);*} ‘Gübre kanununa ihtiyaç var’
Reklamı Geç
10 saniye kaldı
">

‘Gübre kanununa ihtiyaç var’

ZMO Başkanı Çalış, “Türkiye’de gübre üretimi, pazarlaması ve kullanılmasına kadar her yönüyle değerlendirecek, takip edecek bir gübre kanuna ihtiyaç var” dedi

‘Gübre kanununa ihtiyaç var’
  • 05 Mart 2018, Pazartesi 8:16

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Celil Çalış, gübrenin üretim, pazarlama, kullanım aşamasından itibaren denetimini ve kontrolünü sağlayan gübre kanununun oluşturulması gerektiğini, bu kanunun, dünya ve Türkiye’de tarımsal üretim ile gıda güvenliği açısından da önemli olduğunu dile getirdi.

 “HAM MADDE DE DIŞA BAĞIMLIYIZ”

Gübrenin  bitkilerin tohum döneminde ihtiyaç duydukları besin elementini topraktan karşılayamadıkları zaman toprağa takviye amacıyla kullanıldığını belirten Celil Çalış, Türkiye’de gübrenin yaygın kullanılmasının sebebini topraktaki organik madde miktarının çok düşük olması olarak açıkladı. Çalış, “Türkiye’nin tarımsal arazilerindeki  dezavantajı yağış azlığı ve organik madde azlığıdır. Dünya genelindeki tarım arazilerinde istenen organik madde miktarı yüzde 5’tir. Dünya ortalaması şu anda yüzde 2,5-3 seviyelerindeyken bizde bu yüzde 1’in altındadır. Bu nedenle bitki yetiştirmek için sadece yağmur veya suyun yeterli olmadığı, bitkinin ihtiyaç duyduğu besin elementlerini takviye etmemiz için gübre kullanılması gerekiyor. Bitkinin köklenip gelişebilmesi için gereken besin elementi fosfordur. Dünyadaki fosfor yataklarının yaklaşık yüzde 80’lik bir kısmı Fas ve Cezayir’de bulunuyor.  Ülkemizde gübre üreten firmalar olsa da ham madde olarak gübrede dışa bağımlı konumdayız” şeklinde konuştu.

“EKİM DÖNEMLERİNDE GÜBRE FİYATLARI YÜKSELİYOR”

Özellikle taban gübresi kullanılan dönemlerde fiyatların biraz daha yükseldiğini söyleyen Çalış, bunun tamamen ihtiyaç durumundan kaynaklanan bir spekülasyon olduğunu ifade etti. Çalış, “Eğer bu bir vurgunculuk ya da bu dış ticaret ile alakalı bir olaysa ve bakanlık buna engel olamıyorsa, bakanlık bunu çiftçi lehine sübvanse etmelidir. Gübre ve yem ’de2016 yılında önemli bir karar alındı. Bu karar üreticilerin mazot ve tohumdan sonra en önemli girdi kalemlerini oluşturan gübrede de yüzde 17-18’lik bir indirimin sağlanmasını çiftçiler sevinçle karşılamıştı. Ancak çiftçilerimiz, dövizdeki kur artışı ya da ticaret yapan uluslararası firmaların bunları gündeme almaması nedeniyle gübrede veyemde  bu yüzde 17-18’lik Kdv’nin kaldırılmasını çok da hissedemediler” dedi.

GÜBRE KANUNU GEREKLİ          

Gübre konusunda çıkarılan Gübre Yönetmeliğinin yeterli olmadığını dile getiren Çalış, gübrenin  geçici yönetmeliklerle yönetilebilecek bir olay olmadığını söyledi. Gübre kanunun çıkması için alandaki uzmanların ve mühendislerin görüşlerini ve çalışmalarını ilgili ve yetkili mercilere ilettiklerini belirten Çalış, “Uygulanan yönetmelikler iyi niyetli, bir art niyet görmüyorum ama bu yönetmelik gübre üretimi, yönetimi ve kullanımı açısından yeterli değil. Bu sadece bir ihtiyacı karşılama anlamında pansuman niteliğindedir.  Israrla belirtiyorum gübre konusunda ülkemizde çok ciddi bir cerrahi mücadeleye ihtiyaç var. Çünkü biz tarımsal üretimde gübreyi kullanmak zorundayız ve bu pansuman niteliğindeki yönetmeliklerle bunu başaramayız. Bu ancak çıkarılacak gübre kanunu ile mümkün olur. Kanunla ekonomik, gıda güvenliği ve üreticilerin toprak sağlığını koruması anlamında sınırlar sert bir şekilde çizilerek tedbirler alınmalıdır. Konunun  uzmanı kişilerin de içinde bulunacağı bir gübre kanununun çok acil bir şekilde oluşturulmasını istiyoruz” şeklindeki açıklamalarıyla çıkarılacak kanunun ne kadar önemli olduğunu ifade etti. Türkiye’de 5403 sayılı 2005 yılında çıkartılan Toprak ve Arazi Kullanım Kanunu bulunduğunu ve bu kanuna rağmen tarım arazilerinin 30 yılda yaklaşık yüzde 8’ni kaybettiğimizi belirten Çalış, “Bakanlık bu konuda tarım arazilerinin korunması konusunda, sivil toplum kuruluşları veya alanlarda yaşayan insanlar kadar duyarlı ve istekli değildir. Tarım topraklarımızı ne savaşta ne de doğal afette kaybettik. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde tarım arazilerini sanayi, kentleşmeye kurban veriyoruz.  Tamamen amaç dışı kullanım, yanlış gübreleme ve yanlış sulamadan dolayı kaybettik” dedi.

ORGANİK GÜBRE PAHALI

Dünya ve Türkiye’nin tarımsal üretimini, 2050 yılına kadar tahmin edilen nüfusu besleyebilmek adına tarımsal üretimini 2 katına çıkartması gerektiğini söyleyen Çalış, üretimi 2 katına çıkarırken de mevcut toprakları korumanın önemine dikkati çekti. Çalış, “Gıda güvenliğinin de ön planda tutulması gerekiyor. Türkiye topraklarında organik madde miktarı çok düşük. Bunu arttırmak için de uzun yıllar gerekiyor. Bitki ve hayvan atıklarıyla bu çoğaltılabilir. 24,5 milyon hektarlık tarım arazisi varlığımızda organik madde miktarını 1 puan arttırmak için bile uzun yıllar gerekiyor. Topraklarımızın organik madde azlığından dolayı uzun yıllar gübreyi kullanmaya mahkumuz. Bugün organik gübrelerin kimyevi gübrelerden en önemli farkı fiyatının pahalı olması ve çiftçinin de fiyatından dolayı kimyevi gübreyi tercih ediyor olması. Bunun ekonomik şekilde çiftçinin kullanabilir pozisyona gelmesi için yeni gelişmelere ihtiyaç var bu da yine bir kanunla olur” ifadelerini kullandı. (Özlem YILDIRIM)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık