);*} HERKESE YOK!

HERKESE YOK!

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, ‘300 Koyun Projesi’nin yanlış anlaşıldığını, projeden herkesin yararlanamayacağını, belirlenen kriterlere uyanların faydalanabileceğini söyledi

HERKESE YOK!
  • 01 Mart 2018, Perşembe 7:35

Meram Ziraat odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan ‘300 Koyun Projesi’ ve mazot destekleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ataiyibiner, “Geçtiğimiz günlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı A. Eşref Fakıbaba’nın açıklamasıyla vatandaşta ister istemez herkese 300 koyun verileceğini algıladı ve vatandaşlar, 300 koyun projesinden nasıl istifade edeceğiz? Diye tarımla ilgilenen her kesimi soru yağmuruna tuttu. Geçtiğimiz günlerde bu 300 koyun projesi ile ilgili tebliğ yayınlandı ve başvurular başladı” dedi.

ÇİFTÇİLERİN MERA ALANLARININ OLMASI ŞARTI VAR

Vatandaşların, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) internet sayfası üzerinden 300 koyun projesi için başvuruların devam ettiğini söyleyen Ataiyibiner, “İşin ve tebliğin özü şudur; 300 koyun projesiyle ilgili vatandaşların müracaat edebilmesi için  ilk önce çiftçilik yapıyor olma şartı bulunuyor. İkinci olarak hayvancılık yapmış veya yapıyor olması şartı var. Üçüncü şart ve  en önemli şartlardan bir tanesi de yem bitkisi üreticisi olmak. Daha sonra koyun, mera hayvanı olduğu içinde müracaat eden çiftçilerin müracaat ettikleri bölgelerde mera alanlarının olması şartı var. Getirilen şartların en önemli maddeleri bunlar. Bu şartları yerine getiremeyecek vatandaşların bu projeden yararlanması söz konusu değil” dedi.

“AHIR KAPASİTESİNE GÖRE DE HAVAN SAYISI EN FAZLA 300 OLABİLECEK”

‘300 Koyun Projesi’nin bakanlığın, hayvancılıkla ilgili yeni bir uygulaması olduğunu belirten Ataiyibiner,  böyle bir projeye ihtiyaç duyulmasının nedenini Türkiye’de artan kırmızı et ihtiyacı olarak açıkladı. Ataiyibiner, “Et ihtiyacı nereden doğduğunu düşünürsek, geçmiş yıllarda hayvancılıktaki  devam eden üretim sıkıntıları ve et tüketim ihtiyacından kaynaklanıyor. Türkiye 2000’li yıllarda kişi başı yaklaşık 5 kilogram et tüketirken, bugün kişi başı 15 kilogram et tüketiyor.  Nüfus artışımız 2000’li yıllarda 70 milyonken bugün 80 milyon, nüfus artışı ile et tüketiminde artış üçe katlandı. Türkiye kişi başı 1 kilogram et tüketirken bugün kişi başı 3 kliogram et tüketiyor. Bu durumda da kırmızı et ihtiyacı artıyor ve hayvancılığın geliştirilmesi ihtiyacı doğuyor. Çünkü son 5 yıldır aşağı yukarı ithal etle ve damızlık ithal etmekle kapatmaya çalışıyoruz. Bu nedenle sorunun temeline odaklanan bakalığımız, damızlık  koyunu ve sığırı da çoğaltarak, etçil damızlık sığır ve koyun ırkları üreterek bu açığın kapatılmasını planladı ve bu plan dahilinde yürüyecek” diye konuştu. Projeyle çiftçiye  ilk etapta 500 bin koyun dağıtımı gerçekleştirileceğini fakat bu herkese 300 koyun verileceği  anlamına gelmediğini aktaran Ataiyibiner, “Bakanımız Eşref Fakıbaba’nın da son açıklamasıyla toplumda oluşan herkese 300 koyun verilecek algısı netlik kazandı. Proje ile belirlenen şartları karşılayan çiftçiye azami 300 koyun verilecek. Verilecek koyun adedi şartları ile ilgili bir kriter daha var. Bu kriter de çiftçinin ahır kapasitesi değerlendirilecek ve ahır kapasitesine göre de havan sayısı en fazla 300 olabilecek.” şeklinde konuştu.

Daha önce damızlık sığır yetiştiriciliği ile ilgili bakanlığın sosyal projeler yaptığını fakat hayvancılık projeleri içerisinde ‘300 Koyun Projesi’nin bir ilk olduğunu dile getiren Ataiyibiner, çiftçilerin geri ödeme şartlarını şöyle anlattı, “Bakanlık sosyal projeleri ile ihtiyacı olan çiftçilerimiz kooperatif ve birlikler aracılığıyla bu hayvanları temin ederek kredi ve hibeler ile işletmelerine kazandırabiliyorlardı. Koyunculuk projesinde ise farklı olan bir boyut var. Özellikle bunu vurgulamak istiyoruz. Zaten vatandaşlarında koyunculuk projesine istekleri bu nedenle çok fazla. Bu projede dağıtılan hayvanlar çiftçimizden alınacak belirli bir teminat karşılığında verilecek ve çiftçimiz bu hayvanlara bedel ödemeyecek. Ancak bu hayvanların bedeli, devlet sözleşmesiyle üretilen hayvanların geri alınması ile gerçekleşecek. Çiftçi kredi faizi ödemeyecek.”

BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK PROJELERİNİN GERİ ÖDEMELERİNİN SÜRESİ UZATILDI

 Bakanlığın düzenlediği diğer büyükbaş hayvancılık projelerindeki geri ödemeler hakkında yeni bir değişiklik olduğunu söyleyen Ataiyibiner, “Sosyal yardımlaşma projeleri hariç hibeli ve kredili olarak büyükbaş hayvancılık projeleri devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıklamasıyla, geri ödemelerin süresi uzatıldı. Kredi miktarları 2 yıl ödemesiz, 3 yıl ödemeliydi. Şimdi yeni proje ile 2 yıl ödemesiz 5 yıl geri ödemeli olarak projelerin süresi uzatıldı. Çiftçilerimizin bu konuda ödeme kolaylığı sağlanmış oldu. Bu projeler ile Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda sıkıntıya düşmemesi ve ithalatı bir an önce iç piyasadan temin edecek hale gelmesi amaçlanıyor. Bakanlığımız da çiftçilerimizi, hem kredili hemde geri dönüşümlü faizsiz projelerle desteklemeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

MAZOT DESTEĞİ NASIL YAPILACAK?

Milli tarım projesi ile birlikte geçtiğimiz yıllarda da ifade edilen mazot desteğinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığıyla verilmeye başlanmasını değerlendiren Ataiyibiner, “Çiftçiye mazot desteği net olarak açıklandı. 2018’den itibaren çiftçinin kullandığı mazotun yüzde 50’si bakanlık aracılığıyla devlet tarafından karşılanacak. Mazot desteği için kriterler şu şekilde; çiftçinin ne kadar mazot kullandığını veya hangi ürüne ne kadar mazot kullandığını tespit etmeyecek. Türkiye genelinde belirlenmiş olan bir kriter üzerinden tüm çiftçilerimize dağılımı gerçekleşecek. Bu da çiftçilerimizin ekim yaptıkları arazileri Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) dosyaları ile bakanlığa, il, ilçe müdürlükleri aracılığıyla ulaştırılacak. ÇKS’deki bu kayıtlar üzerinden de işlenilen araziler üzerinden ve günün şartları ile mazot fiyatları dikkate alınarak, her dekara 10 litre mazot kullanımı hesap edilecek. Çitçimizde, bunun yarısını yani 5 litre mazot parasını, 2018 yılında yapılan dosyalardan itibaren almaya başlayacak. Çiftçinin faturaları, hangi mazotu kullandığı, hangi şirketten aldığı gibi etkenlerin hiç birisi söz konusu değil. Direk olarak en kısa ve doğru şekilde ifade etmek gerekirse, çiftçimizin işlediği arazi üzerinden her bir dekara 5 litre mazot desteği verilecek” dedi. Çiftçinin işe başlamadan bu desteği almasının söz konusu olmadığını söyleyen Ali Ataiyibiner, 2018 yılı için mazot desteği almak isteyen çiftçilerin  ÇKS üzerinden başvurularını en geç Mayıs ayına kadar yapmaları gerektiğini belirtti. Ataiyibiner, kayıtların il, ilçe müdürlüklerine verilerek Haziran ayı itibariyle bu dosyaların kayıtlara geçeceğini, çiftçi ne kadar arazi işliyorsa bakanlık tarafından inceleneceğini ve en geç 2019’un Ocak veya Şubat ayı itibariyle mazot desteklerini alacaklarını ifade etti. Çiftçilerin 2017’nin  mazot ve gübre desteklemelerini almaya başladıklarını söyleyen Ataiyibiner, çiftçinin ertesi yıl itibariyle de 2018 yılının desteklemelerini 2019’un başında alacaklarını söyledi. (Özlem YILDIRIM)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık