);*} KOP’tan, Kaynak Verimliliği Projesi

KOP’tan, Kaynak Verimliliği Projesi

KOP İdaresi tarafından yürütülen Sanayide Kaynak Verimliliği Projesinin kapanış toplantısı gerçekleştirildi

KOP’tan, Kaynak  Verimliliği Projesi
  • 25 Temmuz 2018, Çarşamba 15:40

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, dünya genelinde hızla artan kaynak tüketimi iştahının baskılanmaması durumunda, yapılan araştırmalara göre 2050 yılında insanların tüketim ihtiyaçlarını karşılayabilmek için mevcut dünya ölçeğinde yeni kaynaklara gereksinim duyulacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlanan Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın, KOP Bölgesi illerinden Konya ve Karaman’daki sanayi işletmelerinin daha rekabetçi ve sürdürülebilir kaynak kullanımlarının temin edilmesi amacıyla başlattığı “Sanayide Kaynak Verimliliği Potansiyelinin Belirlenmesine Yönelik Araştırma Projesi” kapanış toplantısı ile sona erdi.  İdarenin Büyük Selçuklu Toplantı salonunda gerçekleştirilen kapanış toplantısına, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Savaş Ülger, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Konya İl Müdürü Uğur Özalır, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, İnnopark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Botsalı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü uzman personeli, akademisyenler, iş insanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.  Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi için herkesin üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmesi gerektiğini ifade eden KOP Başkanı İhsan Bostancı, daha önce bağlı oldukları Kalkınma Bakanlığı bünyesinde hazırlanan ve 2014-2018 yıllarını kapsayan KOP Eylem Planı ile insan yaşamına dokunan önemli başarılara imza attıklarını belirterek, bu doğrultuda hazırlanan ve 2017 yılında başlatılan “Sanayide Kaynak Verimliliği Potansiyelinin Belirlenmesine Yönelik Araştırma Projesi” ile bölge ekonomisine ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına önemli destek verdiklerini söyledi.

“KAYNAKLARIN VERİMLİ KULLANILMASI ARTIK ZORUNLULUK”

Üretimin güçlendirilmesi için kullanılan teknoloji, ham madde ve beşeri sermaye verimliliğin ve etkin kullanımının arttırması gerektiğine dikkat çeken Başkan Bostancı, “Üretim politikalarımızda ihtisaslaşmaya gitmemiz gerekiyor. İhtisaslaşan ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınan bir KOP, önümüzdeki dönemde gerek ülkemiz içerisindeki diğer bölgelerle gerekse de dünyanın üretimi ve katma değeri yüksek ürünlerle geliri yüksek olan ülkeleriyle olan rekabetimizi arttıracaktır. Sürdürülebilir kalkınma için kaynakların verimli kullanılması artık bir zorunluluğa dönüşmüş durumdadır” dedi. Hızla artan nüfus ve bu nüfusa doğru orantılı gelişen tüketim iştahının dünya kaynaklarının yetersiz kalması gerçeğiyle karşı karşıya bıraktığına değinen KOP Başkanı Bostancı, “İnsanoğlunun kaynak tüketimine olan ihtiyacı baskılanamaz bir şekilde artmaktadır. Kaynak tüketimi iştahının neticesinde ise yapılan araştırmalar gösteriyor ki, 2050 yılına gelindiğinde insanların tüketim ihtiyaçlarını karşılayabilmek için mevcut dünya ölçeğinde yeni kaynaklara ihtiyaç duyuluyor. Sürdürülebilir kalkınmayı, mevcut ilerlemenin geçmiş kaynakları koruyarak önümüzdeki döneme aktarılması olarak tanımlayacak olursak, yapılan araştırmalar bu tüketim iştahındaki sıkıntıyı gözler önüne sermektedir” diye konuştu.  Sanayide Kaynak Verimliliğinin çevresel boyutu olduğu kadar ticari boyutunun da olduğunu ifade eden Başkan İhsan Bostancı, “Günümüz işletmeleri, ürettikleri ürünleri kar marjlarıyla birlikte pazara sunar ve bu şekilde rekabet piyasasında yerlerini alırlarken, artık gelinen noktada ürünlerin girdi maliyetleri asıl rekabetin ana unsurunu oluşturur bir hale geldi. Bu da elinizdeki kaynakları ve ortaya çıkan yan maddeleri çok daha verimli ve ekonomik kullanmaktan geçiyor. İşin özünde rekabetçi olmak istiyorsak elimizdeki kaynakları en makul ve doğru bir şekilde kullanmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

ENDÜSTRİYEL SİMBİYOZUN İLK ADIMI ATILDI

Sanayide Kaynak Verimliliği Potansiyelinin Belirlenmesine Yönelik Araştırma Projesi kapsamında Konya ve Karaman’da faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu listesine giren firmaların da aralarında olduğu, enerji tüketimi yüksek olan 183 işletme ziyaret edilerek kapsamlı etüt ve analiz çalışmaları yapıldı. Konya’da, Gıda Ürünleri İmalatı ve Ana Metal Sanayi öne çıkan sektörler olarak göze çarparken, Karaman’da ise ağırlığın Gıda Ürünleri İmalatı sektöründe toplandığı tespit edildi.  Bölgede faaliyet gösteren 450 işletme, yıllık 150 bin tonun üzerinde Pik, Çelik, Sfero ve Alüminyum döküm üretimi ile Türkiye’nin yüzde 18’ini karşılıyor. Ancak üretim sırasında oluşan ve sadece 2017 yılında 91 bin 500 tonu bulan döküm kumu atığının depolama ve bertarafı sonucu oluşacak maliyet kayıpları yerine geri kazanımı ile hem üretim maliyetlerinde hem de atık miktarının azaltılmasında önemli bir tasarruf sağlayacağı tespit edildi. Gıda Ürünleri Sektöründe oluşan küllerin çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanılabileceği, toprağın ise yine çimento fabrikalarında alternatif ham madde olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılarak endüstriyel simbiyoz çalışmasına adım atılmış oldu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık