Sanayi bölgelerine toplu konutlar gelecek mi?

Konya’da sanayi bölgeleri yakınlarına toplu konut yapılmasının belediye başkanlarıyla konuşulduğunu ve başkanların konuya olumlu baktığını söyleyen KOMÜT Başkanı Şaban Topal, böyle bir projenin hayata geçmesinin faydalı olacağını kaydetti

Sanayi bölgelerine toplu konutlar gelecek mi?
  • 30 Kasım 2017, Perşembe 6:29

İnşaat sektöründe durağanlık olduğuna dikkati çeken KOMÜT Başkanı Şaban Topal, sektörün biran önce ayağa kalkması gerektiğini kaydetti. Demir fiyatlarına müdahale edilmesi, tapu harçlarının yüzde 1’e indirilmesi ve yüzde 18 olan KDV oranının düşmesinin sektörü rahatlatacağını ifade eden Topal, inşaat sektörünün hareketlenmesinin yan sektörleri de  hareketlendireceğini söyledi. Topal, kredi oranlarının yüksek olmasından dolayı bankaların inşaat firmalarına kredi vermediğini belirtti. Topal, Konya’da sanayi bölgeleri ykınlarına toplu konutlar yapılmasına ilişkin daha önce belediyeler ile konuştuklarını, konuya başkanların olumlu baktıklarını ve böyle bir projenin hayata geçirilmesinin çeşitli avantajlar sağlayacağını dile getirdi.

“HAKSIZ KAZANÇ SAĞLANIYOR”

İnşaat sektöründe alışagelmiş durumların değişmeye başladığını ifade eden Konya Müteahhitler Birliği Derneği(KOMÜT) Başkanı Şaban Topal, bazı kriterlerin uygun olmasından dolayı insanların daire alabildiğini ancak bu dönemde demir fiyatların yüzde 120’lik bir artış gösterdiğini hatılrlattı. Geçtiğimiz aylarda demir fiyatlarına müdahale edildiğini, bunun geçici çözüm olduğunu ve sıkıntının devam ettiğini dile getiren Şaban Topal, demir fiyatlarında herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini, demir fiyatlarının belli bir noktada kalmasının da ekonomiye katkı sağlayacağını anlattı. Demir fiyatları konusunda Başbakan Binali Yıldırım ve ilgili bakanlıkların bilgilendirildiğini söyleyen Topal, “Burada haksız kazanç var, 3 ya da 5 kişi haksız kazanç sağlıyor. Bu sadece Türkiye içinde birşey değil belki yurt dışıyla ilgili de olabilir ama bir şekilde müdahale edilmesi gerekiyor. Lokomotif sektör olan inşaat sektörü biran önce ayağa kalkması gerekiyor. Bunun için demire müdahale edip indirim sağlanırsa, tapu harçlarının yüzde 1’e indirilmesi ve yüzde 18 olan KDV oranının düşmesi sektörü rahatlatacaktır. Eğer bu indirimler sağlanırsa piyasa da hareketlenecektir. İnşaat sektörünün hareketlenmesi demekte 36 bin kalem olan yan sektörlerin hareketlemesi anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. Türkiye’de ekonomik anlamda durağanlık olduğunu kaydeden Topal, durağanlığın giderilmesi konusunda sektörün hareketlenmesi gerektiğini anlattı. Kredi oranlarının yüksek olmasından dolayı bankaların inşaat firmalarına kredi vermediğini belirten Topal, bankaya müraacat eden müteahhitlere red kararının verildiğini aktardı. Banka faizlerinin yüzde 0,7-0,8’lere düşmesi halinde hareketliliğin sağlanacağını söyleyen Topal, insanların barınma sorununu öncelik kabul ettiğini, bu sorunun çözülmesinin ardından harcama yoluna gittiğini belirtti. Konut fiyatlarının yüzde 50 oranında zamlandığını belirten Başkan Şaban Topal, daire fiyatlarının 300 bin TL’ye yükseldiğini dile getirdi. Arsa oranlarının düşmesinin daire fiyatlarını yarıya indireceğini anlatan Başkan Topal, belediyelerin arsa üretmesi gerektiğini söyledi. Belediyelerin arsa rayiç bedellerini yüksek tuttuğunu ifade eden Topal, arsa bedellerinde şuan piyasanın iki katı fiyatına çıktığını, bu durumunda piyasayı etkilediğini anlattı.  

“BAZI ALIŞKANLIKLARIMIZ DEĞİŞMELİ”

Türkiye ekonomisine dair değerlendirmelerde bulunan KOMÜT Başkanı Şaban Topal, tekstilden gıdaya kadar birçok alanda ekonomik anlamda düşüşün bulunduğunu söyledi. Ekonominin açılabilmesinin yolunun inşaat sektörüne taze kan verilmesiyle olacağını aktaran Topal, doların yükselmesinin inşaat sektörünü etkilediğini, vatandaşın da elinde bulunan dövizi ileride yükselecek beklentisi nedeniyle harcamadığını söyledi. İnsanların büyük daire istediğini dile getiren Topal, “Bazı alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor, salonlarımızı oturma odası olarak kullanmalıyız. Oturma odası diye birşey olmayacak ve günlük oturulacak odayı salon değil, oturma odası olarak kullanmayı teşvik etmemiz gerekiyor. Bu sefer daireler 2+1 dairelere düşecek ve 3+1 dairelerden uzaklaşacağız. Tabi bazı şeyleri yaparken değerlerimizi de korumamız gerekiyor. 1+1 daireler bizde 75 metrekareyle sınırlandırıldığı için daha önce oluşan olumsuz algılar da oluşmayacak. Benim düşüncem 2+1 dairelerin bir ailenin yaşaması için daha iyi olacağıdır” sözlerini kullandı. İmkanı olmayan kişilerin 2+1 daire alması gerektiğini aktaran Topal, kiradan insanların kurtulmasının önemli olduğunu söyledi. KOMÜT olarak herkesin daire almasını hedeflediklerini belirten Topal, bu konunun önemsenmesi gerektiğini ifade etti.

SANAYİ BÖLGELERİNE TOPLU KONUT FİKRİ

Konya’da trafiğin problem halinde gelmeye başladığını dile getiren Şaban Topal, belediye başkanları ile daha önce konuştukları bir konuyu açıkladı. Sanayi bölgelerine yakın alanlarda toplu konut alanlarını oluşturulması gerektiğini anlatan Başkan Topal, “Sanayi bölgelerine yakın alanlara toplu konut alanları oluşturup buraları müteahhitlere kat karşılığı uygun bir şekilde verilirse insanlarımız ev sahibi olabilir. Bu sayede servislerde şehir içine girmez ve fabrikalar çalıştırdığı kişilerin ev sahibi olması için yardımcı olabilir. Belediyelerimiz bu konuda bir çaba sarf edebilir. 2, 3 ve 4. Organize sanayi bölgesinin kenarlarına, Meram’da Karaaslan ve Alakova tarafına toplu konutlar yapılması gerekiyor. Bazı vatandaşlarımız ilçelerden merkeze hergün çalışmaya geliyor. Çeşitli noktalar belirlenip müteahhitler kanalıyla yerler yapılması gerekiyor. Eğer arsa üretilirse müteahhitler çokta ucuz fiyatlara konut yapabilir. Bunu başarmamız gerekiyor” sözlerini kullandı. Büyükşehir Belediyesinin bu konuda bir çalışması bulunduğunu ifade eden Şaban Topal, konunun daha önce Büyükşehir Belediyesi, Karatay Belediyesi ve Meram Belediyesi ile konuşulduğunu, ihtiyaçların neler olduğunu iletildiğini, çalışmaların yapıldığını ve böyle bir projenin hayata geçmesinin faydalı olacağını kaydetti. Okul ve işçi gibi servislerinin Konya trafiğini rahatlatması gerektiğini belirten Topal, projeye belediye başkanlarının olumlu baktıklarını söyledi. İmar planlaması konusunda müstakil daire sahiplerinin de 10 katlı gibi yüksek binalar talep ettiğini söyleyen Başkan Şaban Topal, bu durumun yanlış olduğunu ve müstakil evlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirtti. Topal, belediyelerin biran önce alt yapı çalışmalarını bitirmesinin insanların rahat olması açısından önemli olduğunu aktardı. (Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık