);*} Bozkır’ın balı dünya markası olacak

Bozkır’ın balı dünya markası olacak

Bozkır’da KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Bozkır İlçe Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla yürütülen arıcılık projeleriyle Bozkır balı uluslararası pazarda bir marka olma yolunda adım adım ilerliyor

Bozkır’ın balı  dünya markası olacak

Bozkır’da KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Bozkır İlçe Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla 2016’dan bu yana devam eden “Bozkır Balı”, “Bozkır’da Ana Arı ve Alternatif Arı Ürünleri Üretimi” ve “KOP İle Sağlıklı Hayat, Arılı Yaşam” projeleri ile ilçe, Konya aracılığının önemli üretim merkezlerinden biri haline geliyor. Edinilen  bilgilere göre, hayata geçirilen projeler ile, Bozkır’ın doğal ve endemik bitki çeşitliliğinden yararlanılarak, bal ve arı ürünü çeşitlerinin arttırılması, ilçede modern arıcılık tekniklerinin uygulanmaya başlanması ve arıcılara teknik ve ekipman desteği sağlanarak Bozkır balını bir uluslararası pazarda marka haline getirilmesi amaçlanıyor. 2016 yılında başlatılan projelerin 5 yıllık bir süreç içinde tamamlanması planlanıyor.

MODERN ARICILIK YAPILACAK

“Bozkır Balı” projesi  ile birlikte 4 üreticiye modern arıcılık konusunda 40 saat teorik ve 16 saat uygulamalı eğitimler verilerek bu üreticilerin eğitimlerde öğrendikleri bilgileri uygulamaları ve modern kovanlarla bal dışındaki arı ürünlerini üretmelerine katkı sağlamak amacıyla üretici başına 20’şer şer olmak üzere toplam 80 arılı kovan ile yapılan üretimlerde arıcıların modern bal üretimi teknikleri öğrenmeleri sağlandı. Öte yandan üreticilerin arıcılık ve arı ürünleri hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından Muğla’ya teknik geziler düzenlendi. Projeye toplam 39 milyon 258 bin TL harcandı.

SADECE BAL DEĞİL ALTERNATİF ÜRÜNLER ÜRETİLECEK

Bölgede hayata geçen bir diğer proje olan “Bozkırda Ana Arı ve Alternatif Arı Ürünleri Üretimi Projesi” ile bölgede diğer arı ürünlerinin üretilmesi teşvik ediliyor. Proje kapsamında 50 üreticinin arı ürünleri ile ilgili 160 saat teorik ve uygulamalı eğitim gerçekleştirildi. Konuyla ilgili Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre üreticiler için Karadeniz bölgesine düzenlenecek teknik gezi ile 10 üretici, anzer balı ve arı ürünlerini çeşitlendirme deneme kovanları kuracak. Üreticilere 5 çıta arılı, polen ve propolis tuzaklı 20 şer adet olmak üzere toplam 200 adet modern kovanlar ile başlatıcı koloni verildi. 14 üreticinin sadece bal üretimi noktasında değil polen, propolis, arı sütü gibi katma değeri yüksek arı ürünlerini üretmelerine katkı sağlanacak. Bu amaçla üreticilere 20 şer adet olmak üzere toplam 200 adet ruşet kovanlar ve diğer arı ürünleri üretimi için gerekli olan 10 adet mini dondurucu, 10 adet arı sütü üretim seti  malzeme ve ekipmanlar sağlanarak demonstrasyon uygulamaları yapıldı. Projenin toplam 145 milyon 500 bin TL harcanacak.

ÜRÜNLERİN KALİTESİ VE ÇEŞİTLİLİĞİ ARTACAK

“KOP İle Sağlıklı Hayat, Arılı Yaşam Projesi” ile de arı ürünlerinin çeşitlendirilmesi ve ürün kalitesini arttırılması planlanıyor. Proje kapsamında 19 üreticiye yüzde 70 hibeli olarak üretimi çeşitlendirecek ve kaliteyi arttıracak üretim paketleri verilecek. Bu projelerle birlikte Proje kapsamında 19 adet üreticiye, içerisinde 60 adet polen ve propolis tuzaklı kovan ve 1 adet polen eleği bulunan polen ve propolis üretim paketi, içerisinde 1 adet sır alma tezgahı, 1 adet bal hunisi, 1 adet bal dinlendirme ve eritme kazanı bulunan kaliteli bal paketi, içerisinde 20 adet 5 çerçeveli ruşet kovan, 1 adet ana arı üretim seti, 2 adet larva transfer kaşığı ve tığı, 1 adet ana arı işaretleme tüpü ve kalemi, 2 adet arı sütü üretim seti bulunan ana arı ve arı sütü üretim paketi, içerisinde 1 adet USB ve çakmaklık girişli termos, 1 adet taşınabilir termos ve 1 adet derin dondurucu ile bu malzemelerin elektrik ihtiyacı için 1 adet 0,8 Kw güneş enerji paneli bulunan arı ürünleri muhafaza paketi verilecek. Ayrıca Projeye katılan arıcılık yaparken konaklayabilmesi için her bir üretici için 1 adet olmak üzere toplam 19 adet arıcı barakası da temin edilecek. Projeye  ayırılan bütçe ise toplam 1 milyon 231 bin 897 TL.

BOZKIR BALI MARKA DEĞERİ KAZANACAK

“Bozkırda Ana Arı ve Alternatif Arı Ürünleri Üretimi Projesi” kapsamında bölgeye çeşitli arıcılık tesisleri kurulacak. Projeyle birlikte kurulan Bozkır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde Kovan ve Çerçeve Üretim Tesisi ve Bal Dolum Tesisi kurulacak ve 40 yetiştiriciye arı yetiştiriciliği ve örgütsel yapının güçlendirilmesi konularında teorik ve uygulama olmak üzere toplam 160 saat eğitim verilecek. Ayrıca proje kapsamında proje danışmanlığı satın alımı yapılacak olup üretilen pazarın Bozkır Balı olarak marka ve barkod tescili yapılarak ulusal pazarda büyük marketlerin raflarına girmesi sağlanacak. Projenin bu aşaması ise 299 milyon 532 bin TL’ye mal olacak. Bozkır ilçesinin yapılan bu projelerle birlikte Türkiye’de arıcılığın önemli merkezlerinden birisi olarak yerini alacak.  (U. Can HODOĞLUGİL)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık