);*} ‘KONYA’YA BÜYÜK ÖNEM VERİLİYOR’
Reklamı Geç
10 saniye kaldı
">

‘KONYA’YA BÜYÜK ÖNEM VERİLİYOR’

Konya’da Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu’na katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, hükümetin her zaman Konya’ya büyük bir önem verdiğini belirterek, Konya Teknik Üniversitesi’nin hayırlı olmasını diledi

‘KONYA’YA BÜYÜK ÖNEM VERİLİYOR’
  • 10 Mayıs 2018, Perşembe 8:03

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi öncülüğünde bir otelde düzenlenen ‘Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu’, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımıyla gerçekleşti. Programa, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ak Parti İl Başkanı Hasan Angı, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve Konya Şube Başkanı Faruk Okka, KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Demokratik Kongo  Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba ile 33 Afrika ülkesinden ve Türkiye’den çok sayıda iş adamı katıldı. Program, "Afrika ve Türkiye'de Yatırım ve Ticaret Fırsatları" ile "Afrika ve Türkiye Arasında Ticaret Finansmanı ve Yatırım Hukuku" panelleri ile devam etti. Bugün sona erecek etkinlikte, iş adamları ikili görüşmelerde Türk yatırımcılar ile Afrika ticaret temsilcileri bir araya gelecek.

“TARIM BİLİMLERİ VE TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ AÇILDI”

Afrika’nın 33 ülkesinden büyükelçilerinden ve temsilcilerin katılımı ile başlayan programda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Konya’nın Türkiye’nin en önemli kültür, tarih tarım, hayvancılık ve sanayi şehirlerinden biri olduğunu dile getirdi. Fakıbaba, “Hükümetimiz 2002 yılından bu yana Konya’ya çok büyük önem vermektedir. Bu konuda özellikle üretici ve çiftçi kardeşlerimizin hiçbir şüphesi olmasın. Her zaman onlar kazanmıştır ve kazandırmaya devam edeceğiz. Çünkü Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın bize talimatları bunlardır. Yine dün gece TBMM’den geçen yasa ile Konya Teknik Üniversitesi de açıldı ve buna bağlı olarak Tarım Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi açıldı. Konyamıza hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu, hükümetimizin Konya’da tarıma vermiş olduğu ehemmiyetin en büyük göstergelerinden birisini teşkil etmektedir” diye konuştu.

“TÜRKİYE GÜVENİLİR BİR DOST”

Afrika’nın, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15'ine, dünyadaki tarıma elverişli arazilerin ise yüzde 20'sine sahip olmasına rağmen küresel ekonomideki payının sadece yüzde 3 civarında olduğuna dikkat çeken Bakan Fakıbaba, “Geniş ve verimli arazileri, zengin doğal kaynakları ve her geçen gün gelişen insan kapasitesiyle birlikte Afrika, Türk dostlarıyla beraber bu durumu değiştirebilecek güce, potansiyele ve tarihsel bilgeliğe sahiptir. Türkiye’de Afrika'ya bu gayretinden dolayı daima güvenilir bir dost oldu ve güvenilir bir dost olmaya da devam edecek. Türkiye, Afrika'nın yanında olacaktır. Türkiye ve Afrika ülkelerinin tarım bakanlarını bir araya getiren Türkiye-Afrika Tarım Bakanları 1. Toplantısı ve Tarım İş Forumu bun un en somut örneğidir ve bir milattır” ifadelerini kullandı.

 “KABADAYILIK YAPAN ÜLKELERİN SAYISI AZALACAK”

Türkiye’nin, Afrika ile sadece maddiyatta değil, manevi olarak da beraber olduğunun altını çizen Fakıbaba sözlerini şöyle sürdürdü: “Afrika'nın önemini çok iyi biliyoruz. Her iki tarafın da kazanacağı formülleri ortaya koyacağız. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi dünya 5'ten büyüktür. Dünya gerçekten 5'ten büyüktür. Afrika gibi o kadar değerli ülkeler var ki bu ülkelerin söz sahibi olmaması herkesi ve bütün dünyayı üzüyor. Hele bugünlerde 1 bile bu dünyaya kafi gelmektedir. Son açıklamalarda, sadece bir devlet, bir devlete kafa tutmakta ve bölgeyi karıştırmakta hiçbir tehlike görmemektedir. Neden, sadece kendi çıkarı adına. Dünya böyle değil, yanılıyorlar. Yanıldıklarını mutlaka sonunda anlayacaklar. Afrika özgürlüğüne kavuştu, Türkiye gibi kendilerine kardeşçe davranan ülkeler oldukça, dünyada kabadayılık yapan ülkelerin sayısı azalacak. Gittikçe o 'bir' de kaybolacak. Buna yürekten inanıyoruz. Bizim işbirliğimiz devam ettiği sürece bunu hep beraber başaracağız.” İran ve Amerika arasında yaşanan diyalogları değerlendiren Fakıbaba, "Bir tek ülke çıkıp diyor ki; 'İran, kurallara uymuyor'. Diğer ülkeler 'hayır, uyuyor' diyor. Bakın bu kabadayılık, böyle bir şey olmaz. Dünyayı dinlemek zorundasınız. Dünyada bu kadar ülke varken siz tek olamazsanız. Bu kadar ülke varken bu barbarlığı yapamazsınız" dedi.

“AFRİKA İLE 30'U BULAN İKİLİ İŞ BİRLİĞİ”

‘Menfaat için değil, Afrika’da kardeşlik bağlarımızı güçlendirmek için varız’ şeklindeki açıklamalarıyla Afrika-Türkiye ilişkilerinin güçlü bir kardeşlik bağı ile kurulduğunu dile getiren Bakan Fakıbaba, ilk girişimin Sudan'dan başlayacağını belirtti. Dünyada gıda güvenliğinin sağlanması gerektiğinin önemine vurgu yapan Fakıbaba, “Türk iş insanlarımızı, Afrika'ya yönlendirerek dünyanın 5'ten büyük olduğunu ispat etmenin en önemli göstergesi bir olduğuna inanıyorum. Afrika'da dayanıklı ve sürdürülebilir tarımın teşvik edilmesi bağlamında 4 iş birliği alanı ön plana çıkıyor. Mekanizasyon ve sulama sistemlerinin geliştirilmesi, tarımsal sanayinin geliştirilmesi, gençlerin istihdamı ve kırsal alanda kadınların kalkınması, gıda güvenliği ve beslenme olarak bunları öne çıkardık. Bilgi ve tecrübelerimizi Afrikalı dostlarımızla paylaşmaya hazırız. Afrika ile olan tarımsal ilişkilerimizin her geçen gün daha da geliştiğinin bir diğer somut göstergesi gıda, tarım ve hayvancılık alanlarında imzalanan sayıları toplamda 30'u bulan ikili iş birliği anlaşmalarımızdır” şeklinde konuştu.

“TAHIL AMBARI KONYA”

Türkiye’nin Afrika milletleriyle gönülden bağlı olduğunu söyleyen Konya Valisi Yakup Canbolat, “Konya her alanda giderek gelişmekte ve Anadolu’nun üretim üssü haline gelmektedir. İlimiz, hükümetimizin reformları sayesinde tarımdan sanayiye, ulaştırmadan haberleşmeye, eğitimden sağlığa, kültürden turizme kadar her alanda büyük bir atılım içine girmiş tarımdaki liderliğiyle tahıl ambarı olarak nitelendirilen şehrimiz, aynı zamanda bir sanayi ve ticaret merkezi, bir üniversite ve bilim şehri bir kültür ve turizm merkezi haline gelmiştir”ifadelerini kullandı.

“EKONOMİK VE KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın şehircilik, üretim ve sanayileşme anlamında Türkiye’nin en güzel örneklerinden olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’nin, yeni dünya düzeni kurulurken Afrika ülkeleri ile birlikte yürümeye ve işbirliği yapmaya kararlı olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Altay, “Cumhurbaşkanımızın sık sık gerçekleştirdiği Afrika ziyaretleri ve bu ziyaretlerde ortaya konan kardeşlik iklimi ile yapılan anlaşmalar bunun en güzel örnekleridir. Türkiye, Afrika ülkeleri ile ekonomik ve kültürel işbirliği anlamında kardeşliğini pekiştirmeye devam edecektir. Bizler de şehirlerin yöneticileri olarak başta kardeş şehir ilişkileri olmak üzere her konuda işbirliğini geliştirmek için elimizden gelen gayreti her zaman göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

 “AFRİKA İLE İŞ BAĞI KURUYORUZ”

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka,  yabancı iş adamlarıyla yaptıkları görüşmelerin şehre ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağını belirtti.  MÜSİAD’ın kuruluşunun 25. Yılını geride bıraktığına dikkati çeken Başkan Okka, “MÜSİAD Konya olarak çalışmalarımızı şehrin ekonomik ve kültürel olarak kalkınmasını sağlamak amacıyla sürdürüyoruz. Yabancı iş adamlarıyla görüşmler yapıyor, şehrin ekonomik kalkınması için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi yeni dünya düzeninde Afrika ile iş bağı kuruyoruz. Şehrimizin gücünü Afrika'ya aktarıyoruz. Türkiye'nin en geniş arazilerinden olan Konya, bu yönüyle Afrika'ya benzerlik gösteriyor. Bu olanaklar Afrika için model teşkil ediyor. Konya otomotiv, tekstil gibi birçok alanda ekonomiye örnek oluyor” dedi.

“AFRİKA'YA BAKIŞIMIZ MADDE MERKEZLİ DEĞİL”

“‘Hedef Afrika' sloganıyla başladık” diyen Okka, bugüne kadar çeşitli temaslar gerçekleştirdiklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyükelçiler ve iş adamlarıyla girişimlerde bulunduk. Afrika ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi her geçen gün artıyor. Ancak iş dünyası olarak daha fazla çalışmalıyız. Hukuki, kültürel ve finansal olarak bugün gerçekleştireceğimiz bu forumda ilişkilerimizi derinlemesine ele alacağız. Ticari ilişkilerimizi, sağlıklı şekilde görüşeceğiz ve raporlar sunacağız. Türk iş adamları olarak ir. Konya'nın kültürel zenginliği ile Afrikayı harmanlamak istiyoruz. Afrika'nın kültürel etkinliklerini de programa dahil ettik. Türkiye'nin dört bir yanından gelen iş insanlarımızın,  Afrikalı iş adamlarıyla kaynaşmasına vesile olacağız. İş forumunun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.”

“GÜZEL İLİŞKİLER GELİŞECEK”

Afrika’dan gelen iş insanları ile Türk iş insanlarının, verimli temaslar gerçekleştireceğini ifade eden Demoktarik Kongo Ankara Büyükelçisi Mercel Mulumba Tshidimba, “Bu organizasyonla Afrika'dan gelen dostlarımız, Türk mevkidaşlarıyla buluşma imkanı buldu. Böylelikle güzel ilişkiler geliştireceğimize inanıyoruz. Düşüncemiz ve isteğimiz; Konya ve Afrika arasındaki bağı güçlendirmektir. Her iki taraf da el ele vererek buna çözüm bulmuştur. Türk hükümetine teşekkür ederim. Yarın (Bugün) gerçekleştireceğimiz sanayi birimleri ziyaretleri ilişkilerimizin güçlenmesine vesile olacaktır. Konya şehrinin siyasi ve yerel yöneticilerine de bu organizasyona verdikleri destek için teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu. Büyükelçi Tshidimba, Afrika'dan gelen iş insanlarının, Türkiye'yi ticaret anlamında iyi bir konuma getiren iş insanlarının, tecrübelerinden faydalanmalarını temenni ettiğini söyledi.

“AFRİKA’YA TİCARİ AMAÇ İLE YAKLAŞMIYORUZ”

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise, Türkiye ile Afrika arasındaki kadim dostluğun her zaman dengeli ve ilkeli bir çizgide sürdüğünü ve süreceğini vurguladı. Afrika ile daha önemli ilişkiler geliştirmek istediklerine dikkati çeken Genel Başkan Kaan, “Halklarımız arasında güçlü bir gönül bağı bulunuyor. Ülkelerimiz arasında sıcak temaslar sürüyor. Son 10 yılda ilişkilerimizin sağlam zemine oturtulması amacıyla sık sık biraraya geliyoruz. İş dünyası olarak bizler diplomatik ve siyasi olarak yeni yollar, yöntemler arıyoruz. Bunu ticari amaçlarla veya farklı menfaatlerde yapmadığımızı Afrikalı kardeşlerimizin yürekten hissettiğini biliyoruz. Bugün kendilerine rahatlıkla kardeşlerimiz diyebiliyoruz. Afrika'yla kardeşlik ruhumuz var. Biz MÜSİAD olarak gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, Afrika'nın yer üstü ve yer altı kaynaklarıyla öncelikle ilgilenmiyoruz. İnsanlarıyla gönül bağı kurmayı ve birlikte büyümeyi hedefliyoruz. Ticaret, üretilen değerden, verilen hizmetten ve para kazanırken, başkaların hakkını gaspetmekten değil herkesin hakkını teslim etmekten geçer” diye konuştu.

“AFRİKA'YA GİRERKEN KORKUMUZ VE KAYGIMIZ YOK”

9 Mayıs’ın MÜSİAD'ın kurulduğu gün olduğunu ve iş dünyasında erdemi ve ahlakı inşa etmek amacıyla yola çıktıklarını söyleyen Kaaan, bu yolda değerlerinden hiçbir zaman ödün vermediklerine vurgu yaptı. “Dili, dini, ırkı ne olursa olsun, temas ettiğimiz her insana kıymet veriyoruz” diyerek MÜSİAD’ın girişimlerinden bahseden Kaan, sözlerine şöyle devam etti: “MÜSİAD'ın ulaştığı insanlara baktığımızda da ne kadar doğru yolda olduğumuzu görüyoruz. MÜSİAD bugün güçlü bir platformdur. Afrika'da hızla yayılıyoruz. Gerçek gayemizin doğru anlaşıldığını görüyoruz. Çalışmalarımıza resmi temaslarımıza devam ediyoruz. Yeni dönemde Afrika'daki teşkilatlarımızı geliştirmede de titizlikle çalışıyoruz. Farklı ülkelerden gelen dostlarımızı da Konya'da misafir ettik. Mevcut ilişkilerimizi güçlendirmek için bir kez daha biraraya geldik. Afrika kıtası ile ilişkilerimiz yalnız ‘ticaret’ zemininde ilerlemiyor. İş dünyası olarak güven ve huzur ortamı ararız, ancak bu koşullarda sağlıklı şekilde geliştirebiliriz. Bizler siyasetçi değiliz, ancak iş dünyasını siyasetten bağımsız düşünemeyiz. Ülkeler arasında siyasi ilişkiler ne kadar sağlıklı olursa, bizler aradığımız güveni huzuru rahatlıkla buluruz. Son yıllarda iki ülke arasındaki ticari ilişkilere baktığımızda bunların ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Türk iş dünyası olarak Afrika'ya girerken korkumuz ve kaygımız yok dedik. İnşallah hedeflediğimiz noktalara ulaşacağız.” (Fatmagül KIZMAZ)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık