);*} Eski stadyum alanına Spor Tematik Parkı talebi

Eski stadyum alanına Spor Tematik Parkı talebi

Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Korumaz, eski stadyum alanına yapılacak Millet Bahçesi‘nin, “Spor Tematik Parkı” konseptinde bir park olmasını talep ederek, bu anlamda kentin kimliğinin de korunacağını söyledi

Eski stadyum alanına  Spor Tematik Parkı talebi

Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Armağan Güleç Korumaz, Konya’daki eski stadyum alanına yapılacak Millet Bahçesi Projesi’nin, kent hafızası ve kimliğini silmeyecek bir proje olarak geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Güleç Korumaz, 100 bin metrekarelik alana sahip Konya Atatürk Stadyumu’nun bulunduğu alana yapılacak Millet Bahçesi Projesi’nin ‘Spor Tematik Parkı’ olarak tasarlanmasını talep ettiklerini belirtti.

“BİR TİP PROJE OLMAMASINI DİLİYORUM”

Ülkenin Millet Bahçesi Projeleri kapsamında ilk çalışmanın Konya’da başlatıldığını aktaran Başkan Korumaz, her kentte yere özgü bir durum olduğunu vurgulayarak bu proje için şunları ifade etti: “Her kentin yere özgü ayrı bir durumu varıdır. Her kentin ihtiyacı da farklıdır. Eğer Millet Bahçesi Projesi her kent, her alan için ayrı üretilecek bir proje ise, yani o yere özgü ve ihtiyacı karşılamak amaçlı hazırlanmış bir proje ise  tamam ona bir şey diyemem. Yere özgü durumuna bakılarak bir proje üretilmesi noktası üzerinde duruyorum. Bu nedenle “Millet Bahçesi” projesini bir tip proje olmamasını diliyorum. Elbette böyle bir proje olması beni mutlu etti. Atatürk Stadyumu’nun olduğu alan nitelikli ve kaliteli bir alan. Şuan için Türkiye’nin her yerinde aynı proje mi uygulanacak onu bilemiyorum. Umarım öyle olmaz çünkü bizim Konya için talebimiz ‘Tematik Spor Parkı’ olması.” Bu konuyla ilgili görüşlerini yetkililere de ilettiğini sözlerine ekleyen Başkan Korumaz, stadyum alanı için ‘bir proje yarışması açalım ve orası spor parkı olsun’ şeklinde talebini ilettiğini söyledi.

“KENT KİMLİĞİ DİKKATE ALINMALI”

Millet Bahçesi Projelerinde Konya özelinde dikkat edilmesi gereken önemli noktanın ‘kent kimliği’ olduğunun altını çizen Başkan Korumaz, istasyon ve anıt arasındaki yolun, Konya’nın en kimlikli ve tarihi yollarından biri olduğuna dikkat çekti. Kent kimliğindeki bu yolu herkesin bildiğini ve bu yolun kent kimliğine katkısı olduğunu söyleyen Korumaz, “Bu bölgeye yoğunluğu arttırıcı herhangi bir yapı gelirse oradaki altyapıyı olumsuz etkileyecek ve altyapı da yetersiz kalacaktır. Özellikle trafik olumsuz etkilenecektir. Dolayısıyla bu alanın şundan dolayı park olması gerekiyor; öncelikle kolektif-kentsel hafızadan dolayı. İstasyon caddesiyle alakalı halkta kentsel bir hafıza oluşmuş durumda. Bir de stadyum alanın yıllarca bütün etkinliklerde kullanılmasıyla alakalı da bir durum var. O civarındaki kent sakinleri bu alanı uzun yıllar çok aktif bir şekilde kullandı, hem etkinlikler hem de spor faaliyetleri için. Şimdi o sürdürülebilirliği sağlamak gerekiyor.” diye konuştu.

“EN BAŞTA KENTLİ ORAYI YADIRGAR”

“Bir kentin, kentlinin hafızasını çok zor oluşturursunuz” diyen Korumaz, bu alanın fonksiyonlarını yitirmemesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Eğer toplumun hafızasında uzun süre yer etmiş bir şeyi komple çıkartırsanız, en başta kullanıcı, kentli orayı yadırgar. Kentli orayı uzun süredir spor ve sosyal faaliyetleri için kullandı. Şimdi orada yapılacak bir fonksiyon değişikliği, kullanıcıların eylemlerindeki sürekliliği, kentlinin bu zamana kadar olan bütün alışkanlıklarını silip bambaşka bir şey yüklemek anlamına gelir. Bu nedenle burayı en başta kentli yadırgayacak ve kabul edemeyecektir. Bu da kent hafızasının yıpranmasına ve ileride silinmesine neden olur.”

ÖNERİ: ‘SPOR TEMATİK PARKI’

Stadyum alanı ile ilgili Mimarlar Odası’nın ‘Spor Tematik Parkı’ önerisi olduğunu söyleyen Korumaz, Konya’nın çekim merkezlerine, kaliteyi arttırıcı ve kent kimliğine katkı sağlayacak projelere ihtiyacı olduğunu belirtti. Başkan Korumaz önerdikleri projenin içeriği hakkında , “Yine bir park olsun, oluşmuş bu kent hafızasını silmeyelim. Bu nedenle önerimiz şu; ‘Tematik ve Konsept bir park’ olsun. Spor parkı olsun. Daha önce burada yapılan spor aktiviteleri burada devam etsin. Yaz ve kış sporları, yazın açık hava film gösterileri, kitap fuarlarının, çeşitli festivallerin düzenleneceği bir alan olsun. Bu alan 100 bin metrekarelik bir alan. Kış sporları için kayak pisti ve buz pateni pisti yapılabilir. Açık ve kapalı yüzme havuzları, tenis kortları, yürüyüş alanları yapılabilir. Bu tarz spor tematik parkı dünyada bir tek Barselona da var. Bu şekilde bir projenin ikincisi neden Konya’da olmasın?” dedi. “Bu konuda bizim de üzerimize düşen çok şey var” diyen Korumaz, bununla ilgili çalışmalar yaptıklarını, sadece Mevlana değil Konya’nın etrafında görülmesi ve tanıtılması gereken bir çok özel yerin olduğunu ve bu alanları kamuoyu ile tanıştıracak bir strateji geliştirmek gerektiğinin altını çizdi. Bu noktada Mimarlar Odası’nın bunu sosyal bir proje olarak gördüğünü ve çalışmalarını da ona göre yürüttüklerini belirtti.

“PROJE İÇİN YARIŞMA DÜZENLENSİN”

Mimarlık alanında kaliteyi arttırmak ve nitelikli projeler elde edilmesinin ancak bu alanda açılacak yarışmalar yoluyla elde edilebileceğini belirten Korumaz, “Bunun niteliğini arttırabilmek için ise ulusal ya da uluslararası bir yarışma düzenlenebilir. Mimarlar Odası olarak biz buna varız, hazırız. Bu alan için bir yarışma projesi organize edilebilir. Konya’ya da marka olabilecek kalitede, yakın ilçelerden, civar illerden ziyaretçi çekebilecek bir proje ile Konya’nın hem turizmine hem de ekonomisine katkı sağlayabilecek bir çözüm önerisi, bir alternatif getirilebilir. Bunun hayata geçmesiyle, ilerleyen zamanlarda gelenekselleşen festivallere, fuarlara, spor turnuvalarına sahip olunur ve zamanla ulusal ve uluslararası bir konum elde edilebilir. Bu Konya’nın kent olarak markalaşmasında da katkı sağlayacaktır. Konya’nın ulusal ve uluslararası görünürlüğü böyle bir projeyle arttırılabilir böylelikle Konya’nın şansı da artar. Umarım Konya bu avantajı kaçırmaz” şeklinde konuştu.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ”

O bölge için stadyum alanının başka bir alternatifi olmadığını ifade eden Başkan Korumaz, “Kamuoyu yararının ve kamu talebinin gözetilmesi gerekiyor. Bu bir kaygı olmalı. Burası giderse, yakında spor faaliyetlerinin yapılabileceği bir yer yok. Evet bu alana yakın kapalı bir fitness salonları var ama insanların açık alanda basket, tenis oynayacakları, yürüyüş yapacakları başka bir alan yok. Bu nedenle yine park olsun, yine sosyal donatıları olsun, yine butik kafeler-restoranlar olsun, ama parkın içerisinde spor aktiviteleri yapılacak alanlar da olsun. Kentten uzak yeşil alanlar değil, kent içerisine girmiş ve yayılmış yeşil alanlar olmalı. Buna ihtiyacımız var. Bu alan çok kıymetli bir alan umarım güzel değerlendirilir. Millet Bahçesi projeleri ile ilgili Mimarlar Odası olarak üzerimize düşen ne ise yapmaya hazırız. Ama görüşümüz ve önerimiz şu yönde; o alandaki fonksiyonu kaybetmeyelim. Sosyal donatıları, ticaret alanları, nitelikli mekanları ile bu alanda tematik bir spor parkının, özellikle yarışmaya açılacak nitelikli bir projenin kente çok katkı sağlayacağını düşünüyorum ”diyerek sözlerine son verdi. (Vehbi GÜRCAN)

Beğendim 3 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık