);*} FETÖ’cüler temizlenecek

FETÖ’cüler temizlenecek

FETÖ davaları ve operasyonlarını Konya Postası’na değerlendiren AK Parti Konya Milletvekili ve Takip Heyeti’nde yer alan Ömer Ünal, “Konya’da bürokrasi başta olmak üzere FETÖ üyelerinin sızdığı her nokta temizlenecek” dedi

FETÖ’cüler temizlenecek
  • 01 Ocak 2018, Pazartesi 9:03

AK Parti Konya Milletvekili ve Konya AK Parti il teşkilatı bünyesinde kurulan FETÖ davaları Takip Heyeti’nde yer alan Ömer Ünal, FETÖ davaları ve sürecin nasıl işlediğine ilişkin Konya Postası’na konuştu. FETÖ davalarının tüm hızıyla devam ettiğini ve terör örgütü üyelerinin hak ettiğin cezayı alacağını dile getiren Ünal, derin bir yapıyla mücade edildiğini, örgütün elemanlarının tek tek ayıklanması gerektiğini söyledi. 2018 yılında mahkemelerin hızla kararlarını açıkladığı ve terör örgütü üyelerinin hak ettiği cezayı bulduğu yıl olacağını belirten Ömer Ünal, Konya’daki FETÖ davalarına ilişkin, “Konya büyük bir il ve bu anlamda FETÖ terör örgütü de şehrimizi önemsiyordu. Diğer iller operasyon yapmadan Konya süreçleri tamamlamıştı. Konya’da bürokrasi başta olmak üzere hain terör örgütü üyelerinin sızdığı her nokta temizlenmiş olacak. Çatı davası dediğimiz FETÖ’ye mensup işadamlarının yarglandığı 500’den fazla kişinin yargılandığı davalar devam ediyor. Davalarda herhangi bir sıkıntı yok. İnşallah zaman içinde hızla kararlar verilecek ve yargılananlar hak ettikleri cezayı en ağır şekilde alacaklar” dedi.

“TEK TEK AYIKLANMASI GEREKİYOR”

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında OHAL Komisyonu kurulduğunu ifade eden AK Parti Konya Milletvekili ve Takip Heyeti üyesi Ömer Ünal, komisyonun çalışmalara devam ettiğini söyledi. Komisyonun müracaat almaya devam ettiğini dile getiren Ünal, “Çok derin yapıyla mücadele ediliyor ve bu işi hemen bitirmek kolay değil. Hain FETÖ terör örgütü 40 yılda bu noktaya geldi. Başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere kritik noktalara kendi elemanlarını yerleştirdiler ve bunların tek tek ayıklanması gerekiyor. 15 Temmuz darbe girişiminden bugüne Türkiye’nin bütün mahkeme, savcılık, emniyet ve Milli İstihbarat Teşkilatı çok ciddi süreci yürütüyor. İtirazlarla ilgili OHAL Komisyonu başvuruları aldı, değerlendirme devam ediyor. Her dosya uzmanlar tarafından detaylı inceleniyor. En son rapor sunulacak ve nihai kararlar verilmiş olacak. Eğer kişi raporu beğenmezse mahkeme yolu açılacak ve hukuki süreçte itiraz hakkının doğabilmesi için Komisyon çalışmalarının bitirilmesi gerekiyor” dedi. Geçtiğimiz hafta 11 bin 480 kişide istenmeden ByLock bulunduğu ortaya çıkmış ve bu kişilere iade süreci başlatılmıştı. Bu tür gelişmelerin FETÖ davalarını sulandırmak için yapıldığını kaydeden Ömer Ünal, FETÖ’nün ByLock kullanmayanları da ByLock’u göstermeye çalıştığını söyledi. Bu tür gelişmelerin ortaya çıkmasının işin ne kadar zor olduğunu ortaya koyduğunu belirten Ünal, “Siyasi irade net bir şekilde tavrını ortaya koydu. FETÖ ile ilgili davalar açıldı ve karar aşamasında olanlar var. Burada şuna dikkat ediliyor: ileride doğabilecek olumsuzlukların önlemek için davalarda her türlü savunma hakkı kendilerine veriliyor. Bunu görebiliriz. Bir terör örgütü elemanı kendisiyle ilgili suçlamaları kabul etmediğini beyan ederek saatlerce konuşuyor. Birçoğumuz rahatsız oluyoruz ama daha sonra ‘Savunmam engellendi’ türünde iddiaları ortadan kaldırmak için mahkemelerimiz tek tek dinliyor ve kayıt altına alıyor” ifadelerini kullandı.

“2018 YILI KARARLARIN AÇIKLANDIĞI YIL OLACAK”

Uzun süren FETÖ davalarının toplumda güven kaybına yol açtığı konusunda açıklamalarda bulunan AK Parti Konya Milletvekili Ömer Ünal, dava açılan kişi sayısının az olmasının hukuki süreçte kısalmaya gidebileceğini belirtti. Konya İl Emniyet Müdürlüğü’nün kendilerine bir brifinginde bir bilgi paylaştığını anlatan Ünal, “Konya İl Emniyet Müdürlüğü anlatımında FETÖ’nün bir ağaç gibi düşünülmesi gerektiği, sarmaşık gibi başta kamu kurum ve kuruluşlarını sardığını anlattılar. Bu anlamda birçok noktada deşifre edilmesi zor bir örgütle karşı karşıyayız. Birkaç yıllık örgüt değil ki. Adli makamların bunu çok kısa zaman içinde ayırması kolay değil. Zaman alan bir süreç ama sağlıklı şekilde sürdürülecek. Sağlıklı soruşturmanın sonucunda Türkiye hain terör örgütünden kurtulmuş olacak. Bununla ilgili tüm illerimizde yargıdan emniyete kadar herkes hassasiyetle davranıyor” diye konuştu. Yargılanan kişi sayısının fazla olduğunu ve farklı farklı çatı davalarının var olduğunu belirten Ünal, bazen bir kişinin savunmasının 3-4 saat sürdüğünü, bazen bir davada 100-150 kişiden bahsedildiğini ve dava süreçlerinin uzadığını ifade etti. Bazı dava süreçlerinde belli nihai kararların verilmeye başlandığını aktaran Ünal, 2018 yılının mahkemelerin hızla kararlarını açıkladığı, terör örgütü üyelerinin de hak ettiği cezayı bulduğu yıl olacağını söyledi.

“KONYA SÜREÇLERİ TAMAMLAMIŞTI”

FETÖ davaları ve operasyonları konusunda Konya’da yaşananları değerlendiren Milletvekili Ömer Ünal’a, en çok FETÖ operasyonu yapılan ilin Konya olduğu hatırlatıldı. Ünal, FETÖ’nün Konya’yı önemsediğini aktararak şunları kaydetti: “Konya büyük bi il ve bu anlamda FETÖ terör örgütü de şehrimizi önemsiyordu. Gerek iş hayatı gerek diğer alanlar olsun Konya’daki bu yapılanmayı deşifre etmek zor. Aslında yoğun gözaltılar ve hukuki süreçler daha bir çok ilde gerçekleşmezken, Konya bu süreci çok iyi sürdürdü. Diğer iller operasyon yapmadan Konya süreçleri tamamlamıştı. Şuan yargılamalar devam ediyor ve hızlı şekilde sonuçlanacak. Konya’da bürokrasi başta olmak üzere hain terör örgütü üyelerinin sızdığı her nokta temizlenmiş olacak.” Konya’da iş hayatındaki FETÖ’cülerle ilgili çatı davaların devam ettiğini ve çatı davasında yargılanan kişilerin de hak ettiği cezayı alacağıı dile getiren Ünal, “Konya’da Takip Heyetiyle ciddi mesafe aldığımızı düşünüyoruz. Diğer şehirlerin milletvekilleri ile oturup konuştuğumuz zaman o illerde bunların başlamadğını öğrendik. Bu Konya’da emniyet ayağının önce başlaması gerekse de Takip Heyeti’nin sıkı iş takibi ve işbirliğinin meyvesidir. Konya diğer illere nazaran yol aldı. Sürecin sağlıklı neticelenmesi için gece gündüz uğraşıyoruz” dedi.

“KAYYUM ATAMALARINDA HEYET KURULMUŞTU”

FETÖ davaları ve operasyonların başladığı dönem öncesinde Takip Heyeti’nin kurulduğunu hatırlatan Ömer Ünal, Takip Heyeti’nin yoğun mesai harcadığını, kurum müdürleri ile ortak birçok çalışma yaptığını ve FETÖ yapılanması konusunda gelen şikayetlerin değerlendirildiğini söyledi. FETÖ ile ilgili sürecin devam ettiğini kaydeden Ünal, Konya’da mahkemelerin devam ettiğini dile getirdi. Bir mahkemenin akademisyen diğer bir mahkemenin de yargı yapısı ile ilgilendiğini anlatan Ünal, “Çatı davası dediğimiz FETÖ’ye mensup işadamlarının yarglandığı 500’den fazla kişinin yargılandığı davalar devam ediyor. Davalarda herhangi bir sıkıntı yok. İnşallah zaman içinde hızla kararlar verilecek ve yargılananlar hak ettikleri cezayı en ağır şekilde alacaklar. Bunun yanı sıra Takip Heyetimiz 15 Temmuz’dan 4 ay önce oluşturulmuştu. Biz Konya’da FETÖ’ye ait olan kurumların kayyum atama sürecinin yönetilmesi ve bu sürecin takibi için siyasi irade olarak heyeti kurmuştuk. Komisyon kayyum atamalarında birebir müdahil oldu ve ilgili süreci yönetirken 15 Temmuz yaşandı. Darbe girşiminin de getirdiği sonuçlar baz alınarak Heyet, kamu kurum ve kuruluşlarındaki sürecin yürütülmesini de üstlendi. Vilayet, emniyet ve savcılığımızla ciddi işbirliği yaptık. Daha hızlı sonuçlar aldık” şeklinde konuştu. Konya’nın FETÖ konusunda erken davrandığını, 15 Temmuz öncesinde Emniyet Müdürülüğü’nün 2014 yılında çalışma başlattığını kaydeden Ünal, çalışmanın sac ayağı şekilde geliştiğini belirtti. İmamların deşifre edilmesi ve kimin kime bağlı olduğuna kadar bütün çalışmaların yapıldığını anlatan Ömer Ünal, Konya’da sürecin daha hızlı yürüdüğünü ve net sonuçların alındığını, emniyet ile savcılığın hassasiyetli şekilde davrandığını söyledi. İşverenlerin işe alacakları kişiler hakkında FETÖ mensubu olması konusunda tereddüt yaşadığının ve tereddütün önüne geçilmesi için neler yapılabileceğine ilişkin Ünal, “İşverenlerimiz işe alacağı kişilerle ilgili iyi karar alması gerekiyor. Herhangi bir terör örgütüne mensup kişileri işe almayacaklardır. İşe alacakları kişileri de mutlaka iyi araştırsınlar. İster kamu kurumlarından bilgi alması olsun isterse referans olan kişi olsun iyi araştırma yapılmalı. İstihdam şartını yerine getirenler araştırıldıktan sonra işe alınmalı. İŞKUR ve diğer kurumlarımız yardımcı olacaklardır. Basiretli tüccar dediğimiz tüccarlarımız yaptığı ticarette nasıl hareket ediyorsa bu süreçte de aynı basireti ortaya koymalı. Malum işe alınan kişi suça karışmışsa devlet bir gün gelir hesabını sorar” dedi.

DEVLET YAPILANMASINDAN FARKLILAR

FETÖ’nün stratejisinin devlet yapılanmasına uygun yapılanma olduğunun ortaya konulduğuna ilişkin Ünal, FETÖ’nün devlet yapılanmasından öte bir yapılanmaya sahip olduğunu anlattı. FETÖ’nün masonik ve siyonist bir yapılanma olduğunu düşündüğünü kaydeden Ünal, “Yapılanmada şunu görüyoruz, birbirinden habersiz ama farklı hücrelerin biraraya getirildiği masonik yapılanma. FETÖ yapılanması birebir böyledir.  Örnek olarak üniversite akademisyenleri içindeki FETÖ terör örgütü üyeleri sağlıktaki yapılanmayı bilmiyor. Dolayısıyla devlet yapılanması dışında farklı bir yapılanma olduğunu görüyoruz. Devlet yapılanmasında bir müdürü bilirsiniz ve yapılanma şeffaftır. Bunlar birbirini bilmiyor ve her biri bağımsız hücre şeklinde çalışıyorlar. Nihayetinde bu kişiler kod adı bulunan imamlara bağlılar. Bu devlet yapılanmasının da ötesinde ve siyonist yapılanmanın benzerini Türkiye’de kurmaya çalışmışlar” ifadelerini kullandı.

MAARİF VAKFI ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Ünal, milletin ortaya koyduğu iradenin böyle bir yapılanmayı yaşatmayacağını kaydeden Ömer Ünal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti yürüyüşünün devam edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birçok ülkede FETÖ yapılanmasının sona erdirilmesi için gereli açıklamalar yaptığını hatırlattı. Ünal, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bu yapıya mensup olan okulların Maarif Vakfı’na devredilmesini birebir takip ediyor. Afrika ülkerinde yaptığı gezide bunları duyduk. Geçen sene Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve şuan fiili faaliyetini yürüten Vakıf, aynı zamanda okulları devir alarak terör örgütü mensuplarına öğrenci yetiştirilmesinin önüne geçmiş oldu. Maarif Vakfı’na devredilen bu okullarda yine Milli Eğitim Bakanlığı ve Maarif Vakfı öğretmenlerimizle birçok ülkede gerekli eğitim-öğretim faaliyetini yürütecek” dedi. Zor bir süreçten geçildiğini, bu zor süreci Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan liderliğinde ve AK Parti iktidarıyla en iyi şekilde yürütmeye çalıştıklarını söyleyen Ömer Ünal, Türkiye’de bir takım senaryoların uygulanmaya çalışıldığı belirtti. Türkiye üzerinde batılı güçlerin ve büyük şer odaklarının ittifak ettiği projelerin Türkiye’yi bölmek ve kaosun içine sürüklemek üzerine olduğunu anlatan Ünal, buna karşılık Türkiye’de net ve sağlam bir irade var olduğunu kaydetti. Milletin Cumhurbaşkanı Eroğan ve AK Parti’ye güvendiğini dile getiren Ömer Ünal, “Biz fırsatı kimseye vermeyeceğiz, milletin desteğiyle 2023 hedeflerini yakalayacağız. 2053-2071 hedeflerini gerçekleştireceğiz ve geçmişinde olduğu gibi hak ve adaletle hükmedilecek. Gelecekte de Türkiye Cumhuriyeti Devleti aynı ecdadı gibi gerek bu topraklarda gerekse gönül coğrafyasında hak ve adaletle var olacak. 80 milyon gece-gündüz demeden geleğe yürüyeceğiz” diye konuşarak sözlerine son verdi. (Mustafa KARAKAYA)    

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık