);*} Güçlü tarım için eğitim aldılar

Güçlü tarım için eğitim aldılar

Karatay Ziraat Odası koordinatörlüğünde Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Celaleddin Karatay, Çumra Çatalhöyük ve Seydişehir Suğla Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ortaklığında mesleki eğitim öğrenci ve personelleri İsveç’te güçlü tarım için eğitim aldı

Güçlü tarım için eğitim aldılar

Karatay Ziraat Odası Başkanlığı’nın AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı’na Ziraat Mühendisi Fatih Köse ve Veteriner Hekim Ülkü Günhan tarafından 2016 yılı Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği Faaliyeti kapsamında sunduğu ‘Nitelikli İş Gücü, Güçlü Tarım’ projesi, Türkiye Ulusal Ajansı’nda yarışmış ve başarılı bulunarak hibe almaya hak kazanmıştı. Bu kapsamda öğrenci ve öğretmenler İsveç’te tarım ve hayvancılık sektörünün en üst çatı kurumu olan İsveç Çiftçiler Federasyonu ile işbirliği içerisinde bitkisel ve hayvansal üretimde çevre dostu, sürdürülebilir ve modern üretim teknikleri konularında teorik ile uygulamalı eğitimler aldı. Eğitim sonrası Türkiye’ye dönen öğrenci ve öğretmenlere sertifikaları verildi.

ARA ELEMAN BULUNAMIYOR

Proje kapsamında mesleki eğitim öğrenci ve personelleri İsveç’te, tarım ve hayvancılıkla ilgili mesleki ve teknik eğitim faaliyetleri, bitkisel ve hayvansal üretimde çevre dostu, sürdürülebilir, modern üretim teknikleri konularında teorik ve uygulamalı eğitimler alarak, elde edinilen olumlu kazanımla Avrupa Birliği boyutunda mesleki eğitime ve sektöre aktararak sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü ihtiyacını sağlayacak. Projeyle ilgili bilgi veren Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, “Türkiye’de istihdam konusunda yaşanan en temel sorunlardan birisi, sektörün talep ettiği nitelikte ve yeterli sayıda ara eleman bulunamamasıdır. Hızla değişen bilgi, teknoloji, üretim yöntemleri ile iş hayatındaki gelişmelere uyum sağlamak sektörde mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek ile sağlanabilecektir. Bu projeyle sürekli kendini yenileyen bir eğitim sistemine, sektör aktörlerinin dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmesine katkı sağlanmış ve doğrudan işgücü piyasasındaki sektör paydaşları arasında işbirliği güçlendirilmiştir” dedi.

FARKLI ALANLARINDA İŞBAŞI EĞİTİMİ GÖRDÜLER

Proje hareketliliği doğrultusunda; 9-19 Temmuz 2017 tarihleri arasında 18 mesleki eğitim personeli; İsveç’te ki tüm tarımsal kooperatiflerin, çiftliklerin, işletmelerin bağlı olduğu bir şemsiye örgüt olan, çiftçileri yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde temsil yetkisi bulunan İsveç Çiftçiler Federasyonu, federasyona bağlı tarımsal işletmelerde ve tarım-hayvancılık ekipmanları üretiminde dünyanın en büyük kuruluşlarından birisi olan DeLaval çiftliklerinde iş başı gözlem faaliyetleri gerçekleştirdi. Proje hareketliliğine katılan öğretmenlerimiz proje eğitim programı kapsamında İsveç’te bitki sağlığı ve mevzuatı, organik ve ekolojik tarım uygulamaları, bitkisel üretimde modern tarım teknikleri, et ve süt sığırcılığında modern hayvancılık teknikleri, hayvan sağlığı ve refahı uygulamaları, çiftlik işletmeciliği ve tarımsal örgütlenme yapıları, İsveç eğitim sistemi, tarımsal işletmelerde enerji verimliliği ve biyogaz üretimi, iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri konularında eğitim alarak mesleki gelişimlerine katkı sağlandığı gibi kültürel faaliyetler ile İsveç halkı ile kültürel ve sosyal iletişim kurularak Avrupa kültürünün de tanınmasına katkı sağladı. Projenin öğrenci hareketliliği ise 3 okuldan toplam 18 öğrenci ve 3 refakatçi ile birlikte 30 Eylül - 14 Ekim 2017 tarihlerinde İsveç'te başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Öğrenci staj hareketliliği İsveç’te ki staj ve kültürel faaliyetler ile mesleki eğitim öğrenicilerinin mesleki gelişimlerinin yanı sıra, Avrupa vatandaşlığı hususunda fikir edindi. Diyalog, işbirliği ve girişimcilik anlayışlarını da geliştirme imkanı buldu. (Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık