);*} ‘Çevreye hassasiyet gösteren bir ülkeyiz’

‘Çevreye hassasiyet gösteren bir ülkeyiz’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tuzcuoğlu, Türkiye’nin çevreye hassasiyet gösteren bir ülke olduğunu ve 3 kez ozon tabakasıyla ilgili koruma onur ödülü aldığını belirterek söyledi

‘Çevreye hassasiyet gösteren bir ülkeyiz’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından "Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık" semineri, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Programa; Valimiz Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Sami Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, kaymakamlar, Konya Çevre Ve Şehircilik İl Müdür V. Eyup Gül, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“KONYA’YA, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇEVRE YATIRIMI YAPILDI”

Günümüzde katı atıkların sağlıklı ve ekonomik bir şekilde uzaklaştırılması konusu geçmiş yıllara nazaran daha önemli bir boyut kazandığını aktaran  Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Sami Şahin, “Evsel, endüstriyel ve ticari faaliyetler ile tarım, enerji ve diğer alanlardaki prosesler sonucu ortaya çıkan atık miktarının her yıl artması, atıklarla doğru mücadeleyi sağlayacak kaynakların, doğal yaşam ortamlarının ve enerji kaynaklarının sınırlı hale gelmesi üretilen ürünlerde çevre dostu malzeme kullanımının yaygın olmaması gibi pek çok nedene bağlı olarak ülkemizde de giderek artan bir öneme sahip bir konu olmuştur. Belediyeler kanuni düzenlemeler ile evsel katı atık bertaraf tesislerini kurdurmak, işletmek veya işlettirmekle yükümlü hale gelmişlerdir. Konya il sınırları içerisinde ortaya çıkan evsel katı atıkları transfer ve bertaraf etme yükümlülüğü de belediyemize verilmiştir. ‘Sıfır Atık Projesi’ iller arasında yüzölçümü olarak iller arasında birinci sırada olan Konya Büyükşehir Belediyesi Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda uygulamaya koymuştur. Bu proje, israfın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, etkin toplama sistemlerinin kurulması ve atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan bir projedir. Belediyemiz bünyesinde de projeye yönelik eğitimler verilerek uygulamaya konulmuştur. Konya’ya, Türkiye’nin en büyük çevre yatırımlarından olan Konya Katı Atık Yönetimi projesi hizmete açılmıştı” şeklinde konuştu.

“İNSANLARIN ÇEVREYE MÜDAHALESİ AKIL VE HAYALE SIĞMAYACAK BİR HAL ALDI”

Sıfır Atık Projesi kapsamında her şehirde seminerler ve çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve Konya’da bulunmanın çok güzel bir duygu olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Türkiye’nin ufkunu aydınlatacak böyle bir projede olmaktan ve atık konusu üzerine konuşmaktan memnuniyetini dile getirdi. Tuzcuoğlu, çevre konuları dünyanın gündeminde çok önemli bir yer tuttuğunu vurgulayarak, “İnsanlar dünyaya ve tabiata müdahale edebilecek evrendeki tek varlık olarak biliniyor. Gelişme, kalkınma adına ve ihtiyaçlarımız derken aslında ihtiraslarımızı giderme adına çevreye çok ciddi müdahalelerde bulunuyoruz. Bugün dünyamızın kaynaklarını tükettiğimiz gibi artık öyle bir noktaya geldik ki, dünyanın ötesindeki varlıklarında bir anlamda değerlendirileceği, başka gezegenlerdeki madenleri adeta bir  bilim-kurgu gibi izliyor ve gözlemliyoruz. Teknolojik, ekonomik, siyasi süreçler dünyayı değiştirdi. Özellikle Sanayi Devriminden sonra insanların, tabiata ve çevreye müdahalesi inanılmaz ve akıl ve hayale sığmayacak bir hal aldı” dedi.

“TABİATIN İSRAFI İNSANIN İSRAFIDIR”

Sanayi Devrimi’nden önceki dönemlere kıyasla bugün karbon monoksit salınımının, yüzde 42 oranında arttığının altını çizen Tuzcuoğlu, bu durumun dünya için tehlike çanlarının çaldığı anlamına geldiğini söyledi. Dünya genelinde çevreye karşı duyarlı olunmadığını belirten Tuzcuoğlu, “ İşte ihtiyaçlarının değil de ihtiraslarının peşinde koşan insanoğlu öyle bir noktaya geliyor ki, eğer tedbir alınmazsa gerekli yatırımlar yapılmazsa ve toplumsal bilinçlendirme istenilen düzeye gelmezse felaketin eşiğine doğru adım adım gidiyoruz. Sezai Karakoç deki; tabiatın israfı insanın israfıdır. Yani israf içerisinde değil infak içerisinde bir toplum olmamamız gerekirken maalesef bu anlamda sadece Türkiye olarak değil bütün dünya olarak ciddi hassasiyetleri kaybettik” diye konuştu. Tuzcuoğlu, Türkiye'de şehirli nüfusun yüzde 80'e yaklaştığını aktararak, "Muhtemelen 2030 yılını gördüğümüzde şehirlerde yaşayan nüfusun yüzde 90'larda olduğunu göreceğiz. Dünya genelinde de 2050 yılında bu oranın yüzde 90'ları bulacağı tahmin ediliyor. Yani kırsalın terk olunduğu ciddi bir tüketim toplumu ortaya çıkacak" şeklinde konuştu.

“DAYATMALARI YAPANLAR, DÜNYAYI EN ÇOK KİRLETENLERDİR”

Dünyada karbondioksit salınımının yüzde 42 arttığını dile getiren Tuzcuoğlu, “Nehirlerimizi kirlettik, kimyasal atıklarımızı oralara bıraktık. Bunların da denizlere akması sonucu denizler kir tutar oldu. Yani 'deniz kir tutmaz' lafı rafa kalkmış oldu. Biz çevreye hassasiyet gösteren bir ülkeyiz. Türkiye 3 kez ozon tabakasıyla ilgili koruma onur ödülü almış bir ülke. Yine mavi plajlarda dünyada 3'üncü sıradayız. Bu konuda da hassasiyetlerimiz çok güzel. Ancak dünyada en çok üreten ve kirleten ülkeler, çevreyle ilgili bizim gibi ülkelere birtakım dayatmalarda bulunuyor. Tabii ki çevre hassasiyetimizi maksimum düzeyde tutacağız ama bu dayatmaları yapanlar, dünyayı en çok kirleten ülkelerdir" şeklinde konuştu. Türkiye'nin Kyoto Protokolü'nü imzaladığını hatırlatan Tuzcuoğlu, başta ABD olmak üzere dünyanın en gelişmiş ülkelerinin bu protokolü imzalamadığını belirtti.

“BAŞVURULAR CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR”

İmar Barışı hakkında da konuşan Tuzcuoğlu, cuma günü Yapı Kayıt Belgesi ile ilgili müracaatları almaya başlayacaklarını ifade etti. Tuzcuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türksat, HAVELSAN ve Bakanlık olarak ortak bir çalışma yürüttük ve vatandaşlarımızın e-Devlet sistemi üzerinden cep telefonlarından girebilecekleri bir sistem geliştirdik. Bu sistemde vatandaşlarımızın Yapı Kayıt Belgesi'ni nasıl alacağını göstereceğiz. Yine internete bağlı bilgisayar üzerinden de e-Devlet şifresi olan herkes kendi beyanını yapabilecek. Daha sonra konutların yüzde 3'ünü, ticari alanların da yüzde 5'ini bedel olarak istiyoruz. Bunu da kendilerine SMS olarak bildireceğiz. Bu mesajlarda yazılan Maliye Bakanlığının hesabına yatırılabilecek. İnşallah bu sistemi devreye alıyoruz. 1-1,5 yıldır bu imar barışı üzerinde çalışıyorduk ancak yeni yasalaştırabildik."

“KONYA’YA, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇEVRE YATIRIMI YAPILDI”

Günümüzde katı atıkların sağlıklı ve ekonomik bir şekilde uzaklaştırılması konusu geçmiş yıllara nazaran daha önemli bir boyut kazandığını aktaran  Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Sami Şahin, “Evsel, endüstriyel ve ticari faaliyetler ile tarım, enerji ve diğer alanlardaki prosesler sonucu ortaya çıkan atık miktarının her yıl artması, atıklarla doğru mücadeleyi sağlayacak kaynakların, doğal yaşam ortamlarının ve enerji kaynaklarının sınırlı hale gelmesi üretilen ürünlerde çevre dostu malzeme kullanımının yaygın olmaması gibi pek çok nedene bağlı olarak ülkemizde de giderek artan bir öneme sahip bir konu olmuştur. Belediyeler kanuni düzenlemeler ile evsel katı atık bertaraf tesislerini kurdurmak, işletmek veya işlettirmekle yükümlü hale gelmişlerdir. Konya il sınırları içerisinde ortaya çıkan evsel katı atıkları transfer ve bertaraf etme yükümlülüğü de belediyemize verilmiştir. ‘Sıfır Atık Projesi’ iller arasında yüzölçümü olarak iller arasında birinci sırada olan Konya Büyükşehir Belediyesi Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda uygulamaya koymuştur. Bu proje, israfın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, etkin toplama sistemlerinin kurulması ve atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan bir projedir. Belediyemiz bünyesinde de projeye yönelik eğitimler verilerek uygulamaya konulmuştur. Konya’ya, Türkiye’nin en büyük çevre yatırımlarından olan Konya Katı Atık Yönetimi projesi hizmete açılmıştı” şeklinde konuştu. (Sultan TÜRKMEN)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık