);*} ‘Mondros Mütarekesi, Viyana’nın rövanşıdır’
Reklamı Geç
10 saniye kaldı

‘Mondros Mütarekesi, Viyana’nın rövanşıdır’

100. Yılında Mondros Mütarekesi’ni Konya Aydınlar Ocağı’nda masaya yatıran Prof. Dr. Caner Arabacı, “232 yıl sonra Viyana’nın öcünü alacağız diyen düşman ileri gelenleri, Mondros’la bin yıllık zaferlerin ve ileri harekâtın rövanşını aldılar” dedi

‘Mondros Mütarekesi, Viyana’nın rövanşıdır’

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde “100.Yılında Mondros Mütarekesi” anlatıldı.

Mondros Mütarekesi’ni 24 Maddesiyle birlikte ele alan NEÜ Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı, “Osmanlı başkentine ve Çanakkale’ye saldırırken düşman ileri gelenlerinin hesapları şöyleydi: 232 yıl sonra Viyana’nın öcünü alacağız idi. Mondros’ta bu rövanşı aldılar. Yâni bin yıllık zaferlerin ve ileri harekâtın rövanşını aldılar” dedi.

VATANI HALK VE MİLLET OLUŞTURUR

1071’den itibaren Anadolu’nun çok hızlı bir şekilde vatan haline getirildiğini belirten tarihçi Caner Arabacı, “Vatanı askerî harekâtlar oluşturmaz. Vatanı millet oluşturur. Vatanı halk meydana getirir. Askerî harekât yol açar, fırsat tanır. Ama toplum olmadan millet olmadan ne vatan kurulur ne devlet kurulur ne de yaşatılır. 1071’den itibaren Anadolu’yu vatanlaştırma Türk milletinin İslâm medeniyeti adına bir ileri hamlesidir. Ama Türk milleti çok tehlikeli bir millettir. Anadolu’yu vatanlaştırır. Burayla durmaz Balkanlara geçer. Balkanlar’la durmaz Orta Avrupa’ya Tuna’ya gider. Tuna’yla da kalmaz…” dedi.

“TÜRK OLMAK İSLÂM OLMAK DEMEKTİR” 

Balkan coğrafyasında yaşayanların kendilerini ay-yıldız ile ifade ettiklerini, kabir taşlarının üzerinde ay yıldız bulunduğunu ve Müslüman olduklarının kimliğini ay yıldız ile ifade ettiklerini kaydeden Prof. Dr. Arabacı, “Türk olmak İslâm olmak demektir. Ama hıristiyan ileri gelenleri ve siyasetçileri İslâm varlığını, yâni Türk varlığını Balkanlar’dan atmayı,  Orta Avrupa’dan atmayı; Balkanlar’dan sonra İstanbul’dan ve Anadolu’dan atmayı ve bu milleti geldiği yere sürmeyi veya toptan yok etmeyi asırlarca planladılar. Bu 1000 yıllık bir dâva. Şark Meselesi ve Doğu Sorunu dendi. Şark meselesinin Mondros Antlaşması en ileri noktasıdır. Yâni müslüman ve Türk varlığını, İslâm medeniyetini Avrupa’dan ve Balkanlar’dan attıktan sonra Anadolu’da da yok etme, İslam’ı silme hareketinin en ileri adımlarından biri” diye konuştu.

OSMANLI, MONDROS’LA FELÇLİ HALE GETİRİLDİ

Mondros’a doğru giden süreç ile yapılan antlaşmanın maddeleri üzerinde de duran Arabacı, 24 maddeden oluşan Mondros Antlaşması’nı şu sözlerle özetledi: “Meselâ Trakya, Boğazlar, Anadolu, Kafkasya Mondros’la anahtar teslimi verilir. Ordu terhis edilir, silahların teslimi kabul edilir. Bütün ulaşım ve haberleşme vasıtaları ihtilaf devletlerinin kontrolüne verilir. Bu korkunç bir şeydir ve ölümdür! Bazı yazarlarımız ve âlimlerimiz, Osmanlı’nın Mondros’la “meflûç” hale geldiğini ifade ederler. Yâni parmağını kıpırdatamaz, göz kapağını hareket ettiremez, ayaklarını kımıldatamaz felçli hale geldiğini ifade ederler. Bütün bunlar Osmanlı Cihan Devleti’nin varlığına son verme ve Türk milletinin bütün direncinin kırılması anlamına gelir. Topraklar işgal edilecek, direnme gücü kırılacak ve bu işlere hukukî bir zemin hazırlanmış olacak. Tabi Mondros Mütarekesi İngilizlerin, Fransızların, İtalyanların yâni müttefiklerin (ihtilaf devletlerinin), haçlıların bize bakışlarını, politik niyetlerini çok net ortaya koyar. Bu, şark meselesini ve doğu sorununu kökten halletmek demektir. Bir kere Mondros karşılıklı bir antlaşma değil, diktedir.”

Bu antlaşmadan sonra Türk milletine tek bir yolun kaldığını ve bunun da; “Yeniden Diriliş” ve “Yeniden Mücadele” olduğunu belirterek “Mondros’u düşmanlarımızın niyetlerini okuma, anlama, ellerine fırsat geçtiği zaman Türk Milletine nasıl bir felaket hazırlayabileceklerini kavrama yönünden anmak lâzım” diyerek sözlerine son veren Prof. Dr. Caner Arabacı’ya, Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü tarafından “Büyük Selçuklu Mirası” adlı eser hediye edildi.  (Haber Merkezi)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık