);*} Kaş yaparken göz çıkarmayın

Kaş yaparken göz çıkarmayın

Türkiye’de ilaç okuryazarlığı ortalamasının ilkokul ikinci sınıf düzeyinde olduğunu belirten Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz, yanlış ilaç kullanmakla kaş yaparken göz çıkarılmaması gerektiğini söyledi

Kaş yaparken göz çıkarmayın

Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz, bilinçsiz ilaç kullanımı ve ilaç okuryazarlığı konusunda toplumu değerlendirdi. Türkiye’nin bu konuda kat edeceği mesafelerin olduğunu ve bu alanda çalışmaların yapıldığını aktaran Başkan Açıkgöz, kişilerin kendisine bakması, uyku düzeni ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Türkiye’nin ilaç okuryazarlığı konusunda ilkokul 2. sınıf düzeyinde olduğunu ifade eden Açıkgöz, yanlış ilaç kullanımın da organ kaybına neden olabileceğini söyledi.

TÜRKİYE ORTALAMASI DÜŞÜK

Türkiye’nin ilaç okuryazarlığı konusunda ilkokul 2. sınıf düzeyinde olduğunu ifade eden Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz, vatandaşın eczanın en yakın sağlık danışmanı olduğunun bilincinde olması gerektiğini söyledi. Vatandaşların en büyük hatasının çevresinde ilaç kullanan kişileri örnek alması olduğunu anlatan Başkan Açıkgöz, “Toplumda eşinin, komşunun ilacını kullanma veya şu ilaç iyi gelir diye yaygın bazı alışkanlıklar görüyoruz.  Sağlık Bakanlığı’nın reçetesiz ilaç kullanımını konusunda yaptığı toplantıda bu da söylendi. Biz maalesef ilaç okuryazarlığı konusunda ilkokul ikinci seviyesindeyiz. Türkiye ortalamasıdır bu. İnsanımız hasta olduğu zaman hekime gidip muayene olması gerekiyor. İlacını hekim tavsiyesi üzerine reçete etmesi gerekiyor ve eczaneden alması gerekiyor. Eczacılar bir anlamda ilaç danışmanıdır ve alınacak ilacı anlatma gibi görevi vardır. İlaçlar düzgün ve bilinçli bir anlatılmalı ki hasta da ilacını doğru kullanabilsin. Eczanelerimiz hastalarımıza faydalı olabilmek adına sürekli açıklama yapar” sözlerini kullandı. İlaç danışmanlığının en üst seviyeye çıkarılmasının topluma fayda sağlayacağını söyleyen Açıkgöz, topluma bu konuda görevler düştüğünü ifade etti. İlaç okuryazarlığının eğitimle artırılması gerektiğine işaret eden Adem Açıkgöz, ilaçların etken maddelerinin bitkisel ve kimyasal kaynaklı olduğu gibi konuların ilkokul veya anaokul seviyesine indirilerek çocuklara anlatılması gerektiğini belirtti. İlacın ne olduğu, dozunda kullanılması gerektiği ve fazla kullanılmaması gerektiği gibi çeşitli konuların okullarda anlatılmasının önemine dikkati çeken Açıkgöz, “Eğitimler devam ederse ortaokul veya lise seviyesinde ciddi gelişmeler olduğunu göreceğiz. Dikkat edersek insanımız ilaç içindeki prospektüslere bakarak doktorun verdiği ilacı bile kullanmıyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı her etken madde için belirlediği kriterler var ve bunlar prospektüse yazılmak zorunda. Doktor, hasta da yarar zarar ilişkisine bakar. Ancak hastalarımız kendince prospektüse bakarak bir takım yargılara vararak rutin yazılan ifadeleri okurda ilaçları kullanmazsa tedavi imkanı da kalmaz. Bu anlamda bilinçli bir toplumun ilacı nasıl kullanması gerektiği ilkokuldan başlayan eğitim süreci ile bilinçli hale gelmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Yapılacak çalışmalarda eczacılara düşecek görev olursa Konya Eczacı Odası olarak ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Açıkgöz, ilaç okur yazarlığının artması gerektiğini yineledi.

KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARMAYIN

Bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda aktarlarda satılan bitkisel ilaçlara dikkati çeken Başkan Adem Açıkgöz, bitkinin şifa olduğunu, dozunda kullanılması gerektiğini ve işin uzmanından bilgilerin alınması gerektiğini belirtti. Eczacılık fakültelerinde bitki üzerine eczacıları dersler aldığını ve bitkisel ilaç konusunda uzman olan merciinin eczacılar olduğunu söyleyen Açıkgöz, “Bunu toplumda yaymalıyız, vatandaşımız bu konuda bilinçli olması gerekiyor. Aktarlardan alınan bazı bitkisel ürünlerin nasıl toplandığı, kurutulduğu ve paketlendiği bilinmeden vatandaşın aldığı ve şifa yerine de zarar getirdiği bir gerçek. İlaç bitkisel ve kimyasal kökenli olsa da uzmanı eczacıdır” sözlerini kullandı. İlaç kullanırken komşunun kullandığı ilaç çok iyi geldiği ve kişinin de o ilacı kullanma isteği gibi durumların söz konusu olduğunu ifade eden Başkan Açıkgöz, “Bazen hastalarımız eczanelere gelerek ‘Komşum şunu kullandı ve bende o ilacı istiyorum’ ya da ‘Mercimek büyüklüğünde, rengi sarı olan ilacı istiyorum’ gibi ilaç istiyor. Bunları söyleyen birçok vatandaşımız var. Bu şekilde ilaç tüketimini doğru bulmamız mümkün değil. Bilinçli ilaç tüketimi doktorun hastaya yazdığı reçeteyle eczaneye gelip onu temin etmek ve dozunda kullanmakla gerçekleşen olaydır. Biz bunu dile getirmeliyiz ve toplum sağlığı açısından bu durum çok önemli. Kaş yapacağız derken göz çıkarmanın anlamı yok” diye konuştu.

“ORGAN KAYBINA NEDEN OLABİLİR”

Tedavi olacak kişinin öncelikle hekime danışması gerektiğini ondan sonra ilacı eczaneye danışmasının doğru olacağını kaydeden Adem Açıkgöz, ilaç etkilerinin kişiden kişiye değişeceğini, hastanın farkında olmadığı başka bir rahatsızlığı olabileceği veya metabolizma  gibi nedenlerden dolayı ilaçların farklı etkiler göstereceğini söyledi. Bazı ağrı kesici  ilaç gruplarında mide hassasiyetinin önemli olduğunu kaydeden Açıkgöz, yanlış ilaç kullanımının mide ülseri ve gastriti artıracağını, yanlış ilaçtan dolayı kalp rahatsızlığı veya alerjik reaksiyonun gerçekleşebileceğinin altını çizerek “Yanlış ilaç kullanımı pasif şeker hastalığını aktifleştirmeye de neden olabilir. Bu nedenle birçok hastalık öne çıkabilir. Biz eczacılar olarak bu konuda hastalarımızı uyarıyoruz. İlaç kan yoluyla taşınır ve yanlış kullanılan ilaç insan vücudundaki her türlü organların kaybına neden olabilir. Hatta insanı ölüme kadar götürebilir. Bu konu toplumun en önemsediği konulardan bir tanesi olması gerekiyor ve farkındalığın sağlanması gerekiyor” dedi. 15-20 yıl öncesinde Türkiye’de kişi başına düşen ortalama reçete sayısının 3 olduğunu, bunun bir hastanın yılda 3 kere doktora gitmesi anlamına geldiğini dile getiren Başkan Açıkgöz, “Şimdi bu rakam 8’e çıktı. Yani bir vatandaş 1 yıl içinde 8 kere hekime gidiyor. Ciddi yükselme var ama bu yükselmenin iyi anlamda görülmesi gerekiyor. Bilinçli ilaç tüketmenin ilk adımı hekime muayene olmaksa reçete artışı bunun hekim aracılığıyla yapıldığı anlamına gelir. Bu anlamda çok doğru bir yükseliş” ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığı veya diğer sağlık paydaşlarının her türlü konuda çalışmalar yaptığını söyleyen Açıkgöz, vatandaşın bu konuda duyarlı olması gerektiğini anlattı. Yanlış bir kullanım olarak antibiyotiklerin ağrı kesici gibi kullanıldığını belirten Açıkgöz, son olarak şunları kaydetti: “Vatandaş antibiyotiği ağrı kesici ya da ağrı kesiciyi antibiyotik gibi kullanabiliyor. Nezle veya grip gibi gribal enfeksiyonda antibiyotik kullanıyor. Bu konuda çok uyarılar yapılıyor. Gribal enfeksiyonlar virüs enfeksiyonudur oysa antibiyotik mikroplara karşı öldürücüdür. Virüse karşı antibiyotik kullanmanın faydası yoktur. Bu konuda insanlarımız dikkatli olmalı.” (Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık