);*} “Mevlana gibi önderlere ihtiyacımız var”

“Mevlana gibi önderlere ihtiyacımız var”

Hz. Mevlâna'nın 744. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri’nde konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, “Günümüz dünyasında Hz. Mevlana gibi manevi önderlerin birleştirici mesajlarına her zamankinden daha çok ihtiyaç duymaktayız” dedi

“Mevlana gibi önderlere  ihtiyacımız var”
  • 09 Aralık 2017, Cumartesi 8:28

Hz. Mevlâna'nın 744. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri başladı. Mevlana Kültür Merkezi’nde başlayan törenlere çok sayıda vatandaş katıldı. Protokol konuşmalarında İslam coğrafyasında yaşanan olumsuz gelişmelere dikkat çekilirken ABD’nin İsrail’in başkenti olarak tanımasına da gönderme yapıldı. Konya Valisi Yakup Canbolat Hz. Mevlâna ile ilgili “Şiddetli düşmanlıkların yaşandığı günümüz dünyasında Hz. Mevlana gibi manevi önderlerin birleştirici mesajlarına her zamankinden daha çok ihtiyaç duymaktayız” şeklinde konuştu.

“MEVLANA HOŞGÖRÜNÜN MİMARI OLMUŞTUR”

Konya’nın kimliğinde Hz. Mevlana’nın en belirgin zat olduğunu söyleyen Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya’dan dünyaya seslendiğini ve eserlerinin tüm dünyayı kuşattığını belirtti. Hz. Mevlana’nın Konya sokak ve duvarlarına ruh kazandırdığını belirten Canbolat, “Tarih boyunca uygarlıklar beşiği olan Anadolu’da yüzyıllarca barış ve huzur ortamının egemen olmasında Hz. Mevlana gibi manevi mimarların çok büyük payı vardır. O, Kuran ve sünnet çizgisinde sevgiyi temel alan insanlar arasında bütün farklılıkları aşarak birarada yaşamanın yolunu çizmiş, milletimizin insan sevgisine ve hoşgörüye dayalı hayat şartının mimarı olmuştur. Şiddetli düşmanlıkların yaşandığı günümüz dünyasında Hz. Mevlana gibi manevi önderlerin birleştirici mesajlarına her zamankinden daha çok ihtiyaç duymaktayız. Hz. Mevlana’nın ‘Beri Beri gel, beri, Daha da beri. Niceye şu yol vuruculuk? Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik’ sözü doğrultusunda farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğunu düşünüyor, tüm ayrılıkları bir kenara bırakıp şimdi kardeşlik vakti diyerek oradan tüm dünyaya sesleniyoruz. Hz. Mevlâna'nın 744. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri’nin ülkemize ve tüm İslam alemine birlik ve bütünlüğüne vesile olmasının temenni ediyorum” sözlerini kullandı.

“MEVLANA’YI ANMAK DEĞİL ANLAMAK ÖNEMLİ”

Hz. Mevlana’nın anma törenlerine kavuşulmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek, İslam coğrafyasında Müslümanların zulüm gördüğünü ve bu yüzden de üzüntü içinde olduklarını belirtti. Akyürek, Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkenti olarak tanınmasına gönderme yaparak şunları söyledi: “Konya’nın kardeş şehri olan Kudüs’deki gaspa son derece duyarlıyız ve üzüntü içindeyiz. Mehmet Akif İnan abimiz Kudüs’ten bahsederken, ‘Mescidi Aksa’yı gördüm düşümde, götür Müslüman’a selam diyordu. Dayanamıyorum bu ayrılığa kucaklasın beni İslam diyordu’. Maalesef hala Mescidi Aksa’yı, Kudüs’ü kucaklayamamanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu programların dünyadaki mazlum Müslümanların kurtuluşuna vesile olmasını diliyorum. Hz. Mevlana’yı anma programında her zaman ifade ettiğimiz gibi anmak değil anlamanın önemli olduğunu, Hz. Mevlana’nın Kuran’ı Kerim’den yola çıkarak verdiği mesajların günümüz insanına ulaşmasını temenni ediyorum. Her Şebi Aruz töreninde mutlaka bu programların yanında Hz. Mevlana’nın yoluna fiziki bir eserle de katkı yapmaya gayret gösteriyoruz. 744. yıldönümünde de İrfan Merkezi’nin açılışını gerçekleştiriyoruz. İnşallah 745. Vuslat Yıldönümü programlarına da zulümlerin ortadan kalktığı bir yılda kavuşmayı nasip etsin temennisinde bulunuyorum.” 

TÖRENLERİN TEMASI KARDEŞLİK VAKTİ

Bu yıl Şeb-i Arus törenlerinin temasını Kardeşlik Vakti olarak belirlediklerini ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, “Hz. Mevlana ‘Allah için yaşayıp ölenlerin ölü sayılmayacağı bilakis bir başla şekilde diri olacağı sırrını yaşamış hak dostlarından birisidir.’ Bizi Konya’da onu yad etmek ve anlamak isteğiyle biraraya toplayan sevgi gerçekte onun Allah’a ve Rasulüne duyduğu sevgidir. Bir rubaisinde Kuranın hizmetkarı ve Ahmedi Muhammedin yolunun bir zerresi olduğunu söyleyen Mevlana’nın insana ve kainata bakışı da Muhammedi’dir. Hz. Mevlana bütün insanları Cenabı Hakkın kudret eseri olarak görür ve onları ehli sabine tabi eder. Bu davetiyenin başı, önderi de Muhammed Mustafa(sav) aleyhisselamdır. Mevlana’ya göre insanın ilahi davete icabet etmesinin amacı öteki insanla ya yaratılıştan yahutta dinde kardeş olduğunu özümseyerek ve bilerek yaşamasıdır. Yani islam’ın daveti insanları tevhide çağırırken bu tevhidin insanlık düzeyinde de gerçekleşmesini zorunlu görür. Kusurları örtmek, bağışlayıcı olmak, imtiyazları üstünlük aracı olarak görmemek, merhamet sahibi olmak, Allah için sevmek, gibi İslam’ın temel ahlaki düsturlarının hepsi insanın kendisini gerçekleştirmesiyle ilgilidir. Bütün bu ahlaki düsturları hayata kazandırmak birincil görevimizdir ve bu hususta bize en büyük kılavuz aşktır. Mevlana’ya göre Allah’a ve Rasulüne aşk ve muhabbet duyan, insana ve çevreye de muhabbet duyar. Böylece öteki insanlar arasında bir kardeşlik meydana gelir” dedi. Şeb-i Aruz törenlerinin ilk defa 1937 yılında önce türbe ziyareti, konferans ve dinleti gibi etkinlerle başladığını hatırlatan Yarar, anma törenlerinin zamanla salon gösterileri şeklinde çeşitlendiğini belirtti. Anma törenlerinin bu yıl 80.’nin yapıldığını kaydeden Yarar, törenlerin Cumhuriyet tarihinin en eski anma törenlerinden bir tanesi olduğunu belirtti. Yarar, bin 300’ün üzerinde programın gerçekleşeceğini anlattı.

“ATALETE DÜŞEN MÜSLÜMANLARA GAYRET AŞILAMIŞTIR”

Hz. Mevlana’nın hayatını kaybettiği dönem ile günümüzün birçok benzerliği bulunduğunu dile getiren Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Mevlana döneminde yaşanan Moğol istilasının insanları katlettiğini ve Müslümanların da inanç dünyasında çok parçalı bir yapıya büründüğünü kaydetti. Günümüzde yaşananların Moğol istilasından farklı olmadığını söyleyen Şahin, “Bu topraklarda Moğol istilası nasıl derin izler bırakmış ve unutulmamıştır bugünkü yaşananlar ve yaşatanlarda asla unutulmayacaktır. Günümüzde yaşanan inanç ve düşünce sorunları o günün şartlarından daha derin ve ağırdır. Hz. Mevlana o günün olumsuzlarına karşın topyekün mücadeleye girmiş ve Müslümanların toparlanmasının yolunun fikir ve inanç birliğinin sağlanmasından geçtiğini söylemiştir. Hz. Mevlana Kuran ve sünnet çizgisinde akla ve duygulara hitap etmiştir. Onun bütün amacı atalete düşmüş olan Müslümanlara yeniden şevk ve gayret aşılamak, mücadele azmi kazandırmak olmuştur. Moğollar karşısında azmi ve özgüveni ile direnci kaybedip, kendisini inzivaya çeken teslimiyetçi kimselere karşı çıkmıştır. Mücadelesinde aklı ve vahyi rehber edinmiştir. ‘İşin özü hakikati bulmaktır, insanları hakikate götürmenin yolu da gönülleri kazanmaktır’ hadisiyle hareket etmiştir” diye konuştu. Hz. Mevlana’nın ümmetin birleşmesi gerektiğini anlattığını vurgulayan Mustafa Şahin, günümüzde insanlığın çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyledi. insanoğlunun içine düştüğü girdaptan kurtulmasının Hz. Mevlana’nın tavsiyeleriyle mümkün olacağını anlattı. Şahin, insanlığın günümüzde Mevlana’nın barış anlayışına her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Protokol konuşmalarının ardından ses sanatçısı Ahmet Özhan Türk Tasavvuf Müziği Konseri gerçekleştirirken Özhan’dan sonra sahne alan Ömer Tuğrul İnançer Mesnevî Sohbeti icra etti. Sohbet sonrasında da Semâ gösterisi gerçekleştirildi.(Mustafa KARAKAYA)

+++

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık