‘Her medeniyet bir şehirden doğar’

 “İslam Düşünce Atlası” kitap ve proje tanıtım toplantısında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Projenin Konya ile anılmasının tesadüf olmadığını düşünüyorum. Çünkü her medeniyet bir şehirden doğar” dedi

 ‘Her medeniyet bir şehirden doğar’

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından hazırlanan "İslam Düşünce Atlası" (İDA) projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. İstanbul Yenikapı Mevlevihanesi’nde düzenlenen “İslam Düşünce Atlası” kitap ve proje tanıtım toplantısı projeyi anlatan filmin izlenmesiyle başladı.

“UFKU KAYBETMEDEN ÖNÜMÜZE BAKMALIYIZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, “Hem ufku kaybetmemeli hem önümüze bakmalıyız. Dünyevileşme bizi bitiriyor. İmajcılık bizi bitiriyor. Özden çok algıya yönelik çalışmalar bizi bitiriyor. Ama bugün burada bir kez daha umutlandım. Ankara’ya büyük bir umutla ve heyecanla döneceğim. Hayalleri olmayanların gerçekleri olmaz. Böyle bir toplantıda bulunmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

“İNSANLIĞIN İYİLİĞİ İÇİN TÜRKİYE VE İSLAM DÜŞÜNCESİ LAZIM”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman projede emeği geçenlere teşekkür ederek, “Hikmet Müslüman’ın yitiğidir. Ve bizim muhakkak yeniden tarihin şanlı dönemlerinde olduğu gibi Türkiye İslam düşüncesini yüceltmemiz lazım. Batı merkezli düşünce tarihi yazıcılığına karşı bizim yeni bir uyanış, arayış, yeni bir fikir ifade etmemiz lazım. Dünyanın ve insanlığın iyiliği için Türkiye ve İslam düşüncesi lazım” diye konuştu.

“İSLAM KÜLTÜRÜ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR ESER MEYDANA GELDİ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, önemli bir eserin meydana geldiğini belirterek, projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Akyürek, “Bu eser aynı zamanda şu ana kadar yaşadığımız süreçlere, çağımıza ve karşı karşıya bulunduğumuz sorunlara karşı İslam düşüncesini takdim eden bir meydan okumadır. Yeni bir takdim, yeni bir iddia ortaya koyma, dönemselleştirme ve yeni bir fikirle ortaya çıkarmadır. 21. yüzyılda inşallah yeniden doğuş, yeniden bir inşa dönemini de milletimiz, memleketimiz, ülkemizden başlatmış oluruz” şeklinde konuştu.

“BİZ BU ESERE KATKI YAPTIĞIMIZ İÇİN ÇOK MUTLU OLDUK”

Belediyeler olarak sadece fiziki ve sosyal belediyecilik alanında değil her alanda çalışma yürüttüklerinin altını çizen Başkan Akyürek, “Ama kültürel belediyecilik ayağı da aynı seviyede olmazsa eksik iş yapmış oluruz. Her alanda katkı vermek ve eser üretmek durumundayız. Biz bu esere katkı yaptığımız için çok mutlu olduk. Konya ile anılmasının tesadüf olmadığını düşünüyorum. Çünkü her medeniyet bir şehirden doğar. Şehirlerin medeniyetimizin oluşumuna çok büyük katkıları olmuştur. Mekke, Medine, Halep, Şam, Kahire, Semerkant, Buhara, Konya, Bağdat bunlar hep birlikte anılan ve medeniyetimizin oluşumuna önemli katkı yapan şehirlerdir. Konya’mızda bu şehirlerden birisidir” sözlerini kullandı. Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, günümüzde İslam dünyasının çok ciddi manada inanç ve düşünce sorunları yaşadığını paylaşarak, bir bütüncüllük içerisinde böyle bir eserin ortaya çıkmasının çok büyük bir önem arz ettiğini kaydetti. Prof. Dr. Şahin, projenin bundan sonraki yapılacak birçok çalışmaya da çıkış noktası olarak katkıda bulunacağını söyledi. Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, “İslam dünyasının ihtiyacı olan terminolojisi, metodolojisi, hafızası elinden alınmış olan bir toplumun yeniden ayağa kalkması için bu çalışmaya ihtiyaç vardı ve bu çalışma inşallah diğer dillere de çevrilerek tüm dünyaya yayılmış olur” dedi.

“ÖNEMLİ BİR ESER ORTAYA KONULMUŞ”

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, “Bizim 100-200 yıldır umudumuzu bile kaybettiğimiz dönemlerden sonra kıyıda köşede küçük parçalar halinde birtakım bütünlük arz etmeyen çalışmalar yapılıyor. İLEM 10 yıldan fazla bir süre sonra önemli bir merhale kat ederek umudumuzu yeşerten bir sonuca varmışlar. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle önemli bir kaynak eser ortaya koymuşlar” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İslam Düşünce Atlasının www.islamdusunceatlasi.org isimli internet sitesinin açılışı gerçekleştirildi. Programa; Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Kılca, KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu, daire başkanları, çok sayıda kültür insanı, gazeteci, yazar ve öğrenci katıldı.

İSLAM DÜŞÜNCE ATLASI

İslam Düşünce Atlası, İslam düşünce geleneğini başlangıcından günümüze kadar zaman-mekan- öğreti-ekol değişkenleri etrafında tanıtmayı amaçlayan kitap ve web tabanlı programlar geliştirme projesidir. Yapımına akademisyenler, araştırmacılar, tasarım uzmanları, yazılımcılar ve harita mühendislerinin eşlik ettiği proje, interaktif programlar taşıyan açık erişimli bir web sitesi ve İslam Düşünce Atlası başlıklı 3 ciltlik kitaptan oluşuyor. Projeyle, İslam düşünce tarihiyle ilgili oluşmuş yüksek seviyeli ilmi birikimin kolaylıkla takip edilebilir hale getirilmesi ve İslam düşünce tarihi yazımına yeni bir bakış açısı kazandırılması amaçlanıyor. (Haber Merkezi)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık