arus’ta Mevlevi Ayin-i Şerifi, Sergiler, Bilimsel Toplantılar, Atölye Çalışmaları, Yarışmalar, Dinletiler, Ödül Törenleri, Tiyatro-Film Gösterimleri, İmza Günleri, Türbe Önü Buluşmaları başlıkları altında etkinlikler yapılacak. ‘Kardeşlik Vakti’ sloganıyla yapılacak olan bu yıl ki Şebi Arus törenleri hakkında bilgilendirme yapılan toplantıda konuşan Bakan Numan Kurtulmuş, “Hz. Mevlana’ya ve onun yoluna ve geleneğine bir şekilde hizmet etmekten memnuniyet duyuyorum. 744’üncüsü bu yıl yapılacak olan bu törenlerin Türkiye’den ve dünyadan gelecek yabancı misafirlerimiz bakımından aziz Mevlana’nın daha iyi anlaşılmasına vesile olmasını, onun fikirlerinin öğretilmesini ve dünyaya daha güzel bir yüzle yayılmasının imkânını oluşturmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu

 "HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA İHTİYACIMIZ VAR"

Bakan Kurtulmuş, Hazreti Mevlana ve onun geleneğinin, sürekli çeşmesinden pınar akan, soğuk, buz gibi, zemzem gibi su akıtan bir irfan çeşmesi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti, “İşte onun için insanlar hala dünyanın her yerinde Hazreti Mevlana'nın görüşlerini dinliyor, çok sayıda insan Konya'ya geliyor. Bu büyük değerin farkında olmamız, Konya olarak bu büyük hazinemizin bize vermiş olduğu zenginliklerden istifade etmemiz, akıllı ve inançlı olmamızın gereklerinden birisidir. Günümüzde, kendisinin İslam dairesi içerisinde olduğunu iddia eden bazı çevrelerin, ayrıştırıcı, ötekileştirici ve dışlayıcı üsluplarına karşı, bunlar üzerinden insanlara hayatı neredeyse yaşanmaz hale getiren, baskılarına, zorbalıklarına karşı, Hazreti Mevlana'nın ötekileştirmeyen, ayrıştırmayan, birleştirici, insanların hepsini derleyici, toparlayıcı sözlerine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var" dedi. Hz. Mevlana'nın büyük bir temsilcisi olduğu irfan geleneğinin, yaşayan ve gelecekte yaşatılması gereken insani bir erdem olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, Konya'nın Hz. Mevlana'nın dünyaya tanıtılmasında üstlendiği görev nedeniyle şanslı olduğunun altını çizdi.

“MEVLANA’YA YAPILACAK EN BÜYÜK HAKSIZLIK…”

Hazreti Mevlana'nın görüşleri ve fikirleri üzerinden, Mevlana'yı sanki İslam dairesinin dışında, hümanist bir ekolün temsilcisi ve kurucusuymuş gibi göstermenin Mevlana'ya yapılacak en büyük hakaret ve haksızlık olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Hazreti Mevlana, İslam geleneğinin tam göbeğinde, İslam inancının en güzel şekilde gelişmesini sağlayan bir Müslüman, bir bilge, bir mürşid ve bir rehber olarak insanların karşısında duruyor. Onun İslam dairesi içerisinde söylemiş olduğu, insanların her birisini yaradılıştan eş olarak gören görüşünü, maalesef bir takım yanlış hümanist görüşlerin parçası olarak anlatmaya çalışmak haksızlıktır" değerlendirmesinde bulundu. Kurtulmuş, Hz. Mevlana'nın "Ben, Hazreti Peygamber'in, Hazreti Kuran'ın ömrüm olduğu çerçevede kölesiyim. Hazreti Peygamber'in de yolunun tozunun kölesiyim" diyecek kadar Allah'a, şeriata, Kuran-ı Kerim'e ve Hazreti Muhammed'in sünnetine bağlı olan bir İslam âlimi olduğunu vurguladı.

“ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ MARKA HALİNE GELCEK”

Şeb-i Arus törenlerinin amacı dışında sadece turistik bir gösteri haline dönüştürülmemesi gerektiğine işaret eden Numan Kurtulmuş, "3-5 tane üzerine Mevlevi kıyafeti giyen kişinin, hem de bazı uygunsuz yerlerde, 'Biz sema yapıyoruz' diyerek ortaya çıkması, Mevlana'yı en çok rencide edecek hususlardan biridir. Hz. Mevlana'nın görüşleri ve fikirleri üzerinden, Mevlana'yı İslam dairesinin dışında, hümanist bir ekolün temsilcisi ve kurucusuymuş gibi göstermenin Mevlana'ya yapılacak en büyük hakaret ve haksızlık olacağını kaydeden Kurtulmuş, “Şeb-i Arus törelerinin bir şekilde marka haline getirilmesi için süreç tamamlanmıştır. Konya'da ki Şeb-i Arus, tek Şeb-i Arus töreni olacak. Bu anlamda Kültür Bakanlığımızın gözetimi altında, Mevlevi geleneklerine uygun bir şekilde Şeb-i Arus törenleri sürdürülecek" dedi. Ayrıca Kurtulmuş, “Mevlana'yla ilgili film yapmak isteyen arkadaşlarımız, gelsinler, projelendirsinler, Bakanlığımıza müracaat etsinler. Biz Bakanlık olarak, doğru projelerin, gerçekten ses getirecek, dünya çapında Mevlana'nın tanıtılmasında etki yapacak projeleri destekleriz" ifadelerini kullandı. Şeb-i Arus törenlerinin bu seneki temasının "Kardeşlik Vakti" olduğunu belirten Kurtulmuş, "Günümüz dünyasında her şeyden daha fazla ihtiyacımız olan bir meselenin bir motto olarak ortaya çıkarılması, Hazreti Mevlana'nın hepimizin bildiği o kardeşliği eksenine alan öğretisinden hareketle, böyle bir slogan etrafında etkinliklerin düzenlenecek olması anlamlıdır" diye konuştu.

MÜZENİN BAHÇE DÜZENLEMESİ

Törenlerin organizasyonunda emeği geçenlere, Hz. Mevlana'nın daha iyi anlaşılmasına, fikirlerinin dünyaya daha güzel bir şekilde yayılmasına vesile olanlara teşekkür eden Kurtulmuş, ilerleyen dönemde Mevlana Müzesi'nin bahçe düzenlemesinin, kalem işleri restorasyonunun yapılacağını söyledi. Kurtulmuş, bu düzenlemelerin masraflarının Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası tarafından karşılanacağını belirterek, bu kurumlara teşekkür etti. Kurtulmuş, Hz. Mevlana'nın türbesinde bulunan sanduka örtüsünün de yenileneceği bilgisini verdi.

"ETKİ YAPACAK PROJELERİ DESTEKLERİZ"

Hazreti Mevlana'nın hayatını anlatan bir sinema filmi çalışmasının olup olmadığının sorulması üzerine Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sinema sektörüne ciddi destekleri olduğuna dikkati çekti. Bu destekler sayesinde de Türkiye'de 2002 yılında 9, 2016 yılında da 135 film üretildiğini aktaran Numan Kurtulmuş, "Buradan açık çağrıdır, Hazreti Mevlana'yla ilgili film yapmak isteyen arkadaşlarımız, gelsinler, projelendirsinler, Bakanlığımıza müracaat etsinler. Biz Bakanlık olarak, doğru projelerin, gerçekten ses getirecek, dünya çapında Mevlana'nın tanıtılmasında etki yapacak projeleri destekleriz" ifadelerini kullandı.

 “TÜRKİYE'DEN KAÇIRILAN TARİHİ ESERLER”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kurtulmuş, bir gazetecinin tarihi eser kaçakçılığına ilişkin sorusuna, “Türkiye'nin kaçırılan tarihi eserleriyle ilgili Bakanlığımız aktif şekilde çalışıyor. Türkiye'den daha evvel kaçırılan eserleri hafiye gibi izliyoruz. Şu anda takip ettiğimiz, farklı ülkelerde bulunan, 56 dosyamız var. Bu hukuki bir süreç. Hemen kolaylıkla bir günde alınamıyor. Bu süreçlerin sonunda eserlerin bir kısmının Türkiye'ye iade edildiğini biliyorsunuz. Çok sayıda eserin yurt dışına kaçırıldığını biliyoruz. Koca koca ülkelerin anlı şanlı müzelerinde sergilenen birçok eserin Türkiye'den çalınarak götürüldüğü de aşikârdır. Bunların hepsiyle ilgili çalışmalarımız yapıyoruz" dedi.

“HAYAT KAYNAĞI VE ÜMİT IŞIĞI”
Mevlana törenleri tanıtım toplantısının ilk defa Kültür ve Turizm Bakanı’nın katılımıyla yapıldığını ifade eden Konya Valisi Yakup Canpolat, “Dünya tarihinde hem yaşarken hem de vefatından sonra etrafındakilere ve ardından gelenlere hayat kaynağı ve ümit ışığı olmuş pek az insan gelmiştir. İşte Hz. Mevlana o yüce zatların en önde gelenlerinden biridir. Hepimiz açıkça şahit olmaktayız ki vefatının ardından 800 yıl geçmesine rağmen dünyanın dört bir tarafından insanlar onun sevgisiyle Konyamıza gelmekteler. Geçtiğimiz Mayıs ayı içinde 100’ü aşkın ilim adamı ve davetlinin katılımıyla yaptığımız Mevlana Törenleri İstişare Toplantısı işte bu Mevlana sevgisine nasıl hizmet etmemiz gerektiğini görüştüğümüz önemli bir toplantı olmuştu. Toplantıda Şebi Arus programı bütün yönleriyle tartışılmıştır. Önemli konular değerlendirilmiştir” dedi. Yaptıkları toplantıda Mevlana’nın tanıtılmasında daha dikkatli olunmasına dair görüş çıktığını belirten Vali Canpolat, 44’üncü vuslat yıldönümünde ki temanın kardeşlik konulu olmasının bu toplantının bir sonucu olduğunu vurguladı.

“EMANETİ TAŞIMA GAYRETLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Vuslat yıldönümü programlarının mana ve içerik olarak yeryüzünde yapılan en büyük ve en güçlü kültürel etkinlik olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Şebi Arus Törenleri’nin dünyanın bir müşterek töreni haline gelmesi, önemli bir buluşma programı haline gelmesi konusundaki çalışmalarımız artarak devam edecektir. Konya belediyeleri olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Hz. Mevlana’nın bizlere bıraktığı emaneti taşıma konusunda iyi niyetle samimiyetle gayretlerimiz devam edecek” dedi. (Cuma Ali SARI)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık