);*} Çiftçi, buğdaydan uzaklaştı

Çiftçi, buğdaydan uzaklaştı

Çiftçinin buğday ekiminden uzaklaştığına dikkat çeken UHK Başkanı Taşpınar, “Üretimin arttırılması için girdi maliyetleri azaltılmalı, desteklemeler zamanında verilmeli, üretici korunmalı” dedi

Çiftçi, buğdaydan uzaklaştı
  • 14 Şubat 2019, Perşembe 9:20

Ulusal Hububat Konseyi (UHK) ve Eskişehir Ticaret Borsası iş birliğiyle 26 Ocak’ta Eskişehir’de düzenlenen 2018 Hububat Sektörel Değerlendirme Paneli’nin sonuç raporu açıklandı. Raporda Türkiye’nin hububat başta olmak üzere buğdayda da dış ticaret fazlası verdiği verilerle ortaya konuldu. Buğdayda ithalatın kaçınılmaz bir gerçek olduğu, asıl olanın dış ticaret dengesi olduğu hususu da vurgulanarak ekim alanlarında yaşanan daralmaya dikkat çekildi.

“TÜKETİCİYİ KORUMAK ÜRETİCİYİ KORUMAKTAN GEÇER”

Sonuç raporunu değerlendiren Ulusal Hububat Konseyi (UHK) Başkanı Özkan Taşpınar, buğdayda ithalatın, unlu mamuller ihracatı karşılığı ve kalite amaçlı yapıldığını belirtti.  Mamul madde karşılığı yapılan buğday ithalatının ürüne katma değer kazandırdığından ve istihdama katkı sağladığından doğal bir durum olup, evrensel bir uygulama niteliğinde olduğunu ifade eden Taşpınar, kalite amaçlı yapılan ithalatın ise  ürün yetersizliğinden değil, farklı amaçlar için talep edilen kaliteli buğday ihtiyacının karşılanamamasından kaynaklandığını aktardı. “TMO’nun üretici, tüketici, tüccar, sanayici açısından dengeleri sağlayan hububat başta olmak üzere farklı ürünlerde piyasayı düzenlemede önemli bir rol üstlendiği, bunu da farklı seçenek ve yöntemlerle yerine getirmeye çalıştığı ve belirli ölçüde de başarılı olduğu teyit edildi” diyen UHK Başkanı Özkan Taşpınar, “Bununla birlikte içinde bulunduğumuz yıl başta olmak üzere bazı yıllarda tüketiciyi koruma baskısı sebebiyle üretimi zorlayıcı bazı kararlar aldığı da dikkati çekmektedir. Üretimi zorlayan ve özellikle buğday ekiminden uzaklaştıran uygulamalar arasında; zamansız fiyat açıklaması, fiyatın beklenenin altında olması, zamansız ithalat kararları, buğdayın kasası olarak tanımlanan kurumun yeterli stok bulundurmaması gibi hususlar sıralanabilir.  Tüketiciyi korumanın üreticiyi korumadan geçtiği daima göz önünde bulundurulmalıdır. Arz güvenliğinin olmadığı bir ortamda tüketicinin korunmasından ve gıda güveliğinden bahsedilemeyeceği gerçeğinin altı panelde çizilmiştir” dedi.

ORGANİK MADDE SEFERBERLİĞİ ÇAĞRISI

Verimliliğin önündeki en önemli engellerden birisinin de topraklardaki organik madde yetersizliği olduğunu belirten UHK Başkanı Özkan Taşpınar, “Toprak kalitesinin en önemli unsuru organik maddedir. Organik medde içeriği iyi olan topraklarda verim ve kalite yüksek olmaktadır. Şu anda verimliliğin önündeki en önemli engellerden birisi topraklarımızdaki organik madde yetersizliğidir. Bu diğer tarla bitkilerinde olduğu gibi buğdayda da verimliliği kısıtlayarak, aşırı girdi kullanımına bağlı maliyetlerin yükselmesine neden olmaktadır. Bu sorunun;  kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve diğer tüm ilgili kurum ve kuruluşların dahil olacağı Organik Madde Seferberliği ile,  çözüme kavuşturulabileceği değerlendirilmiştir” dedi.

“EKİM ALANLARINDAKİ DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR”

Panelde buğday ekim alanlarındaki düşüşün devam ettiği hususunun bir kez daha gündeme getirildiğini ifade eden Taşpınar, “10-12 yıl önce 9 milyon hektar olan buğday ekim alanı 7.2 milyon hektara düşmüştür. Bu üretimin sürdürülebilirliği ve arz güvenliği açısından riskler oluşturmaktadır.  Bu açıdan stratejik ürün olan buğdayda üretimi sürdürülebilir kılmak için; TMO’nun fiyat belirleme ve açıklama zamanları, ithalat zamanlaması ile ilgili yukarıda bahsi geçen uygulamalar üreticinin buğday ekimine devamı açısından hayati önem taşımaktadır. Buğdaya verilen ve yıllardır aynı kalan 5 kuruşluk desteğin 10 kuruşa çıkarılması çok olumlu bir yaklaşım olarak değerlendirilmiş ve takdirle karşılanmıştır. Ancak hissedilir bir etki oluşturması için bu rakamın en az 20 kuruşa yükseltilmesi önerilmektedir” diye konuştu.

“DESTEKLEMELERİNDE 1 EKİM BAZ ALINMALI”

 “Tarım desteklemelerinde 1 Ocak’ın baz alınması ve desteklerin tarımsal üretim süreçleri ile uyumsuz olarak geç ödenmesi, girdi temini ve kullanımındaki sorunları da beraberinde getirmektedir” diyen UHK Başkanı Özkan Taşpınar, “Tarım destekleme takviminin 1 Ocak yerine, 1 Ekim olarak yeniden belirlenmesi, desteğin tarımsal üretim süreçleri ile uyumuna önemli katkı sağlayacaktır. Tarımsal desteklerin önceden verilmesi ya da en kısa sürede ödenmesi, faydalılık ve desteklerin üretime yansıması açısından önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık