);*} Direniş Karatay Vizyonda
Reklamı Geç
10 saniye kaldı

Direniş Karatay Vizyonda

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesinin yapımını üstlendiği Direniş Karatay filminin Konya galası, Selçuklu Kongre Merkezinde gerçekleşti.

Direniş Karatay Vizyonda

Selahattin Sancaklı’nın yönetmenliğini yaptığı, Senaryosunu Selman Kayabaşı’nın kaleme aldığı, Mehmet Aslantuğ, Yurdaer Okur, Fikret Kuşkan, Alperen Duymaz, Burcu Özberk gibi birbirinden değerli isimlerin yer aldığı Direniş Karatay, 9 Mart tarihi itibarıyla izleyiciyle buluştu.

Direniş Karatay filminin Konya galası yapıldı. Yoğun ilginin olduğu filmin Konya galasına, 62, 63 ve 64. Hükümetlerin Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Konya Valisi Yakup Canbolat, siyaset, bürokrasi ve iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, gala öncesinde yaptığı konuşmasında “Konya, bir medeniyet başkentidir. Ancak bu yönüyle pek az tanınıyordu. Bu filmle birlikte aklımızda pek çok şey canlanacak. Eğer 13. yy. Selçuklu’su olmasaydı, Osmanlı devleti olmayacağı gibi, daha sonraki bize kadar intikal eden medeniyet birikimimizin hiçbirisi de olmayacaktı. Bu filmde ticareti, ilmi, tarihi, sanatı ve devleti bir arada görüyoruz. Bu harman için de emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum. Devletler savaşlarla kurulur ya da korunur belki ama süreklilikleri ilimle, sanatla, kültürle sağlanır” ifadelerine yer verirken, Konya’nın, Selçuklu’nun ve Direniş Karatay’ın öneminden bahsetti.

9 ÜLKEDE GÖSTERİME GİRDİ

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk ise konuşmasında “Biz Direniş Karatay filmini, tarihimizin en az dokunulan ve bugünkü devletimizin temellerinin atıldığı günleri, o zamanın çilesini ve kahramanlarını tanımak, tanıtmak, hatırlamak ve vefa borcumuzu ödemek için yaptık. Direniş Karatay filminin ele aldığı gerçek hikâyeyi özellikle seçmemizin nedeni ‘birlik’ olmanın, ‘bir’ olmanın kıymetinin anlaşılmasını istememizdir. 1000 yıllık devletimiz, Devlet Ebed Müddet’in, bu en değerli devlet adamlarından olan Emir Celalettin Karatay’ın hayatını canlandıran bir filme imza atmaktan dolayı KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti adına onur ve mutluluk duymaktayım. Türkiye ile birlikte, Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsveç ve İsviçre olmak üzere 9 ülkede aynı anda gösterime giren Direniş Karatay’a emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

ÖNCE BASIN GÖSTERİMİ YAPILDI

Anadolu Selçuklu Devleti'nin topraklarını Moğollara karşı korumak için halkı bir arada hareket etmeye çağıran Emir Celaleddin Karatay'ı merkezine alan "Direniş Karatay" filminin galadan önce basın gösterimi yapıldı. Kent Plaza Alışveriş Merkezinde gerçekleştirilen basın gösterimine filmin başrol oyuncusu Mehmet Aslantuğ, , senarist Selman Kayabaşı, yönetmen Selahaddin Sancaklı, oyunculardan Nefise Karatay, Volkan Keskin, Ece Yaşar, Yurdaer Okur, Ali Buhara Mete, Yusuf Aytekin katıldı. Böyle bir hikayenin içinde olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Mehmet Aslantuğ, “İyi bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Yıllardır sinemanın içinde olan biraz mutfakta biraz kamera önünde olarak kişisel kanaatim o ki, bu hikayeler hem bu günün evlatları hem de geleceğe dair derin anlamlar içeriyor” dedi.  Aslantuğ, “Çoğu kişi; ‘Neden Kösedağ konu edildi de, galibiyet alınan başka bir savaş konu edilmedi’ diyor ve diyebilir. Evet; o savaşlarda var ama maksat bir savaştan galip çıkmak ya da bir savaşta mağlup olmak değildir. Bu zaman yolculuğu içinde bizi bin yıldır bu topraklarda tutan, bu kadim coğrafyayı da bize emanet eden bir mirasın kendi içinde çokta didaktik olmadan, çokta hamaset barındırmadan, çünkü film bunlardan ibaret değildir malumunuz, bir ders kitabı da değildir, bir tarih kitabı da değildir. Filmin kimyası, grameri bellidir. Uluslararası standartları bellidir. Bunun için çabaladık. Buna titizlendik. Umarım seyircinin iltifatı da bizi yanıltmamış olur. Takdir onların” diye konuştu.

“FİLMİMİZ  BİR TARİH BELGESİ DEĞİL”

Bu günkü noktaya 15 aylık bir sürecin sonunda geldiklerini açıklayan Selman Kayabaşı ise, “İstanbul galamızı yaptık, çok güzel çok renkli bir galaydı. İki gündür filmle ilgili çok güzel tepkiler alıyoruz. Kendi alanında yani tarih alanında en fazla sinema salonunda gösterime girmeyi başaracak olan film. Türkiye’de, ilk haftasında 325 noktada filmimizin açılışı olacak. Filmimiz özel bir proje şehri ve o şehrin bir üniversitesinin projesidir” dedi.  “Türkiye’de ilk defa bir üniversite bir sinema filminde, yapım öncesinden, yapım aşamasından bütün bir süreci kendi eliyle yönetti” diyen Kayabaşı, “Büyük bir savaş filminin aynı zamanda güzel bir hikayenin beyaz perdeye aktarılması sağlandı.  Bu sebeple Karatay üniversitesini özellikle tebrik etmek gerekiyor. Türkiye’deki sinema sektörü açısından buraya getirdiği yenilik açışından ve bu filmin vizyona girdikten sonra açacağı yol bakımından, bütün kadromuzu ayrı ayrı tebrik etmek lazım. Biz Konya’ya da ayrıca teşekkür ediyoruz. Yazın iki ay boyunca sürekli buradaydık. Bizi gerçekten çok iyi ağırladınız. Ne zaman çağırsak geldiniz. Filmimiz bir tarih belgeseli değil bir hikaye, izleyici tarafından da takdir edileceğini düşünüyoruz” dedi,

“BUNDAN SONRA EMANET SİZDEDİR”

Selahattin Sancaklı da, “Keykubat’ın rüyası, Emir Celalettin Karatay’ın niyeti ve Selçuklu’ya olan sözümüzü umarım layığıyla yerine getirmişizdir. Biz filmi yaptık bundan sonra emanet sizdedir, takdir sizdedir” dedi. Fatma Bacı Rolüne hayat veren Nefise Karatay ise, “Ben çok güzel bir işin içinde olduğumuza inanıyorum. Gerek tarihi hikâyesiyle gerek içindeki aşk hikâyesiyle başlı başına bir iş olduğunu düşünüyorum. Ben kendi adıma böyle rüya bir kadroyla çalıştığım için çok mutluyum çok gururluyum. Hayatım boyunca en çok gurur duyacağım proje olacak. Umuyorum beklentimiz yüksek istediğimiz doğrultuda ilgi görür” temennisinde bulundu. Film çekimlerinin Konya’da yapılmasına dair konuşan Volkan Keskin, “Öncelikle seyirci ayırmak gibi olmasın bizleri en iyi sizlerin anlayacağını düşünüyorum. Çünkü burada çekim şartlarında bize eşlik ettiniz. O kadar kısa süreye neler sığdırdık buna siz şahit oldunuz. İstanbul’da da çok güzel bir gala gerçekleştirdik ama buradaki seyircilerin bizi çok iyi anlayacağını düşünüyorum. Biz memnun kaldık umarım sizde memnun kalırsınız” dedi.

Galaya katılamayan diğer oyuncular adına konuşan Yurdaer Okur, “Biz çekimler süreci boyunca Konya havasını solumaktan ve burada bulunmaktan dolayı çok mutluyduk. Buradaki herkes burada olan olmayan film ekibi, bu filmin ok iyi bir film olması için elinden geleni yaptı. Dünya çapında bir film olduğunu düşünüyorum. Birçok ilkleri barındırıyor. Karatay üniversitesine teşekkür etmek gerekir, yepyeni bir bakış açısı sunmuştur. Umarım devamı gelir. Buna benzer projeler yapıldıkça biz daha mutlu olacağız. Bunu başlatmak ve bu projenin bir parçası olmak kendi adıma çok gurur verici” açıklamalarında bulundu.

Filmde ‘Maral’ rolünü üstlenen Ece Yaşar, “Benim için böyle deneyimli usta oyuncularla çalışmak çok büyük bir fırsattı. Çok keyif aldım çok şey öğrendiğimi düşünüyorum. Umarım gişede de aynı başarıyı görür. Bütün ekibin eline sağlık diyorum” dedi.

İlk Selçuklu filmi olması ve savaş anlamında da birçok ilki barındıran bir film olmasından dolayı filmde bulunmanın büyük bir mutluluk olduğunu belirten Ali Buhara Mete, “Hem hikâyesinden hem de senaryosundan ötürü hepimiz burada Selçuklu dönemine dair bir yolculuk yaşadık. Onu anlatırken aynı zamanda anlamaya çalıştık. Bu yolculuğa çıkarken de Selman Bey ve yönetmenimiz Selahattin Sancaklı çok büyü emekler verdiler ve bizi bu hikayenin bu yolculuğun içine aldılar” dedi. Kendi adına şanslı olduğunu belirten Mete, “Burada çok usta isimlerle çalıştım. İşini profesyonel ve iyi bir şekilde yapan insanlarla çalışmakta bizim için çok büyük bir mutluluk ve gurur oldu. Umarım neticesi de güzel olur bundan sonra takdir seyircinin” diye açıklama yaptı.

Filmde Ahi Teşkilatının usta-çırak ilişkisi olduğundan bahseden Yusuf Aytekin, “Benim kendi acımdan da bu film ustalarım ve ben kendim çırak olarak benim için çok büyük bir deneyim oldu. Filmle ilgilide şunu söylemek istiyorum. Biz kendi yaşadığımız çağda hızlı yaşıyoruz hızlı tüketiyoruz. Bu film bize aslında arkamızı dönüp bir nefes almamızı sağladı. Tarihimiz ile ilgili, Selçuklu ile ilgili sadece bizim değil hepimizin Konya’nın ve tün şehrin bir filmi. O yüzden umarım gişesi bol olur” diye açıklama yaptı. (Sultan TÜRKMEN)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık