);*} Nakipoğlu, Göçmen Sağlığı Merkezi oluyor

Nakipoğlu, Göçmen Sağlığı Merkezi oluyor

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Nakipoğlu Hastanesi’nin,  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Birliği’nin (AB) yardım fonundan sağlanan maddi kaynakla revize ederek  ‘Göçmen Sağlığı Merkezi ‘ne dönüşeceğini söyledi

Nakipoğlu, Göçmen Sağlığı Merkezi oluyor

Konya’da Eğitim  ve Araştırma Hastanesi ile Numune Hastanesi’nde yaşanan hasta yoğunluğunun önüne geçmek adına  Sağlık Bakanlığı ve Konya İl Sağlık Müdürlüğü, Nakipoğlu Hastanesi’ni  ikinci basamak sağlık hizmeti  verecek Göçmen Sağlığı Merkezi ne dönüştürüyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Göçmen Fonu ve Avrupa Birliği (AB) Yardım Fonu’ndan sağlanan maddi kaynak ile Konya’daki Göçmen Sağlığı birimlerine bir yenisi daha ekleniyor. Nakipoğlu Hastanesi’nin yenilenmesiyle Suriyeli göçmenlere ikinci basamak sağlık hizmetleri verileceğini söyleyen İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, “Bu projeleri yaparken devletin maddi kaynakları kullanılmıyor. Personel ve cihaz ihtiyaçlarının tüm masrafları, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Birliği (AB) yardım fonları tarafından karşılanıyor. Halkımızda ‘devletin cebinden para çıkıyor’ gibi düşüncelerin oluşmaması için bunu özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

“DEVLETE MADDİ BİR YÜKÜ YOK”

Nakipoğlu Hastanesinin, Göçmen Sağlığı Merkezi’ne dönüşmesinde devlete herhangi bir yükünün olmadığını belirten Koç, “Bu merkez Dünya sağlık Örgütü’nün Göçmen Yardım Fonu’ndan sağlanan maddi kaynakla yapılıyor. Buraların kiralaması ve  iç tefrişatı da Avrupa Birliği Fonu’ndan karşılanıyor. Binası İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait olan Nakipoğlu Hastanesi’nin iç tefrişatı ve bazı cihazlarının temini de Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan yardımlarla yapılıyor. Bu maddi kaynak ile burayı  bir revizyondan geçireceğiz ve burada çalışan sağlık personelinin giderleri de bu fonlardan karşılanacak. Devlete bu kurumların hiçbir yükü olmayacak. Sağlık Bakanlığımızdan buralarda kullanılmak üzere cihaz ihtiyacınız nedir? Diye sordular. Bakanlığımız yine bu yardım  fonlarından temin edilen parayla ihtiyaç duyulan cihazları alıp bize gönderecek. Bu merkezler bu fonların yardımları ile kurulacak” şeklinde açıklama yaptı. 

“SURİYELİ PERSONELLER ÇALIŞACAK”

Konya’da Selçuklu, Karatay ve Meram’da bulunan Göçmen Sağlığı Birimlerinin birinci basamak sağlık hizmeti verdiğini belirten Koç, Nakipoğlu Hastanesi’nin diğer Göçmen Sağlığı Birimleri’nden farkını da açıkladı. Koç, bu merkezde gelişmiş sağlık hizmeti alacak göçmen hastaların kendilerini daha iyi anlatabilmeleri için, hizmet verecek sağlık personelinin Suriyeli doktorlardan olacağını söyledi. Koç, “Sağlık Bakanlığımızın yurt dışı fonlarıyla birlikte yaptığı bu proje kapsamında Konya’ya 3 tanesi uzman hekim, 17 tanesi pratisyen hekim olmak üzere toplam 20 Suriyeli hekim istedik. Üç tane uzman ve 5 tane pratisyen hekimi geldi. Ayrıca 18 tane hemşire ve sağlık personeli  ile 3 tane de tercüman bu birimde göçmenlere hizmet vermek üzere geldi. Bunların hepsinin masrafları yine bu fonlardan karşılanıyor” ifadelerini kullandı. Hastanenin tamamen göçmenlere yönelik bir hale gelmesi için bir geçiş sürecinden geçmesi gerektiğini söyleyen Koç,  “Gelen vatandaşlara bu hastane ‘sadece göçmenlere hizmet veriyor’ dememek adına dahiliye ve genel cerrahide 4 tane Türk hekim bulunuyor ve hem Suriyeli hem de bizim vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Zamanla bu hastalar çoğalınca tamamen göçmenlere yönelik bir hastane olacak. Eğer çalışan sayımız artarsa ilerleyen zamanlarda burada yataklı servis bile düşünebiliriz ama şuanda ayakta tedavi hizmeti veriliyor. Ayrıca buralarda aşılama, koruyucu sağlık hizmetleri de veriliyor” dedi.

 “ANA HASTANELERİMİZE SEVK ZİNCİRİ KURACAĞIZ”

Eksik olan hekimlerin gelmesiyle hekim sayısının 20’ye tamamlanacağını kaydeden Koç, “Kadın Doğum, Çocuk ve Dahiliye uzman hekimleri  Nakipoğlu Hastanesi’nde şu an hizmet veriyor. Ayrıca Selçuklu’da 2, Meram, Larende’de de aktif olarak hizmet veren  3 tane Suriyeli hekimimiz var. Ayrıca Nakipoğlu’na 4 tane diş hekimliği birimi kuruyoruz. Diş hekimlerini de burada istihdam edeceğiz. Projede doktor sayısı yeterli hedefe ulaştığı zaman, ana hastanelerimize sevk zinciri kuracağız. Hastanede tedavi olması gereken göçmenlerle bu merkezdeki sorumlu arkadaşlar ilgilenecek ve sevk işlemlerini yapacaklar. Sevki yapılan göçmen hastalar da direk gidip tedavilerini olacaklar ve orada bir karmaşaya sebebiyet vermeyecekler. Nakipoğlu bu karmaşayı engellemek için ayrı bir merkez haline getirilecek. Hastanın Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yapılacak bir tedavisi varsa diyeceğiz ki, ‘şu tarih ve saatte şu doktora gideceksin’. Göçmen hastaların ana hastanelerde tedavisi gerekiyorsa randevusu alınacak ve gittiği hastanedeki yol göstericiler tarafından doktora götürülecek. Hastada bu sayede nereye gideceğini bilemez bir vaziyette olmayacak” şeklinde konuştu.

“SON İKİ AYDA 17 BİN HASTA”

Nakipoğlu Hastanesi’nin Göçmen Sağlığı Merkezi olarak Aralık ayından bu yana hizmet verdiğini söyleyen Koç, yurtdışındaki fonlardan beklenilen maddi desteğin yeni geldiğini ve revizyon için gerekli anlaşmaların da yapılmasıyla en kısa zamanda revizyon işlemlerine  başlanacağını ifade etti. Nakipoğlu Hastanesi’nde,  Aralık ayından bu yana Suriyeli göçmenlere  ikinci basamak sağlık hizmeti verilmeye başlandığını ve son iki ayda 17 bin hastanın sağlık hizmetlerinden faydalandığını açıklayan Koç, “Ocak ve Şubat ayındaki sayıya bakacak olursak son iki ayda Selçuklu’da 4 bin, Meram’da 4 bin 600, Karatay’da 8 bin 600 hasta toplam 17 bin hastaya hizmet verilmiş. 17 bin hasta dediğimizde aylık 8 bin küsur hasta ediyor. Bu hizmet yeni  olmasına rağmen  aylık 10 bin hastanın hastanelerden engellenmesi büyük bir rakam. Bu rakam doktor sayısı artınca dahada artacak ve ana hastanelerimizin yoğunluğu azalacak. Başlangıç aşaması olduğu için henüz hastane randevu sistemini oturtamadık” ifadelerini kullandı. Göçmenlere verilen sağlık hizmetlerinin ‘Bab-ı Şifa’olarak adlandırıldığını söyleyen Koç, Suriyeli göçmenlerin sağlık hizmetlerine ücret ödemeyeceklerini söyledi.  Koç, “Bu insanlar göçmen, zevkine bizim memleketimize gelmiş insanlar değil. Allah kimseyi vatanından etmesin ama bu durumda kendi vatandaşımızı da mağdur etmek istemeyiz. Burada orta yolu bulmak istedik ve bu merkezle Suriyeli göçmen hastalarımıza sağlık hizmetlerini kolay ulaşılabilir hale getirdik. Mekezde bulunan tercümanlar ile de yol göstericilik yapıyoruz. Böylelikle hastanelerimizin de yükü azalmış oluyor ve iki tarafta mutlu oluyor” dedi.  Konya’da bulunan Göçmen Sağlığı Birimlerinde verimli bir hizmet olmadığı için yeni yerlerine taşıdıklarını söyleyen Koç, “Meram Toplum Sağlığı Merkezi’nin de içinde bulunan Göçmen Sağlığı Biriminin yoğunluğu ile ilgili şikayetler geliyordu. Merdivenlere kadar hasta doluyordu. Bu hizmetimiz aktif olarak Ocak ayında başladı. Nakipoğlun Hastanesi’ndeki revize çalışmalarımız tamamlanınca bu hizmetlerimizi resmi olarak da duyuracağız” şeklinde konuştu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık