);*} ​​​​​​​‘BU HAKSIZLIKTIR’
Reklamı Geç
10 saniye kaldı

​​​​​​​‘BU HAKSIZLIKTIR’

AK Parti Konya Milletvekili Etyemez un çuvalındaki gramaj oyununa, “Vatandaşa yapılmış bir haksızlıktır. Bu yapılan vatandaşın ekmeğine göz dikmektir” sözleriyle tepki gösterdi

​​​​​​​‘BU HAKSIZLIKTIR’
  • 27 Eylül 2018, Perşembe 9:09

AK Parti Konya  Milletvekili Halil Etyemez, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Fidan ve AK Parti Selçuklu İlçe Tanıtım ve Medya Başkanı Abdullah Arif Altıntepe Konya Postası Gazetesi’ni ziyaret ederek Konya Postası Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hasan Hüseyin Kara, Yazı İşleri Müdürü Zekeriya Sağlık ve Genel Yayın Yönetmeni Murat Dönmez ile görüştü.

“BUĞDAY KONYA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Ziyarette gündeme dair açıklamalarda bulunan Ak Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, “Raporumuzu verdik. Buğday desteğinin iki katına çıkarılması kararlar arasında yer aldı. Tabi ki yeterli bulmuyoruz. Çünkü buğdayın daha yüksek derecede desteklenmesini arzu ediyoruz. Çünkü Konya için buğday önemli. Tahıl ambarı diyoruz Konya için.  Ayrıca Konya havzasında su bakımından biraz sıkıntılıyız. O yüzden daha az su ile daha fazla verim aldığımız buğday önemli bizim için. Onun için buğdayın daha çok desteklenmesini arzu ediyoruz. Fakat buda önemli bir karar. Bence daha da fazla desteklenmesi gerekir o yüzden Cuma günü gittiğimizde de STK’lar bunu ifade ederler diye umuyorum” dedi. Buğday ithalatına da değinen Etyemez, “Buğdayı ithal etmemiz buğdayın yokluğundan değil. Biliyorsunuz ki biz un da ithal ediyoruz ve bu unu kaliteli zeminde ithal edebilmek için dışarıdan kaliteli buğday ithal ediyoruz. Ama Konya bu anlamda da büyük mesafe kat etmiş gibi görünüyor.  Şuanda Türkiye’nin tohum ihtiyacının yüzde 29. 5’ini Konya tek başına karşılıyor. Özellikle tarım ve tarımın kalitesi konusunda önemli mesafe alındı. Ama daha fazla mesafe kat etmemiz gerekiyor. Daha çok kaliteyi arttırmamız gerekiyor. Mesela bu gün et ve süt konusunda tartışmalar yaşıyoruz ya, aslında kaliteden dolayı yaşıyoruz bunu. Biraz insanımızın da bu kaliteyi önemsemesi gerekiyor. Çünkü süt ürünlerini yurt dışına pazarlayamadığımız sürece iç piyasada bunun kazancını sağlayamıyoruz. Eğer süt ürünleri pazarlanırsa süt üretimi artıyor. Süt üretimi arttıkça hayvancılık oranı da artıyor. Hayvancılık arttıkça buzağı sayısı artıyor.  Buzağı sayısı arttıkça et artıyor. Bunlar birbirini etkileyen üretim süreçleri. Bizim üretim süreçlerini kaliteli ve sağlıklı hale getirmemiz gerekiyor. Önce kendimizi sorgulamalıyız. Bunu yaparsak çok daha iyi noktalara geliriz. Mesela buğday konusunda çok su tüketen değil de az su tüketen türleri ekmemiz gerekiyor. Bir taraftan kaba yeme de ihtiyacımız var. Hayvancılık yapıyoruz çünkü. Bu konuda da gelişmeler istiyoruz. Kaba yem de çok su istiyor. Bunların da alternatiflerini oluşturmaya çalışıyoruz bir takım destekler vererek. Hem kendi çabamızla hem hükümetin destekleri ile burada başarıyı elde edeceğiz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

“KONYA’DA ŞARBON VAKASI DUYMADIM”

Halil Etyemez şarbon konusuyla ilgili ise, “Şarbon konusu ulusal basında çokça dile getirildiği için ister istemez insanlar bundan çok fazla etkileniyor. Kasaplarda müşterileri azalmasın diye camlarına kontrolden geçmiştir yazıyor. Şuana kadar Konya’da şarbonla ilgili bir vaka duymadım.  Brezilya’dan getirilen hayvanların bir bölümü Ankara’ya bir bolümü Konya’ya getirilmiş. Ankara’daki hayvanlarda şarbona rastlanmış. O hayvanların sıkı denetimi yapılıyor. Henüz Konya’da bize öyle bir haber  gelmedi. Olsa zaten basına yansırdı” şeklinde konuştu.

“DENETİMLERDE ÇOK SAYIDA FİRMAYA CEZA KESİLDİ”

Dolar kurunun artmasından zamlar hakkında da açıklamalarda  bulunan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, “Fiyatlar konusunda oyun oynayanla ilgili çalışmalar başlatıldı. Yapılan cezalandırmaların basına ya da kamuoyuna yansıması kolay olmuyor. Ben daha öne çalışma bakanlığında görev yaptım. Denetimler sırasında bir çok firmaya ceza kesilir. Kapatma cezası verilir fakat bunların hiç biri basına yansımaz. Sonuçlar görünmeye bilir. Ama hükümet bu şartlar altına fırsatçılık yapıp ta ekonomiyi daha da kötüye götürenlerle ilgili sıkı denetimler yapıyor. Ama bu denetimlerin sonucunu basına özellikle taşımak gerekiyor ki görülsün. Özellikle stokçuluk konusunda, bir takım aşırı uygulamaların kesinlikle denetimleri tüm hızıyla devam ediyor.  Bugün aslında dolarda belli bir noktaya sabitlenme düşüncesinde. Piyasadaki bu dolara bağlı olarak fırsatçılık yapanlar ile ilgili çalışmalar da sonuna kadar sürecek. Ticaretin ve devletin kendi işleyişi çerçevesinde gerekenler yapılacak. Şunu ifade etmek istiyorum aslında ekonominin kendi içinde bir sıkıntısı yok. Dövizde yaşanan oyun biraz algıya döküldü ve psikolojik olarak ta bu gün kamuoyuna yansıtıldığı için bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Tabi bu yapısal bir problem olmadığı için bu durum içinden çabucak çıkacağımızı düşünüyorum ama topyekûn bir çaba sarf etmemiz gerekiyor. 

“UN’DAKİ OYUN VATANDAŞA HAKSIZLIKTIR”

Geçtiğimiz gün Konya Postası Gazetesi’nin “Unda gramaj oyunu” başlığı ile verdiği haberi de değerlendiren Halil Etyemez, “Un çuvalında yapılan şey vatandaşa haksızlıktır. Haksız kazanç elde etme çabasıdır. Ben siyaset dışı normal farklı alanlarda konuştuğum zaman şunu ifade ediyorum. Toplum olarak hepimizin hak kavramını öne çıkarması gerekiyor. İnsan hakkını koruyacağız. İnsanların hakkına göz dikmeyeceğiz. Bu yapılan insanların ekmeğine göz dikmektir” ifadelerini kulandı.

“İTTİFAKIN DEVAM ETMESİNDEN YANAYIM”

Etyemez, ittifak konusuyla ilgili ise “Karar verme mekanizması partilerin kendileridir. Dün prensipte anlaşıldığı konusunda basına sızan haberler vardı. Takip ediyoruz bizde gelişmeleri. Seçimlerin erkene çekileceğini sanmıyorum. Zaten her partinin kendi seçim çalışmasına yönelik hazırlıkları devam ediyor. Şimdi herkes Mart’a odaklandı. Artık bu saatten sonra bunun değişme imkanının olduğunu düşünmüyorum. Ben ittifakın devam etmesinden yanayım” şeklinde konuştu. 

PEKYATIRMACI: FIRSATÇIYA DUR DİŞECEĞİZ

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ise “Fırsatçılık maalesef bizim istemediğimiz konular. Bu dönemlerde  bu tip kendine menfaat sağlamaya çalışan insanlar ortaya mutlaka çıkıyor. Ama burada kaybeden onlar olacak. Kısa vadede kazansalar dahi uzun vadede kaybedecekler.  Sayın vekilimizin de söylediği gibi ekonomimizle ilgili hiçbir yapısal problem yok. Aylardır doların yükseldiğini konuşuyoruz ama AVM’lerde hayat devam ediyor. Burada yapmamız gereken millet olarak ne kadar sağlam durursak, ne kadar ülke menfaatini savunursak o kadar kazanacağız.  Varsa fiyat yükselten ve fırsatçılık yapan milletimiz onu tespit edecek ve alışveriş yapmayacak. Bir tarafta fırsatçılık yapan varsa diğer tarafta fedailik yapan vardır. Fedailik yapanı destekleyeceğiz fırsatçıya dur diyeceğiz.  Ama bu işi polis tedbiri ile devlet zorlaması ile yapmaya kalkarsak asıl kötülüğü kendimize o zaman yapmış oluruz” diye konuştu. (Mustafa GENÇ)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık
meram belediyesi