);*} Destekler çiftçiye ulaşmalı

Destekler çiftçiye ulaşmalı

Tarımda yeni uygulamalar gerçekleşecek. 2018’de çiftçilere verilecek desteklere ilişkin Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, “Destekler gerçek çiftçi ile buluşmalı” dedi

Destekler çiftçiye ulaşmalı

Yeni yılda çiftçilere mazot desteğinin yüzde 50’ye çıkması, gübrede kerakod ve DNA barkod uygulaması, sertifikalı tohum kullananlara destek, hayvancılıkta küçük aile sözleşmeli üretim desteği ve kırmızı ette hayvan başına besi desteği verileceğini konuşuluyor. Tarımın en büyük maliyetleri arasında yer alan ürünlere verilen desteklerle çiftçinin rahatlayacağı dile getiriliyor. Yeni uygulamalara ilişkin Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, “Desteklere bakıldığı zaman çiftçi ve tarım için önemli ama bunlar gerçek anlamda çiftçiye ulaştırılması gerekiyor” dedi.

“MAZOT DESTEĞİ ÜRÜN BAZLI VERİLMELİ”

Hükümetin mazot desteğini yüzde 50’ye çıkarması uygulamasının iyi bir uygulama olduğunu ancak desteğin neye göre olacağı konusunda çelişkiler yaşanacağını ifade eden Başkan Rıfat Kavuneker, buğday eken ile yeşil bitki eken çiftçinin harcadığı mazotun aynı olmadığını kaydetti. Kullanılan mazot arasında 2 kat fiyat farkı bulunduğunu dile getiren Kavuneker, “Mazot çiftçinin en büyük gider maliyetlerinden bir tanesi. Eğer mazot desteği verilecekse adil bir şekilde verilmeli ve yüzde 50 destek çiftçi için büyük fayda sağlar. Örneğin şuan dikkat edilmesi gereken bir konu var. Buğday ekiminden kaçış var. Bakın şuan buğday para etmiyor. Mazot desteği  verilecekse bunların hepsi göz önüne alınması gerekiyor. Destek havza ve ürün bazlı destekleme olması gerekiyor” dedi. Her havzanın önceliklerinin belirlenerek mazot desteğinin ona göre verilmesi gerektiğini anlatan Kavuneker, mazot desteğinin o zaman anlam kazanacağını ve çözüm sağlayacağını söyledi.

TOPRAK ANALİZİNE GÖRE GÜBRE VERİLMELİ

Tarım desteklemerinde ikinci sırayı alan gübrede kerakod ve DNA barkod uygulaması konusunda toprak analizine dikkati çeken Rıfat Kavuneker, gübre konusunda temelden değişimin şart olduğunu dile getirdi. Toprak analizi yapılması ve analiz sonuçlarına göre çiftçiye gübre kullandırılmasının önemli olduğunu söyleyen Kavuneker, “Nasıl doktora gidilince reçete veriliyor ve bu şekilde bir yol izleniyıorsa onun gibi toprak analizi yapmayan laboratuvarlar da kapatılmalı. Devlet gerekirse laboratuvar danışmanı  vererek kontrol altına alsınlar bu konuyu. Toprak analizlerine de destek veriliyor ama bunun işlevselliği ve tam uygulanması değerlendirilmesi gerekiyor. Sürdürelebilir tarım politikası isteniyorsa reçete gibi uygulama gerekiyor. Barkod nasıl olacak? Toprak analizine göre gübre uygulaması yapmamız gerekiyor. Eğer uygulamazsak bu tür sıkıntılar yaşamaya devam ederiz” sözlerini kullandı. Çiftçinin üretim için gübre atıp sulama yaptığını ve ürün aldığını anlatan Kavuneker, bu durumun sonuca bağlanması gerektiğini, bu uygulamanın devam etmesinin toprak obezitesine neden olacağını kaydetti. Kavuneker, toprak analizi konusunda bazı hataların yapıldığını ve hataların el birliği ile düzeltilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

SERTİFİKALI TOHUMDA ÇİFTÇİ TEREDDÜTÜ

Sertifikalı tohum uygulamasının çok doğru uygulama olduğunu ancak sertifikalı tohumda da sıkıntıların bulunduğunu söyleyen Başkan Kavuneker, şuanda tüm çiftçinin kullanacağı kadar piyasada sertifikalı tohum bulunmadığını ve sertifikalı tohum yetiştirilmesi gerektiğine değindi. Çiftçiye yetecek kadar sertifikalı tohum üretilmesi gerektiğini belirten Kavuneker, “Sertifikalı tohumda çiftçinin 20 kilogram kaybı var. Bunlarda göz önüne alınması gerekiyor. Sertifikalı tohum konusunda büyük firmalar hariç diğerlerinin kalitesinde sıkıntı var. Merdivenaltı bir sürü sertifikalı tohum üreten firma var. Devlet denetim görevini iyi yaparak sertifikalı tohumdaki çiftçi tereddütünü gidermesi gerekiyor. Çiftçi  bulursa büyük fimaların sertifikalı tohumlarını alıyor. Güven kaybı var” dedi. Kavuneker, zaman zaman sertifikalı tohumluk diye sıradan tohumların verildiğini, bunun denetimini şart olduğunu ve çiftçinin sertifikalı tohuma güvenmesi gerektiğini söyledi.

İYİ BİR ALT YAPI ŞART

Hükümetin yeni uygulamaları arasında hayvancılıkta küçük aile sözleşmeli üretim desteği bulunduğunu ancak destek öncesinde çiftçinin alt yapıya ihtiyacı olduğunu belirten Kavuneker, tarım ve hayvancılığın sağlam bir alt yapıya ihtiyacı olduğunu söyledi. Sanayi kuruluşunda gerçekleşen alt yapı gibi tarımında alt yapıya ihtiyacı olduğunu anlatan Kavuneker, yol, toplulaştırma ve elektrik gibi sorunların çözülmesi gerektiğini kaydetti. Daha iyi noktalara gelinmesi için alt yapının şart olduğunu belirten Rıfat Kavuneker, şunları kaydetti: “Örneğin Konya havzasında su kaybı var. Biz bu kaybı önlersek demek ki üretim iki katına çıkacak. Bunlar göz önüne alınarak iyi bir alt yapı lazım. Karatayda 1 milyon 750 bin dekar arazinin 950 bin dekarına yakını sulanıyor. Bu üretim kayıplar giderilirse ikiye katlar. Türkiye’nin ürettiği 17 milyon ton buğdayın 1 milyon tonunu Karatay’dan üretebiliriz. Hem de fabrika ve esnafın istediği şekilde üretiriz. Alt yapı ve kayıpların önlenmesi çok önemli bir konu. Bakın tarımın seve seve yapılması gerekiyor, insanlarımız köylerini terk ediyor.”  

“KABA YEMLE HAYVANCILIK GELİŞTİRİLMELİ”

Kırmızı ette hayvan başına besi desteği verilmesi konusunda et ithalatına dikkat çeken Başkan Kavuneker, bazen zamansız ve düzensiz açıklamalar yapıldığını, bu nedenle ithalatın gerçekleştiğini, ve spekülasyon yapıldığını söyledi. Hayvancılığın baltalandığını kaydeden Kavuneker, et konusunda sıkıntıyı küçük işletmelerin yaşadığını ve insanların hayvancılığı terk etmesinin önüne geçilmesinin doğru olacağını söyledi. Türkiye’nin tarım ve hayvancılıktan uzaklaştırılmaya çalışıldığını iddia eden Kavuneker, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tedbirleri alması gerekiyor. Bakanlık çiftçi ve temsilcilerinden bilgi almalı. Yetiştirici, kesimhaneci, market ve tüketiciyle oturalım, et kaça satılıyorsa bunun parasını 4’e bölelim. Biz payımıza razıyız. Herkes razı olur mu? Olmaz. Bizimde durumumuz belli. Devlet bu konuda tedbiri almalı. Hayvancılık için yerli üretici desteklenmesi gerekiyor. Yerli üreticiden kasıt büyük çiftlikler değil. Süt inekçiliğine ihtiyaç olduğu kadar kırmızı ete de ihtiyacımız var. Besi desteği verilecek ama 3 çuval yem parası. Bu neye yetecek? Hayvancılığı kaba yemle yapmamız gerekiyor. Kaba yemle hayvancılık yapmazsak dünya ile rekabet edemeyiz. Ülke ihtiyacı ve havza bazlı ekimler yapılması gerekiyor. Kaba yemle hayvanclık geliştirilmesi gerekiyor” diye konuştu. Hayvancılığı köylüye yaptırılması gerektiğini, ülkeye ait ırklarla hayvancılık yapılması gerektiğini ve Türkiyede dişi hayvan kesiminin yasaklanmasının gerektiğine vurgu yapan Kavuneker, denetimlere vurgu yaptı. Hayvancılık konusunda ülkenin kendi kendine yetmesi gerektiğini belirten Rıfat Kavuneker, bir hayvanın bir fabrika olduğunu ve fabrikanın kendi kendine kapatıldığını söyledi.

Verilecek desteklerin iyi olduğunu ancak çiftçinin kendisine ulaştırılması gerektiğini kaydeden Kavuneker, tarımda düzgün politikalar yapılması, kati kuralların konulması ve herkesin de buna uyması gerektiğini söyledi. Türkiye çiftçisinin hava şartlarına bağlı çiftçilik yaptığını Rıfat Kavuneker, açık fabrika gibi çalıştıklarını, çiftçi ve tarımla ilgili tüm kurum ile kuruluşların bir araya gelerek oturup tartışmasıyla sorunların çözüleceğini, dünya ile bu şekilde rekabet edileceğini kaydetti. Yağışların iyi olması halinde 2018’in verimli geçeceğini aktaran Kavuneker, 2018’de bahar yağışlarının iyi olması halinde yeni yılda çiftçinin yüzünün güleceğini sözlerine ekledi. (Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık